Czekolada ma swoich miłośników na całym świecie. Cieszy podniebienia nawet najwybredniejszych smakoszy. Nie tylko jest częstym dodatkiem do deserów, ale i pozwala uatrakcyjnić niejedno spotkanie. Doskonałym tego przykładem są fondue czekoladowe oraz czekoladowe fontanny. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak je przygotować w swojej kuchni.
Czekolada ma swoich miłośników na całym świecie. Cieszy podniebienia nawet najwybredniejszych smakoszy. Nie tylko jest częstym dodatkiem do deserów, ale i pozwala uatrakcyjnić niejedno spotkanie. Doskonałym tego przykładem są fondue czekoladowe oraz czekoladowe fontanny. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak je przygotować w swojej kuchni.
Co to jest fondue?
Tradycyjne fondue jest gorącą, roztopioną masą, w której macza się różne dodatki. W zależności od tego, czy jest to wersja wytrawna, czy na słodko mogą to być kawałki pieczywa, mięsa lub owoce. Do jego przygotowania wykorzystuje się specjalne garnuszki stawiane na stojakach nad niewielkim źródłem ciepła. Dzięki temu danie przez cały czas ma wysoką temperaturę, a także zachowuje płynną konsystencję. Maczane dodatki są nabijane na specjalne szpikulce lub widelce, a następnie zanurza się je w masie.
Pierwszą, a zarazem najpopularniejszą odmianą tej potrawy jest serowe fondue, które narodziło się w Szwajcarii. Tamtejsi górale wymyślili je, aby zapewnić sobie ciepły i pożywny posiłek zimą. Do stworzenia tej potrawy wykorzystuje się różne gatunki sera żółtego. Tradycyjnie powinny być to co najmniej dwa rodzaje np. ementaler i gruyère. Wiele osób stosuje też białe wytrawne wino, kirsz, skrobię ziemniaczaną oraz ulubione przyprawy i zioła. Z biegiem lat zaczęły pojawiać się różne warianty fondue, w tym także fondue czekoladowe.
Jak zrobić fondue czekoladowe? – przepis na fondue
Pierwsze pytanie, które z pewnością Ci się nasuwa to „jaką wybrać czekoladę do fondue?”. Oczywiście decyzja zależy od Ciebie. Ważne jest, żeby był to produkt dobrej jakości. Jednak nie musisz od razu sięgać po drogą czekoladę belgijską, możesz wybrać swoją ulubioną gorzką lub mleczną. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żebyś zrobił własną wersję z białej czekolady. Gdy już dokonasz wyboru, pora na kolejny krok, czyli przepis na fondue. Do przygotowania deseru potrzebujesz:
- 3 tabliczek czekolady tego samego rodzaju lub mieszane np. 2 gorzkie i 1 mleczną,
- 200 g śmietany 30% lub 36%,
- dodatki do maczania.
Jak rozpuścić czekoladę? Jeżeli jesteś dumnym posiadaczem zestawu do fondue, to bez przeszkód po niego sięgnij. Zapal podgrzewacz i postaw na stojaku naczynie. Wrzuć do niego pokruszoną czekoladę i wlej śmietany. Cały czas mieszaj, żeby uniknąć przypalenia. Po całkowitym roztopieniu sprawdź konsystencję masy. Jeżeli jest ona za gęsta, wlej więcej śmietany, jeśli za rzadka – dodaj czekolady.
Co w przypadku, gdy nie masz zestawu do fondue? Wówczas możesz rozpuścić masę w kąpieli wodnej. Do garnka wlej wodę i poczekaj, aż się zagotuje. Następnie ustaw na nim miskę z czekoladą ze śmietaną i cały czas mieszając roztop do uzyskania jednolitej masy. Uważaj, żeby się nie poparzyć! Dla bezpieczeństwa nałóż rękawicę kuchenną. Całość przelej do ceramicznej miski ustawionej nad podgrzewaczem.
Do przyrządzenia dużej ilości fondue czekoladowego np. na imprezę rodzinną warto skorzystać z pomocy profesjonalnych urządzeń. Wśród nich są m.in. dyspensery do czekolady pozwalające na wygodne roztapianie składników. Elementy grzewcze zapewniają stałą temperaturę, więc zawartość komory jest cały czas płynna. Ponadto dyspensery posiadają zwykle specjalne łopatki, dzięki którym nie musisz ręcznie mieszać masy, aby ta się nie przypaliła. Kraniki spustowe umożliwiają wygodne uzupełnianie naczyń do fondue.
Fontanna czekoladowa – jaka czekolada?
Bardziej widowiskową alternatywą dla wyżej opisanego deseru są fontanny czekoladowe. Można je coraz częściej spotkać na najróżniejszych wydarzeniach i uroczystościach takich jak wesela czy studniówki. Poza oczywistą funkcją dostarczania płynnej czekolady, pełnią też rolę ozdoby przy stole ze słodkościami. Jeżeli chcesz taką atrakcję na swojej imprezie, to warto, żebyś wiedział, jaka czekolada do fontanny będzie najlepsza.
Podobnie jak w przypadku fondue, tutaj też warto postawić na wysokiej jakości produkt. Najlepiej sprawdzą się czekolady gorzkie lub mleczne o dużej zawartości kakao. Na rynku znajdziesz też dedykowane czekolady do fontann. Posiadają one więcej masła kakaowego, które zapewnia odpowiednią konsystencję.
Jak zrobić czekoladę do fontanny?
Sam wybór ulubionej tabliczki to nie wszystko. Musisz też wiedzieć jak zrobić czekoladę do fontanny. Do jej roztopienia możesz wykorzystać wspomnianą już kąpiel wodną. Niektóre modele fontann wyposażono w podgrzewacze, które umożliwiają rozpuszczenie składników bezpośrednio w urządzeniu. Grzałki mają też za zadanie utrzymanie stałej temperatury i płynnej konsystencji surowca.
Warto zwrócić uwagę na gęstość czekolady. Czym ją rozcieńczyć? Przeważnie w tym celu stosuje się masło kakaowe, które idealnie miesza się z czekoladą, tworząc jednolitą masę. Możesz też użyć oleju słonecznikowego w proporcji 5-8% na całość użytej czekolady. Nie powinno się za to używać wody czy mleka, ponieważ utrudniają upłynnianie masy.
Owoce do fontanny czekoladowej
Owoce w czekoladzie są niesamowicie popularnym dodatkiem do fondue i fontann. Ich słodki smak pasuje zwłaszcza do gorzkiej czekolady. Wybierając odpowiednie owoce na Twoje przyjęcie, kieruj się następującymi wskazówkami:
- muszą być świeże – owoce z puszki lub mrożone są zbyt miękkie i mogą wpaść do czekolady, co w przypadku fontann spowoduje zablokowanie mechanizmu,
- umyj przed podaniem,
- układaj na osobnych paterach – zmniejszasz w ten sposób ryzyko mieszania smaków,
- nie stosuj małych owoców np. jagód, malin, jeżyn, porzeczek.
W takim razie, po jakie owoce możesz sięgnąć? Oto kilka propozycji:
- truskawki – najlepiej serwować w sezonie i bez szypułek,
- winogrona – koniecznie oddzielone od kiści,
- mandarynki, pomarańcze, grejpfruty – obrane i podzielone na cząstki, wybieraj gatunki bez pestek i lekko kwaskowate,
- ananas, mango, melon – po obraniu należy je pokroić w kostkę lub wydrążyć kulki,
- kiwi – wybieraj twardsze owoce i krój na 4-6 kawałków,
- banany, jabłka, gruszki, brzoskwinie – obierać i kroić zaraz przed podaniem, ponieważ szybko czernieją.
Owoce to nie jedyne dodatki do czekoladowego fondue czy fontanny. Możesz też zaproponować swoim gościom waflowe rurki, pianki, ptysiowe paluszki, biszkopty, herbatniki, a także bakalie.
Fondue i fontanny czekoladowe atrakcją Twoich imprez
Doskonały smak i atrakcyjne sposoby serwowania to zaledwie część zalet czekolady. Jak już pewnie zauważyłeś, wystarczy ją rozpuścić, aby uatrakcyjnić niejedno spotkanie czy imprezę.
Fondue czekoladowe dzięki swojej prostocie i urokowi pozwoli stworzyć niezapomnianą atmosferę podczas zimowego wieczoru. Z kolei czekoladowa fontanna będzie oblegana przez wszystkich uczestników uroczystości, chcących spróbować owoców oblanych tym deserem. Nie pozostaje Ci nic innego, jak sięgnąć po ulubioną tabliczkę czekolady.
Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.
Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].
Udostępnij