Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej – poradnik expondo

Udostępnij

Okapy kuchenne stanowią nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Oprócz swego praktycznego zastosowania, polegającego na wsysaniu oparów z gotowania, współczesne okapy pełnią też funkcję ozdobną. Oczywiście do naszej dyspozycji oddane zostały okapy o przeróżnych kształtach, rozmiarach i kolorystyce. Możemy też zdecydować się na wybór urządzenia zrobionego z konkretnego materiału, a jednym z najpopularniejszych jest stal nierdzewna.

Udostępnij

Okapy kuchenne stanowią nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Oprócz swego praktycznego zastosowania, polegającego na wsysaniu oparów z gotowania, współczesne okapy pełnią też funkcję ozdobną. Oczywiście do naszej dyspozycji oddane zostały okapy o przeróżnych kształtach, rozmiarach i kolorystyce. Możemy też zdecydować się na wybór urządzenia zrobionego z konkretnego materiału, a jednym z najpopularniejszych jest stal nierdzewna.

Materiał ten świetnie sprawdza się gastronomii. Jest bowiem całkowicie bezpieczny dla zdrowia, gdyż nie wchodzi w reakcję z żywnością. Ponadto nie jest podatny na korozję, uszkodzenia mechaniczne i trwałe odkształcenia.  Biorąc po uwagę powyższe cechy, okap ze stali nierdzewnej posłuży nam przez szereg długich lat, o ile oczywiście zadbamy o jego regularną konserwację. Na szczęście, stal nierdzewna charakteryzuje się również tym, że łatwo usunąć z niej uporczywe zbrudzenia. Oto kilka sprawdzonych, domowych sposobów na czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej.

Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej

Podczas gotowania lub smażenia potraw nieuniknione jest wydzielanie się różnego rodzaju zapachów, wilgoci, oparów, tłustych osadów, czy nawet drobnoustrojów. Na szczęście kuchenny okap skutecznie pochłania wszystkie te zanieczyszczenia, dzięki czemu nie rozprzestrzeniają się one po całej kuchni. By jednak urządzenie to działało prawidłowo i mogło efektywnie spełniać swoją funkcję, należy bezwzględnie dbać o jego czystość.

To zadanie z pozoru może nie wydawać się takie łatwe, gdyż czyszczenie okapu powszechnie uważa się za najbardziej uciążliwe spośród wszystkich prac kuchennych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest z całą pewnością rodzaj brudu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć.  Mowa tu np. o zatłuszczeniach oblepionych kurzem, zanieczyszczających wszystkie elementy okapu – począwszy od obudowy a skończywszy na filtrach.

Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej powinno odbywać się regularnie, a im świeższy brud, tym łatwiej go usunąć. Dlatego też w przypadku codziennego gotowania zaleca się cotygodniową konserwację, zaś osoby gotujące nieco rzadziej powinny czyścić okap  co najmniej 2 razy w miesiącu.

Przed przystąpieniem do pracy należy odłączyć okap od źródła zasilania. Ważne jest także, by zadbać o to, by na płycie grzewczej nie znajdowały się żadne naczynia, które mogłyby utrudnić swobodny dostęp do okapu. Następnie demontujemy poszczególne części i używając odpowiedniego detergentu dokładnie je czyścimy. W przypadku stali nierdzewnej możemy użyć zwykłego płynu do naczyń, lecz gdy zabrudzenia okażą się trudniejsze do usunięcia niż się spodziewaliśmy, warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów.       

Czyszczenie okapu octem

Jednym z najpopularniejszych sposobów usuwania zabrudzeń jest czyszczenie okapu przy użyciu wody z octem. Do tego celu przydatny okaże się opryskiwacz, który napełniamy mieszaniną 1:1 obu płynów. Dzięki niemu łatwo będzie dozować roztwór na zabrudzone elementy. Te zaś po spryskaniu pozostawiamy na około 12 minut, po czym dokładnie szorujemy np. Szorstką stroną kuchennej gąbki i wyciery do sucha.

Czyszczenie okapu octem świetnie sprawdza się w przypadku zabrudzeń znajdujących się we wnętrzu urządzenia. Metoda ta znakomicie radzi sobie z grubymi warstwami tłuszczu, który jest szybko rozpuszczany przez mieszaninę wody i octu.

Czyszczenie okapu sodą

Kolejnym z naturalnych sposobów konserwacji jest czyszczenie okapu sodą. W tym celu potrzebować będziemy około 1 litra gotującej się wody, do której wsypujemy trzy czwarte szklanki sody. Następnie po rozmieszaniu wkładamy do naczynia z gotującym się roztworem zabrudzoną kratkę wentylacyjną i zależnie od ilości łuszczu i innych zabrudzeń pozostawiamy na kilka minut. Gdy brud już się rozpuści, a my uznamy, iż element okapu jest już wystarczająco czysty, wyjmujemy go i czekamy aż wyschnie.

Czyszczenie okapu olejem

Przed przystąpieniem do czyszczenia okapu ze stali nierdzewnej warto też wziąć pod uwagę pewną zasadę, wedle której tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Świetnym sposobem konserwacji jest atem użycie oleju spożywczego (lub oliwy z oliwek). Za pomocą gąbki nanosimy go na zabrudzenia i przecieramy. Dodatkowo zaschnięty tłucz moczymy gorącą wodą Następnie pozostaje już tylko zebrać resztki tłuszczu (najlepiej papierowym ręcznikiem) i wypolerować element. Czyszczenie okapu olejem jest więc bardzo proste i niezwykle skuteczne.

Czyszczenie okapu olejem sprawdza się zarówno podczas mycia krat jak i obudowy. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że oczyszczony w ten sposób sprzęt, zachowa nienaganny połysk.

Czyszczenie filtra okapu

Jednym z najważniejszych elementów każdego okapu kuchennego jest filtr. To właśnie na nim gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, które jeśli nie są regularnie usuwane, znacząco utrudniają, lub nawet uniemożliwiają filtrowanie powietrza. Obecnie na rynku dostępne są okapy z filtrami węglowymi lub papierowymi, które po zużyciu wymieniamy na nowy (dostępne są one w sklepach AGD i dedykowane konkretnym modelom), a także okapy z filtrami metalowymi, wymagającymi systematycznego mycia.

Czyszczenie filtra okapu również jest procesem bardzo prostym. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody z dodatkiem standardowego, kuchennego detergentu. Znakomicie sprawdza się przy tym  klasyczny płyn do naczyń, który bezkompromisowo i bardzo szybko rozpuszcza zaschnięty tłuszcz. Do wody z płynem wkładamy brudny filtr tak by był on całkowicie zakryty i pozostawiamy tak na około pół godziny. 

Następnie używając szczoteczki, bądź szorstkiej strony gąbki do naczyń dokładnie czyścimy obie strony filtra. Oczywiście w przypadku bardziej uporczywych zanieczyszczeń możemy skorzystać ze  wspomnianych wcześniej sposobów i użyć sody, octu bądź oleju spożywczego. Warto dodać, że spora część nowoczesnych filtrów, nadaje się do mycia w zmywarce do naczyń. W praktyce jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu.

Warto dodać, że jeśli czyszczenie filtra tłuszczowego okapu kuchennego odbywa się przy użyciu zmywarki do naczyń, to filtr należy ułożyć na jej niższej półce i ustawić temperaturę nie większą niż 50 stopni Celsjusza. 

Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej – podsumowanie

Regularne czyszczenie okapu kuchennego to sprawa niezwykle ważna. Pochłaniając bowiem wszelkie opary oraz zapachy powstałe podczas gotowania, jest on tym urządzeniem w kuchni, które podatne jest największym zabrudzeniom oraz tłustym osadom. O ile brud na obudowie odrazu rzuca się w oczy i możemy pozbyć się go podczas standardowego, weekendowego sprzątania, o tyle wnętrze oraz filtr okapu wymagają od nas specjalnej uwagi. I pamiętajmy – częste gotowanie wymaga częstszej konserwacji.

To w jaki sposób i czym czyścić będziemy okap zależne jest od materiału, z  którego został wykonany, a także od jego konstrukcji. W przypadku stali nierdzewnej wystarczy zwykły płyn do naczyń, a gdy pojawią się bardziej uporczywe zabrudzenia, można wspomóc się naszymi sposobami. Cykliczne czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej zapewni mu nie tylko pełnię funkcjonalności, ale też sprawi, że przez szereg długich lat wyglądał będzie on jak nowy, zapewniając ozdobę w Twojej kuchni.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej