Jak odnowić stare drzwi – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Kupujesz nieruchomość na wtórnym rynku? Planujesz remont mieszkania? A może po prostu kochasz urok starych rzeczy? Niezależnie od tego, jakie są Twoje pobudki, dowiedz się, jak odnowić stare drzwi! Poznaj wskazówki, dzięki którym odzyskają swój atrakcyjny wygląd, a jednocześnie zapewnią Twojemu otoczeniu niepowtarzalny wystrój.

Renovierung der Türen

Udostępnij

Kupujesz nieruchomość na wtórnym rynku? Planujesz remont mieszkania? A może po prostu kochasz urok starych rzeczy? Niezależnie od tego, jakie są Twoje pobudki, dowiedz się, jak odnowić stare drzwi! Poznaj wskazówki, dzięki którym odzyskają swój atrakcyjny wygląd, a jednocześnie zapewnią Twojemu otoczeniu niepowtarzalny wystrój.

Dlaczego warto odnawiać drzwi?

Lubisz kreatywne prace przy domu? Zrobienie huśtawki do ogrodu lub skonstruowanie tarasu z desko kompozytowej to dla Ciebie żaden problem? W takim razie z pewnością rozumiesz magię tworzenia i odnawiania rzeczy. Jeśli jednak jesteś zupełnym amatorem, to zanim dowiesz się, jak odnowić stare drzwi, zastanów się, po co warto to robić. Powodów może być całe mnóstwo, a z pewnością któryś z nich przekona i Ciebie. Przede wszystkim renowacja skrzydeł drzwiowych w mieszkaniu może być formą oszczędności – jeśli masz do wyremontowania całe lokum, będzie Cię to sporo kosztować, więc być może nie ma sensu wydawać dodatkowo pieniędzy na drzwi do każdego pokoju, skoro można je samodzielnie odnowić.

Renowacja okaże się bardzo korzystna, jeśli w mieszkaniu znajdują się skrzydła wykonane z solidnych materiałów. Zamiast kupować średniej jakości drzwi z płyty pilśniowej, dowiedz się, jak odnowić stare drzwi drewniane. Przywrócenie im szlachetnego wyglądu nie powinno być trudne, a jeśli są w dobrym stanie, przez lata nie będziesz musiał martwić się o ich trwałość.

Kolejnym powodem, dla którego warto odnawiać stare drzwi, jest możliwość nadania mieszkaniu niepowtarzalnego wyglądu. Wyjątkowy kolor farby, ciekawe zdobienia czy autorskie dekoracje sprawią, że skrzydło wejściowe stanie się designerskim dodatkiem do domowych wnętrz.

Jak odnowić stare drewniane drzwi?

Odświeżenie starych drzwi zacznij od demontażu klamek i pozostałych okuć – zrobisz to za pomocą zwykłego wkrętaka lub ściągaczy. Obejrzyj skrzydło i futryny i upewnij się, że ich stan pozwala na renowację. Jeśli tak, przygotuj sobie miejsce do pracy – odnawianie starych drzwi powinno odbywać się na wolnej przestrzeni, np. w garażu czy warsztacie. Miejsce to wyposaż w koziołki, na których umieścisz skrzydło, zyskując do niego wygodny dostęp z każdej strony. Teraz możesz przejść do konkretnych prac.

Niezbędne narzędzia do odnawiania starych drzwi

Jak odrestaurować stare drzwi z drewna? Na pewno na początek warto przygotować narzędzia i akcesoria, bez których mogłoby się to okazać niemożliwe:

Uwaga! Niezależnie od tego, na którym etapie prac będziesz, pamiętaj o stosowaniu niezbędnych środków ochronnych. Podczas korzystania z ostrych narzędzi nie zapomnij o założeniu rękawiczek, a przy pyleniu czy używaniu środków chemicznych zawsze miej na sobie gogle i maseczkę.

Usuwanie starych powłok

Prace nad odnawianiem starych, drewnianych drzwi należy rozpocząć od usunięcia znajdującej się na nich warstwy farby lub lakieru. Można to zrobić na kilka sposobów:

Szlifowanie starych drzwi

Jak odświeżyć stare drzwi? Kolejnym etapem po usuwaniu poprzedniej farby jest szlifowanie. Powierzchnia skrzydła z pewnością nie jest jeszcze oczyszczona precyzyjnie – zapewne pozostałości lakieru czy farby są jeszcze widoczne przy krawędziach wyżłobień. To właśnie z nimi powinna poradzić sobie szlifierka lub zwykły papier ścierny, jeśli nie posiadasz odpowiedniego elektronarzędzia.

Szlifowanie służy zatem dokładniejszemu oczyszczaniu powierzchni drewna, ale także pozwala uzyskać jej idealną gładkość. Po skończonej pracy skrzydło będzie pokrywał drobny pył – przed przejściem do dalszych etapów bardzo ważne jest jego usunięcie, co zrobisz bez najmniejszych trudności za pomocą zwilżonej ściereczki. Na tym etapie przyjrzyj się uważnie drewnu – upewnij się, czy nie mieszkają w nim żadne szkodniki. Jeśli widzisz malutkie kanaliki i dziurki, konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznych środków owadobójczych do drewna przed wykończeniem drzwi.

Uzupełnianie ubytków i malowanie

Podczas odnawiania starych drewnianych drzwi nie powinny zaskoczyć Cię znajdujące się na ich powierzchni ubytki – wgłębienia po uderzeniach, dziury i inne znaki czasu. Na szczęście z powodzeniem możesz się ich pozbyć, korzystając ze szpachli do drewna. Na rynku dostępne są środki w szerokiej gamie kolorystycznej, aby możliwe było perfekcyjne dopasowanie odcienia do barwy drewna. Ma to jednak znaczenie tylko wtedy, gdy zamierzasz pokrywać stare skrzydło bezbarwnym lakierem.

Czym wykończyć stare, drewniane drzwi? Ostateczny wybór zależy tylko od Twoich preferencji. Do wyboru masz kolorowe farby do drewna i bezbarwne lakiery, a także szereg bejc, lakierobejc czy impregnatów, które mogą zabarwić powierzchnię na naturalne barwy drewna w jasnych lub ciemnych odcieniach.

Jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej?

Sporo mniej zachodu będzie Cię kosztowała renowacja skrzydeł, które były powszechnie stosowane w mieszkaniach w czasach PRL-u. Jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej? Jeśli skrzydło jest już wolne od okuć, przystąp do zmatowienia jego powierzchni. Do tego celu wystarczy Ci papier ścierny o dużej gradacji. Dzięki temu zabiegowi powierzchnia drzwi będzie miała lepszą przyczepność. Przetrzyj drzwi alkoholem lub innym preparatem odtłuszczającym i przejdź do dalszych prac.

Stare drzwi z płyty pilśniowej można odnowić w klasyczny sposób – malując je na dowolny kolor. Najlepiej jednak najpierw nałożyć warstwę farby podkładowej, by mieć pewność, że farba właściwa będzie miała jednolitą barwę na całej powierzchni. Szukasz oryginalniejszego sposobu na odświeżenie drzwi? W takim razie możesz je wykończyć za pomocą dowolnej okleiny, tapety czy fototapety – w ten sposób na pewno stworzysz ciekawą dekorację otoczenia z charakterem.

Jak odnowić stare drzwi pokojowe z szybą?

Znakiem lat 90. XX stulecia były drzwi pokojowe ze wstawioną szybą – często szkło zajmowało większą część skrzydła! Takie drzwi też z powodzeniem możesz odnowić na wiele niedrogich sposobów.

Jak odnowić stare futryny?

Skoro już zająłeś się odnowieniem starych drzwi, czas przejść do renowacji futryn. Jak odnowić stare futryny drewniane? W tym przypadku przebieg prac jest dokładnie taki sam, jak w przypadku drewnianych drzwi. W lokalach z wtórnego rynku nieruchomości często spotyka się jednak ościeżnice z metalu, których restauracja przebiega odrobinę inaczej. Oprócz usuwania starych powłokach malarskich, konieczne może okazać się także pozbycie się rdzy. Osobnym krokiem będzie też zabezpieczenie metalu przed dalszym niszczeniem – ten etap na szczęście można jednak przyspieszyć, stosując farby do metalu, które nie tylko chronią przed korozją, ale mogą być nawet nakładane bezpośrednio na ślady rdzy.

Renowacja starych drzwi – podsumowanie

Stare drzwi pokojowe w domach i mieszkaniach często są wyjątkowe. Nie muszą jednak straszyć nieestetycznym wykończeniem, obdrapaniami czy niemodnymi barwami. Dzięki możliwości odnowienia starych drzwi, możesz nadać im dokładnie taki charakter, jakiego oczekujesz. Z powodzeniem zadbasz więc o spójny wystrój swojego otoczenia i niewielkim kosztem odświeżysz jego design. Jeśli więc chcesz nieco zaoszczędzić, a przy tym cieszyć się piękną aranżacją otoczenia, koniecznie wypróbuj swoich sił w prostych pracach DIY.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej