Jak otworzyć gabinet odnowy biologicznej, czyli wskazówki krok po kroku

Udostępnij

Coraz większa świadomość społeczeństwa w kwestii zdrowia i dobrego samopoczucia sprawia, że gabinety odnowy biologicznej zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu. Jeżeli chcesz skorzystać i zarobić na popularności zabiegów SPA, to potrzebujesz własnej działalności. Z tego artykułu dowiesz się, co musisz zrobić, aby otworzyć swój gabinet odnowy biologicznej.

So eröffnen Sie ein Wellnesscenter

Udostępnij

Coraz większa świadomość społeczeństwa w kwestii zdrowia i dobrego samopoczucia sprawia, że gabinety odnowy biologicznej zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu. Jeżeli chcesz skorzystać i zarobić na popularności zabiegów SPA, to potrzebujesz własnej działalności. Z tego artykułu dowiesz się, co musisz zrobić, aby otworzyć swój gabinet odnowy biologicznej.

Czym jest gabinet odnowy biologicznej?

Na początku wyjaśnijmy, czym w ogóle są gabinety odnowy biologicznej. To działalności, w których łączy się różne zabiegi kosmetyczne i relaksacyjne, a także poprawiające kondycję oraz zdrowie organizmu. Bardzo często firmy świadczące takie usługi określa się mianem SPA & Wellness. Oznacza to, że poza masażami wykonuje się tam też peelingi, ujędrnianie, nawilżanie skóry itp.

W dzisiejszych czasach, kiedy pogoń za sukcesem i pieniądzem powoduje, że społeczeństwo jest coraz bardziej zestresowane, gabinety odnowy biologicznej pozwalają ukoić nerwy. Z zabiegów SPA korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Jeżeli szukasz informacji jak otworzyć gabinet masażu, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, który porusza ten temat.

Pierwsze kroki z założeniem gabinetu SPA

Zakładając własny gabinet odnowy biologicznej, musisz przejść przez szereg etapów umożliwiających wystartowanie z całym przedsięwzięciem. Są to kwestie związane z zaplanowaniem procesu otwierania działalności, lokalizacja czy warunki prawne.

Biznesplan gabinetu odnowy biologicznej

Biznesplan to podstawa każdej dobrze funkcjonującej firmy, nie tylko gabinetu SPA. Znajdują się w nim wszystkie podstawowe dane przedsiębiorstwa m.in. informacje o właścicielach, dane teleadresowe, numer NIP, REGON itd. Jednak najistotniejsze są wyniki analiz biznesowych.

Jedną z nich jest analiza SWOT, w której przedstawiane są mocne (Strengths) i słabe (Weaknesses) strony, szanse (Opportunities) oraz zagrożenia (Threats) związane z prowadzeniem firmy. Na pierwsze dwa czynniki możesz wpłynąć, ale szanse i zagrożenia w dużej mierze zależą od otoczenia. Oto kilka przykładów, co możesz zawrzeć w poszczególnych elementach analizy:

W biznesplanie gabinetu odnowy biologicznej umieścisz też wyniki analizy kosztów, które musisz ponieść. Umieścisz w niej wszelkie wydatki związane z rozpoczęciem działalności np. zakup lokalu i jego ewentualny remont, zakup niezbędnego wyposażenia, koszt podłączenia do instalacji wodnej i elektrycznej itd. Musisz uwzględnić też wydatki pojawiające się wraz z prowadzeniem działalności. Będą to wszelkie rachunki, czynsze, kredyty, wynagrodzenia dla pracowników, ZUS czy środki potrzebne na zakup materiałów. Nie zapominaj też o pieniądzach, które wydasz na wypromowanie swojego gabinetu SPA.

Bardzo ważnym elementem jest też cennik na świadczone przez Ciebie usługi. Wysokość cen będzie zależeć od kilku czynników. Najłatwiej sprawdzić ile kosztują zabiegi u konkurencji, a następnie na tej podstawie stworzyć własny cennik. Ponadto na ceny wpływa m.in. lokalizacja salonu. Zwykle firmy znajdujące się bliżej centrum miasta liczą sobie więcej za zabieg. Ważna jest też renoma marki. Dobrze znane gabinety mogą sobie pozwolić na wyższe ceny. Ostatni aspekt to popularność usług. Zabiegi przeprowadzane w każdym gabinecie są tańsze niż te niszowe przeznaczone dla konkretnej grupy odbiorców.

Skoro o odbiorcach mowa, to w biznesplanie nie może zabraknąć profilu klienta docelowego, do którego będzie skierowana Twoja oferta. Na tę analizę będą się składać m.in. wiek, płeć, miejsce zamieszkania, stan cywilny, poziom życia itp.

Wybór lokalu na gabinet odnowy biologicznej

Wspomnieliśmy już, że idealna lokalizacja należy do jednych z elementów analizy SWOT. Co zatem znaczy „idealna lokalizacja” dla gabinetu odnowy biologicznej? Warto w tym celu przeprowadzić badanie, gdzie znajduje się najwięcej potencjalnych klientów i tam znaleźć lokum. Jeżeli posiadasz wystarczające środki, możesz je zainwestować w zakup odpowiedniego miejsca. Alternatywą jest wynajem.

Działalności zajmujące się zabiegami SPA bardzo często otwierają się w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzkie np. w centrach miast, galeriach handlowych czy nawet biurowcach. Niezłym wyborem są też osiedla mieszkaniowe, na których większość stanowią młode rodziny. Grupa ta przykłada dużą uwagę do wyglądu oraz dobrego samopoczucia, wiec będą szukać gabinetu SPA w swoim otoczeniu.

Samo rozplanowanie takiego salonu zostało rozpisane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz.U. 2004 nr 31 poz. 273). Znajduje się tam punkt mówiący o tym, że w gabinecie SPA muszą znaleźć się:

Dodatkowo pomieszczenia, w których będą świadczone usługi, muszą mieć powierzchnię umożliwiającą rozmieszczenie, instalację i użytkowanie urządzeń oraz sprzętów tak, aby móc zapewnić właściwe przeprowadzanie zabiegów. Z kolei wejście może być wspólne dla wszystkich użytkowników. Jest tylko jeden warunek. Nie może ono przebiegać przez pomieszczenia, w których nie są prowadzone zabiegi SPA. Rozporządzenie to dotyczy też osób, które szukają odpowiedzi na pytanie „jak otworzyć salon kosmetyczny?”.

Warunki formalne założenia własnej działalności

Zakładając własny gabinet odnowy biologicznej, musisz spełnić pewne warunki formalne, bez których nie otworzysz swojej działalności.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią formę prowadzenia własnej firmy. W przypadku gabinetów odnowy biologicznej masz do dyspozycji jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną, spółkę jawną, spółkę komandytową lub spółkę komandytowo-akcyjną. Najczęściej jednak gabinety SPA są prowadzone jako jednoosobowa działalność gospodarcza, ponieważ wiąże się z nią najmniej formalności i nie wymaga kapitału założycielskiego. Na tej formie się skupimy.

Na początku musisz wypełnić zgłoszenie działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu potrzebny jest formularz CEIDG-1 zawierający dane właściciela, adres firmy, datę rozpoczęcia działalności oraz wybraną formę opodatkowania. Musisz podać też numer PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Dla gabinetów odnowy biologicznej jest to 96.02 Z „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Po złożeniu dokumentu firma zostaje wpisana do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON) w ramach Głównego Urzędu Statystycznego oraz otrzymuje numer NIP. Formularz CEIDG-1 można złożyć elektronicznie, w dowolnym urzędzie miasta/gminy lub na poczcie.

Gdy już założysz swój gabinet SPA, pamiętaj, że masz obowiązek zgłosić się do ubezpieczenia w ZUS najpóźniej 7 dni od rozpoczęcia funkcjonowania działalności. W tym celu wypełniasz jeden z dwóch druków – ZUS ZUA (jeżeli gabinet jest jedynym miejscem Twojej pracy) i ZUS ZZA (jeżeli pracujesz w innym miejscu i podlegasz jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu). Drugi formularz składasz również w sytuacji, gdy chcesz skorzystać z tzw. ulgi na start. Polega ona na zwolnieniu z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Poza tym możesz skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Pozwalają one przez dwa lata opłacać niższe składki (bez dobrowolnego chorobowego) i pominąć opłaty na Fundusz Pracy. Jeżeli chcesz zatrudniać pracowników, pamiętaj, że musisz ich zgłosić do ZUS-u w przeciągu 7 dni od rozpoczęcia obowiązywania umowy.

W związku z tym, że gabinety odnowy biologicznej świadczą usługi głównie na rzecz osób prywatnych, które nie są podatnikami VAT, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zwolnienia z VAT-u. Jeżeli chcesz skorzystać z tej ulgi, to limit obrotów nie może przekraczać 200 tys. zł.

Warto również wspomnieć, że od stycznia 2021 r. gabinety kosmetyczne i SPA mają obowiązek posiadania kas fiskalnych online. Wysyłają one dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas przez sieć teleinformatyczną. Dane są przechowywane w celach analitycznych i kontrolnych. W przypadku rozpoczęcia ewidencji na kasie fiskalnej przedsiębiorcy przysługuje ulga na jej zakup.

Niezbędne wyposażenie gabinetu odnowy biologicznej

Wybór odpowiedniego wyposażenia gabinetu SPA zależy w dużej mierze od świadczonego przez Ciebie zakresu usług. Jest jednak szereg sprzętów, których nie może zabraknąć w dobrym gabinecie odnowy biologicznej.

Wśród nich są m.in. łóżka do masażu służące do wielu zabiegów na ciało. Idealnie nadają się do różnych masaży, ale też peelingów, ujędrniania, nawilżania i nie tylko. Wybierając łóżko do swojego gabinetu, sprawdź przede wszystkim, z czego została wykonana tapicerka. Nie powinna ona pochłaniać wody i innych płynów stosowanych podczas zabiegów. Utrzymanie jej w czystości jest bardzo ważne, dlatego najczęściej wykorzystuje się ekoskórę. Jest ona dostępna w wielu kolorach, więc z łatwością znajdziesz sprzęt pasujący do wyglądu Twojego lokalu. Kolejna rzecz to wypełnienie. Musi gwarantować odpowiednią wygodę nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. Najlepiej sprawdzają się gąbki tapicerskie o dużej gęstości, które zachowują swój oryginalny kształt przez długi czas.

Nowoczesne łóżka do masażu posiadają możliwość regulacji, co ułatwia dostosowanie ich pozycji do zabiegu, upodobań klienta lub pracownika. Obecnie możesz spotkać modele z elektrycznymi silnikami sterowanymi pilotami. Służą one do podnoszenia/opuszczania całości oraz regulacji kąta nachylenia oparć nóg i pleców. Jeżeli chcesz wybrać takie łóżka, pamiętaj, żeby sprawdzić, czy silniki nie pracują za głośno. Tańszą alternatywą są składane łóżka do masażu, które ustawia się ręcznie.

Elementem wyposażenia, o którym wielu zapomina, są krzesła i hokery kosmetyczne. To dzięki nim pracownicy mogą przyjąć wygodną pozycję siedzącą podczas wielogodzinnych zabiegów. Sprzęty te powinny posiadać łatwą w czyszczeniu tapicerkę oraz wygodne wypełnienie. Bardzo istotną funkcją jest możliwość regulacji wysokości, dzięki której użytkownik ustawi ją zgodnie ze swoimi potrzebami. Nie zapominaj też o kółkach umożliwiających wygodne przemieszczanie po gabinecie bez konieczności wstawania.

Krzesła i hokery można podzielić na dwa rodzaje – ze zwykłym siedziskiem oraz z siedziskiem siodłowym. Podczas gdy pierwszy wariant jest dobrze znany każdemu, to drugi już nie jest tak popularny, mimo że zapewnia większą wygodę. Specjalny kształt odciąża kręgosłup i minimalizuje ryzyko zmęczenia czy bólu pleców oraz ramion nawet po kilku godzinach siedzenia.

Jak już wspominaliśmy, szczegółowe kwestie wyposażenia zależą przede wszystkim od tego, jakie zabiegi chcesz zapewniać swoim klientom. Może będziesz potrzebować profesjonalnego sprzętu kosmetycznego, (np. specjalistycznych kombajnów kosmetycznych), biurek do manicure, albo podgrzewaczy do ręczników. W tej sytuacji musisz dokładnie przemyśleć profil swojej działalności.

Otwarcie gabinetu odnowy biologicznej – podsumowanie

Otwarcie własnego gabinetu odnowy biologicznej jest zadaniem wymagającym cierpliwości i niemałych nakładów finansowych. Jeżeli chcesz założyć działalność, która ma szanse na odniesienie sukcesu, to z tymi wskazówkami na pewno Ci się to uda.

Podstawą jest dobrze ułożony biznesplan, w którym zapiszesz poszczególne etapy prowadzenia swojego gabinetu SPA. Dużą rolę odgrywa też odpowiednia lokalizacja. Znajdź miejsce zapewniające stały dostęp do klientów, a jednocześnie niewymagające dużych wydatków. W przypadku kwestii formalnych większość z nich, jak złożenie formularzu CEIDG-1 czy zgłoszenie ZUS możesz przeprowadzić przez internet. Pamiętaj jednak o podaniu wszystkich danych i trzymaniu się terminów!

Szukasz pomysłów na założenie innej działalności? W pozostałych artykułach naszego autorstwa znajdziesz najpotrzebniejsze wskazówki, z którymi wystartujesz ze swoją firmą. Opisaliśmy m.in. jak otworzyć salon kosmetyczny.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyposażyć salon stylizacji paznokci? Meble, sprzęt, akcesoria

Marzysz o własnym salonie stylizacji paznokci, który zachwyci klientów od pierwszej wizyty? Odpowiednie wyposażenie to podstawa…

Czytaj więcej

Jak wybrać idealne krzesło dla kosmetyczki? Sprawdź nasze typy!

Wybór właściwego krzesła dla kosmetyczki to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu…

Czytaj więcej

Do czego służy i jak działa autoklaw?

Autoklaw to urządzenie niezbędne w miejscach, gdzie wymagana jest pełna sterylność narzędzi i materiałów – od…

Czytaj więcej

Higiena i dezynfekcja w salonie fryzjerskim – o co musisz zadbać?

Prowadzenie salonu fryzjerskiego wiąże się z wieloma obowiązkami, a jednym z najważniejszych jest utrzymanie właściwej czystości.…

Czytaj więcej