Budowa domu jednorodzinnego to niemała inwestycja wymagająca przygotowania zarówno wystarczających środków finansowych, jak i planu działania. Każde takie przedsięwzięcie wiąże się bowiem z określonym harmonogramem. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, jakie etapy budowy domu czekają na Ciebie i jak się na nie przygotować.
Budowa domu jednorodzinnego to niemała inwestycja wymagająca przygotowania zarówno wystarczających środków finansowych, jak i planu działania. Każde takie przedsięwzięcie wiąże się bowiem z określonym harmonogramem. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, jakie etapy budowy domu czekają na Ciebie i jak się na nie przygotować.
Ile trwa budowa domu jednorodzinnego?
Planując budowę swojego domu, jednym z pierwszych pytań, jakie się pojawia, jest „ile trwa budowa domu?” Najprostsza odpowiedź to „zależy”. Każdy dom jest inny, przez co nakład pracy, zapotrzebowanie na materiały i czas ukończenia będą się różnić. Przyjmuje się, że standardowe domki jednorodzinne budowane w tradycyjny sposób są gotowe do odbioru po około 2 latach.
Jednak w dobie czasów, w których dużo mówi się o oszczędzaniu energii, coraz więcej osób decyduje się na dom pasywny. Podczas jego budowy konieczne jest zastosowanie takich rozwiązań, jak specjalna izolacja termiczna, system rekuperacji czy ogniwa słoneczne. Mają one na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Wszystkie te działania mogą wydłużyć budowę domu do 3 lat.
Jednym z najszybszych rozwiązań dostępnych na rynku jest dom szkieletowy, który jest gotowy nawet po 90 dniach budowy. Do jego stworzenia wykorzystuje się lekki drewniany szkielet wykonany z desek i belek. Konstrukcje tego typu są bardzo popularne w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Zyskują one popularność nie tylko ze względu na szybką budowę, ale i stosunkowo małe koszty oraz niewielką wagę. Z drugiej strony wiele osób wytyka im mniejszą trwałość w porównaniu z domami murowanymi.
Harmonogram budowy domu
W harmonogramie są zawarte wszystkie etapy budowy domu wraz z zakresami prac oraz terminami ukończenia poszczególnych działań. Stworzenie takiego planu budowy krok po kroku znacząco ułatwi stawianie domu oraz zmniejszy ryzyko pominięcia którejś fazy.
Budowa domu: stan zerowy
Na stan zerowy prac budowlanych składają się wszelkie działania mające na celu przygotowanie działki. W pierwszej kolejności konieczne jest odgrodzenie całego terenu np. siatką lub innym tymczasowym rozwiązaniem. Ochronisz w ten sposób budowę przed nieproszonymi gośćmi.
Gdy już to zrobisz, możesz przystąpić do wytyczania dokładnej lokalizacji budynku. Bardzo ważne, żebyś nie robił tego samemu. Niwelacją terenu musi zająć się uprawniony geodeta. Dysponuje on specjalistycznym sprzętem geodezyjnym, który daje precyzyjne dane istotne dla dokumentacji budowy.
Kolejnym etapem są prace ziemne w tym wyrównywanie działki. Po ich zakończeniu przychodzi pora na budowę fundamentów i piwnicy wraz z jej stropami. Bardzo ważna jest odpowiednia izolacja fundamentów chroniąca przed korozją betonu, a także rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacji. Czasem konieczne jest też utworzenie drenażu do odprowadzania wilgoci.
Wszystkie czynności stanu zerowego powinny zająć 1,5-2 miesiące. Najlepiej zakończyć je przed nadejściem zimy.
Budowa domu: stan surowy otwarty
Drugim etapem budowy domu jest stan surowy otwarty, który najlepiej odłożyć do początku wiosny. Jest on jedną z bardziej kosztownych faz. Może bowiem pochłonąć nawet 45% całego budżetu!
W stanie surowym wznoszone są ściany zewnętrzne i wewnętrzne budynku. Warto pamiętać o pozostawieniu otworów na okna oraz drzwi. Jeżeli dom jest dwupiętrowy, na tym etapie buduje się również schody z betonu. Prowadzone są też prace związane z wykonaniem stropów, kominów oraz więźby dachowej. Na dachu umieszcza się wstępne warstwy pokrycia m.in. papę.
Całość prac w stanie surowym otwartym zajmuje przeważnie od 2 tygodni do 4 miesięcy.
Budowa domu: stan surowy zamknięty
Wszystkie działania obejmujące stan surowy zamknięty mają na celu przygotowanie budynku do okresu jesienno-zimowego. Oznacza to, że wykonywana jest stolarka okienna oraz wstawiane są drzwi. Kończone są też prace związane z pokryciem dachowym. W środku domu wznoszone są za to ścianki działowe.
Stan surowy zamknięty to także moment, w którym zakładane są instalacje elektryczne, wodne i gazowe. Bardzo ważne jest skontrolowanie ich szczelności oraz bezpieczeństwa. Sprawdzaniem powinien zajmować się certyfikowany instalator. Jeżeli wszystko będzie w porządku, dokona on odbioru instalacji. Po tym można przystąpić do wykładania tynku suchego oraz porządkowania placu budowy.
Czas potrzebny na zakończenie wszystkich prac z zakresu stanu surowego to ok. 3-5 miesięcy.
Budowa domu: roboty wykończeniowe
Ostatni etap budowy domu polega na przysłowiowym domknięciu wszystkich trwających działań. Należą do nich:
- położenie tynków i gładzi,
- ułożenie podłóg,
- kafelkowanie i wykańczanie łazienki oraz kuchni,
- wykańczanie piwnicy i strychu,
- malowanie ścian,
- tapetowanie ścian,
- biały montaż w łazience,
- instalacja oświetlenia,
- instalacja gniazdek elektrycznych,
- instalacja ogrzewania.
Bardzo często na tym etapie ociepla się elewację zewnętrzną. Nie jest to jednak wymagane. Można się tym zająć za kilka lat, gdy sytuacja finansowa lub warunki będą bardziej sprzyjające.
Zakończenie robót wykończeniowych sprawia, że budynek znajduje się w stanie „pod klucz”. Brakuje jedynie mebli.
Co należy wziąć pod uwagę przy budowie domu?
Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, ważny jest nie tylko harmonogram, ale i projekt budowlany. Powinieneś się na niego zdecydować zaraz po zakupie działki.
Projekty budowlane domu jednorodzinnego są dostępne w dwóch wariantach – projekty gotowe i indywidualne. Pierwszy typ jest o wiele tańszy. Masz do dyspozycji wcześniej przygotowane plany domów z określonym kosztorysem, rodzajem wykorzystanych materiałów i nie tylko. Ich wadą jest to, że brakuje im wyjątkowości, przez co na osiedlu może pojawić się dom podobny do Twojego. Ponadto nie zawsze są one odpowiednie do kształtu działki, której posiadasz.
Alternatywą są indywidualne projekty budowlane. Ich cena jest znacznie wyższa niż w projektach gotowych, ale za to możesz dzięki nim stworzyć swój wymarzony dom. Architekci tworzą plan według Twoich wymagań i wskazówek oraz uwzględniają przy tym rodzaj materiału, który wykorzystasz do budowy. Nie wiesz, z czego postawić dom? Przeczytaj nasz inny artykuł i dowiedz się, jakie korzyści ma dom z keramzytu.
Typy domów a etapy budowy
Poszczególne etapy budowy domu jednorodzinnego mogą się różnić w zależności od tego, jaki rodzaj budynku zdecydujesz postawić. Dom szkieletowy dla przykładu wymaga nieco innego podejścia niż dom murowany. Na czym polega ta różnica?
Etapy budowy domu szkieletowego
Podobnie jak w przypadku tradycyjnej metody stawiania domu, tak i w domu szkieletowym budowę rozpoczyna się od pomiarów geodezyjnych i prac ziemnych połączonych z wykopami pod fundamenty. Możesz tutaj zastosować zarówno ławy fundamentowe, jak i płytę fundamentową z podpiwniczeniem lub bez niego.
Na tym etapie pojawiają się pierwsze różnice, ponieważ po stanie zerowym przychodzi pora na stawianie konstrukcji szkieletu. Obejmuje ono następujące działania:
- montaż impregnowanej ciśnieniowo podwaliny,
- stawianie ścian zewnętrznych z otworami na okna i drzwi,
- montaż pasa folii paroizolacyjnej w miejscach styku ścian działowych z zewnętrznymi,
- stawianie ścian wewnętrznych z otworami na drzwi,
- wykonanie konstrukcji stropów oraz dachu.
Kolejna faza to stan surowy otwarty, w którym montuje się poszycia ścian zewnętrznych wraz z wiatroizolacją oraz pokrywa się dach płytą lub folią dachową. W celu zabezpieczenia wnętrza przed opadami na dach nakłada się warstwę papy.
Gdy już to zrobisz, możesz zacząć prace w ramach stanu surowego zamkniętego. Sprowadza się on do montażu okien, drzwi, rynien i pokrycia dachowego. Zakłada się też instalacje wodno-kanalizacyjne, CO, elektryczne itd. Po położeniu kabli i rur należy ocieplić dom za pomocą np. specjalnej wełny mineralnej. Wykłada się nią ściany zewnętrzne i stropy. Często na tym etapie zakłada się też izolacje akustyczne. Następnie zakrywa się wypełniony szkielet płytami gipsowo-kartonowymi, które później należy zaszpachlować i oszlifować.
Ostatnim etapem budowy domu szkieletowego są wszelkie roboty wykończeniowe. Faza ta przebiega tak samo, jak w domach murowanych. Montuje się drzwi wewnętrzne, wykonuje się biały montaż łazienki, wykłada podłogi, kafelkuje i maluje się ściany itp.
Narzędzia niezbędne na każdym etapie budowy domu
Każdy z etapów budowy domu jednorodzinnego wymaga użycia zupełnie innych narzędzi. W zależności od tego, ile będziesz w stanie zrobić samodzielnie, a ile z pomocą firmy budowlanej, będziesz potrzebował innego sprzętu budowlanego.
W etapie zerowym, kiedy to musisz przygotować działkę i wybudować fundamenty, niezbędne będą narzędzia do kopania. Może to być albo ręczna łopata, albo koparko-spycharka. Do fundamentów konieczna będzie maszyna do mieszania betonu, czyli betoniarka. Nie obejdzie się też bez płyty wibracyjnej do zagęszczenia gruntu po zasypaniu fundamentów.
Podczas stawiania murów w stanie surowym otwartym na pewno będziesz potrzebować wszystkich sprzętów i akcesoriów do murowania tj. kielni, gumowego młotka do ubijania, piły do przycinania bloczków, mieszadła do zaprawy itp. Z kolei w stanie surowym zamkniętym przy zakładaniu instalacji warto skorzystać z usług specjalisty. Dzięki temu będziesz miał pewność, że elektryka nie spowoduje pożaru, a rury z wodą nie będą przeciekać.
Na każdym etapie niezbędne będą też najróżniejsze narzędzia ręczne i elektronarzędzia umożliwiające montaż poszczególnych elementów. Dla przykładu, do postawienia ścian działowych z płyty kartonowo-gipsowej niezbędna będzie wkrętarka oraz szlifierka do ścian, którą wygładzisz powierzchnię po szpachlowaniu. Z kolei do przycinania paneli i innych drewnianych elementów niezwykle pomocna okaże się wyrzynarka.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto, żebyś dokładnie zaplanował, co chcesz zrobić. W ten sposób będzie Ci łatwiej dobrać odpowiednie sprzęty.
Etapy budowy domu – podsumowanie
Stawianie domku jednorodzinnego to długotrwały proces wymagający przygotowania i zaangażowania we wszystkich fazach. Wiedza na temat tego, z jakimi etapami budowy domu będziesz musiał się zmierzyć, z pewnością pomoże zrealizować plan o wymarzonych czterech kątach. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci to ułatwi.
Interesujesz się budownictwem i chciałbyś na tym zarabiać? Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, żebyś otworzył własną działalność. Wskazówki, jak założyć firmę budowlaną znajdziesz w jednym z naszych wpisów.
Udostępnij