Heblowanie desek, czyli jak strugać drewno

Udostępnij

Heblowanie drewna – zwane inaczej struganiem – należy do czynności przeprowadzanych podczas wstępnej obróbki drewna. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak przeprowadzić je prawidłowo. Oprócz techniki poznasz także narzędzia niezbędne podczas pracy.

Hobelbretter

Udostępnij

Heblowanie drewna – zwane inaczej struganiem – należy do czynności przeprowadzanych podczas wstępnej obróbki drewna. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak przeprowadzić je prawidłowo. Oprócz techniki poznasz także narzędzia niezbędne podczas pracy.

Heblowanie – co to jest?

Podczas przetwarzania drewna niezbędne jest jego oheblowanie. Umożliwia ono usunięcie drzazg, sęków oraz wyrównanie powierzchni wyrobów. Heblowanie polega na struganiu bardzo cienkich wiórków, co pozwala uzyskać wygładzoną strukturę oraz zmniejszyć grubość elementu.

Heblowanie ręczne

Tradycyjnie heblowanie drewna było przeprowadzane ręcznie. Do dzisiaj spotyka się je w małych zakładach stolarskich oraz rzemieślniczych. Istnieją dwa rodzaje narzędzi wykorzystywane do tego typu strugania:

Heblowanie elektryczne

Strug elektryczny to bardzo wydajne narzędzie, dzięki któremu praca (struganie desek, usuwanie sęków) przebiega bardzo szybko. Do jego obsługi wymagana jest również pewna wprawa. Hebel tego typu posiada zazwyczaj prowadnicę równoległą do żłobienia, a także boczną. Dzięki temu wygodnie jest heblować pod kątem do 45°. Sprawdza się to podczas frezowania krawędzi.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli strugów elektrycznych. Żeby z takim narzędziem dobrze się pracowało, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry – moc (minimum 600 W), prędkość obrotową (min. 1400 obr./min), szerokość heblowania oraz jego głębokość (w zależności od potrzeb). Przydatna dla stolarzy, cieśli i rzemieślników będzie również funkcja felcowania (wycinanie rowków w celu łącznia różnych elementów).

Warto, aby strug elektryczny wyposażony był w opcję podłączenia do odkurzacza lub miał worek na wióry, a także posiadał zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem.

Ustawienie sprzętu

Przed rozpoczęciem pracy hebel należy dostosować. Przede wszystkim trzeba ustawić nóż. W heblach elektrycznych oraz żelaznych jest to stosunkowo łatwe, sprawiać problem może jednak w strugach drewnianych. Aby tego dokonać, musimy podbić tylną część kadłuba – tzw. odbój. Ostrze nie może wystawać poza stopę, a jeżeli się rusza, trzeba mocno zacisnąć klin. Ustawienie noża powinno zwykle być takie, żeby podczas heblowania desek wiórki nie przekraczały grubości 1 mm.

Również odchylak przed pracą powinien zostać wyregulowany. Odległość między nim a krawędzią cięcia nie powinna zwykle przekraczać 0,5 mm (przy pracy wymagającej precyzji może być nieco mniejsza). Jest to o tyle ważne, że w przypadku jego zbyt dalekiego ustawienia w powierzchni heblowanych przedmiotów mogą tworzyć się nierówności powstałe z połamanych wiórów. Będzie się tak działo zwłaszcza w przypadku obróbki miękkiego drewna (topola, świerk, sosna, olcha).

Technika heblowania

Kwestią kluczową jest właściwe przygotowanie obrabianych elementów. Przedmiot musi zostać wstępnie oczyszczony za pomocą rozpuszczalnika z żywicy (nieusunięta będzie zaklejać ostrze), resztek farb itp. Nie należy nigdy strugać drewna mokrego.

Heblowany element trzeba unieruchomić. Najlepiej umocować go w imadle lub użyć do tego ścisków. Aby hebel skutecznie się ślizgał, niektórzy stolarze smarują go dodatkowo parafiną. Heblować należy zgodnie z kierunkiem włókien, a ruch powinien odbywać się z naciskiem na przód. Hebel posuwa się od siebie. Osoby praworęczne powinny prawą dłonią obejmować tylną część narzędzia, a lewą go prowadzić przy nasadzie. Kąt strugania zależy od wielu czynników (twardości, metody obróbki), ale zwykle wynosi od 25 do 40 stopni.

Jak heblować deski? W przypadku heblowania kantów przed pierwszym posuwem trzeba przycisnąć nosek narzędzia do krawędzi elementu. Następnie docisnąć piętkę, co pozwoli zapobiec ich zaokrągleniu. Strugając z kolei np. krótszy koniec deski, musimy pamiętać o użyciu specjalnej przedłużki wykonanej z deski o tej samej grubości, którą unieruchamiamy imadłem. Pozwoli ona na zrobienie pełnego ruchu strugiem. Istotne jest również pamiętanie, aby sęki wygładzać krótkimi ruchami na skos, rozpoczynając od brzegu do środka.

Szlifowanie drewna możliwe jest za pomocą np. szlifierek kątowych, tarczowych, oscylacyjnych oraz mimośrodowych. Zwykle przeprowadza się je już po oheblowaniu, a przed lakierowaniem lub w celu usunięcia starych powłok – przed heblowaniem.

Struganie na strugarkach

Na koniec warto wspomnieć, że w większych zakładach stolarskich w powszechnym użyciu są specjalne mechaniczne strugarki. Ze względu na ruch narzędzia wobec przetwarzanego elementu można wyróżnić:

Maszyny te pozwalają w bardzo szybki sposób obrobić duże ilości drewna, np. deski lub belki. Istnieją także analogiczne, do niedawna szeroko wykorzystywane w zakładach przemysłowych, specjalne strugarki do metalu. Jednak ze względu na zmniejszoną wydajność, zastępuje się je obecnie coraz częściej frezarkami.

Jeżeli interesuje Cię tematyka związana z obróbką drewna, sprawdź nasz artykuł prezentujący różne rodzaje pił tarczowych do drewna!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej