Jak mrozić pierogi – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Uwielbiasz kuchnię polską i nie wyobrażasz sobie, aby w Twoim menu nie było pierogów? Z drugiej strony jednak wiesz, jak bardzo czasochłonne jest przygotowywanie tego dania. Aby zaoszczędzić trochę czasu i zawsze mieć pod ręką ulubioną potrawę, dowiedz się, jak mrozić pierogi!

wie man Knödel einfriert

Udostępnij

Uwielbiasz kuchnię polską i nie wyobrażasz sobie, aby w Twoim menu nie było pierogów? Z drugiej strony jednak wiesz, jak bardzo czasochłonne jest przygotowywanie tego dania. Aby zaoszczędzić trochę czasu i zawsze mieć pod ręką ulubioną potrawę, dowiedz się, jak mrozić pierogi!

Mrożenie a sposób przygotowania pierogów

Szybki obiad po ciężkim dniu pracy, a może szybsze przygotowywanie zamówień w restauracyjnej kuchni? Jeśli wizja stałego, łatwego dostępu do ulubionego dania jest dla Ciebie kusząca, dowiedz się, jak przygotować pierogi do mrożenia!

Jak mrozić surowe pierogi?

Zastanawiasz się, jak mrozić pierogi – gotowane, czy surowe? Oba sposoby są możliwe i mają swoich zwolenników! W przypadku surowego, niezagotowanego ciasta konieczne jest wykonanie wcześniej kilku czynności:

Jak zamrozić ugotowane pierogi?

Powszechnie stosowaną praktyką jest także mrożenie pierogów już ugotowanych. Tutaj należy zachować ostrożność już podczas ich robienia, ponieważ w takim przypadku ciasto nie może być zbyt cienkie czy rozgotowane – po rozmrożeniu może się rozwalać. Co więcej, zbyt długie przechowywanie gotowanych pierogów w zamrażarce skutkuje wysuszaniem się ciasta. Jak zamrozić pierogi żeby się nie skleiły? Przed mrożeniem warto posmarować je olejem – dzięki temu ochronisz też ciasto przed wysuszeniem, gdy pierogi będą stygły po ugotowaniu. Gotowane pierogi również najlepiej przechowywać w woreczku strunowym.

Jak mrozić pierogi zblanszowane

Jak najlepiej zamrozić pierogi? Polecanym sposobem jest coś pomiędzy pierogami surowymi a gotowanymi, czyli mrożenie pierogów blanszowanych. Aby je przygotować, należy zagotować i posolić wodę, a następnie gotować w niej pierogi przez ok. 30 sekund. Tak podgotowane pierogi po osuszeniu można posmarować olejem, pozostawić do wyschnięcia, a następnie mrozić tak, jak pierogi surowe – najpierw pojedynczo, a dopiero później w zbiorczych torebkach w porcjach o dowolnej wielkości.

Jak długo można przechowywać pierogi w zamrażarce?

Z pewnością wiesz, jak długo można mrozić mięso i inne produkty spożywcze. Czy zastanawiałeś się jednak, jak długo mogą być zamrożone pierogi? To zależy od tego, jak je wcześniej przygotujesz. Okazuje się, że surowe pierogi mogą być przechowywane w zamrażarce nawet przez 3 miesiące, natomiast gotowane zaledwie 4 tygodnie. Wynika to z tego, że w gotowanych pierogach dochodzi do większej utraty wilgoci z ciasta, przez co przechowywane dłużej pękają i rozklejają się w czasie gotowania, niwecząc cały trud włożony w ich przygotowanie.

Nadzienie a mrożenie pierogów

Zastanawiasz się, jak mrozić pierogi z jagodami lub jak zamrozić uszka? W polskiej kuchni pierogi zajmują szczególne miejsce, dlatego też nie ma się co dziwić rozmaitości przepisów na te pyszne, wypełnione po brzegi farszem, mączne dania!  Na co dzień na stoły lądują rozsławione na całym świecie pierogi ruskie, w okresie bożonarodzeniowym zdecydowanie wypierają je pierogi z kapustą i grzybami czy uszka. Z kolei latem triumfy święcą pierogi z sezonowymi owocami – jagodami i truskawkami. Miłośnicy konkretnych smaków nie mogą się natomiast obejść bez pierogów z farszem mięsnym!

Ile pomysłów, tyle możliwości. Jak jednak mrozić pierogi ruskie, a jak mrozić pierogi na święta? Na szczęście rodzaj farszu nie wpływa na proces przechowywania pierogów w zamrażarce! Dzięki temu możesz cieszyć się smakiem lata nawet podczas panujących mrozów lub wrócić do zimowych smaków kapusty i grzybów, nawet jeśli na zewnątrz właśnie rozkwitają drzewa i krzewy!

Temperatura mrożenia pierogów

Temperaturę w lodówce można zmieniać i dopasowywać do potrzeb – jak mrozić pierogi, by jak najdłużej nadawały się do spożycia i zachowały najlepszą strukturę i smak? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – optymalna temperatura mrożenia pierogów w niczym nie różni się od większości produktów spożywczych i wynosi ok. -18°C. Wyższa temperatura jest niewskazana – jeśli jednak nie masz wyboru, pamiętaj, że im cieplej jest w zamrażarce, tym krócej możesz przechowywać w niej pierogi!

Niezbędny sprzęt do gastronomii

Jak przygotować pierogi do mrożenia i jaki sprzęt czy akcesoria będą Ci do tego potrzebne? Podsumujmy niezbędny w tym przypadku wyposażenie kuchni gastronomicznej:

Jak widać, mrożenie pierogów jest bardzo proste! Jeśli będziesz je gotować przed mrożeniem, pamiętaj, by do wyjmowania pierogów z wody używać łyżki cedzakowej, którą możesz operować z dużą subtelnością, unikając niechcianego rozklejania się pierogów.

Jak mrozić pierogi – podsumowanie

Wiedza, jak zamrozić pierogi, może odmienić Twoje myślenie o gotowaniu! Zamiast co tydzień mozolić się z lepieniem mniejszych porcji pierogów, od razu możesz zrobić ich większą ilość i przechowywać je w zamrażarce (od 4 tygodni do nawet 3 miesięcy). Taka opcja na pewno ułatwia nie tylko gospodarowanie czasem i zasobami w lokalach gastronomicznych, ale też pomaga zorganizować domowe kucharzenie. Zamiast lepić pierogi i uszka tuż przed wigilią, możesz przygotować je kilka dni, a nawet tygodni wcześniej, by zyskać więcej czasu na przyszykowanie pozostałych potraw bożonarodzeniowych. Opcję taką docenisz też na co dzień, a Twoi bliscy będą cieszyli się stałym dostępem do ulubionych dań kuchni polskiej.


Prowadzisz bar, restaurację lub małe bistro? Zapraszamy na kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Razem z Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, radzimy, jak mierzyć się z wyzwaniami w branży gastronomicznej. Na Chef’s Gear Polska znajdziesz też testy sprzętu oraz przepisy.

Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie z branży gastro? Podrzuć nam pomysł na odcinek: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej