Jak dbać o wodę w basenie? Praktyczny poradnik

Udostępnij

Basen zapewni doskonałą rozrywkę w cieplejszych miesiącach. Żeby jednak móc cieszyć się ze wspaniałej wody, należy właściwie o nią zadbać. Nie wystarczy bowiem tylko regularne sprzątanie niecki i zbieranie opadłych liści. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, jak sprawić, aby woda w basenie była zawsze krystalicznie czysta.

Poolreinigung

Udostępnij

Basen zapewni doskonałą rozrywkę w cieplejszych miesiącach. Żeby jednak móc cieszyć się ze wspaniałej wody, należy właściwie o nią zadbać. Nie wystarczy bowiem tylko regularne sprzątanie niecki i zbieranie opadłych liści. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, jak sprawić, aby woda w basenie była zawsze krystalicznie czysta.

Baseny nie posiadają możliwości samoczynnego oczyszczania się, jak ma to miejsce w naturalnych zbiornikach, np. jeziorach. Wysoka temperatura oraz światło słoneczne spowodują, że pozostawiona bez opieki świeżo napuszczona woda błyskawicznie się zazieleni. Glony oraz różne drobne mikroorganizmy bardzo pogorszą jej jakość. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o walory estetyczne (zielona woda w basenie i przykry zapach), ale również o kwestie zdrowotne. Nieświeża, zatęchła woda może bowiem być przyczyną różnego rodzaju alergii, chorób skórnych, zapalenia pęcherza, a – jeżeli dostanie się do ust – nawet poważnych zatruć pokarmowych.

Jak wyklarować wodę w basenie?

Na szczęście jest wiele sposobów na utrzymanie wody w naszym basenie w krystalicznej czystości. Wyróżnia się wśród nich metody mechaniczne oraz chemiczne. Najczęściej, aby były skuteczne, łączy się je. Taka kompleksowa ochrona pozwala na zachowanie odpowiedniej wody przez cały sezon. Istnieją również proste, domowe sposoby na glony w basenie.

Do podstawowych zabiegów ochronnych należą:

Jak wyklarować wodę w basenie? Jeżeli z jakiegoś powodu zastosowane przez nas zabiegi nie zdały egzaminu (np. przez dłuższą awarię pompy) i woda zrobiła się mętna, świetnie sprawdzi się soda oczyszczona w ilości 0,5 kg na 1 m3 wody. Błyskawicznie zwiąże ona wszystkie zabrudzenia. Opadły na dno osad należy następnie usunąć odkurzaczem basenowym. W przypadku, kiedy woda z powodu zbyt dużej ilości żelaza przybierze brązowy kolor, ratunkiem okaże się natomiast witamina C. Proszek należy rozpuścić w małej ilości wody, a następnie wlać do basenu. Zwykle używa się 50 g na 1 m3 wody. Taka specjalna witamina C do basenów sprzedawana jest w dużych opakowaniach (koszt to ok. 30-40 zł za kg).

Na rynku istnieją również specjalne środki chemiczne (koagulanty), dzięki którym mętna woda w basenie zostanie wyklarowana. Ich skład oparty jest zwykle na pentahydroksychlorku diglinu i chlorku wodorotlenku glinu. Należy przy tym pamiętać, że zwykle nie nadają się one do jednoczesnego stosowania z papierowymi filtrami do wody, a po ich użyciu należy odczekać co najmniej 24 godziny.

Rodzaje zanieczyszczeń

Jak już wcześniej wspomniano, największym zagrożeniem dla wody basenowej są bakterie, różnego rodzaju pierwotniaki oraz glony. Idealnym dla nich środowiskiem jest ciepła i nasłoneczniona woda, w której bez zastosowania odpowiednich środków namnażają się błyskawicznie. Mleczna woda w basenie pojawi się, gdy do wody dostanie się większa ilość materii organicznej – np. opadłe do wody liście, gałęzie czy owady. Nie wszystkie zabrudzenia mogą zostać usunięte przez filtry, dlatego należy je regularnie wyławiać z toni. Jak wyczyścić dno basenu? Osiadający szlam trzeba zbierać za pomocą specjalnego odkurzacza. Nieużywane w danym momencie baseny i jacuzzi warto też zabezpieczać pokrywami i siatkami, które bardzo ograniczą ilość nieczystości.

