Jak nosić maseczkę chirurgiczną? Czyli rzecz o zakładaniu i zdejmowaniu maseczki ochronnej

Udostępnij

Panująca pandemia koronawirusa wymusiła od nas przestrzeganie szeregu środków ochrony mających na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia. Jednym z nich jest obowiązek stosowania maseczek jednorazowych. Pomimo kolejnych miesięcy pandemii część osób nie wie, jak poprawnie nosić maseczkę chirurgiczną. Z tego artykułu poznasz przydatne wskazówki dotyczące zakładania oraz zdejmowania maseczek i nie tylko.

Udostępnij

Panująca pandemia koronawirusa wymusiła od nas przestrzeganie szeregu środków ochrony mających na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia. Jednym z nich jest obowiązek stosowania maseczek jednorazowych. Pomimo kolejnych miesięcy pandemii część osób nie wie, jak poprawnie nosić maseczkę chirurgiczną. Z tego artykułu poznasz przydatne wskazówki dotyczące zakładania oraz zdejmowania maseczek i nie tylko.

Gdzie trzeba nosić maseczki?

Wielu ekspertów otwarcie mówi o tym, że koronawirus w powietrzu utrzymuje się nawet przez od kilku do kilkunastu minut po kichnięciu lub kaszlnięciu chorego. Między innymi dlatego zakrywanie ust i nosa stało się jednym z głównych obostrzeń podczas pandemii. Zanim więc poruszymy temat „jak zakładać maseczkę?” przypomnijmy, do jakich zasad powinniśmy się stosować w tym okresie. Zacznijmy od tego, gdzie trzeba nosić maseczki?

Aktualnie w Polsce istnieje obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Chodzi tutaj o:

Polski rząd opublikował również listę miejsc, w których nie ma konieczności zasłaniania ust i nosa. Są to:

Niezależnie jednak od tego, gdzie się znajdujesz lub dokąd idziesz, na wszelki wypadek weź ze sobą maseczkę ochronną. Nie tylko zmniejszysz ryzyko zakażenia siebie i innych wirusem SARS-CoV-2, ale unikniesz również mandatu za nieprzestrzeganie ograniczeń.

Kto może nie nosić maseczki?

Poza informacjami, gdzie trzeba nosić maseczkę, w obostrzeniach znalazł się też punkt mówiący o tym, kto może nie nosić maseczki podczas pandemii koronawirusa. Z obowiązku zwolnione są dzieci do 5 roku życia oraz osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający:

Warto tutaj wspomnieć, że osoby te powinny mieć przy sobie wspomniane wcześniej dokumenty za każdym razem, gdy wychodzą z domu. W przeciwnym razie może na nie zostać nałożony mandat karny.

Jak prawidłowo założyć maseczkę chirurgiczną?

Teraz, gdy już znasz obowiązujące zasady ochrony przed koronawirusem, czas dowiedzieć się jak zakładać maseczkę chirurgiczną tak, aby spełniała swoją funkcję.

Pierwszym bardzo istotnym krokiem, o którym wielu zapomina, jest odkażenie dłoni. To na nich znajduje się najwięcej bakterii i wirusów, dlatego należy je odpowiednio przygotować. W tym celu użyj płynu dezynfekującego na bazie alkoholu lub dokładnie umyj dłonie wodą z mydłem. Czubkami palców rozprowadź mydło po całej powierzchni nawet w przestrzeniach międzypalcowych, a po 30 sekundach spłucz ciepłą wodą. Jeżeli masz taką możliwość, zalecane jest stosowanie zarówno płynu dezynfekującego, jak i mycia rąk.

Cały proces usprawnisz, nakładając na dłonie sterylne rękawiczki nitrylowe. Dzięki nim nie ma potrzeby odkażania przed nałożeniem maseczki. Pamiętaj jednak, żeby nie zakładać ich dwukrotnie.

Przed założeniem sprawdź, czy jednorazowa maseczka ochronna nie jest uszkodzona tj. podarta lub popękana. Chwytając ją, złap za brzegi ewentualnie gumki/troczki. Nigdy nie dotykaj środka jednorazowej maseczki. Możesz w ten sposób przekazać na jej powierzchnię szkodliwe drobnoustroje, w tym koronawirusa.

Przyłóż maseczkę chirurgiczną do twarzy, tak aby zakrywała usta i nos. Załóż gumki na uszy, a następnie dociśnij drucik do nosa, pamiętając, żeby dotykać tylko brzegów maseczki. Po tym naciągnij jej dolną część na brodę. W ten sposób będzie ona przylegała do Twoich policzków. Jeżeli zauważysz jakieś przerwy między maseczką a swoją twarzą, to ściągnij mocniej gumki/troczki.

Stosując się do tych wskazówek usta i nos zostaną bardzo dokładnie zasłonięte. Jednak powinieneś jeszcze pamiętać o pewnych zasadach związanych z noszeniem maseczki ochronnej. Oto one:

Jak prawidłowo ściągnąć maseczkę ochronną?

Wiedza, jak ubierać maseczkę niestety nie wystarczy. Po powrocie do domu musisz też wiedzieć, jak ją właściwie zdjąć z twarzy. Inaczej nieumyślnie możesz zakazić się koronawirusem.

Podobnie jak w przypadku zakładania maseczki, tutaj też zacznij od zdezynfekowania dłoni. Niewykluczone, że podczas pobytu poza domem dotykałeś innych powierzchni, na których mógł znajdować się wirus, więc przed dotknięciem twarzy skorzystaj ze środków dezynfekujących. Następnie chwyć maseczkę ochronną za gumki/troczki i zdejmij ją z twarzy, unikając przy tym kontakty z ustami, nosem i oczami. Gdy już to zrobisz, wyrzuć maseczkę do zamykanego kubła na śmieci. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj jej na blacie, stole czy innej powierzchni. Po wszystkim ponownie odkaź ręce.

Która strona maseczki jest dobra – biała czy niebieska?

Wbrew pozorom strony maseczki chirurgicznej nie są takie same. Każda z nich ma inne właściwości, które mają za zadanie chronić użytkownika. Dla ułatwienia w wielu popularnych modelach zastosowano dwa kolory – biały i niebieski. Czym zatem się różnią i którą stroną nosić maseczkę?

Wewnętrzna warstwa (biała) charakteryzuje się właściwościami hydrofilowymi. Oznacza to, że przyciąga i absorbuję m.in. wodę, pot, kropelki śliny czy wydzieliny z nosa. Poza kolorem wyróżnia się widocznymi szwami lub miejscami zgrzewu gumek. Dodatkowo fałdki maseczki po stronie wewnętrznej są skierowane ku górze.

Zewnętrzna warstwa (niebieska) w przeciwieństwie do drugiej strony ma cechy hydrofobowe, czyli odpycha wodę. Tym samy zapobiega przedostawaniu się płynów ustrojowych z zewnątrz do ust i nosa. Z kolei fałdki są skierowane w dół.

Jeżeli korzystasz z jednokolorowej maseczki ochronnej lub strony mają inne barwy, wówczas należy zwrócić uwagę na ułożenie fałdek oraz umiejscowienie szwów/zgrzewów. Sprawdź też, gdzie znajduje się drucik do dociskania do nosa. Dzięki niemu znajdziesz górę maseczki.

Parowanie okularów w maseczce. Jak uniknąć?

Zmorą każdej osoby w okularach są zaparowane szkła. Noszenie maseczki podczas pandemii koronawirusa sprawia, że po każdym wydechu powietrze unosi się bezpośrednio na okulary. W efekcie wilgoć skrapla się na powierzchni chłodnych szkieł, tworząc uciążliwą mgiełkę. Jak zatem uniknąć parowania okularów w maseczce?

W pierwszej kolejność sprawdź, czy dokładnie przylega ona do twarzy. Nieraz wspomnieliśmy już o specjalnym druciku, który należy docisnąć do nosa. W ten sposób wydychane powietrze nie powinno ulatywać do góry. Jeżeli jednak to nie pomaga, możesz skorzystać z tzw. metody na chusteczkę. Polega ona za zrolowaniu chusteczki higienicznej i dociśnięciu jej do nosa. W ten sposób tamujesz szczelinę między maseczką jednorazową a twarzą.

Innym rozwiązaniem jest przystosowanie okularów do nadmiernego parowania. Na rynku są bowiem szkła ze specjalnymi powierzchniami redukującymi powstawanie mgiełki. Są one jednak stosunkowo drogie. Tańszą opcją jest nałożenie na szkła specjalnej warstwy hydrofobowej. Odpycha ona wodę, a co za tym idzie, zmniejsza efekt parowania. Do dyspozycji masz specjalne preparaty, jak i domowy sposób z wykorzystaniem płynu z gliceryną.

Inne formy ochrony przed koronawirusem

Na zakończenie warto wspomnieć, że poza maseczkami ochronnymi możesz też skorzystać z innych sposobów, które zastąpią lub uzupełnią stosowanie opisywanych osłon ust i nosa. Wśród podanych propozycji znajdziesz rozwiązania dla prywatnych użytkowników, a także przedsiębiorstw.

Z pewnością w wielu sklepach i nie tylko spotkałeś się z tym, że na głowach pracowników jest przeźroczysta przyłbica zamiast maseczki. Czym różni się taka forma ochrony? Osłona tego typu chroni nie tylko drogi oddechowe, ale i oczy. Ponadto przeźroczysta konstrukcja sprawia, że twarz osoby jest dobrze widoczna. Przydaje się to w zawodach, na których ważne są przyjazna aparycja, uśmiech oraz dobre relacje z klientem. Dodatkowym atutem jest wygodne utrzymanie w czystości. Przyłbica ochronna ma bowiem gładką powierzchnię. Ułatwia to odkażanie i wycieranie całości.

Alternatywą dla wyżej opisanych sprzętów jest specjalna osłona z plexi. Znalazła ona duże zastosowanie w sklepach, aptekach, bankach, recepcjach i okienkach kasowych. Sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie pracownik ma kontakt z klientem np. przy kasie. Podobnie jak w przypadku przyłbicy, osłona z plexi ma łatwą do wyczyszczenia i odkażenia przeźroczystą powierzchnię. Ponadto wyposażono ją w specjalne otwory, przez które podawane są pieniądze, dokumenty czy terminal do płatności kartą.

Maseczki ochronne, rękawiczki nitrylowe, przyłbice oraz osłony wykorzystywane są jako swego rodzaju bariery przed osobami chorymi na COVID-19. Co w przypadku, gdy w pomieszczeniu przebywa ktoś zakażony? Wówczas stosowane są specjalne urządzenia do wyłapywania i dezynfekcji koronawirusa. Nieocenioną pomocą w tym zadaniu mogą okazać się oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry HEPA. Wkłady te wychwytują cząsteczki o wielkości od 0,01 µm. Oznacza to, że za ich pomocą pozbędziesz się alergenów i drobnoustrojów z powietrza. W przypadku koronawirusa urządzenia te mogą wspomóc oczyszczanie pomieszczeń po kwarantannie.

Większą efektywnością w dezynfekcji przestrzeni z bakterii oraz wirusów wyróżnia się ozon. Jest to trójcząsteczkowa odmiana tlenu o silnym działaniu biobójczym. Dzięki temu skutecznie pozbywa się mikrobów, zarodników grzybów oraz alergenów unoszących się w powietrzu. Do jego produkcji wykorzystuje się generatory ozonu. Posiadają one płytki ceramiczne, przez które przepływa prąd. Wyładowania elektryczne powodują przemianę tlenu.

Ozonowanie pomieszczeń często jest wykorzystywane w przychodniach, gabinetach lekarskich i wszędzie tam, gdzie mogły przebywać osoby chore na COVID-19. Ponadto proces stosuje się do odgrzybiania klimatyzacji oraz usuwania nieprzyjemnych zapachów po powodzi czy pożarze.

Noszenie maseczki ochronnej z głową

W dobie pandemii koronawirusa codziennie mamy styczność z maseczkami ochronnymi. Nie tylko je zakładamy, ale widzimy je każdego dnia na twarzach innych. Nie bez powodu stanowią one istotny punkt w obowiązujących zasadach bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na Twoje pytanie jak poprawnie nosić maseczkę chirurgiczną. Wykorzystaj tę wiedzę, żeby chronić siebie oraz ludzi wokół Ciebie.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej