Szukając nowych sposobów relaksu na świeżym powietrzu, wiele osób decyduje się na postawienie ogrodowego jacuzzi. Lecznicze i odprężające działanie wody jest znane od wieków, więc kupno takiego sprzętu ma wiele sensu. Rodzi się jednak pytanie: jakie jacuzzi ogrodowe wybrać? Z tego artykułu dowiesz się czegoś więcej o rodzajach wanien z hydromasażem oraz zasadach związanych z ich montażem i czyszczeniem.
Szukając nowych sposobów relaksu na świeżym powietrzu, wiele osób decyduje się na postawienie ogrodowego jacuzzi. Lecznicze i odprężające działanie wody jest znane od wieków, więc kupno takiego sprzętu ma wiele sensu. Rodzi się jednak pytanie: jakie jacuzzi ogrodowe wybrać? Z tego artykułu dowiesz się czegoś więcej o rodzajach wanien z hydromasażem oraz zasadach związanych z ich montażem i czyszczeniem.
Rodzaje jacuzzi do ogrodu
Baseny i jacuzzi ogrodowe stanowią coraz częstszy element wielu przydomowych podwórek czy działek. Z pewnością nie raz widziałeś, że sprzęty te są dostępne w różnych formach. Na potrzeby tego artykułu skupimy się jednak na jacuzzi. Głównie można je podzielić na dwa rodzaje: jacuzzi dmuchane i jacuzzi całoroczne. Co je wyróżnia?
Jacuzzi dmuchane
Jak sama nazwa wskazuje, modele tego typu należy przed użyciem nadmuchać. Wykonano je z bardzo mocnych materiałów, m.in. PVC, które są odporne na przebicia i przetarcia. Konstrukcje dmuchanych wanien z hydromasażem są na tyle stabilne, że ich brzegi nie uginają się, więc nie musisz się martwić o wylanie wody. Ponadto siedząc w środku, można się swobodnie oprzeć.
Dużym atutem tych jacuzzi ogrodowych jest niższa cena niż w przypadku modeli całorocznych. Wyróżniają się też o wiele wygodniejszym montażem. Wystarczy je tylko rozwinąć na równej powierzchni, nadmuchać, napełnić wodą i podłączyć do źródła prądu. Po sezonie należy je umyć i wysuszyć przed złożeniem.
Wanny te są wyposażone w filtry, pompy i dysze do hydromasażu. Dzięki temu nie ma potrzeby kupna oraz montażu tych elementów. Przeważnie posiadają łatwe w obsłudze panele sterowania do ustawiania temperatury, a nawet ilości bąbelków.
Jacuzzi całoroczne
Droższym, a zarazem bardziej ekskluzywnym wariantem są całoroczne jacuzzi ogrodowe. Ich cena w dużej mierze zależy od pojemności misy, a także materiału wykonania. Ponadto należy liczyć się z koniecznością kupna i montażu dysz, filtrów czy pomp. Nie zapominaj również o obudowaniu wanny i podłączeniu jej do instalacji wodociągowej.
Misy jacuzzi ogrodowego bardzo często są ciężkie i nieporęczne. Z tego powodu ich montaż może przysparzać niemałych problemów. Zwykle potrzebna jest pomoc dźwigu. Dlatego najlepiej zaplanować instalację całorocznego jacuzzi wraz z budową domu lub aranżacją całego ogrodu.
W związku z tym, że te wanny z hydromasażem będą na dworze przez cały rok, musisz również zadbać o ich odpowiednią konserwację. Więcej w tym temacie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jacuzzi ogrodowe – 4 osoby | Jacuzzi ogrodowe – 6 osób – 130 dysz | Jacuzzi ogrodowe – 6 osób -130 dysz | |
Pojemność | 600 l | 900 l | 1000 l |
Zasilanie | 220-240 V, 50 Hz (EU) / 110-120 V, 60 Hz (US) | 220-240 V, 50 Hz (EU) / 110-120V, 60 Hz (US) | 220-240 V, 50 Hz (EU) / 110-120V, 60 Hz (US) |
Moc pompy filtra | 30 W | 30 W | 30 W |
Moc pompy powietrza | 30 W | 600 W | 36 W |
Moc elementu grzewczego | 1800 W | 1800 W | 1800 W |
Maks. temperatury wody | 42°C | 42°C | 42°C |
Wzrost temperatury podczas podgrzewania | 1-2°C/h | 1-2°C/h | 1,5-2°C/h |
Wymiary (DxSxW) | 154,00 x 154,00 x 66,00 cm | 182,00 x 182,00 x 65,00 cm | 207,00 x 207,00 x 67,00 cm |
Wady i zalety jacuzzi ogrodowego
Teraz, gdy już wiesz, jakie jacuzzi ogrodowe masz do wyboru, warto pochylić się nad kwestią wad i zalet własnej wanny z hydromasażem. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję.
Zalety posiadania jacuzzi ogrodowego
Wspominaliśmy już, że woda ma zdrowotny wpływ na ciało człowieka. Odnosi się to nie tylko do jacuzzi, ale też do innych rekreacyjnych zbiorników wodnych. Dlatego coraz więcej osób interesuje się budową basenu. Wracając do zalet jacuzzi ogrodowego, oto co daje hydromasaż:
- pobudza krążenie,
- poprawia produkcję endorfin, zwanych też hormonami szczęścia,
- zmniejsza obrzęki kończyn oraz bóle mięśni i stawów,
- zmniejsza stres,
- pomaga w walce z artretyzmem oraz kontuzjami,
- poprawia kondycję skóry.
Jak widzisz, wpływ kąpieli w ogrodowym jacuzzi na Twoje ciało jest bardzo pozytywny. Dodatkowo jest to doskonała forma spędzania czasu z bliskimi zarówno latem, jak i zimą. Na pewno pozwoli stworzyć niezapomnianą atmosferę podczas romantycznej randki.
Wady posiadania jacuzzi ogrodowego
Każdy większy zakup do domu wiąże się z przemyśleniem wszystkich minusów. Nie inaczej jest też z jacuzzi ogrodowym. Poniżej znajdziesz listę wad, z którymi musisz się liczyć przy wyborze wanny z hydromasażem:
- wysokie koszty zakupu i utrzymania,
- problematyczny montaż (głównie w przypadku jacuzzi całorocznego),
- podłączenie do instalacji wodociągowej i elektrycznej,
- czasochłonna konserwacja,
- zajmuje dużo miejsca w ogrodzie.
Nie da się jednak ukryć, że korzyści płynące z korzystania z jacuzzi ogrodowego znacząco rekompensują wszelkie wady. Oczywiście nie możesz o nich zapominać, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię czyszczenia i konserwacji.
Jak wybrać miejsce do montażu jacuzzi ogrodowego?
Wybrałeś już swoją wymarzoną wannę z hydromasażem, teraz musisz zdecydować, gdzie najlepiej ją ustawić. Jest kilka zasad i wskazówek, które pozwolą określić optymalną lokalizację na jacuzzi ogrodowego.
Z pewnością nie musisz się martwić o nasłonecznienie. W przeciwieństwie do basenów tutaj źródłem ciepła są wbudowane grzałki, które zapewniają odpowiednią temperaturę wody. Oznacza to, że możesz postawić jacuzzi pod dachem. Odradza się ustawianie go w pobliżu drzew i wysokich krzewów. Opadające liście czy kwiaty mogą zanieczyścić wodę i zatkać filtr. Oczywiście możesz je wybrać ręcznie lub po kąpieli zasłonić misę specjalną pokrywą, ale da to niewielki efekt.
Kolejną kwestią jest równe podłoże. Wszelkie zagłębienia mogą spowodować wylewanie wody, a nawet zniszczenie dna wanny. Dobrą praktyką jest lokowanie jacuzzi na wypoziomowanej brukowanej powierzchni. W przypadku dmuchanych modeli warto ją dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi płachtami, które chronią dno przed uszkodzeniem. Z kolei jacuzzi całoroczne najlepiej ustawiać blisko połączeń z instalacją wodną i elektryczną. W ten sposób unikniesz uciążliwego doprowadzania rur i przewodów do wanny.
Zwróć też uwagę na obecność mebli i innego wyposażenia ogrodu. Nie chcesz chyba, aby podczas relaksu w jacuzzi otaczały Cię krzesła, stoły czy grille. To samo tyczy się sprzętów do aktywności fizycznej często pojawiających się na podwórkach np. trampoliny lub huśtawki. Najlepiej przestawić je kawałek dalej.
Utrzymanie domowego SPA, czyli jak czyścić jacuzzi
Kilkukrotnie wspominaliśmy już o konieczności czyszczenia wanny z hydromasażem. Niezależnie od tego, jakie jacuzzi ogrodowe wybierzesz, odpowiednia konserwacja jest konieczna. Co zatem musisz zrobić?
- Kontrola pH wody – zmiana poziomu pH jest zjawiskiem naturalnym i wynika z częstych kąpieli. Warto go regularnie sprawdzać, ponieważ zbyt niska wartość podrażnia skórę i niszczy jacuzzi. Z kolei wysokie pH powoduje mętnienie wody oraz powstawanie osadów. Optymalny poziom to ok. 7,2 pH.
- Dezynfekcja wody – wysoka temperatura i woda to doskonałe warunki dla rozwoju bakterii, grzybów, a także glonów. Dlatego raz na miesiąc i zaraz po wlaniu świeżej wody należy ją odkazić specjalnymi preparatami. Zwykle są one na bazie chloru. Po ich zastosowaniu należy odczekać kilka godzin, aż stężenie Cl spadnie do 1 mg/l.
- Czyszczenie filtra – filtr ma za zadanie wyłapanie wszelkich nieczystości, które pojawiają się w wodzie. Logiczne więc jest, że należy go czyścić, a z czasem wymieniać. To, jak często należy myć filtr, zależy od intensywności użytkowania wanny.
- Wymiana wody – chcąc utrzymać odpowiednią czystość, konieczna jest regularna wymiana wody w misie jacuzzi ogrodowego. Dzięki temu unikniesz trudnych do zmycia osadów oraz zachowasz optymalne właściwości wody. Wymianę powinno się przeprowadzać co 1-3 miesiące. Im częściej się kąpiesz, tym krótszy jest okres.
- Mycie wanny – po spuszczeniu wody bardzo ważne jest dokładne umycie wanny z nalotów. Jest to szczególnie ważne w przypadku jacuzzi dmuchanych, które są bardziej podatne na pojawianie się osadów.
Regularne czyszczenie jacuzzi ogrodowego gwarantuje, że woda do niego nalana będzie krystalicznie czysta, a wrażenia z kąpieli będą bardzo przyjemne.
Niezbędne narzędzia do czyszczenia jacuzzi
Siatka do basenu – 191 cm
Doskonałe zbieranie z powierzchni wody oraz jej toni liści, gałązek, owadów jest możliwe dzięki zastosowaniu bardzo drobnych oczek. Mocna i trwała siateczka wychwytuje nawet niewielkie cząstki.
Wygodne użytkowanie wynika z aluminiowej konstrukcji styliska. Materiał odznacza się lekkością oraz cenionymi w tego typu narzędziach cechami: wytrzymałością i odpornością na korozję. Z kolei ramę zbieraka wykonano z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz skręcanie. Długość całkowita podbieraka 191 cm jest optymalna, pozwala na komfortową pracę.
Filtr do jacuzzi – 6 szt.
Funkcjonalność filtru do jacuzzi od Uniprodo polega na tym, że skutecznie oczyszcza on wodę przepływającą przez pompę z cząstek brudu, a także sprawia, iż jest ona odpowiednio zmiękczona. W efekcie zmniejszona zostaje zawartość magnezu i wapnia, co bardzo pozytywnie wpływa na skórę i włosy.
Wydajność modelu UNI_POOLS_06 to cecha wynikająca z faktu, że w ofercie znajduje się aż 6 filtrów, a każdy z nich może skutecznie pracować w systemie filtracji nawet do 168 godzin. Zakup jednego zestawu pozwoli więc na ponad miesiąc nieustannego filtrowania.
Jak wybrać jacuzzi ogrodowe – podsumowanie
Temat „jak wybrać jacuzzi ogrodowe?” jest bardzo obszerny i można o nim wiele napisać. Mamy jednak nadzieję, że podane rady ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Podsumowując: do wyboru masz dwa rodzaje ogrodowego jacuzzi – dmuchane i całoroczne. Pierwszy typ jest tańszy i można go wygodnie rozłożyć/złożyć. Z kolei drugi montuje się na stałe w jednym miejscu oraz wymaga większego nakładu pracy i pieniędzy.
Bardzo ważną kwestią jest ulokowanie wanny z hydromasażem. Nie musi ona stać w słonecznym miejscu, ale na pewno z dala od drzew mogących zanieczyścić wodę. Podłoże powinno być równe, a najlepiej brukowane. Staraj się umieszczać jacuzzi w klimatycznym miejscu pozbawionym mebli ogrodowych itp.
Ostatnia rzecz to odpowiednie czyszczenie i konserwacja. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się z relaksujących kąpieli w idealnych warunkach przez lata. Dlatego nie możesz o tym zapominać.
Jeżeli interesują Cię inne tematy związane z urządzeniem ogrodu, to zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami. Odpowiadamy w nich m.in. na pytanie jak zrobić oczko wodne.
Udostępnij