Czym ciąć panele podłogowe? Poradnik

Udostępnij

Podejmując się prac remontowych lub wykończeniowych mieszkania, przydatną może okazać się  wiedza na temat tego, czym ciąć panele podłogowe. Jeśli więc chcemy zapewnić podłodze nienaganny wygląd warto zgłębić to zagadnienie, poznać rodzaje paneli, a także narzędzi, które posłużą do ich przycinania.

was soll man platten schneiden

Udostępnij

Podejmując się prac remontowych lub wykończeniowych mieszkania, przydatną może okazać się  wiedza na temat tego, czym ciąć panele podłogowe. Jeśli więc chcemy zapewnić podłodze nienaganny wygląd warto zgłębić to zagadnienie, poznać rodzaje paneli, a także narzędzi, które posłużą do ich przycinania.

Rodzaje paneli a ich cięcie

Panele podłogowe to bardzo popularny sposób wykańczania posadzek. Są stosunkowo tanie i pozwalają zapewnić wnętrzom efektowny wygląd. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów paneli. Jako że wykonane są ze zróżnicowanych materiałów, wymagają także odmiennych sposobów przycinania. Najpopularniejsze są panele podłogowe drewniane, winylowe i laminowane. 

Panele drewniane

Tego rodzaju panele wykonywane są z różnych gatunków drewna. W praktyce oznacza to nie tylko różnice pod względem wyglądu, ale i wytrzymałości, a także odporności na wilgoć, zarysowania i odkształcenia. W tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim wierzchnia warstwa paneli. Najmiększe są panele wykonane z olchy, sosny , jodły, brzozy oraz świerku. Z racji tej cechy nie powinno się kłaść ich w miejscach, gdzie chodzić będziemy w butach.

Nieco twardsze są panele dębowe, klonowe, czy też jesionowe.  Największą zaś twardość reprezentują sobą te, które wykonuje się z badi, padouka i merbau. Dzięki lakierowaniu i lub olejowaniu ich wierzchnia warstwa jest chroniona przed zabrudzeniami, odkształceniami i ścieraniem. Oczywiście w sprzedaży dostępne są także panele podłogowe, które nie zostały w żaden sposób wykończone, więc będziemy musieli samodzielnie pokryć je warstwą ochronną.

W przypadku paneli podłogowych z drewna pod wierzchnią warstwą, po której stąpamy i która pełni też funkcję dekoracyjną, znajduje się warstwa z litego drewna iglastego lub płyta HDF. Jej zadaniem jest zwiększenie sztywności paneli. Trzecią, spodnią warstwę stanowi sklejka. To właśnie ona stykać będzie się z podłogą. Warto wiedzieć także, że warstwa wierzchnia w przypadku drewnianych paneli podłogowych może wynosić od 2 do 4 mm. W przypadku przycinania może mieć to niemałe znaczenie. Chodzi bowiem o precyzję, która wpłynie bezpośrednio na efekt naszej pracy.

Czym ciąć panele podłogowe wykonane z drewna? Otóż do tego celu świetnie sprawdzą  zarówno piły ręczne, gilotyny do paneli, wyrzynarki, jak i tarczowe piły elektryczne do drewna i metalu.           

Panele winylowe

Kolejnym materiałem używanym do produkcji paneli podłogowych jest winyl. Charakteryzuje się on dużą miękkością. Są jednak odporne na działanie wilgoci, stosunkowo  trwałe i dzięki swej elastyczności, odporne na odkształcenia. Z racji swoich właściwości fizycznych nie powinno się ich jednak ciąć pilarką tarczową, piłą, ani też żadnym narzędziem, podczas używania którego wytwarzane jest ciepło. W trakcie przycinania mogą się bowiem łatwo odkształcić.

Zatem czym ciąć panele winylowe? Otóż, w tym przypadku wystarczy nam najzwyklejszy nóż do tapet. Dzięki niemu szybko, łatwo i bez żadnego ryzyka precyzyjnie wytniemy dowolne kształty, które będziemy mogli dopasować do naszej podłogi.

Panele laminowane

A czym ciąć panele laminowane? W tym przypadku mamy do czynienia z materiałami drewnopodobnymi. Te jednak mają zupełnie inną strukturę niż drewno naturalne, z tego względu odradzamy używania do cięcia piły ręcznej. Praca będzie trwałą długo, a jej efekt może okazać się nie dość precyzyjny, by zapewnić naszej podłodze efektowny wygląd. Niezbyt dobrym pomysłem może okazać się również gilotyna do paneli, gdyż dolna powierzchnia może zostać przez nią, najzwyczajniej w świecie, poszarpana. Jeżeli chcesz się pozbyć poszarpanych krawędzi przeczytaj nasz artykuł: „Jak prawidłowo szlifować drewno?

O wiele lepszym wyborem jest wykorzystanie elektronarzędzi takich jak piły tarczowe i wyrzynarki.

Narzędzia do cięcia paneli podłogowych

W temacie czym ciąć panele podłogowe, znamy już przydatne do tego celu narzędzia. Zanim jednak przystąpimy do pracy, nie zaszkodzi poznać ich charakterystykę, a także dowiedzieć się, w jaki sposób zapewnić im największą efektywność. Dzięki temu obróbka paneli podłogowych będzie poprawna. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważne są również nasze umiejętności. Jeśli więc obsługa któregoś z narzędzi okaże się dla nas zbyt trudna, to lepiej zlecić pracę fachowcom.

Tradycyjne piły ręczne

Najbardziej elementarnym sposobem cięcia paneli podłogowych jest użycie piły ręcznej. Chcąc jednak zrobić to dobrze, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny brzeszczot. Zaletą tego narzędzia jest bardzo prosta obsługa. Ponadto piły ręczne nie wymagają żadnego źródła zasilania i są bezgłośne. Ich jedyną wadą jest konieczność użycia siły fizycznej, co w praktyce oznacza męczące wykonywanie ruchów posuwisto zwrotnych.

Piłą ręczną nie łatwo jest też ciąć panele wzdłuż przy zachowaniu precyzyjnie równej linii cięcia. Z tego też względu zalecana jest raczej do wykonywania niewielkich cięć.

Gilotyna

Jeśli chodzi o urządzenia obsługiwane manualnie, to dużą popularnością cieszą się również gilotyny do cięcia paneli. Jest ona bardzo szybka w działaniu, a jej obsługa to przysłowiowa bułka z masłem. W większości przypadków gwarantuje też precyzyjnie równą krawędź cięcia. Gilotyna ta jest jednakże narzędziem dedykowanym wyłącznie cięciu paneli. Z racji tego niewiele osób wybiera ją względem użytku domowego. Jako że nie posiada dodatkowego zastosowania, gilotynę do paneli polecamy firmom remontowym.

Pilarka tarczowa

W przypadku urządzeń używających tarczy, takich jak np. pilarka tarczowa, znaczenie ma nie tyle sam sprzęt, co właśnie wspomniana tarcza. To od niej zależeć będzie precyzja cięcia jak i komfort podczas pracy. Kluczowe znaczenie mają tutaj ząbki, które jeśli chodzi o przycinanie paneli podłogowych powinny być jak najmniejsze. Powinniśmy zwrócić uwagę również na materiał z którego wykonana została tarcza. Im są lepszej jakości, tym efektywniej przebiegać będzie proces cięcia.

Wyrzynarka

Zastanawiając się, czym ciąć panele podłogowe, warto zwrócić uwagę w kierunku wyrzynarki. Elektronarzędzie to pozwoli nam pracować praktycznie bez angażowania do tego celu siły fizycznej. Jest więc wygodne w obsłudze. Jeśli chodzi zaś o efektywność, to dzięki wyrzynarce mamy możliwość wycinania rozmaitych kształtów, nie tylko po linii prostej. Sprawdzi się więc w przypadku, gdy koniecznym będzie wycięcie o fragmentu na rurę od grzejnika.

Pamiętajmy jednak, że obsługa wyrzynarki wymagać będzie od nas pewnych zdolności manualnych. Brak takiej zdolności może poskutkować nierównymi cięciami, a tym samym mało estetycznym wyglądem podłogi wyłożonej panelami. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku może jednak okazać się prowadnica.

Czym ciąć panele podłogowe – podsumowanie

Zastanawiając się czym ciąć panele podłogowe powinniśmy wziąć pod uwagę materiał z których zostały wykonane. Inaczej ciąć będziemy drewno, materiały drewnopodobne czy tworzywo sztuczne. Nie bez znaczenia jest także dostępność odpowiednich narzędzi, jak i również umiejętności osoby mającej wykonywać prace. W przypadku narzędzi takich jak piły ręczne, czy też wyrzynarki niezwykle ważne są zdolności manualne. 

Cięcie paneli podłogowych wymaga precyzji, jeśli więc nie czujemy się na siłach by sprostać temu zadaniu, warto powierzyć je ekipom wyspecjalizowanym w tego typu pracach. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Z czego zrobić ściankę działową? Przegląd materiałów

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, gdy chcesz funkcjonalnie podzielić przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Wybór materiału…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej

Sinizna drewna – dlaczego powstaje i jak ją zwalczyć?

Sinizna drewna to problem, który potrafi zepsuć wygląd i obniżyć wartość nawet najpiękniejszego kawałka drewna. Czym…

Czytaj więcej