Jak czyścić okulary we właściwy sposób

Udostępnij

Czyszczenie okularów to codzienna czynność, która z pozoru wydaje się być banalnie prostą. Jak się jednak okazuje, wiele osób czyni to nieprawidłowo, narażając się tym samym na trwałe uszkodzenie soczewek lub deformację oprawek. Jeśli chcemy więc, by okulary posłużyły nam jak najdłużej, warto przestrzegać ściśle określonych zasad, dotyczących nie tylko kwestii czyszczenia, ale też właściwego przechowywania.

Udostępnij

Czyszczenie okularów to codzienna czynność, która z pozoru wydaje się być banalnie prostą. Jak się jednak okazuje, wiele osób czyni to nieprawidłowo, narażając się tym samym na trwałe uszkodzenie soczewek lub deformację oprawek. Jeśli chcemy więc, by okulary posłużyły nam jak najdłużej, warto przestrzegać ściśle określonych zasad, dotyczących nie tylko kwestii czyszczenia, ale też właściwego przechowywania.

Czym najlepiej czyścić okulary?

Użytkowanie okularów sprawia, że ulegają one zabrudzeniom. I choć dwoilibyśmy się i troili, niemożliwym jest uniknięcie takiego stanu rzeczy. Brudne okulary nie tylko wyglądają bardzo niechlujnie, ale też znacząco ograniczają zdolność widzenia osobom je noszącym. Tym samym pojawia się pytanie – czym wyczyścić okulary, by zachowały one swoje właściwości korekcyjne, a tym samym zapewniały nam jak największy komfort widzenia? Podpowiadamy. 

Zacznijmy od tego, że wśród wielu osób funkcjonują przekonania, jakoby do czyszczenia okularów można było używać tego, co akurat jest pod ręką. Pojawiają się więc pomysły, przecierania soczewek papierem toaletowym, papierowymi ręcznikami, nawilżonymi chusteczkami do higieny twarzy, czy nawet skrawkami swojej własnej odzieży. Nawyki te mogą okazać się bardzo niebezpieczne w skutkach, gdyż mogą spowodować smugi, a w najgorszym przypadku zarysowania szkieł. 

Do usuwania zabrudzeń niech posłużą nam wyłącznie – płyn do okularów, sucha ściereczka z mikrofibry (najlepiej gdy będzie to ta, którą otrzymaliśmy wraz z okularami), lub też specjalne chusteczki do czyszczenia okularów. Pamiętajmy jednak by zaopatrywać się w nie w salonach optycznych, a nie w marketach. Nie zaszkodzi także umyć okulary płynem do naczyń i letnią wodą. 

Oczywiście, zawsze możemy też zdecydować się na czyszczenie ultradźwiękowe u specjalisty.

Czyszczenie soczewek okularowych

Przed przystąpieniem do czyszczenia szkieł okularowych należy bardzo dokładnie umyć ręce mydłem. Następnie powinno zadbać o to, by na powierzchni soczewek nie pozostały żadne drobinki kurzu lub innych zanieczyszczeń. Wycieranie na sucho w takim przypadku może doprowadzić do powstania rys, a tym samym do nieodwracalnych uszkodzeń szkieł. Czyszczenie zacznijmy więc od zwilżenia soczewek za pomocą płynu do okularów, który można kupić w każdym salonie optycznym. 

Skuteczne będzie też przepłukanie szkieł pod letnią, bieżącą wodą trzymając okulary za zauszniki. Wtedy to, używając płynu do naczyń, delikatnie przemywamy obie soczewki przez około 20 sekund każdą. Woda wraz z tym detergentem znakomicie poradzi sobie z drobinkami brudu, a my będziemy mogli przejść do kolejnych czynności.  

Niezależnie więc, czy zdecydowaliśmy się na korzystanie z płynu do okularów, czy też strumienia bieżącej wody, sięgamy po ściereczkę z mikrofibry. Trzymając ją palcem środkowym oraz wskazującym na zewnętrznej stronie szkła, zaś kciukiem po stronie wewnętrznej, delikatnie je wycieramy. Metody te można stosować względem każdego rodzaju soczewek, zarówno plastikowych, jak i wykonanych ze szkła.  

Może się też zdarzyć, że woda płynąca z kranu zawierać będzie kamień. On również może być powodem pojawienia się rys. Dlatego też w takich przypadkach pozostaje nam jedynie pierwsza z opcji – czyli użycie dedykowanego płynu. Po raz kolejny przestrzegamy też przed wycieraniem szkieł nawilżonymi chusteczkami, rąbkami ubrania, ręcznikami lub papierem toaletowym. Są one bowiem gwarancją, że zniszczymy nasze okulary lub też znacząco obniżymy komfort ich użytkowania, co może doprowadzić do pogłębienia się wady wzroku. 

Warto też wiedzieć, że czyszczenie soczewek powinno odbywać się jak najczęściej, zwłaszcza w przypadku gdy nosimy je przez cały dzień.  

Czyszczenie oprawek okularów

Wiemy już jak czyścić soczewki, lecz aby w pełni zadbać o okulary, koniecznym jest też czyszczenie oprawek. W zależności od tego z jakiego materiału są one wykonane, a także od tego, czy wyposażono je w ręcznie malowane zauszniki. Odpowiednio więc należy dobrać detergenty, by nie utraciły one swego koloru, lub też nie uległy odkształceniom. Innych środków czystości użyjemy więc do opraw z plastiku, innych zaś do wykonanych z drewna, czy metalu.  

Odkształcenia oprawek mogą być spowodowane również przez nieprawidłowe zakładanie i zdejmowanie okularów. W obu tych przypadkach powinno się używać obu rąk, chwytając zauszniki w połowie ich długości. Zakładanie lub zdejmowanie jedną ręką przyczynia się bowiem do zdeformowania poprawnej konstrukcji oprawy. W praktyce będzie przyczyną tego, że okulary będą jeszcze bardziej pogłębiać wadę wzroku, zamiast przyczyniać się do jej korygowania. 

Podczas usuwania zabrudzeń z oprawek można korzystać też z bawełnianych wacików nasączonych spirytusem. Mowa tu o miejscach pomiędzy oprawkami a soczewką, gdzie zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Przecierając te szczeliny pamiętajmy o tym, by co jakiś czas zmieniać wacik. Pozwoli to dokładnie pozbyć się brudu.      

Przy okazji dbania o oprawki warto zwracać też uwagę na tzw. noski oraz miejsca, w których oprawki stykają się z naszą skórą. Długotrwałe noszenie okularów powoduje bowiem, że w tych punktach zbiera się tłuszcz, a co za tym idzie, bakterie, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych i kłopotliwych problemów dermatologicznych.    

Jeśli pojawią się jakiekolwiek odkształcenia, czy to spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem, czy też powstałe w trakcie czyszczenia okularów, należy niezwłocznie udać się do optyka. Pod żadnym pozorem, nie próbujmy naprawiać ich samodzielnie. Zaś w przypadku, gdy dojdzie do poluzowania nosków, należy odpowiednio je dokręcić. Noski w okularach co jakiś czas powinny być też wymieniane przez specjalistę.  

Czym czyścić okulary progresywne

Bardzo modne w ostatnim czasie stały się okulary progresywne. Ich popularność wynika z faktu, że  zapewniają swobodę i dużą wygodę, umożliwiając bezproblemowe widzenie na każdą odległość, bez konieczności zmiany okularów. Oznacza to, że mogą służyć zarówno podczas czytania, jak i życia codziennego. Soczewki tego typu okularach skonstruowano w taki sposób, że górna ich część odpowiedzialna jest za swobodne widzenie dali, środkowa za widzenie odległości pośrednich, zaś dolna bliży. Co więcej,  poszczególne strefy mocy tych szkieł są całkowicie niewidoczne.  

Czyszczenie okularów progresywnych, przebiegać powinno dokładnie tak samo, jak w przypadku każdych innych okularów, z tą różnicą, że nie powinno się przecierać ich chusteczkami do czyszczenia okularów. Te zawierają bowiem alkohol, który może negatywnie wpłynąć na soczewki.  Korzystajmy więc ze ściereczki z mikrofibry, a także z wody wzbogaconej delikatnym płynem do naczyń.   

Jak czyścić okulary przeciwsłoneczne

Również w przypadku okularów przeciwsłonecznych nie istnieją jakieś specjalne metody różniące się od tych, omówione wcześniej. Unikać należy więc wszelkich materiałów, które mogłyby przyczynić się do powstania rys na powierzchni szkieł. Płyn do okularów zakupiony w salonie optycznym, lub też spray do czyszczenia okularów przeciwsłonecznych, a także delikatna ściereczka z pewnością sprawdzą się podczas czyszczenia. 

Jak czyścić okulary żeby nie było smug?

Metody polegające na użyciu wody z płynem do naczyń, a także płynu do okularów, są gwarancją tego, że czyszczenie nie spowoduje powstawania smug. Skutecznie bowiem zneutralizują tłuszcz, a także brud, które w przypadku czyszczenia na sucho rozmazywałyby się po całej powierzchni soczewek. Zdecydowanie nie powinno się też czyścić szkieł śliną, gdyż ona również zawiera w sobie tłuste cząsteczki. 

Czyszczenie okularów myjką ultradźwiękową

Sprawdzoną alternatywą dla samodzielnych, domowych metod, czyszczenie okularów może odbyć się w salonie optycznym. Profesjonalne firmy tego typu bardzo często wyposażone są w myjki ultradźwiękowe. Sprzęt ten działając na zasadzie procesu kawitacji, skutecznie usuwa nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia, również z najtrudniej dostępnych miejsc. 

Metodę tę zaleca się np. w przypadku tak zwanych osadów ciężkich, powstałych między innymi w wyniku działania soli morskiej. Profesjonalne czyszczenie okularów w salonie optycznym pozwoli też usunąć drobne ziarenka piasku lub inne naleciałości spomiędzy soczewek i oprawek.

Jak czyścić okulary we właściwy sposób – podsumowanie

Czyszczenie okularów jest sprawą niezwykle ważną. Dzięki tej czynności nie tylko przedłużymy ich żywotność, oraz zapewnimy im schludny wygląd, ale też unikniemy niepotrzebnych kłopotów zdrowotnych. Źle wyczyszczone szkła okularowe, pokryte smugami znacznie utrudniają widzenie, a tym samym mogą przyczynić się do pogłębienia wady wzroku. Ten sam problem może wystąpić w przypadku, gdy nie wiemy czym czyścić okulary.  

Wtedy to bowiem jesteśmy na najlepszej drodze do tego, by trwale uszkodzić soczewki, doprowadzając do powstania rys lub deformacji oprawek. Oba te przypadki również nie wpłyną korzystnie na nasz wzrok. Ponadto niedoczyszczone okulary mogą doprowadzić do problemów dermatologicznych, ze względu na gromadzące się na ich powierzchni bakterii.  

Warto znać więc najbardziej elementarne sposoby na to jak wyczyścić nasze okulary, a także wyrobić w sobie ten świadomy nawyk. W przypadkach większych zabrudzeń zleca się ze skorzystania z usług salonu optycznego, oferującego czyszczenie za pomocą specjalistycznego sprzętu, który pozwala również na czyszczenie srebrnej biżuterii i czyszczenie złota dźwiękiem. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej