Jak i czym ciąć aluminium?

Udostępnij

Aluminium to jeden z najpowszechniejszych metali lekkich. Stykamy się z nim niemal codziennie w różnych dziedzinach życia. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowej plastyczności, a cięcie aluminium można wykonać na różne sposoby. Omawiamy je w naszym artykule i przedstawiamy najpotrzebniejsze do tego celu narzędzia.

Aluminiumschneiden

Udostępnij

Aluminium to jeden z najpowszechniejszych metali lekkich. Stykamy się z nim niemal codziennie w różnych dziedzinach życia. Swoją popularność zawdzięcza wyjątkowej plastyczności, a cięcie aluminium można wykonać na różne sposoby. Omawiamy je w naszym artykule i przedstawiamy najpotrzebniejsze do tego celu narzędzia.

Cechy aluminium

Aluminium to przyjęta w przemyśle i języku potocznym nazwa glinu – pierwiastka chemicznego naturalnie występującego w skorupie ziemskiej. Czystego aluminium używa się rzadko ze względu na jego niską wytrzymałość, więc świetnym rozwiązaniem okazało się stosowanie stopów, aby wygenerować wymagane cechy. Do głównych właściwości aluminium należą:

Zastosowanie aluminium. W jakim celu ciąć aluminium?

Ze względu na wymienione właściwości aluminium sprawdza się w różnych zastosowaniach. Jego plastyczność sprawia, że jest łatwy w obróbce na zimno i na gorąco, a co za tym idzie uniwersalny. Główne metody obróbki to:

Aluminium i jego stopy zyskały ogromną popularność w rozmaitych branżach:

Tak szerokie zastosowanie dowodzi jego praktycznych właściwości. Aby jednak aluminium spełniało swoje zadania, wymaga obróbki. W kolejnych częściach artykułu skupimy się na jednym z jej rodzajów, czyli cięciu.

Jak ciąć aluminium?

Do tej czynność można użyć różnych narzędzi. Należy je wybrać pod kątem wymaganej precyzji pracy, a także miejsca, w którym się ją wykonuje. Cięcie aluminium, podobnie jak cięcie plexi, przeprowadzisz zarówno w domowych warunkach, jak i profesjonalnym warsztacie.

Wycinanie w aluminium – metody

Przystępując do działania, w pierwszej kolejności musisz określić, czy chcesz obrabiać metal podręcznym narzędziem (np. wyrzynarką lub ukośnicą wyposażonymi w specjalne tarcze), czy metodą wymagającą bardziej zaawansowanych umiejętności oraz sprzętu. Zaliczają się do nich cięcie plazmą, laserem, a nawet… wodą. Poniżej krótko charakteryzujemy każdy ze sposobów.

Cięcie blachy aluminiowej plazmą

Uchodzi ono za bardzo precyzyjne. Aluminium świetnie przewodzi prąd elektryczny, dlatego przecina się je za pomocą łuku plazmowego. Przecinarki plazmowe, używane do tej metody, pozwalają uzyskać wyjątkowo gładkie krawędzie. Nie każdy jednak może się nimi posługiwać. O ile nie dysponujesz uprawnieniami określonymi w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych z dnia 27 kwietnia 2000 roku, najlepiej zlecić cięcie aluminium plazmą zawodowcowi.

Cięcie aluminium laserem    

Podobnie wygląda kwestia cięcia laserowego. Wymaga ono użycia specjalnego lasera, najlepiej o precyzji podawanej w mikrometrach. Promień lasera i gazy techniczne umożliwiają osiągnięcie wyjątkowo czystej linii cięcia oraz dokładności. Cięcie aluminium laserem odbywa się w warunkach przemysłowych. Firmy zajmujące się tego rodzaju działalnością, świadczą również usługi w zakresie cięcia innych materiałów, m.in. blach ze stali węglowej oraz nierdzewnej, mosiądzu i miedzi.

Cięcie wodą aluminium         

Cięcie wodą opiera się na zastosowaniu sprzętu, który łączy w sobie funkcje wycinarki i wysokociśnieniowej pompy. Dzięki niemu strumień wody pod odpowiednio wysokim ciśnieniem (nawet 3800 bar) zmieszanej z tworzywem ściernym jest w stanie przeciąć lub ukształtować obrabiany materiał. Cięcie wodą stosuje się nie tylko do aluminium, ale również stali (w tym nierdzewnej), metali kolorowych i tworzyw sztucznych. Odbywa się ono zawsze w warunkach przemysłowych.

Choć wymaga ono inwestycji w bardzo drogie maszyny, posiada szereg zalet. Nadaje się do materiałów o różnej grubości. Ponadto praktycznie nie generuje odpadów oraz nie powoduje uszkodzeń w obrabianym tworzywie (np. odkształceń) dzięki korzystaniu z energii kinetycznej. Nie wytwarza również niebezpiecznych oparów.

Wycinanie aluminium – popularne narzędzia

Jeśli nie chcesz zlecać cięcia aluminium profesjonalnej firmie, masz w sobie żyłkę majsterkowicza i podstawowe narzędzia, możesz podjąć się zadania we własnym zakresie. Jeśli Twoim priorytetem nie jest osiągnięcie najwyższego stopnia precyzji, a jedynie przecięcie metalu, podręczny sprzęt okaże się wystarczający. Najczęściej do tego celu używa się szlifierek kątowych, pił tarczowych i wyrzynarek.

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa sprawdza się podczas cięcia aluminium pod warunkiem zastosowania specjalnej tarczy tnącej przeznaczonej do tego materiału. Tarcze ścierne (np. korundowe i diamentowe) mogą okazać się niewystarczające, a nawet niebezpieczne ze względu na opiłki. W czasie obróbki aluminium należy bezwzględnie pamiętać o środkach ochrony osobistej: okularach, rękawicach i bluzie z długim rękawem. Szlifierka kątowa to dobre narzędzie dla majsterkowiczów, którzy co jakiś czas przecinają aluminiową blachę.

Piła tarczowa

Piła tarczowa to uniwersalne narzędzie używane w różnego typu warsztatach. Nadaje się też do cięcia aluminium, ale podobnie jak w przypadku szlifierki kątowej, należy dobrać do niej tarczę do aluminium. Obróbka piłą tarczową zda egzamin nie tylko w przypadku blachy. Poradzi sobie z profilami i rurami. Praca z nią jest dość precyzyjna i wygodna.

Wyrzynarka

Kolejnym podręcznym sprzętem nadającym się do wycinania aluminium jest wyrzynarka. Także w tym przypadku należy jednak dokupić odpowiedni brzeszczot. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę, czy w specyfikacji zawarto informację o możliwości cięcia aluminium i maksymalnej grubości blachy.

Cięcie aluminium – podsumowanie

Obróbka każdego materiału wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Nie inaczej jest w przypadku metali. Jak już wiesz, do cięcia aluminium można wykorzystać różne metody i sprzęt. Poradzą sobie z nim zarówno amatorzy-majsterkowicze, jak i zawodowcy. Wybór techniki zależy głównie od ilości metalu przeznaczonego do cięcia, a także wymaganej precyzji.

Profesjonalne metody stosuje się w przemyśle, zwykle na dużą skalę. Należą do nich cięcie aluminium laserem i wodą z zastosowaniem specjalnych maszyn. Spawacze również zajmują się tego rodzaju obróbką, ale z wykorzystaniem przecinarek plazmowych. W domowych warunkach, kiedy potrzebujesz przeciąć kawałek aluminiowej blachy, sprawdzi się szlifierka kątowa albo wyrzynarka. Warunkiem jest zastosowanie przeznaczonego do aluminium ostrza lub brzeszczotu. Jeśli w twoim warsztacie obróbka metali kolorowych zajmuje ważne miejsce, zapoznaj się także z naszym kolejnym artykułem poświęconym polerowaniu aluminium.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej