Czyszczenie biżuterii ultradźwiękami

Udostępnij

Wielu kocha antyki i dawna biżuteria nie stanowi tu wyjątku. Wartość estetyczna, jaką przedstawiają jubilerskie cuda, nie jest jedynym powodem. Czasem mają większą wartość sentymentalną. Nie zawsze jednak można używać pamiątkowych ozdób ze względu na przebarwienia lub czarny osad. Istnieje prosty sposób na usunięcie ich ultradźwiękiem. Idealne narzędzie to myjka ultradźwiękowa. 

Udostępnij

Wielu kocha antyki i dawna biżuteria nie stanowi tu wyjątku. Wartość estetyczna, jaką przedstawiają jubilerskie cuda, nie jest jedynym powodem. Czasem mają większą wartość sentymentalną. Nie zawsze jednak można używać pamiątkowych ozdób ze względu na przebarwienia lub czarny osad. Istnieje prosty sposób na usunięcie ich ultradźwiękiem. Idealne narzędzie to myjka ultradźwiękowa. 

Jak wyczyścić złote kolczyki i łańcuszek?

Stare błyskotki sprzed kilkudziesięciu (albo więcej) lat, choć straciły już dawny blask, mają jednak swój urok oraz niepowtarzalny charakter. Posiadają też własną historię, a bywa, że kryją jakiś rodzinny sekret. Chciałoby się nosić staromodną kameę, złote kolczyki, w których babcia brała ślub, albo pamiątkowy naszyjnik. Niestety dekady leżenia w szufladach bądź puzderkach pokryły błyszczące niegdyś ozdoby ciemną, matową patyną. Chociaż biżuteria taka wciąż jest cenną pamiątką i w dalszym ciągu przedstawia określoną wartość materialną, to podstawowego celu (funkcji dekoracyjnej) już nie spełnia. Myjka ultradźwiękowa pozwala dać zmatowiałym, poczerniałym ozdobom nowe życie. Czyszczenie złota i czyszczenie srebra stanie się dzięki niej dużo bardziej efektywne.  

Z drugiej strony internet aż pęka w szwach od skądinąd bardzo praktycznych porad na temat domowych sposobów czyszczenia złotej czy srebrnej biżuterii. Istnieje jednak pewien szkopuł. Mianowicie taki, że jakkolwiek wszystkie te metody bywają skuteczne, to nie każdy przedmiot do takiego czyszczenia się nadaje. Weźmy dla przykładu obrączkę lub srebrny łańcuszek. O ile pierwsze można oczyścić bardzo łatwo, o tyle z drugim zawsze jest kłopot. Dzieje się tak dlatego, że ma mnóstwo małych i trudno dostępnych zakamarków w ogniwach. Choćby z okazji Dnia Biżuterii przypadającego 27 maja można całkowicie odnowić swoje precjoza z wykorzystaniem energii fali akustycznej. 

Czym czyścić monety?

Oczywiście myjki ultradźwiękowe doskonale nadają się do odświeżenia naszych ulubionych kosztowności, ale równie praktyczne okażą się przy czyszczeniu innych przedmiotów. Łaźnia ultradźwiękowa pozwala na skuteczne czyszczenie okularów, szczoteczek do zębów, przyborów kosmetycznych, sztućców, orderów czy okazów numizmatycznych. Na rynku dostępne są myjki ultradźwiękowe o różnych gabarytach i o rozmaitej pojemności. Pamiętajmy, że opisywany sprzęt doskonale nadaje się nie tylko do czyszczenia wyrobów jubilerskich, z powodzeniem znajduje zastosowanie także w innych branżach. 

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Zasada działania tych urządzeń jest dość prosta. Jak dobrze wiemy, dźwięk ma postać fali. W zależności od jej długości rozróżniamy: 

Niektóre zwierzęta potrafią usłyszeć więcej (infradźwięki i ultradźwięki) niż my. Delfiny dysponują biologicznym sonarem do monitorowania dna morskiego, nietoperze mają własny radar do echolokacji. Człowiek podpatruje przyrodę i choć nie potrafi w naturalny sposób emitować oraz odbierać ultradźwięków – wie, jak się nimi posłużyć. Przykładem mogą być właśnie myjki ultradźwiękowe. 

Myjki ultradźwiękowe wyposażone są w specjalny przetwornik (lub kilka w zależności od wielkości sprzętu), którego zadaniem jest wprawienie fal dźwiękowych w ruch. Powstają wtedy strefy niskiego i wysokiego ciśnienia. W pierwszym wypadku ma miejsce wytworzenie się mikroskopijnych pęcherzyków. Gwałtownie się one rozrastają, aż do wytworzenia próżni (proces kawitacji). Kiedy natomiast ciśnienie wzrasta, następuje implozja (zapadanie się) pęcherzyków. Towarzyszy temu wydzielanie się olbrzymiej ilości energii, a jej impet dociera w każdą – nawet mikroskopijną rysę. Działa tam jak miliardy małych szczoteczek, które usuwają osad, brud, a przy zastosowaniu odpowiedniego płynu do myjek ultradźwiękowych nawet tłuszcze i reszty past polerskich używanych w złotnictwie. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej