Wstajesz codziennie rano, przemywasz twarz wodą, a nierzadko i kosmetykami. Daje Ci to poczucie świeżości i czystości. A czemu nie zrobisz tego samego z domem? Przeczytaj, czym myć elewację, aby była wolna od zabrudzeń przez lata. Elewacja jest jak skóra dla budynku. Dbaj o nią, a poprawisz nie tylko jej wygląd, ale i kondycję.
Wstajesz codziennie rano, przemywasz twarz wodą, a nierzadko i kosmetykami. Daje Ci to poczucie świeżości i czystości. A czemu nie zrobisz tego samego z domem? Przeczytaj, czym myć elewację, aby była wolna od zabrudzeń przez lata. Elewacja jest jak skóra dla budynku. Dbaj o nią, a poprawisz nie tylko jej wygląd, ale i kondycję.
Skąd wziął się ten brud? Czemu elewacja się brudzi?
Zanim sięgniesz po szczotkę i wiadro z wodą, warto wiedzieć, z jakim brudem masz w ogóle do czynienia. Może on pochodzić z różnych miejsc, a przez to za każdym razem będziesz potrzebować innych środków. O ile dezynfekcja myjką ultradźwiękową sprawdzi się w przypadku drobnych akcesoriów, o tyle mycie elewacji domu to duże wyzwanie.
Najczęściej spotkasz się z kurzem. Jest on najbardziej uporczywy, gdy Twój dom stoi zaraz przy nieutwardzonej drodze. Przejeżdżające samochody wzburzają tumany pyłu, który osadza się na elewacji. Takie drobinki pochodzą też z pobliskich zakładów produkcyjnych oraz kominów sąsiadów palących w tradycyjnych piecach czy kominkach.
Kolejną przyczyną brudnej elewacji jest wilgoć. Jeśli mieszkasz blisko jeziora, rzeki czy nawet lasu, zauważysz, że Twoje ściany nabierają zielonego koloru. To glony, którym wilgoć sprzyja. Poza tym natkniesz się też na grzyby i pleśń.
Nie oznacza to jednak, że problem wilgoci dotyczy jedynie ludzi, którzy za oknem mają jeziora czy lasy. Ciebie też to spotka, jeśli np. masz nieszczelne rynny. W miejscu przecieku z czasem zauważysz nie tylko ślady wody, ale i rozwijające się glony. Dlatego, zanim przystąpisz do mycia, napraw orynnowanie domu.
Czy mycie elewacji domu zależy od tynku? Tak!
Wybór tynku na elewację zewnętrzną to jeden z końcowych etapów budowy domu. Nie myśli się wówczas o tym, że z czasem będzie trzeba go myć. A to duży błąd! Rodzaj tynku ma ogromny wpływ na to, jak i czym umyjesz elewację. Każdy z nich ma inne właściwości, a co za tym idzie – sposób czyszczenia też się różni. Zatem kiedy zastanawiasz się, czym myć elewację, najpierw sprawdź rodzaj tynku. Znajomość tematu może także Ci się przydać, kiedy szukasz informacji na temat budowy domu szkieletowego i jego wykańczania.
Jeśli Twój dom pokryty jest tradycyjnym tynkiem mineralnym, to niestety licz się z koniecznością częstszego mycia. Ten typ bardzo mocno nasiąka, przez co brud szybciej się osadza. Alternatywą w tej sytuacji będą tynki silikatowe, silikonowe i akrylowe o podwyższonej odporności. Poza tym, że mniej się brudzą, będą dłużej cieszyć oko oryginalnym kolorem.
Niestety tynk akrylowy, mimo niskiej nasiąkliwości, nie jest odporny na grzyby i pleśnie. Gdy zauważysz rozkwit na ścianie, koniecznie zastosuj środki odkażające, a następnie umyj elewację.
Do problematycznych tynków należą też masy o nieregularnej strukturze. Przykładem jest tzw. kornik. Po nałożeniu na ścianę zauważysz, że ma on wgłębienia. Jest to idealne miejsce na gromadzący się kurz i pył. Najlepiej, jeśli zastąpisz go barankiem lub tynkiem kamyczkowym. Mimo że są ziarniste w strukturze, to po nałożeniu nie tworzą się zagłębienia.
Pora na czyszczenie! Sposoby na mycie elewacji budynku z glonów, kurzu i grzybów
Czas poznać odpowiedź na pytanie, „jak i czym myć elewację domu”. Do wyboru masz kilka sposobów na różne typy zabrudzeń. Na pewno unikaj szorowania ostrą szczotką! Naruszy ona bowiem powierzchnię tynku, przez co możesz doprowadzić do jego zdarcia. Oto kilka metod, jak umyć elewację.
Mycie elewacji domu myjką ciśnieniową
Myjki ciśnieniowe to świetne urządzenia, których nie może zabraknąć w Twoim garażu czy ogrodzie. Nie tylko umyjesz za ich pomocą auto, ale i podjazd, a w tym przypadku również elewację domu. Zwykle wystarczy silny strumień wody, aby pozbyć się brudu.
Pod względem parametrów najlepiej sprawdzają się modele o ciśnieniu roboczym 120 bar i zapewniające temperaturę wody do 60°C. Zbyt duża moc i temperatura mogą uszkodzić tynk, a nie chcesz przecież, żeby podczas mycia odleciał od ściany. Dla bezpieczeństwa sprawdź skuteczność myjki ciśnieniowej na niewidocznym odcinku ściany.
Dyszę ustawiaj pod różnym kątem tak, aby zmyć brud z każdego zakamarka. Zaczynaj od górnych partii ścian i stopniowo kieruj się ku dołowi. Staraj się, żeby zanieczyszczona woda nie spływała po umytej już elewacji.
Czyszczenie elewacji domu płynami i innymi środkami chemicznymi
Myjka ciśnieniowa nie poradziła sobie z brudem? Czas wytoczyć ciężkie działa! Sięgnij po specjalistyczne płyny. W kolejnych częściach artykułu podpowiadamy, czym myć elewację.
W sklepach typu dom i ogród, poza sprzętem budowlanym, znajdziesz też preparaty przeznaczone do usuwania glonów, grzybów, pleśni i innych nalotów. Stosując je, zawsze przestrzegaj instrukcji dołączonej do opakowania. W przeciwnym razie brud pozostanie na ścianie, a w najgorszym wypadku uszkodzisz elewację.
Przeważnie nałożenie preparatu poprzedza się umyciem powierzchni myjką ciśnieniową. Jeżeli nalot jest mocny, usuń go za pomocą szczotki. Jak wspominaliśmy wcześniej, gdy borykasz się z grzybami czy glonami, koniecznie zastosuj płyn o działaniu grzybo- lub glonobójczym. Musisz zahamować ich dalszy rozwój. Środki tego typu potrzebują czasu, więc zostaw je na ścianie na cały dzień. Następnie dokładnie przemyj elewację.
Oprócz specjalistycznych płynów, warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, które mogą znacznie poprawić efektywność czyszczenia. Zmiękczacz wody do myjki ciśnieniowej to jedno z takich urządzeń. Dzięki niemu woda użyta do mycia będzie pozbawiona jonów twardości, co przełoży się na lepsze efekty czyszczenia i dłuższą żywotność myjki.
Piaskowanie elewacji
Interesującym, a jednocześnie ekologicznym rozwiązaniem jest piaskowanie elewacji. Wiesz, na czym polega? Powietrze lub woda pod wysokim ciśnieniem wystrzeliwują ziarenka piasku, które skutecznie ścierają daną powierzchnię. Metodą tą nie uszkodzisz ani elewacji, ani elementów dekoracyjnych.
Zanim jednak przystąpisz do piaskowania, zabezpiecz wszystkie powierzchnie, które nie mają być oczyszczone np. okna czy drzwi. Jeśli wieje silny wiatr, musisz przełożyć termin pracy. Podmuchy zmniejszają efektywność tego sposobu.
Piaskowanie jest stosunkowo trudną metodą i wymaga specjalistycznej maszyny. Jeśli nie masz doświadczenia i sprzętu, a zależy Ci na czystych ścianach, lepiej zwróć się do specjalistów.
- Piaskarka syfonowa – mobilna – 76 l 789,00 zł
- Piaskarka syfonowa – mobilna – 40 l 819,00 zł
-
Drabina aluminiowa – uniwersalna – 321,2 cm
599,00 zł569,00 zł - Drabina aluminiowa – 5 stopni – 99,5 cm
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak pielęgnować elewację po umyciu?
Po tym, jak umyjesz elewację, warto, ją właściwie zabezpieczyć. Dzięki temu nie musisz co roku wyciągać myjki, aby wyczyścić ściany domu. Dodatkowo ochronisz budynek przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów.
Najlepszym sposobem jest impregnacja powierzchni. Na rynku znajdziesz preparaty silikonowe, silikatowe lub z dodatkiem teflonu, które skutecznie zapobiegają osadzaniu się brudu. Warto też pomalować dom farbą ochronną przystosowaną do warunków zewnętrznych. Jest to też świetna okazja, aby zmienić nieco wygląd domu.
Poczekaj! Weź ze sobą garść porad, jak umyć elewację!
Wiesz już, czym myć elewację, ale to nie wszystko. Jest kilka dodatkowych wskazówek, o których warto pamiętać, jeśli chcesz wiedzieć, jak to robić. Dzięki nim z pewnością uda Ci się uniknąć tragedii.
Dobierając preparaty czyszczące, wybieraj te przyjazne dla środowiska. Dlaczego? Ponieważ płyny spływające ze ścian trafiają potem do gruntu. Przez to stanowią zagrożenie dla środowiska. Twój ogród z pewnością to odczuje. Nie chcesz chyba łysych placków zamiast trawnika lub suchego żywopłotu z grabu?
Najlepszą porą na czyszczenie domu z zewnątrz jest przełom wiosny i lata. Wszystko ze względu na temperaturę. Gdy słońce ogrzewa ściany, możesz je oblewać ciepłą wodą bez ryzyka, że tynk odpadnie. Mycie ich zimą czy jesienią skończy się niepotrzebnym remontem.
Jeśli zauważysz pęknięcia w elewacji, pod żadnym pozorem nie używaj wody! Dostanie się ona do cegieł, a tam z kolei rozwinie się grzyb. Doprowadzi to też do odwarstwienia wierzchniej warstwy. Z czasem może spaść Ci na głowę.
Chcesz zajmować się myciem budynków nie tylko z zewnątrz, ale i w środku? Dowiedz się, jak założyć firmę sprzątającą i zacznij zarabiać na porządkach.
Udostępnij