Jak ocieplić poddasze w różnych typach domów? Poradnik

Udostępnij

Posiadając dom, musimy wiedzieć, że ocieplenie strychu ograniczy ucieczkę energii nawet o 30%! Izolację trzeba wykonać też zawsze wtedy, gdy myślimy o zaadaptowaniu poddasza na cele użytkowe. W artykule podpowiadamy, jak się do tego zabrać i które materiały będą najlepsze.

So isolieren Sie den Dachboden

Udostępnij

Posiadając dom, musimy wiedzieć, że ocieplenie strychu ograniczy ucieczkę energii nawet o 30%! Izolację trzeba wykonać też zawsze wtedy, gdy myślimy o zaadaptowaniu poddasza na cele użytkowe. W artykule podpowiadamy, jak się do tego zabrać i które materiały będą najlepsze.

Poddasze może być bardzo komfortowym miejscem do zamieszkania. Świetnie nadaje się na sypialnię czy gabinet do pracy. Można zaadoptować je też na pokoje dla dzieci. Żeby jednak zimą nie zamarznąć, a latem nie doświadczyć ekstremalnego upału, trzeba dach dobrze odizolować od otoczenia.

Istotny jest przy tym dobry plan, użycie optymalnych do potrzeb materiałów oraz właściwe wykonanie całego zakresu robót. Warto bowiem pamiętać, że źle wykonane ocieplenie nie spełni swoich zadań i może powodować w przyszłości wiele problemów.

Ocieplenie poddasza: sprawdzenie stanu dachu na początek

Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie sprawdzić stan dachu. Mimo, że ocieplenie, które nie ingeruje w kształt bryły budynku nie wymaga pozwolenia na budowę, należy przeprowadzić wszystkie tego typu prace zgodnie ze sztuką. Zastanawiając się, jak ocieplić strych, przede wszystkim trzeba zweryfikować stan krokwi i łat. Więźba musi być na tyle wytrzymała, aby bez przeszkód i odkształceń znieść ciężar ocieplenia. Warto przy tym poradzić się opinii fachowca, który ewentualnie doradzi, które elementy należy wymienić lub wzmocnić.

Również poszycie powinno być w nienagannym stanie. W przypadku zauważenia jakichkolwiek przecieków czy ubytków pokrycia dachowego, należy uszkodzenia naprawić przed rozpoczęciem prac. Jest to o tyle ważne, że zapobiegnie zawilgoceniu materiału ociepleniowego. Jeżeli ulegnie ono zagrzybieniu, to starci znaczną część swoich izolujących właściwości. Na ścianach pojawią się prędzej czy później nieestetyczne zacieki, a w pokojach zapanuje odór stęchlizny. Zarodniki grzybów działają także bardzo niekorzystnie na drogi oddechowe, powodując różnego typu uczulenia lub choroby płuc.

Ocieplenie poddasza a typ domu

Przed rozpoczęciem robót trzeba wziąć pod uwagę także kilka innych kwestii. Przede wszystkim warto zastanowić się, jak ma wyglądać użytkowanie poddasza w przyszłości. Nawet jeżeli obecnie nie zamierzamy użytkować strychu, to może wraz z powiększeniem się rodziny zajdzie taka konieczność? Ma to znaczenie, ponieważ łazienka czy kuchnia będą wymagały dodatkowych przewodów wentylacyjnych – warto je zawczasu wykonać lub zaplanować na nie miejsce. Mieszkalne poddasze to wprawdzie nie taras z poliwęglanu, ale dobry dostęp światła dziennego również ma duże znaczenie. Wypada więc wcześniej zamontować w dachu okna.

Dodatkowo – zgodnie z obowiązującymi przepisami – każda zmiana powierzchni użytkowej musi zostać zgłoszona do urzędu miasta lub gminy. Pozwoli to na dokładne wyliczenie podatku od nieruchomości.

Powinno się również sprawdzić strop. Jeżeli sufit odznacza się złymi parametrami izolacyjnymi, on też będzie wymagał docieplenia. Pozwoli to uniknąć zarówno strat energii, jak i odpowiednio wygłuszy pomieszczenia.

Stary dom

Z powyższymi problemami spotykamy się często w budynkach starszego typu – budowanych w latach 90., 80. i wcześniejszych. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z konstrukcjami opartymi na drewnianych belkach nośnych. Czasem okazuje się, że poddasze w bieżącym stanie ze względów bezpieczeństwa nie będzie nadawało się do użytku.

Trzeba wtedy stropy wzmocnić, tworząc np. dodatkową płytę nośną z żelbetu. Można wymienić również belki na nowe. Obecnie w budynkach murowanych używa się do tego celu głównie profili stalowych. Usunięte drewno da się z powodzeniem wykorzystać do innych celów. Planując np. taras z podkładów kolejowych, można rozejrzeć się za tego typu elementami z rozbiórki, które po odpowiednim przycięciu świetnie sprawdzą się do budowy.

Poddasze nieużytkowe

Ocieplenie warto też wykonać, jeśli na strychu przechowujemy tylko stare szpargały lub stoi on pusty. Zapobiegnie to utracie energii przeznaczonej na ogrzanie domu w chłodniejszych miesiącach. Ocenia się, że w zależności od typu budynku przez nieocieplony dach ucieka od 20 do 30% energii. Straty będą tym dotkliwsze dla kieszeni, im większym metrażem dysponujemy. Inwestycja w ocieplenie poddasza może więc już nawet po kilku sezonach przełożyć się na wymierne oszczędności.

W przypadku poddaszy nieużytkowych, o których wiemy na pewno, że nie będą zagospodarowywane, bo np. są za niskie, najlepszym pomysłem będzie ocieplenie stropu. Rozwiązanie to jest dużo tańsze (schodzi mniej materiału), szybsze i łatwiejsze do przeprowadzenia niż układanie ocieplenia pod dachem.

Nowe budownictwo

Przed dużym wyzwaniem stoją właściciele nowoczesnych domów, których dach został wykonany z wiązarów kratowych (stosowanych też czasem na zadaszenie tarasu). Są to gotowe elementy do montażu w kształcie trójkątów. Ustawia się je dość gęsto, co w praktyce uniemożliwia późniejsze wykorzystanie poddasza do jakichkolwiek celów użytkowych. Technologia kratownicowa wyklucza też przeprowadzenie późniejszych tradycyjnych prac ociepleniowych, ponieważ zwykle brakuje miejsca na wyłożenie mat czy płyt styropianowych.

Jak się ociepla poddasze w takim domu? Najlepiej przeprowadzić je tzw. metodą nadmuchową. Przez otwory wprowadza się sypki granulat styropianowy, z wełny lub celulozy, który skutecznie wypełnia przestrzeń poddachową.

Metoda międzykrokwiowa

Najczęstszym sposobem ocieplania więźby dachowej jest stosowana od lat tzw. metoda międzykrokwiowa. Polega ona na umieszczaniu izolacji między krokwiami tworzącymi więźbę. Technika ta jest dość łatwa do stosowania, a także posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne. Można też zastosować do niej szeroką gamę materiałów: zarówno wełnę mineralną, jak i styropian czy płyty poliuretanowe.

Warto pamiętać, że aby taka izolacja była skuteczna, warstwa wełny powinna mieć grubość ok. 20 cm. Jeżeli nasze krokwie są cieńsze, trzeba od spodu zamontować specjalny ruszt, co bywa czasochłonne. Inną wadą jest stosunkowo częste występowanie tzw. mostków cieplnych oraz skłonność do skraplania się wilgoci. Prace należy zatem przeprowadzać bardzo starannie, nie zapominając o szczelinach wentylacyjnych lub użyciu folii paroprzepuszczalnej.

Za kolejna wadę można uznać zakrycie krokwi – przez co trudno uzyskać pożądany przez wielu efekt estetyczny. Odsłonięte drewniane krokwie zapewniają bowiem ciekawy rustykalny klimat.

Metoda nakrokwiowa

Bardzo skuteczną – choć droższą – metodą ocieplania jest położenie na krokwiach lub deskowaniu dachu płyt izolacyjnych. Technika ta zyskuje uznanie głównie ze względu na bardzo dużą trwałość, wyjątkowe właściwości cieplne (brak mostków termicznych) i równomierne rozłożenie obciążenia na całej powierzchni dachu. Metoda nakrokwiowa przekłada się tym samym na duże oszczędności, przez co wyższy koszt włożony w inwestycję zwraca się już po kilku latach.

Ważną zaletą jest możliwość pozostawienia odsłoniętych elementów z drewna. Oczywiście jeżeli nie przemawia do nas taki styl, można śmiało zamaskować je np. za pomocą płyt regipsowych.

Czym ocieplić poddasze?

Wybór materiału ociepleniowego zależy od wielu czynników. Kwestiami istotnymi – oprócz naszego budżetu – są typ poddasza, rodzaj metody, a także np. osobiste doświadczenia i umiejętności ekipy budowlanej. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze materiały wraz z krótkim omówieniem.

Wełna skalna

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do ociepleń jest wełna skalna, którą wytwarza się z surowców mineralnych. Przede wszystkim odznacza się ona dużą plastycznością oraz łatwością formowania, przez co prace przebiegają zwykle bardzo szybko i sprawnie. Ponadto jest niepalna, lekka oraz przepuszcza parę wodną, dzięki czemu zapewnia w domu korzystny mikroklimat. Ma również dobre właściwości wygłuszające. Wadę stanowi natomiast m.in. dość spore pylenie, dlatego podczas pracy z wełną skalną należy chronić drogi oddechowe oraz skórę.

Jak ocieplić poddasze wełną mineralną? Jest bardzo uniwersalna i nadaje się zarówno do ociepleń międzykrokwiowych, jak i stropowych, a także izolowania nawet drobnych elementów architektonicznych.

Wełna szklana

Materiał ten wytwarza się ze stłuczki szklanej lub kwarcu. Posiada właściwości bardzo zbliżone do wełny skalnej i w zastosowaniach mieszkalnych zwykle może być traktowana jako jej zamiennik. Różnice uwidaczniają się w mniejszej odporności na ogień oraz wytrzymałości na ściskanie. Jest ona też tańsza.

Styropian

Materiałem o uniwersalnym zastosowaniu jest styropian. Jego głównymi zaletami są:

  • atrakcyjna cena,
  • łatwość cięcia i szlifowania,
  • doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Wadami styropianu są z kolei niska izolacja akustyczna, możliwość wystąpienia mostków termicznych oraz skłonność do trwałych odkształceń. Mitem natomiast jest pogląd o braku przepuszczalności pary wodnej.

Ze względu na dość kłopotliwy montaż i konieczność dodatkowego uszczelniania szpar rzadko stosuje się do montażu metodą międzykrokwiową. Za to granulki styropianowe nadają się doskonale do wypełnień nadmuchowych, a płyty do ociepleń stropów na poddaszach nieużytkowych.

Pianka PUR

Pianka poliuretanowa jest materiałem stosowanym do tzw. izolacji natryskowej. Poleca się ją ze względu na bardzo skuteczne wypełnianie szczelin (brak mostków termicznych), a także doskonałą izolację cieplną, akustyczną oraz ochronę przed wilgocią. Charakteryzuje się ona też świetną przyczepnością do powszechnie stosowanych materiałów budowlanych, co umożliwia zastosowanie jej niemal na każdym poddaszu. Ponadto odznacza się dużą trwałością, a montaż przebiega bardzo szybko.

Ze względu na rosnącą popularność wiele osób zastanawiających się, jak założyć firmę budowlaną, decyduje się na zakup specjalnego agregatu (zobacz: cichy agregat prądotwórczy) i świadczenie usługi ocieplania za pomocą pianki poliuretanowej. Metoda ta jednak wymaga dużego doświadczenia, wybór odpowiedniego wykonawcy ma więc kluczowe znaczenie. Wadą pianki PUR jest też jej wysoka cena.

Jak ocieplić poddasze – podsumowanie

Przy wyborze metody ociepleniowej należy wziąć pod uwagę szereg czynników: rodzaj dachu, typ domu oraz efekt, jaki zamierzamy osiągnąć. Istotna jest też kwestia finansowa, ponieważ materiały bardzo różnią się ceną. Warto przy tym dodać, że w praktyce zastosowanie nawet taniej waty szklanej – jeżeli zostanie prawidłowo położona – pozwoli uzyskać zadowalające efekty. Z drugiej strony, uznawana za najlepszy materiał izolacyjny na poddasza, droga pianka PUR, jeżeli zostanie położona niedbale i niefachowo, to nie spełni swojego zadania. To samo dotyczy metody nakrokwiowej, ponieważ wszelkie błędy będą później bardzo trudne do naprawy. Zawsze trzeba pamiętać też o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu, zachowaniu ciągłości izolacji i prawidłowym połączeniu instalowanych płyt kartonowo-gipsowych.

Należy zatem zwrócić uwagę na doświadczenie danej ekipy budowlanej, a w przypadku robót samodzielnych: właściwie przygotować się do nich i przestrzegać zaleceń producenta materiałów. Wykorzystywane elektronarzędzia powinny być dobrej jakości, aby zapewnić nam komfort pracy.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej