Bezwzględna czystość to sprawa niezwykłej wagi, zwłaszcza gdy w domu znajduje się osoba chorująca z powodu dolegliwości wywołanych działaniem wirusów. Warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko koronawirusa, ale też grypy, czy np. ospy. Częste sprzątanie jest więc wymogiem koniecznym, jednakże chcąc skutecznie zadbać o zdrowie własne i wszystkich domowników, konieczna jest także regularna dezynfekcja mieszkania.
Bezwzględna czystość to sprawa niezwykłej wagi, zwłaszcza gdy w domu znajduje się osoba chorująca z powodu dolegliwości wywołanych działaniem wirusów. Warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko koronawirusa, ale też grypy, czy np. ospy. Częste sprzątanie jest więc wymogiem koniecznym, jednakże chcąc skutecznie zadbać o zdrowie własne i wszystkich domowników, konieczna jest także regularna dezynfekcja mieszkania.
Czym jest dezynfekcja?
Odkażanie, to nic innego jak eksterminacja drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby i oczywiście wirusy. Zwykłe mycie powierzchni wodą, odkurzanie czy też klasyczne formy utrzymania porządku owszem, zapewnią czystość i pozorną higienę, jednakże z pewnością nie poradzą sobie z unieszkodliwianiem wspomnianych mikroelementów.
Czym wykonać skuteczną dezynfekcję w domu?
Stając przed koniecznością odkażania domu, warto wiedzieć, jak i czym dezynfekować. Oczywiście istnieje wiele metod i sposobów przeznaczonych dla różnych rodzajów powierzchni. Przykładowo więc, miejsca dotykane dłońmi, takie jak klamki, włączniki światła, baterie kranowe itp., jako że są najbardziej narażone na osadzanie się na ich powierzchni wirusów, zaleca się dezynfekować roztworem na bazie mocnego alkoholu.
Łazienki zaś i kuchnie powinno się odkażać substancjami zwierającymi chlor, przy uwzględnieniu jednak faktu, że związek ten wpływa negatywnie na powierzchnie wykonane z chromu. W takim przypadku śmiało można skorzystać ze wspomnianego wcześniej środku z mocnym alkoholem. Podłogi natomiast można umyć klasycznym środkiem do czystości, których cechą jest to, że rozpuszczają one tłuszcze.
Kolejną z metod chemicznego odkażania mieszkania jest całościowe jego opryskiwanie. Wiąże się to jednakże z pewnymi niedogodnościami, gdyż mieszkańcy mogą powrócić do domu, dopiero po około 12 godzinach od chwili zakończenia procesu odkażania. Znacznie wygodniej więc jest skorzystać z metody chemicznej zwanej ozonowaniem. Profesjonalne generatory ozonu doskonale radzą sobie z unieszkodliwianiem bakterii, wirusów, a także z usuwaniem grzybów. Dużą zaletą jest również to, że proces ozonowania pozwala wrócić do domu już po maksymalnie 2 godzinach od chwili, gdy zakończona zostanie dezynfekcja mieszkania.
Generator ozonu – 4000 mg/h | Generator ozonu 10000 mg/h | Generator ozonu 15000 mg/h – 160 W – LCD | |
Moc | 65 W | 100 W | 160 W |
Wydajność | 4000 mg/h | 10000 mg/h | 15000 mg/h |
Cyrkulacja | 97,5 mᶾ/h | 97,5 mᶾ/h | 170 mᶾ/h |
Timer | 0 – 180 min | 0 – 180 min | 0 – 24 h |
Zasilanie | przewód 1,5 m | przewód 1,5 m | przewód 2,3 m |
Wymiary | 22,00 x 17,00 x 15,00 cm | 30.00 x 26.00 x 24.00 cm | 38,00 x 24,00 x 34,00 cm |
Waga | 2,60 kg | 2,85 kg | 5,40 kg |
Do skutecznych metod odkażania zaliczyć należy także użycie promieni ultrafioletowych oraz urządzeń wykorzystujących parę wodną. Najprostszym sposobem dezynfekcji jest zdecydowanie metoda termiczna. Ta jednak polega na zanurzaniu odkażanych przedmiotów we wrzątku. Z tego więc względu może być ona stosowana jedynie względem stosunkowo niewielkich gabarytów.
Dezynfekcja konkretnych pomieszczeń w domu
Miejsca, których dotykamy najczęściej muszą być odkażane ze szczególną uwagą i bezwzględną systematycznością. Wirusy i bakterie lubią bowiem gromadzić się nie tylko na klamkach, ale i na pilotach, sprzętach RTV/AGD, na słuchawkach domofonów, uchwytach mebli, czy nawet na kluczach. Również armatura sanitarna, czyli zlewy, sedesy, wanny oraz meble wymaga odpowiednio częstej dezynfekcji.
Przeprowadzając odkażanie mieszkania oraz konkretnych jego pomieszczeń należy pamiętać także o zasadach własnego bezpieczeństwa. Pod żądnym pozorem nie należy więc dotykać dłońmi okolic twarzy, przy szczególnym uwzględnieniu ust, nosa oraz oczu. Podczas dezynfekcji należy też, założyć na dłonie jednorazowe rękawiczki.
Bardzo pomocnym podczas tego typu prac będzie płyn do dezynfekcji rąk, którego z powodzeniem używać można także do odkażania rozmaitych powierzchni. Płyn taki można przygotować samodzielnie, korzystając z wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Chcąc sporządzić 1 litr płynu dezynfekującego, potrzebne będzie
- 833 ml spirytusu o stężeniu 95-96%,
- 42 ml wody utlenionej o stężeniu 3%,
- 14,5 ml gliceryny, a także 110 ml przegotowanej wody.
Dzięki tym proporcjom mamy pewność, że stężenie alkoholu nie spadnie poniżej 60%. Należy wymieszać wszystkie składniki i całość przelać do butelki z dozownikiem.
Łazienka
Pomieszczenie to może być bardzo dużym skupiskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. Z tego właśnie względu do dezynfekcji powinno się używać środków na bazie chloru. Ponownie przypominamy jednak, że chlor ma bardzo negatywny wpływ na powierzchnie wykonane z chromu, dlatego baterie łazienkowe, lub inne powierzchnie pokryte tym metalem odkażajmy płynem z alkoholem. Może być ten sporządzony wcześniej wedle receptury WHO.
Istnieją oczywiście również gotowe płyny odkażające, które w swoim składzie zawierają spirytus z domieszką olejku eukaliptusowego, lawendowego lub herbacianego. Produkty te świetnie nadają się do dezynfekcji włączników, gniazdek wysokiego napięcia, mebli, uchwytów, klamek i całej armatury.
Efektywnym sposobem odkażania łazienki jest także użycie wody utlenionej i sody. Jest to świetna alternatywa dla ciężkiej chemii, a ponadto specyfiki te są łatwo dostępne, a i sam proces ich użytkowania nie jest skomplikowany. Wystarczy dokładnie wymieszać ze sobą oba składniki i powstałą w ten sposób pastę, nanieść na wybrane powierzchnie, odczekać około 15 min i po wyszorowaniu, dokładnie umyć wodą. Tego typu mieszanka doskonale nadaje się do odkażania baterii umywalkowych, wanny, prysznica, czy też toalety.
Kuchnia
Podczas dezynfekcji wymagana jest wzmożona dokładność i precyzja odkażania. Płyn na bazie alkoholu będzie tu idealnym rozwiązaniem. Użyć go można do dezynfekcji blatów, sprzętu AGD, kuchenek, szafek, kredensów, włączników światła, oraz wszystkich rzeczy, z którymi mogły mieć do czynienia osoby chore.
Oprócz tego bezwzględnie zadbać należy również o odkażenie sztućców oraz naczyń. Do tego celu użyć można zmywarki, lecz w przypadku, gdy nie posiadamy takiego sprzętu, można użyć wrzącej wody. Garnki, talerze, sztućce itp. wyparzyć wystarczy we wrzątku, który skutecznie pozbędzie się wirusów oraz bakterii.
Pokój
Kolejne pomieszczenia, które poddać należy dezynfekcji to oczywiście pokoje. Najpierw należy je dokładnie odkurzyć, a następnie płynem stworzonym na bazie alkoholu wytrzeć powierzchnie wszystkich mebli.
W bardzo wielu przypadkach, w salonach czy pokojach dziennych mogą znaleźć się meble tapicerowane. Te jednak wymagają użycia lampy UV lub parownicy. Ponadto w salonie bezwzględnie należy też odkazić również pilota od TV, smartfon, bądź komputer i inny sprzęt elektroniczny. Do tego celu najlepiej użyć alkoholu izopropylowego całkowicie bezpiecznego dla materiałów syntetycznych, będących składową sprzętu elektronicznego.
Sprzątanie oraz dezynfekcję sypialni, rozpocznij od zdjęcia poszewek z poduszek i kołdry, które wraz z prześcieradłem, kocem i innymi narzutami włóż do pralki i wypierz w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Pod żądnym pozorem nie należy też zapomnieć o materacu. W tym celu wystarczy przygotować specjalną mieszankę złożoną z sody oczyszczonej i kilku kropel z drzewa herbacianego. Uzyskasz w ten sposób środek, który skutecznie zlikwiduje bakterie oraz wirusy, a także odkazi materac. Stworzonym specyfik wysyp na powierzchnię i zostaw na około pół godziny. Najbezpieczniej dla wszystkich, aby wyprać wszystkie firany, koce oraz pledy.
Korytarz
Ostatnim pomieszczeniem wymagającym dezynfekcji jest korytarz. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych pomieszczeń, także i tu powinno się dokładnie zdezynfekować wszystkie miejsca, które mogły być dotykane dłońmi. Jak zwykle też używamy w tym celu płynu na bazie alkoholu o wysokim stężeniu. Gdy już dezynfekcja mieszkania dobiegnie końca, pozostaje nam tylko umycie podłóg w całym domu i wyrzucenie mopa.
Podsumowanie
Czystość i higiena w mieszkaniu, w którym znajduje się osoba chora jest sprawą niezwykłej wagi. Niestety, standardowe sposoby dbania o porządek, takie jak mycie podłóg, wycieranie kurzy, czy też odkurzanie nie załatwią sprawy, gdy do czynienia mamy z wirusami, bakteriami i różnego rodzaju drobnoustrojami. Chcąc więc zadbać o pełnię bezpieczeństwa, konieczna będzie dezynfekcja mieszkania. Jej samodzielne przeprowadzenie, choć czasochłonne nie należy do skomplikowanych czynności. Wystarczy sporządzić odpowiedni płyn dezynfekujący i zastosować się do naszych porad.
Udostępnij