Jak przepchać zlew? Sprawdzone sposoby na zatkany zlew

Udostępnij

Zapchany zlew to częsta awaria, z którą można spotkać się zarówno w łazienkach, jak i kuchniach. Pierwszym sygnałem jest delikatne bulgotanie, następnie wolne spływanie wody, aż w końcu gromadzenie się jej w umywalce. Zawsze można zadzwonić po hydraulika, ale taniej będzie zająć się tym samemu. Z tego artykułu dowiesz się, jak odetkać zlew własnymi siłami.

So ziehen Sie den Stecker des Waschbeckens ab

Udostępnij

Zapchany zlew to częsta awaria, z którą można spotkać się zarówno w łazienkach, jak i kuchniach. Pierwszym sygnałem jest delikatne bulgotanie, następnie wolne spływanie wody, aż w końcu gromadzenie się jej w umywalce. Zawsze można zadzwonić po hydraulika, ale taniej będzie zająć się tym samemu. Z tego artykułu dowiesz się, jak odetkać zlew własnymi siłami.

Lepiej zapobiegać niż potem odtykać zlew

Najlepszym sposobem na zatkany zlew jest niedoprowadzenie do jego zapchania. Główną przyczyną awarii jest nieprzemyślane wylewanie do odpływu płynów i resztek, które nie powinny się tam znaleźć. Czego zatem unikać?

W kuchni najczęstszy problem stanowią fusy po kawie i herbacie, obierki czy resztki po obiedzie. Wiele osób wylewa też do zlewu gorący tłuszcz używany do smażenia. Po wystygnięciu osadza się on na ściankach rur, tworząc zator. Z kolei w łazience za zatkanie zlewu odpowiadają włosy po goleniu czy czesaniu.

Rzecz jasna nie zawsze można uniknąć wylania czy wyrzucenia odpadków do umywalki. Radą mogą być specjalne sitka umieszczane w otworze odpływu wyłapujące większe resztki. Droższym rozwiązaniem jest instalacja młynka do odpadków.

Domowe sposoby na zatkany zlew

Nawet jeśli będziesz skutecznie zapobiegać powstawaniu zatoru w rurach, to i tak warto wiedzieć, jak przepchać zlew. Istnieje kilka sposobów, a wśród nich domowe metody wykorzystujące produkty dostępne w każdej kuchni. Ich atutem jest ekologiczność, więc są często stosowane przez osoby dbające o środowisko.

Jeden ze sposobów polega na użyciu sody oczyszczonej oraz octu. Wystarczy do zatkanego zlewu wsypać pół szklanki sody i wlać pół szklanki octu, a następnie szczelnie zasłonić odpływ korkiem lub szmatką. W rurach dojdzie do reakcji między składnikami, która wytworzy pianę. Po 30 min należy całość zalać wrzącą wodą. Sposób ten pomoże też, gdy nie wiesz, jak odetkać toaletę.

Środki do udrażniania rur

Alternatywą dla domowych metod na zatkany zlew jest zastosowanie specjalistycznych środków do udrażniania rur. Są to preparaty chemiczne najczęściej na bazie wodorotlenku sodu. Związek ten ma działanie żrące i jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Dlatego należy się z nim obchodzić z wysoką ostrożnością.

Zawsze trzeba się stosować do instrukcji podanej na opakowaniu. Znajdziesz tam informacje na temat porcjowania oraz zasad zachowania bezpieczeństwa. Zwykle środki do odtykania zlewu należy wsypać do odpływu i zalać ciepłą wodą. Po 15-30 min ponownie wlewa się gorącą wodę.

Przepychacze do rur

Kiedy zarówno domowe, jak i chemiczne sposoby nie pomogą, ostatnim rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych przepychaczy do rur. Z części z nich możesz skorzystać samodzielnie, ale są i takie, które wymagają fachowej wiedzy. Zatem czym odetkać zlew?

Przepychacz do rur

Najprostszym narzędziem jest popularny przepychacz do rur składający się z gumowego klosza oraz drewnianego uchwytu. Zanim go użyjesz, powinieneś w pierwszej kolejności zatkać otwór przepływowy znajdujący się na ściance umywalki, następnie zasłonić gumowym elementem odpływ i zacząć rytmicznie dociskać i odciągać przepychacz do rur. Powstała siła odetka zlew. Jeżeli część odpadków wróci do umywalki, należy je wybrać i wyrzucić do kosza.

Pompka do udrażniania rur

Pompka do udrażniania rur to bardziej zaawansowana wersja wyżej opisanego przepychacza. Posiada ona wymienne gumowe końcówki pasujące do różnych rodzajów odpływów. Korzystając z niej, również należy zatkać otwór przepływowy i przyłożyć pompkę do rur do odpływu. Następnie za pomocą uchwytu poruszając tłokiem do przodu i do tyłu, wytworzona siła przepchała zlew.

Spirala do rur

Po spiralę do rur sięga się, kiedy żadne z powyższych sprzętów nie poradziło sobie z zatorem. Zanim jej użyjesz, musisz zdemontować syfon znajdujący się pod zlewem. Warto sprawdzić, czy nie osadził się w nim brud zatykający umywalkę. Czasami wystarczy go oczyścić, aby woda mogła swobodnie spływać. Jeżeli problem znajduje się w rurach, wówczas niezbędna będzie żmijka do rur.

Najlepiej, żeby operowały nią dwie osoby. Jedna z nich umieszcza metalowy przewód w rurze, a druga kręci korbą. Znajdująca się na końcu spirali głowica przebija się przez zator, powodując jego cofanie lub zaczepienie na żmijce. Wybrane odpadki należy wyrzucić do śmieci.

Profesjonalne przepychacze do rur

Profesjonalni hydraulicy często muszą borykać się z o wiele poważniejszymi awariami instalacji kanalizacyjnej. Dlatego na wyposażeniu mają przepychacze do rur zasilane silnikiem elektrycznym. Zasada ich działania jest bardzo zbliżona do spirali do rur. W rurze umieszcza się metalowy przewód, który obracając się, przepycha ją.

Poza tym, że maszyny te mają silniki elektryczne odpowiadające za napędzanie żmijki, to dodatkowo wyróżnia je duża moc. Właśnie dzięki temu idealnie zdają egzamin przy bardzo poważnych zatorach. Ponadto wiele modeli ma możliwość wymiany głowicy spirali. Na rynku znajdziesz końcówki przeznaczone do przebijania się przez tłuszcz, włosy, a nawet liście i gałęzie.

Jak odetkać zlew – podsumowanie

Problem zatkanego zlewu można łatwo zażegnać wyżej wymienionymi sposobami. Jeżeli spotkasz się z taką awarią, zawsze staraj się zaczynać od metod najtańszych, czyli domowych sposobów na przepchanie zlewu. Jeżeli nie zadziałają, to przejdź do zastosowania środków chemicznych, a ostatecznie sięgnij po przepychacze do udrażniania rur. Cały czas pamiętaj o zachowaniu zasad higieny i wybieraj nieczystości w rękawiczkach na dłoniach. Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na Twoje pytanie, jak przepchać zlew.

Szukasz innych sposobów na rozprawienie się z zatorami w instalacji kanalizacyjnej? Zachęcamy do przeczytania naszego kolejnego wpisu o udrażnianiu rur i kanalizacji, w którym znajdziesz praktyczne porady.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej