Frytkownica vs wok

Udostępnij

Smażenie intensywne (w wysokiej temperaturze), ale krótkie sprawia, że produkty zachowują główne składniki odżywcze, a także swoją sprężystość w większym stopniu niż w czasie długotrwałej obróbki, np. gotowania w wodzie czy duszenia pod przykryciem. Do takiej techniki przygotowania posiłku służą elektryczne frytkownice lub woki. Co je różni i na czym polegają te różnice? 

Udostępnij

Smażenie intensywne (w wysokiej temperaturze), ale krótkie sprawia, że produkty zachowują główne składniki odżywcze, a także swoją sprężystość w większym stopniu niż w czasie długotrwałej obróbki, np. gotowania w wodzie czy duszenia pod przykryciem. Do takiej techniki przygotowania posiłku służą elektryczne frytkownice lub woki. Co je różni i na czym polegają te różnice? 

Frytownica czy frytkownica?

Kwestia nazewnictwa powoduje często niejasności wynikające ze swojego podobieństwa. Już wyjaśniamy: frytowanie to nic innego, jak smażenie w głębokim wrzącym tłuszczu i od niego pochodzi właśnie frytownica. Frytkownica natomiast wzięła swoją nazwę od frytek, ponieważ służy do ich obróbki termicznej. Zatem jest jednocześnie frytownicą. Oba urządzenia obsługuje się w identyczny sposób. Umieszczone w drucianym koszu produkty wkładamy do pojemnika z gorącym olejem. 

Wśród najpopularniejszych potraw smażonych przez zatopienie we wrzącym tłuszczu są (oprócz frytek rzecz jasna) skrzydełka drobiowe, panierowane krewetki, krążki cebulowe lub z kalmara oraz sajgonki. Smaży się tak również pulpeciki, kotlety mięsne czy rybne filety i paluszki oraz produkty mączne jak pączki, oponki, chrusty, krokiety, a nawet nasze swojskie pierogi. Zawsze jednak należy pamiętać o kilku zasadach: 

Jak sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia? W przypadku frytkownicy z termostatem nastawiamy po prostu pokrętło na wartość podaną w przepisie. Jeśli nie mamy termostatu lub używamy woka, przydaje się specjalny termometr kuchenny. Powinien posiadać szpikulec, aby mierzyć temperaturę wewnątrz potrawy. Olej do smażenia frytek powinien mieć ok. 175°C. Pod koniec smażenia można ją ewentualnie zwiększyć. Gdy jednak nie mamy termometru, pozostaje prosty test: wkładamy do frytownicy odrobinę chleba (ok. 2 cm x 2 cm). Powinien się usmażyć w ciągu 50-60 sekund. 

Co to jest wok?

Inny rodzaj sprzętu do smażenia to wok. Nazwa wywodzącej się prawdopodobnie z Chin, okrągłej patelni w kształcie miski jest pochodzenia kantońskiego. Forma naczynia tam używanego ma dwa ucha. Wok z jedną rączką, który powszechnie znamy, ma rodowód pekiński, za to jego nazwa huò wywodzi się z języka mandaryńskiego. Do dziś wok kojarzy się przede wszystkim ze smakami orientalnymi. Jeśli preferujesz taki rodzaj kuchni zapoznaj się z naszym przewodnikiem w którym podpowiadamy jak jeść pałeczkami.

Oba warianty służą do smażenia na odsłoniętym płomieniu, choć pojawiają się już woki ze spłaszczonym lekko dnem, aby można ich było używać na kuchenkach indukcyjnych. Według koneserów dobrej kuchni nowoczesny kształt gubi jednak ideę smażenia na żywym ogniu. Mimo różnych gustów wok docenią zarówno miłośnicy jedzenia orientalnego, jak i tradycyjnego. Przy jego użyciu można szybko usmażyć mięso, ryby, warzywa, a także przyrządzić zupy czy dania na parze. Sprawdzi się również jako alternatywa dla frytownicy, ponieważ nadaje się równie dobrze do smażenia w głębokim tłuszczu pączków, faworków itp. Należy tylko pamiętać, żeby użyć tłuszczu o wysokim punkcie dymienia. W kuchni chińskiej ceni się z tego względu olej arachidowy.  

Wok można wykorzystać także do zaprezentowania niezwykle widowiskowej techniki kulinarnej, jaką jest flambirowanie. Polega ona na podpalaniu polanej wcześniej wysokoprocentowym alkoholem potrawy, często na oczach gości. Ma to na celu nie tylko ich zaskoczenie, ale także zamknięcie procesu obróbki, „rozsianie” aromatu potrawy, jej przyrumienienie. Takie uwieńczenie można zastosować, również używając woka. Wystarczy podpalić na około 30 sekund tłuszcz, w którym produkt się smaży, po czym odciąć dopływ powietrza, przykrywając naczynie. 

Czym się różni frytkownica od woka?

Jakkolwiek różnic pomiędzy wokiem a frytkownicą jest kilka, to jednak łączy je fakt, że za pomocą jednego, jak i drugiego można samodzielnie przyrządzić w domowej kuchni prawdziwe pyszności nie tylko tradycyjne, ale i orientalne. W ten sposób możesz olśnić swoim kulinarnym kunsztem gości oraz domowników.  


Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.

Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Mini pączki serowe – szybki deser z serkiem homogenizowanym

Mini pączki serowe z serkiem homogenizowanym to przepis, który zachwyca prostotą i smakiem. Delikatne, puszyste i…

Czytaj więcej

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Zamrażarka szokowa – niezbędnik w gastronomii

Zamrażarka szokowa to urządzenie, które zrewolucjonizuje sposób przechowywania i przygotowywanie żywności w Twojej restauracji. Dzięki niej…

Czytaj więcej

Jak mrozić grzyby, aby zachować ich smak i aromat?

Mrożenie grzybów jest jednym z najlepszych sposobów, aby cieszyć się ich smakiem i aromatem poza sezonem.…

Czytaj więcej