Innym rodzajem zanieczyszczeń są chemiczne. Zażelaziona woda w basenie posiada nieatrakcyjny brunatny/rudawy kolor. Na problem tego rodzaju powinny przygotować się zwłaszcza osoby planujące napełnienie niecki wodą pochodzącą z własnych ujęć.

Innym, dużo większym zagrożeniem może być skażenie wody różnymi groźnymi substancjami chemicznymi. Jeżeli zatem zamierzamy zasilić basen wodą ze studni położonej na obszarach poprzemysłowych, w pobliżu dużych fabryk lub składowisk odpadów, warto wcześniej pobrać próbkę i zawieźć ją do laboratorium. Koszt badania, które określi bezpieczeństwo wody, wyniesie ok. 300 zł.

Przydatne narzędzia

Jak dbać o wodę w basenie? Na pewno nieodzowne są różnego rodzaju akcesoria i narzędzia. Oprócz generatorów chloru/ozonu, pływających dozowników, filtrów i pomp pomocne będą:

Ciekawymi gadżetami do basenów są dryfujące lampy solarne. Po samoczynnym naładowaniu baterii za dnia pozwolą wieczorem cieszyć się kąpielami w przyjemnym oświetleniu bez konieczności montowania dodatkowych jego źródeł. Komfort użytkowania podniosą również piankowe zagłówki, pływające uchwyty na napoje oraz różnego rodzaju dmuchańce (materace, koła itp.).

Jeżeli mamy duży basen na pewno przyda nam się też zwijacz do folii solarnej oraz drabinka ułatwiająca wchodzenie i wychodzenie z niecki.

Jak utrzymać czystą wodę w basenie? Profilaktyka

Aby woda dłużej pozostała czysta przy jak najmniejszej ilości dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba basen przed napełnieniem dobrze oczyścić. Zeskrobać należy przede wszystkim wszelkiego rodzaju zabrudzenia organiczne oraz zmyć zielonkawy nalot na ścianach. Do czyszczenia można użyć zarówno specjalistycznych preparatów, jak i łagodnych środków przeznaczonych do mycia kafelków.

Idealna woda do basenu powinna mieć pH wynoszące około 7-7,4. Jeżeli odczyn będzie zbyt kwaśny (poniżej tej wartości), pojawić się mogą problemy z korodowaniem metalowych elementów, jeśli będzie zbyt zasadowy – mogą pojawić się zakwity (środki dezynfekujące nie będą zbyt skuteczne). Warto zatem na bieżąco kontrolować jakość wody za pomocą specjalnych pasków, a w razie zauważenia odstępstw zastosować odpowiednie środki korygujące odczyn.

Ile wsypać chloru do basenu? Jest to zależne od pojemności niecki. Jego poziom kontroluje się tzw. fotometrem, a optymalna wartość to od 0,3 do 0,6 mg/l wody. Nie należy nigdy przekraczać 1 mg/l, ponieważ taka ilość może wywołać podrażnienia oczu oraz skóry.

Wielu użytkowników basenów zapomina o tym, że podobnie jak na obiektach publicznych, przed wejściem do basenu ogrodowego trzeba się dobrze obmyć. Pozwoli to przedłużyć dobrą jakość wody, a także uniknąć reakcji alergicznych. Dzieje się tak, ponieważ chlor reaguje z nagromadzonym na skórze łojem, co może w niektórych przypadkach wywołać swędzącą wysypkę. Warto więc zainstalować przy basenie natrysk oraz przygotować specjalny pojemnik (oczyszczacz) do mycia stóp.

Jeżeli zadbamy o wodę w naszym basenie, to nie będzie on wymagał ponownego napełnienia aż do końca sezonu. Możemy ewentualnie co jakiś czas podmieniać niewielką ilość wody (ok. 5%), warto też pamiętać o uzupełnianiu ubytków wywołanych parowaniem.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej