Czyszczenie srebra – domowe sposoby

Udostępnij

Trwałość srebra, a także jego efektowny połysk to powody, dla których od wieków ludzie fascynują się tym metalem szlachetnym. Ma on jednak niestety pewną wadę, otóż pod wpływem działania powietrza bardzo szybko na jego powierzchni pojawia się nieestetyczny nalot. Proces ten wynika z faktu, że  siarka obecna w atmosferze wchodzi w reakcję z atomami srebra, tworząc tym samym cienką warstwę siarczku srebra. Ciemna barwa tego nalotu sprawia, iż srebro traci swój połysk.  

Udostępnij

Trwałość srebra, a także jego efektowny połysk to powody, dla których od wieków ludzie fascynują się tym metalem szlachetnym. Ma on jednak niestety pewną wadę, otóż pod wpływem działania powietrza bardzo szybko na jego powierzchni pojawia się nieestetyczny nalot. Proces ten wynika z faktu, że  siarka obecna w atmosferze wchodzi w reakcję z atomami srebra, tworząc tym samym cienką warstwę siarczku srebra. Ciemna barwa tego nalotu sprawia, iż srebro traci swój połysk.  

Co więcej wraz z upływem czasu warstwa ta narasta, stając się tym samym trudniejszą do usunięcia. Czyszczenie srebra np. pastą polerską, częściowo może przynieść efekty. Niestety jednak są one krótkotrwałe, gdyż pasta ściera część powierzchni srebra, a to w przyszłości z pewnością przyczyni się do powstawania nalotu, a nawet rdzy. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zatem cofnięcie reakcji chemicznej, w wyniku której wytworzył się siarczek srebra.  

Biorąc jednak pod uwagę, że usuwanie osadu za pomocą konwencjonalnych chemicznych środków czyszczących wymaga zaangażowania nie tylko pieniędzy, ale też czasu, postanowiliśmy stworzyć ten poradnik. Zobacz jak wyczyścić srebro domowymi sposobami.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Srebrne sztućce lub zastawy, choć nie stanowią elementarnego wyposażenia wszystkich gospodarstw domowych, to niejednokrotnie pojawiają się jako efektowne ozdoby wnętrz, lub też pojawiają się na stołach podczas wyjątkowych uroczystości. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku srebrnej biżuterii. Tę bowiem posiadamy chyba wszyscy. Bez względu jednak na rodzaj srebrnych przedmiotów, warto o nie dbać już od samego początku, nie dopuszczając do silnych zabrudzeń na powłoce srebra.  

Systematyczna pielęgnacja znacząco wydłuży efektowny wygląd naszych kosztowności, uniemożliwiając powstawanie brzydkiego nalotu. Możemy też oczywiście wpłynąć na to by czyszczenie srebra, było jak najmniej częstotliwą koniecznością. Wystarczy prawidłowo je przechowywać. Zwróciliście zapewne uwagę na fakt, że srebrne sztućce sprzedawane są w dużych pudełkach, których wnętrze wyścielone jest miękką tkaniną. Do tego każdy element znajduje się we własnej przegrodzie.  

W efekcie, sztućce nie stykają się ze sobą, co w praktyce zapobiega uszkodzeniu ich powierzchni. Natomiast delikatna otulina ogranicza dostęp kurzu, a także zanieczyszczonego siarką powietrza, które powoduje pojawianie się czarnego osadu. Przykład ten świetnie obrazuje, w jaki sposób powinno się dbać o swoje srebrne przedmioty oraz biżuterię. Jeśli jednak z jakichś względów zaniedbamy ową procedurę, to nie stanie się nic strasznego. Istnieją bowiem sprawdzone, skuteczne sposoby na to, jak czyścić srebro.

Czym wyczyścić srebro?

Wiemy już, że srebro powinno być przechowywane w zaciemnionym miejscu, najlepiej w drewnianej szkatułce, bądź pudełku. Można owinąć je miękkim materiałem, np. aksamitem lub flanelą. Jednakże nawet wtedy warto co jakiś czas pokusić się o czyszczenie srebra. Domowe sposoby, na szczęście, nie są zbyt skomplikowane. 

Najbardziej znana metoda polega na użyciu pasty do zębów oraz szczoteczki. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, by nie zarysować powierzchni oczyszczanego przedmiotu. Dlatego też należy wykluczyć pasty wybielające, zawierające drobinki ścierne, a także zadbać o to, by szczoteczka wyposażona była w jak najmiększe włosie. Gdy już mamy wszystko pod ręką, za pomocą szczoteczki nakładamy pastę na srebrny przedmiot, a po kilkunastu minutach dokładnie płuczemy. Po wyschnięciu możemy jeszcze wypolerować naszą kosztowność.      

Kolejny pomysł na to, czym czyścić srebro, wymaga nieco więcej zachodu. Pomimo to uznawany jest on za jeden z najskuteczniejszych. Do jego realizacji potrzebne będzie szklane naczynie, folia aluminiowa, 2 szklanki gorącej wody, pół szklanki octu, 2 łyżki soli kuchennej oraz 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Szklane naczynie wykładamy folią (błyszczącą stroną na zewnątrz), wlewamy do niego roztwór, a następnie umieszczamy srebrne przedmioty. Muszą one pozostać tam do czasu aż woda zrobi się chłodna. Wtedy też nastąpi czyszczenie srebra. Folia aluminiowa przejmie ciemny nalot, a nam pozostanie już tylko wytrzeć i wypolerować srebro. 

Trzecim z domowych sposobów jest czyszczenie srebra sodą i octem. W tym celu sporządzamy mieszaninę, w skład której wchodzi 1 litr wody, 1 łyżka octu, oraz 1 łyżka sody. Składniki wlewamy do szklanego naczynia i dokładnie mieszamy. Następnie wkładamy wyroby ze srebra, które chcemy wyczyścić, a po około 15 minutach wyciągamy, płuczemy, osuszamy i polerujemy. Alternatywą tej metoda bez użycia octu. W tym przypadku jednak potrzebować będziemy gorącej wody oraz całej paczki sody oczyszczonej.            

Ciekawą metodą by wyczyścić srebro jest też ta, polegająca na użyciu popiołu papierosowego. To właśnie z niego, a także z soku z cytryny przygotowujemy papkę o konsystencji pasaty. Tak sporządzony specyfik nakładamy na pokryty nalotem srebrny przedmiot i czyścimy, używając np. kawałka bawełny. Równie prostym sposobem jest także wykorzystanie zsiadłego mleka, w którym zatapiamy produkty ze srebra. Po 30 minutach można je wyjąć, przepłukać i wypolerować. 

Kolejny sposób sprawdzi się w sytuacji gdy mamy lekko czarniejące srebro. Jak czyścić je w takim przypadku? Otóż, za pomocą szarego mydła i soku z cytryny. Dodatkowo będzie potrzebna nam miska z ciepłą wodą. To do niej właśnie wyciskamy sok z połówki cytryny, a także wrzucamy kostkę mydła. Następnie zanurzamy tam srebrne przedmioty, pozostawiając na mniej więcej 15 minut. Po wyjęciu należy je już tylko osuszyć i wypolerować.  

Ostatnią propozycją,  jak wyczyścić srebro  domowym sposobem, jest użycie wody w której gotowały się ziemniaki. Wkładamy do niej wyroby ze srebra na czas około 20 do 30 minut, po czym  wyciągamy, a po dokładnym wypłukaniu polerujemy delikatną szmatką. Ziemniaka można też wykorzystać w taki sposób, że  po przekrojeniu, pocieramy nim srebro, na którym osadziły się zabrudzenia. Zapewni to połysk i gładką powierzchnię.  

Czyszczenie srebra ultradźwiękami

Pomimo dostępności tak wielu pomysłów na czyszczenie srebra domowymi sposobami, mogą pojawić się przypadki, w których będziemy woleli skorzystać z usług profesjonalisty. Powodem może być np. strach przed uszkodzeniem cennych pamiątek, lub też najzwyklejszy w świecie brak czasu. Wtedy to możemy udać się do pracowni jubilerskiej. Większość tego typu firm dysponuje sprzętem, takim jak myjki ultradźwiękowe, które w łatwy sposób poradzą sobie nawet z najbardziej uporczywym osadem. 

Myjki ultradźwiękowe działają na zasadzie procesu kawitacji, polegającego na wytwarzaniu i powiększających się pęcherzyków gazu, które implodując, generują falę uderzeniową. To właśnie ta fala z impetem usuwa wszelkie zbrudzenia, nawet te, najbardziej uporczywe – powstałe na powierzchni srebra w wyniku reakcji z siarką znajdującą się w atmosferze. Pomimo tak poważnie brzmiących słów, opisujących proces kawitacji, mycie za jego pomocą jest bardzo delikatne i znakomicie sprawdzi się również w przypadku bardzo delikatnych przedmiotów. Czasami warto więc zdecydować się na czyszczenie ultradźwiękowe.

Czyszczenie srebrnej biżuterii

Srebrna biżuteria jest na tyle popularna, że chyba każdy z nas jest posiadaczem ozdób wykonanych  z tego metalu szlachetnego. Oczywiście wiemy już jak czyścić srebro, lecz co można zrobić, by nasze łańcuszki, pierścionki lub kolczyki jak najdłużej zachowywały swój naturalny połysk oraz blask? Również i na to mamy porady. Korzystając z nich, czyszczenie srebrnej biżuterii będzie o wiele łatwiejsze. 

Pierwsza i chyba najważniejsza z zasad mówi o tym, by nosząc srebrną biżuterię, unikać styczności z  chemią gospodarczą, a także z przedmiotami zawierającymi siarkę (np. wełna, lateks). Warto więc wyrobić w sobie przyzwyczajenie do ściągania srebrnych ozdób, przed rozpoczęciem prac porządkowych w domu. Pamiętajmy również o tym, by biżuterię ze srebra zakładać jako ostatnią, gdyż kosmetyki także przyczyniają się do jej czernienia. Nie powinno się też wystawiać srebra na długotrwałe działanie promieni słonecznych. 

Oczywiście, nawet stosując się do tych zasad i tak co jakiś czas, będziemy musieli zmierzyć się z koniecznością wyczyszczenia naszej srebrnej biżuterii. Podczas omawiania sposobów domowego czyszczenia, celowo pominęliśmy jeden z nich, a to dlatego, że zaleca się go przypadku usuwania osadów z biżuterii, która bardzo często charakteryzuje się finezyjnymi kształtami, wyżłobieniami i sporą ilością drobnych zakamarków. 

Metoda ta polega na moczeniu srebra w naczyniu wypełnionym colą lub spirytusem. To właśnie w jednym z tych płynów, na nie więcej niż 12 godzin, zanurzamy biżuterię. Cola lub spirytus idealnie wniknie we wszelkie zakamarki, naturalizując tym samym osady i zabrudzenia, których moglibyśmy nie usunąć ze względu na trudną dostępność.  

I tu uwaga! Pamiętajmy, żeby przy czyszczeniu srebrnej biżuterii (a także wszelkich innych wyrobów ze srebra) nie używać metalowych naczyń. Korzystajmy wyłącznie z takich, które wykonane są z plastiku, bądź też szkła. Ponadto warto wpoić sobie również to, by ozdób z dodatkami (np. kamienie) nie zanurzać w żadnych roztworach. Tego typu biżuterię czyścimy jedynie w miejscach, gdzie pojawiło się zabrudzenie srebra. W przypadku wątpliwości najlepiej udać się do jubilera, który zaoferuje nam czyszczenie biżuterii dźwiękiem.

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek?

Srebrne łańcuszki to zdecydowanie najpopularniejsze ze wszystkich elementów biżuterii. Chętnie noszą je zarówno kobiety jak i mężczyźni. Co więcej ozdoby te w znaczącej większości przypadków pozbawione są jakichkolwiek dodatków w postaci kamieni szlachetnych. Jeśli więc nie posiadają żadnych wzbogaceń, to śmiało możemy wziąć pod uwagę dowolny sposób na domowe czyszczenie srebra. 

Jak wyczyścić srebrne kolczyki?

Srebrne kolczyki natomiast, bardzo często dysponują dodatkowymi ozdobami. W takiej sytuacji pamiętać należy wspominaną przez nas zasadę, wedle której nie zanurzamy biżuterii z kamieniami w żadnych roztworach. Przecieramy więc tylko zabrudzone fragmenty delikatną szmatką zmoczoną specyfikiem, a jeśli to nie wystarczy, zawsze przecież możemy skorzystać z usług specjalisty. 

Jak wyczyścić srebrny pierścionek?

Tak jak w przypadku kolczyków, również i srebrne pierścionki w dużej większości charakteryzują się obecnością kamieni szlachetnych. Porada dotycząca ich czyszczenia nie będzie więc w żaden sposób odbiegać od tego, co zostało powiedziane poprzednio. Reasumując więc, srebrny pierścionek bez dodatkowych zdobień możemy czyścić korzystając z jednej z naszych metod, zaś te z kamieniami czyścimy bez moczenia, lub zgłaszamy się po pomoc do jubilera. 

Czyszczenie srebra – podsumowanie

Wiedza na temat domowych sposobów czyszczenia srebra jest bardzo użyteczna. Warto mieć ją na podorędziu, gdyż srebro, ze względu na swoje właściwości chemiczne, wchodzi w reakcję z obecną w atmosferze siarką. W ten sposób pojawia się osad, który co jakiś czas należy wywabiać. Biżuteria, rodzinne pamiątki, czy też komplet sztućców na specjalne okazje nie wyglądają przecież zbyt estetycznie gdy poczernieją. Jeśli więc zainteresował Cię ten temat, sprawdź również nasz poradnik, w którym omawiamy czyszczenie złota domowymi sposobami.   

 Co ciekawe, jeszcze dwa wieki temu problem ten nie istniał.  bo  rozwój cywilizacji ma swoje niechlubne konsekwencje. Jednym z najbardziej negatywnych czynników gospodarczej eksploatacji planety Ziemi jest silne zanieczyszczenie środowiska. Trujące opary z fabryk i przedsiębiorstw wpływają ujemnie nie tylko na nasze zdrowie. Sprawiają, że powstają zjawiska, które dotąd nie nie miały racji bytu. Jednym z nich jest tzw. oksydacja srebra. Jeszcze 200 lat temu występowanie czarnego lub szarego nalotu na rodowym srebrze (zaśniedziałe srebro) nie istniało. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej