Jak i czym ciąć tuje – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Wizytówką każdego ogrodu są rośliny. Jednymi z najbardziej popularnych krzewów są tuje, gdyż znakomicie spełniają funkcje dekoracyjne. Nie są przy tym kłopotliwe w pielęgnacji. Z naszego poradnika dowiesz się jak przycinać je w sposób prawidłowy.

Udostępnij

Wizytówką każdego ogrodu są rośliny. Jednymi z najbardziej popularnych krzewów są tuje, gdyż znakomicie spełniają funkcje dekoracyjne. Nie są przy tym kłopotliwe w pielęgnacji. Z naszego poradnika dowiesz się jak przycinać je w sposób prawidłowy.

Rodzaje cięć tui – po co przycinać tuje?

Tuje to popularna nazwa żywotników, czyli ozdobnych krzewów iglastych. Wykorzystuje się je do aranżacji ogrodów lub terenów zielonych. Są sadzone pojedynczo, a także jako żywopłoty lub też w kompozycjach z rabatami. Zależnie od sposobu nasadzenia dobiera się odpowiednie gatunki tui.

Krzewy, które posadzisz pojedynczo lub też jako żywopłot nieformowany, nie wymagają cięcia. Pozostałe jednak należy formować. Wyróżnia się następujące rodzaje cięć tui:

Kiedy przycinać tuje?

Od odmiany i gatunku krzewu zależy nie tylko to, jak przycinać tuje, ale też kiedy i z jaką częstotliwością to robić. Rośliny pełniące funkcję żywopłotu, a także te, które formowane są w efektowne kształty, powinny być przycinane 2-3 razy podczas sezonu. Robi się to od marca do końca sierpnia. Dlatego pierwsze cięcia rozpocznij wczesną wiosną. Kolejne zabiegi pielęgnacyjne przeprowadź w czerwcu, gdy młode przyrosty pociemnieją. Ostatnie cięcia w sezonie odłóż na sierpień.

Podejmując się pracy, pamiętaj, że tuje po raz pierwszy przycina się w rok po posadzeniu krzewu. Natomiast usuwanie gałązek w terminie późniejszym niż sierpień może skutkować tym, że pędy nie zdążą zdrewnieć przed zbliżającą się zimą. Istnieje również zasada, wedle której nie powinno się przycinać tui o wysokości mniejszej niż 1,5 m. Wyjątkiem są odmiany karłowate używane do niskich żywopłotów.

Zupełnie inaczej temat wygląda w przypadku odmian tui wolnorosnących. Tego typu krzewy wymagają przycinania dopiero, gdy osiągną zbyt duże rozmiary. W praktyce następuje to średnio co 2 lata. Termin cięcia tui warto rozpatrzyć również pod kątem warunków pogodowych. Najlepiej, gdy wybierzesz do tego typu pracy dzień bez opadów i o dodatniej temperaturze. Unikaj także cięcia podczas upałów. Może to zaszkodzić roślinom.

Jak przyciąć tuje w spiralę?

Jednym z popularnych kształtów nadających iglakom fantazyjnego wyglądu jest spirala. Jak przycinać tuje, aby uformować ją w taki właśnie sposób? Wystarczy postępować wedle 3 kroków. Czynność nie jest tak zaawansowana, jak zrobienie skalniaka w ogrodzie, czy też budowa ziemianki. Wymaga jednak dużo skrupulatności. W przeciwieństwie do wymienionych wyżej prac pełnię efektów przycinania tui w spiralę ujrzysz dopiero po jakimś czasie, czyli gdy krzewy się zagęszczą.

Na początku wybierz odpowiedni krzew. Do ukształtowania spirali potrzebna będzie Ci tuja z dobrze zagęszczonymi gałązkami i przekrojem w kształcie stożka. Zwróć też uwagę, aby roślina dysponowała solidnie wykształconym przewodnikiem pnia. Posłuży on za oś spirali. Co ważne, wybieraj wyłącznie tuje, których wysokość wynosi powyżej 1 m. Mniejsze Iglaki uformowane w spiralę nie wyglądają zbyt efektownie.

Drugi krok to przygotowanie krzewu do cięcia. Na tym etapie musisz mieć odpowiednie narzędzia. Potrzebny będzie sekator bądź też nożyce do żywopłotu. Nie zapomnij o sznurku lub taśmie, którą owiniesz tuję, wyznaczając linie spirali. Przywiąż sznurek (taśmę) do czubka iglaka. Następnie, schodząc w dół, owijaj go, aż do samego podłoża. Na koniec przyjrzyj się dobrze ułożeniu sznurka, oglądając z każdej strony owiniętą nim roślinę. W miarę potrzeby poprzesuwaj go, żeby ustawić równe odległości.

Trzecim i ostatnim krokiem jest wycinanie. Rozpocznij je od dołu tui i prowadź cięcia wzdłuż sznurka ku górze. W następnej kolejności wykonaj cięcia korygujące. Z całą pewnością nie uzyskasz od razu idealnego rezultatu. Do tego potrzeba czasu i systematycznego kształtowania. Tuja bowiem po pierwszym cięciu ukaże sporo braków gałązek. Przycinaj ją więc regularnie w kolejnych latach. W ten sposób zapewnisz roślinie coraz większe zagęszczenie pędów, a tym samym jej foremny kształt. Osiągniecie stanu idealnego może zająć Ci około 3 lat.

Jak przycinać tuje szmaragd?

Jedną z najpopularniejszych odmian ozdobnych krzewów iglastych jest tuja szmaragd. Inna często spotkana jej nazwa to żywotnik zachodni. Roślina charakteryzuje się stożkowym kształtem i potrafi osiągnąć sporą wysokość. Dlatego jest często używana jako żywopłot lub dekoracyjna ściana. Tuje szmaragd cenione są ze względu na gęstość gałązek i za to, że produkują niewielką liczbę szyszek.

W przypadku, gdy nie interesuje Cię, jak przyciąć tuje w spiralę, nie musisz wykonywać cięć kształtujących. Odmiana szmaragd rośnie bowiem równomiernie, utrzymując swoją stożkową formę. Przycinanie rośliny będzie miało więc na celu wyłącznie utrzymanie jej pożądanych rozmiarów. Pierwsze prace pielęgnacyjne wykonuj dopiero, gdy drzewko osiągnie 1,5 m wysokości. Pamiętaj też, że musi minąć rok od jego posadzenia. W przypadku tej odmiany prace wyglądają następująco:

Jak przyciąć tuje w kule?

Najprostszym do uzyskania kształtem tui jest kula. Jeśli chcesz uzyskać taki właśnie efekt, wybierz krzewy wolnorosnące. Te nie potrzebują częstego przycinania, zachowując jednocześnie swój kształt. Przed nadaniem formy kuli, roślina wymagała będzie zgęszczenia. Dlatego przez kolejne 2-3 lata od zasadzenia systematycznie przycinaj iglaki 3 razy w sezonie. Jak przyciąć tuje w kule? Jeśli jesteś początkujący w dziedzinie ogrodnictwa i wiesz jedynie, jak siać trawę, skorzystaj z drucianych szablonów, które kupisz w sklepie ogrodniczym.

Jak przyciąć tuje na bonsai?

Forma bonsai zdobyła serca wielu miłośników roślin. Jeśli chcesz przyciąć tuje w tym właśnie stylu, zacznij od zakupu młodego krzewu. Już na wstępie oczyść go, ucinając gałązki w celu odsłonięcia pnia. Zacznij od dołu, zaś u góry pozostaw część korony, która swoim kształtem będzie dla Ciebie odpowiednia. Dobrym pomysłem jest użycie kleszczy skośnych. Nie zniszczą one tak bardzo struktury pnia, przez co miejsca cięć tui szybko się zasklepią.

Następny krok formowania bonsai polega na owinięciu gałęzi drutem. Jego grubość powinna wynosić mniej więcej 1/3 grubości gałęzi. Nawijanie rozpocznij od gałązek najgrubszych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci później owijać te, które są cieńsze. W taki oto sposób zadrutuj całą tuję. Przygotowane drzewko możesz posadzić w doniczce i podlać. Teraz czeka Cię już tylko regularna pielęgnacja bonsai, a w przyszłości zdjęcie drutu (zwykle po 12 miesiącach). Musisz jednak pamiętać, aby zrobić to zanim wrośnie on w strukturę gałęzi.

Czym ciąć tuje, czyli niezbędne narzędzia

Niezależnie od tego, czy chodzi o cięcie tui, czy też o to, jak przycinać hortensje, do tego typu prac potrzebne są odpowiednie narzędzia. Ich dobór jest uwarunkowany wielkością rośliny. Warto też kierować się dostępnymi środkami finansowymi.

Niezależnie z jakiego sprzętu będziesz korzystać, miej na uwadze fakt, że do cięcia tui trzeba używać wyłącznie dobrze naostrzonych narzędzi. Muszą one też być czyste. Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić do tego, że roślina zostanie poszarpana, a także ulegnie infekcjom.

Jak przycinać tuje – podsumowanie

Tuje stały się bardzo popularną ozdobą ogrodów. Fakt ten sprawił, że pytanie – „kiedy i jak ciąć tuje?” zadaje sobie co raz więcej osób. W tym przypadku nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od gatunku i odmiany rośliny. Jeśli tuja ma mieć określony kształt, powinna być przycinana co roku, zwykle 3 razy podczas sezonu. Inaczej jest natomiast, gdy pielęgnacja dotyczy krzewu wolnorosnącego, który nie będzie formowany. W tej sytuacji wystarczą cięcia podtrzymujące jego rozmiary.

Umiejętne przycinanie pozwoli też chronić tuje przed działaniem czynników atmosferycznych i rozmaitych szkodników. Zapobiega też występowaniu chorób. Dbając o rośliny w odpowiedni sposób, zapewnisz im odpowiedni rozwój, a tym samym piękny i zdrowy wygląd.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Czym posypać oblodzone schody lub podjazd przed domem?

Zima to pora roku, kiedy nawet własne podwórko może stać się pułapką. Oblodzone schody i podjazdy…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej