Każdy dom czy mieszkanie wymaga zabezpieczenia przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Wyjaśniamy, czym jest hydroizolacja oraz w jakich miejscach należy ją zastosować. Przedstawiamy także jej różne rodzaje.
Każdy dom czy mieszkanie wymaga zabezpieczenia przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Wyjaśniamy, czym jest hydroizolacja oraz w jakich miejscach należy ją zastosować. Przedstawiamy także jej różne rodzaje.
Czym jest hydroizolacja?
Hydroizolacje to powłoki ochronne, które nakłada się w celu zabezpieczenia danej powierzchni przed wilgocią. Rodzaje hydroizolacji dzieli się ze względu na właściwości. Do ochrony można w zależności od potrzeb użyć wielu rodzajów materiałów takich jak:
- folia
- papa
- odpowiednio zabezpieczona przed korozją blacha (np. ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej blachy)
Jakie właściwości ma hydroizolacja
Wybór odpowiedniego rodzaju hydroizolacji zależy od przeznaczenia. Na wstępie należy przede wszystkim uwzględnić:
- stopień obciążenia wodą/wilgocią w danym miejscu,
- sposób użytkowania danego budynku oraz wynikające z niego obciążenia,
- typ zabezpieczanego budynku oraz jego kształt,
- stan chronionej powierzchni oraz ewentualne inne czynniki mogące wpływać na izolację.
Materiały używane do hydroizolacji będą różniły się właściwościami fizycznymi. Niektóre mogą wykazywać mniejszą skuteczność w wyższej temperaturze, a inne w niższej – np. będą bardziej łamliwe. Dotyczy to zwłaszcza starszego typu izolacji, tzw. lepików asfaltowych. Inna będzie też ich zdolność ochrony przed wodą. Przed zakupem należy zatem zawsze dokładnie sprawdzić parametry danej izolacji.
Typy hydroizolacji
Hydroizolacje można podzielić na dwa główne typy. Hydroizolacja przeciwwilgociowa służy do zabezpieczania podziemnych elementów obiektu przed wodą niewywierającą ciśnienia. Z kolei izolacja przeciwwodna służy do ochrony ich przed wodami gruntowymi lub deszczówką, która w przypadku problemów z odpływem może przesączać przez fundamenty.
Generalnie drugi rodzaj hydroizolacji jest bardziej uniwersalny. Spotyka się go również do zabezpieczania części nadziemnych budynków – dachów oraz podłóg czy ścian w pomieszczeniach zamkniętych, np. w łazienkach.
Hydroizolacja lekka (przeciwwilgociowa)
Hydroizolacja lekka ma zastosowanie jedynie w przypadku zabezpieczania podziemnych części budynków znajdujących się na glebach przepuszczalnych. W praktyce dotyczy to głównie piasków i żwirów. Nie mogą one być również narażone na działanie wód gruntowych.
Dlatego przed zastosowaniem tego typu hydroizolacji należy sprawdzić, czy poziom lustra w danym miejscu nie ulega wahaniom. Jako materiału używa się np. emulsji asfaltowych, bentonitu oraz różnych tworzyw sztucznych.
Hydroizolacja średnia (przeciwwodna)
Hydroizolacja średnia jest używana do powierzchni narażonych na działanie wody opadowej. Umożliwia jej spływanie i zapobiega przesączaniu przez powierzchnię dachu. Zwykle odpowiednia będzie izolacja bitumiczna oraz różnego rodzaju papy. Specyficznym rodzajem hydroizolacji średniej jest folia w płynie używana w łazienkach czy na balkonach.
Hydroizolacja ciężka (przeciwwodna)
Hydroizolacja ciężka będzie użyta do ochrony wszelkiego rodzaju powierzchni narażonych na wpływ wody pod dużym ciśnieniem. Izolacja na fundamenty położone w glebach słabo przepuszczalnych musi być właśnie tego typu.
Użyty do jej wykonania materiał powinien być wytrzymały i bardzo trwały. Idealne są laminaty, izolacje z tworzyw bitumicznych czy blacha. Izolacja dwuskładnikowa, np. masa asfaltowa modyfikowana polimerami, będzie także odpowiednia.
W jakich pomieszczeniach należy stosować hydroizolację?
Zabezpieczenie powierzchni przed przenikaniem wody i wilgoci jest istotne zwłaszcza w przypadku pomieszczeń położonych na poziomie lub poniżej poziomu gruntu. Dotyczy to piwnic oraz lokali w sutenerach. Chroni się fundamenty, podłogę (tzw. hydroizolacja pozioma), jak i ściany (hydroizolacja pionowa). Innymi rodzajami pomieszczeń, w których wypada zastosować zabezpieczenie, będą także np. łazienki, toalety, kuchnie czy obiekty produkcyjne/usługowe, gdzie woda w dużych ilościach jest często używana do zmywania podłogi (masarnie, sklepy mięsne, salony kosmetyczne itp.).
Warto zaznaczyć, że podłoże na które nakłada się przeciwwodną izolację powinno być odpowiednio suche i wysezonowane. W innym przypadku mogą pojawić się wewnątrz ścian skropliny prowadzące do trwałego ich zawilgocenia.
Hydroizolacja w łazienkach
Miejscem szczególnie narażonym na działanie wody w mieszkaniu są łazienki. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń wykafelkowanych, ponieważ fugi nie chronią przed przenikaniem wilgoci. W przypadku pozostawienia niezabezpieczonych miejsc narażonych na stałe działanie wody po pewnym czasie zacznie ona przenikać do wnętrza murów.
Kiedy pojawi się brzydki zapach oraz nieestetyczny nalot, będzie to oznaczać, że powierzchnia uległa zagrzybieniu. Niestety problem taki dość trudno później usunąć. Nie można o tym zapominać, planując jak urządzić małą łazienkę. Izolacja pod brodzik czy w okolicach wanny powinna być wykonana w każdym przypadku.
Z kolei podłogę warto zabezpieczyć, ponieważ w przypadku awarii pralki lub innego niespodziewanego zdarzenia, unikniemy zalania pomieszczeń znajdujących się poniżej. Jest to istotne zwłaszcza w domu wielorodzinnym.
Hydroizolację trzeba nakładać się przed wykończeniem łazienki (kafelkowaniem, układaniem korka itp.). Świetnie sprawdzają się do niej wszelkiego rodzaju izolacje płynie oraz membrany. Natomiast raczej unika się obecnie stosowania pap.
Hydroizolacja piwnicy
Hydroizolacja w piwnicy powinna zostać potraktowana przez każdego, kto buduje dom, bardzo poważnie. Należy ją zastosować również w przypadku stosowania do wykonania podziemia tzw. technologii białej wanny, opierającej się na użyciu betonu o wysokiej szczelności. Jeżeli zastanawiasz się, jak osuszyć piwnicę, to kluczowe jest także prawidłowe uszczelnienie miejsc łączenia elementów, przejść rurowych i wszelkiego typu szczelin. Te miejsca trzeba uszczelnić masą bitumiczną z wkładką z siatki na szerokość ok. 0,5 m. Nie można zapominać o tym, że budynek będzie pracował (podlegał różnym naprężeniom) i po pewnym czasie w murze mogą powstać małe rysy czy pęknięcia. Jeżeli ściany nie zostaną zabezpieczone, pojawią się tam problemy z wilgocią.
Izolacja piwnicy od wewnątrz powinna być nakładana po wyschnięciu ścian z wilgoci technologicznej (unikniemy zamknięcia wody w murze). Należy także pamiętać, aby nie chronić przeciwwilgociowo jedynie warstwy zewnętrznej podłogi. Jeżeli położymy izolację typu styropian na podłożu niezabezpieczonym, mogą pojawić się problemy z przenikaniem wilgoci wyżej. Płyty po pewnym czasie utracą też swoje właściwości.
Mitem natomiast jest opinia, aby izolować tylko ściany otynkowane. Jeżeli powierzchnia będzie równa, to z powodzeniem można położyć zabezpieczenie bez jej wykańczania. Ważna jest przy tym kwestia odpowiedniego przylegania oraz zabezpieczenia hydroizolacji przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Do hydroizolacji surowych murów użyjemy cementowych zapraw uszczelniających i mas polimerowo-bitumicznych.
Hydroizolacja na balkon i taras
Elementy architektoniczne wystające poza obrys budynku są zwykle bardzo narażone na niszczące działanie wilgoci. Do zabezpieczania balkonów i tarasów można używać bardzo różnych materiałów. Wybór zależy od umiejscowienia elementu (czy styka się z gruntem), istnienia dodatkowych czynników ochronnych (zadaszeń) oraz wielkości – im obszerniejsza powierzchnia, tym bardziej elastyczny materiał.
Do małych, osłoniętych od góry loggi zwykle wystarczające będą folie w płynie lub zaprawy wodoszczelne. Do hydroizolacji balkonu da się z powodzeniem wykorzystać również szlamy mineralne czy maty uszczelniające.
Jeżeli natomiast mamy duży odsłonięty taras, to można śmiało użyć elastycznych powłok na bazie żywic poliuretanowych. Są one estetyczne, trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto ich położenie jest stosunkowo łatwe, a one same odznaczają się atrakcyjną ceną. Wylewa się je bezpośrednio na beton.
Istnieje specjalna izolacja pod deski tarasowe (drewniane czy kompozytowe), której można użyć również przy pracach typu budowa pomostu. Rozprowadza się ją bardzo wygodnie za pomocą pędzla.
Hydroizolacja na schody zewnętrzne
Schody zewnętrzne także wymagają hydroizolacji. Należy pamiętać, że powierzchnia, na której mają być wylane, również powinna zostać od spodu hydroizolowana. Używa się do tego materiałów stosowanych do fundamentów i piwnic. Zapobiegnie to przenikaniu wilgoci od spodu.
Ma to duże znaczenie, ponieważ podczas ujemnych temperatur będzie mniej narażony na rozsadzanie przez mikrokryształki lodu. Tym samym żywotność konstrukcji ulegnie wydłużeniu. Hydroizolacja pod płytki schodowe może być taka sama, jak ta używana do kafelków balkonowych czy tarasowych.
Hydroizolacja jako usługa firm budowlanych
Zajęcie się świadczeniem usług hydroizolacyjnych jest dobrym pomysłem dla zastanawiających się, jak założyć firmę budowlaną. Przy obecnej chłonności rynku fachowcy w danej dziedzinie na pewno znajdą zajęcie. Dodatkowo pewne prace, do których należy np. izolacja natryskowa, zgodnie z prawem muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowane ekipy.
Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania własnego domu, to warto zastanowić się, czy nie zlecić wykonania zabezpieczeń przeciwwilgociowych i przeciwwodnych specjalistom. Pomoże to uniknąć wielu błędów, które po wybudowaniu domu okażą się na pewno bardzo trudne – o ile w ogóle możliwe – do usunięcia. Oszczędności w tej kwestii mogą okazać się zatem złudne.
Oprócz wiedzy na temat materiałów i optymalnej w danym miejscu technologii, dobre firmy posiadają na wyposażeniu odpowiedni sprzęt budowlany, dzięki któremu prace przebiegają szybko i sprawnie. W każdym wypadku warto wcześniej zasięgnąć opinii na temat usługodawcy, a najlepiej wybierać go przez polecenie.
Hydroizolacja – podsumowanie
Właściwa izolacja betonu podłogi w piwnicy, fundamentów oraz ścian w przyziemiu pozwoli nie tylko uniknąć kłopotów z podciekaniem wody, nieprzyjemnym zapachem, ale także dużo poważniejszych problemów. Zawilgocone mury po pewnym czasie tracą swoje właściwości i ulegają osłabieniu. Może to doprowadzić w skrajnych przypadkach do ich zniszczenia, a tym samym zagrozić zawaleniem się całego budynku. Dlatego hydroizolacja piwnicy od zewnątrz jest równie ważna, co ta od środka.
Zabezpieczenie łazienki oraz balkonu uniemożliwi z kolei przenikanie wilgoci na dolne piętra. Unikniemy wówczas konfliktów z mieszkającymi poniżej sąsiadami. Dodatkowo brak mineralnych wykwitów czy zagrzybień pozytywnie wpływa na estetykę danego miejsca. Nie można zapominać też, że pleśnie maja bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.
Udostępnij