Jak działa klimator – kompleksowe informacje

Udostępnij

W upalne dni niezbędne bywa obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Pozwala to zachować komfort oraz korzystnie wpływa na wydajność pracy. Podpowiadamy, jakie urządzenia świetnie sprawdzą się zarówno w mieszkaniu, jak i biurze. Wyjaśniamy, jak działa klimator i czym się różni od klimatyzatora.

Wie die Verdunstungskühler funktioniert

Udostępnij

W upalne dni niezbędne bywa obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Pozwala to zachować komfort oraz korzystnie wpływa na wydajność pracy. Podpowiadamy, jakie urządzenia świetnie sprawdzą się zarówno w mieszkaniu, jak i biurze. Wyjaśniamy, jak działa klimator i czym się różni od klimatyzatora.

Kiedy nadchodzi lato, temperatura w pomieszczeniach, w których przebywamy, potrafi bardzo wzrosnąć. Przegrzany organizm zmuszony jest pracować na najwyższych obrotach, co utrudnia odpoczynek oraz pracę zawodową. Trudności z zasypianiem, bóle głowy oraz niemożność skupienia uwagi to jedne z najczęstszych objawów hipertermii. Należy z nią walczyć, ponieważ taki przedłużający się stan skutkuje bardzo często odwodnieniem organizmu. Może także doprowadzić do wystąpienia groźnego dla życia i zdrowia udaru cieplnego.

Obecnie istnieje wiele sprzętów umożliwiających obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Do najpopularniejszych należą różnego rodzaju wiatraki, instalacje klimatyzacyjne oraz przenośne klimatory, zwane również inaczej klimatyzerami.

Czym jest i jak działa klimator?

Klimatyzer a klimatyzator – czym się różnią? Klimatyzatory to urządzenia bardzo złożone, wymagające instalacji odprowadzającej nagrzane powietrze na zewnątrz budynku. Obecnie są dość często montowane zarówno w lokalach komercyjnych, jak i prywatnych. Potrafią bardzo skutecznie obniżyć temperaturę w danym miejscu, zmniejszając dodatkowo wilgotność powietrza.

Niestety klimatyzatory mają także szereg wad. Przede wszystkim, montaż tego typu instalacji jest kosztowny oraz bywa dość problematyczny. Klimatyzator wymaga stałego połączenia z otoczeniem na zewnątrz budynku – powietrze jest zasysane, ochładzane, a następnie, dzięki sieci kanałów odprowadzających, usuwane wraz z nadmiarem wilgoci. Wymaga to zainstalowania specjalnego wentylatora, sprężarki oraz skraplaczy.

Założenie tego typu instalacji ze względów estetycznych często nie będzie możliwe na fasadach zabytkowych lub bardzo nowoczesnych budynków. Jako że klimatyzator hałasuje, czasem kapie z niego woda, a prace wiążą się z uszkodzeniem elewacji – zarządcy danej nieruchomości często wymagają dodatkowej zgody wszystkich mieszkańców na instalację klimatyzacji w prywatnym mieszkaniu. Dodatkowo systemy tego typu są drogie w serwisowaniu, nierzadko wykorzystują do swojego działania szkodliwe freony oraz – niestety – pobierają sporo energii elektrycznej.

Dużo wygodniejszym, a bywa, że równie skutecznym sposobem na ochłodzenie powietrza w rozgrzanych letnimi upałami lokalach, jest użycie przenośnego klimatora. Urządzenia te są sporo tańsze oraz w pełni mobilne. Można je z łatwością przenosić w zależności od potrzeb z pokoju do pokoju. Nie wymagają także odprowadzenia na zewnątrz żadnych dodatkowych elementów instalacji, a ich serwisowanie jest bardzo proste. Znajdą one zastosowanie głównie w pomieszczeniach do ok. 30 m kw.

Klimator działa na zasadzie schładzania za pomocą specjalnych, nasączonych wodą wkładów (czasem też np. kostek lodu). Zasysane gorące powietrze, przepływając przez nie, oddaje ciepło i po oziębieniu oraz dodatkowym nawilżeniu zostaje za pomocą wiatraka odprowadzone na zewnątrz. Klimatyzery działają tym skuteczniej, im wyższa temperatura panuje w danym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także poziom wilgotności. Im jest niższy, tym mocniej ochłodzą one powietrze. Z tego powodu świetnie sprawdzają się zwłaszcza w suche, upalne lata.

Rodzaje klimatorów przenośnych

Klimatyzery przenośne są obecnie dostępne w dużym asortymencie modeli. Dobór odpowiedniego podyktowany będzie głównie naszymi potrzebami oraz kubaturą pomieszczenia, w jakim będą one pracowały. Warto zatem przyjrzeć się kluczowym parametrom:

Trzeba przy tym zaznaczyć, że nowoczesne klimatyzery mają szereg dodatkowych funkcji. Mogą być m.in. wyposażone w opcje oczyszczania, nawilżania czy jonizowania powietrza. Niektóre rodzaje klimatorów, oprócz ochładzania, mogą także wydmuchiwać powietrze ogrzane. Tym samym są to sprzęty uniwersalne. Zapewniają komfort zarówno w letni upalny dzień, jak i chłodny zimowy, kiedy niezbędne okazuje się dodatkowe dogrzanie danego pokoju.

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem klimatyzera i później?

Jaki klimatyzer zatem wybrać? Oprócz zapoznania się ze specyfikacją techniczną dotyczącą wydajności, warunków użytkowania oraz funkcji dodatkowych, należy także wziąć pod uwagę czynniki mające bezpośredni wpływ na komfort codziennej eksploatacji. Będą to zatem:

Należy także zawczasu dowiedzieć się, jak przebiegać będzie codzienne użytkowanie – czy dostęp do zbiornika wody jest łatwy oraz jak wygląda wymiana filtrów oraz wkładów. Dobrze też zweryfikować, czy czyszczenie nie będzie nastręczało trudności oraz jak głośno pracuje dane urządzenie.

Jak działa klimator – podsumowanie

Wraz z nastaniem cieplejszych miesięcy, pojawiają się dylematy, jaki wentylator kolumnowy kupić oraz czy zainwestować w klimator lub system klimatyzacji. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety. Wybór sprzętu do zapewnienia optymalnych warunków zależy od wielu czynników.

Jeżeli mamy małe mieszkanie w kamienicy, które posiada okna skierowane jedynie na ciemne podwórze, to w lecie rzadko zapanują u nas ekstremalne temperatury. W takim razie dobrym wyborem będzie zakup dobrej klasy wentylatora. Jeżeli natomiast wynajmujemy obszerne biuro typu open space na wyższych kondygnacjach w przeszklonym budynku, niezbędne może okazać się zakupienie i montaż profesjonalnej klimatyzacji. Podobnie sprawa wygląda z dużymi mieszkaniami znajdującymi się na niskich poddaszach.

W większości jednak przypadków w codziennym użytkowaniu doskonale sprawdzą się funkcjonalne, niedrogie w zakupie i eksploatacji klimatory. Urządzenia te spełnią swoje zadanie zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i biurze. Dzięki nim w wygodny i szybki sposób obniżymy temperaturę do komfortowego poziomu. Dużą zaletą jest mobilność – sprzęt łatwo jest w zależności od potrzeb przestawiać. Co ważne, klimatory oprócz ochładzania powietrza, mogą także je ogrzewać, pełniąc rolę dodatkowego źródła ciepła w chłodniejsze dni.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej