Czy piękne wnętrze jest najważniejsze? W salonie piękności na pewno! Dowiedz się, jak urządzić mały salon kosmetyczny

Udostępnij

Marzysz o własnym salonie kosmetycznym? Zadowolenie klientów to klucz do sukcesu. Estetyczny wystrój oraz odpowiednie wyposażenie sprawią, że poczują się u Ciebie wyjątkowo i chętnie wrócą. Podpowiadamy, jak zaaranżować wnętrze, pamiętając jednocześnie o zachowaniu jego funkcjonalności.

Udostępnij

Marzysz o własnym salonie kosmetycznym? Zadowolenie klientów to klucz do sukcesu. Estetyczny wystrój oraz odpowiednie wyposażenie sprawią, że poczują się u Ciebie wyjątkowo i chętnie wrócą. Podpowiadamy, jak zaaranżować wnętrze, pamiętając jednocześnie o zachowaniu jego funkcjonalności.

Meble do małego salonu kosmetycznego

Odpowiedni dobór mebli kosmetycznych jest kwestią niezwykle istotną. Ułatwiają one przeprowadzanie zabiegów oraz nadadzą wnętrzom profesjonalnego wyglądu, co jest w branży beauty & wellness kluczowe. Powinny być zarówno funkcjonalne, estetyczne, jak i trwałe. Nie warto zatem na nich zanadto oszczędzać, ponieważ intensywnie wykorzystywane meble słabej jakości szybko się zużyją.

Na początku określ, jaki profil ma mieć Twój salon. Jeśli dysponujesz niewielką ilością miejsca, a zamierzasz przeprowadzać szeroki wachlarz zabiegów (manicure, pedicure, masaż, depilacja, zabiegi na twarz itp.), zaopatrz się przede wszystkim w sprzęty o uniwersalnym przeznaczeniu. Niezbędne będą:

Warto również rozważyć nabycie profesjonalnego biurka do manicure. Jego zakup jest oczywiście konieczny, jeżeli zamierzasz zajmować się głównie stylizacją paznokci. W takim wypadku świetnym pomysłem będzie zaopatrzenie się też w specjalny fotel do pedicure oraz podnóżek. Wiele modeli biurek wyposażono w specjalne pochłaniacze oparów.

Jeżeli zamierzasz otworzyć studio fryzur, niezbędne są z kolei wygodne fotele fryzjerskie z regulacją wysokości. Warto przy tym pamiętać o ich odpowiednim doborze pod kątem konkretnej grupy klientów. Zatem – jaki fotel fryzjerski wybrać?

Przeznaczone dla dzieci powinny być dostosowane do ich wzrostu, warto też wziąć pod uwagę te w wesołych kolorach. W przypadku, gdy stylizacja ma dotyczyć głównie mężczyzn, warto postawić na masywne fotele barberskie w modnym stylu retro. Zwykle są one oferowane w tradycyjnym czarnym lub brązowym kolorze. Taki fotel musi mieć też zagłówek i możliwość odchylenia do pozycji półleżącej, co ułatwia przystrzyżenie brody.

Z kolei kupowane z myślą o kobietach nie powinny mieć zbyt wysokiego oparcia, które utrudnia pracę z dłuższymi włosami. Dobrze sprawdzą się modele obrotowe. Warto pamiętać o tym, że układanie fryzur u kobiet trwa zwykle dość długo. Fotele powinny więc być wygodne oraz umożliwiać klientkom np. jednoczesne czytanie prasy. Muszą mieć zatem podłokietniki do podparcia rąk oraz podnóżki. Jeśli chodzi o kolorystykę, to powinna być dostosowana do charakteru wnętrza. Uniwersalne są fotele czarne i białe, natomiast czerwone, fioletowe lub zielone będą pasować do nowoczesnego wystroju.

W przypadku mebli kosmetycznych najlepsze są materiały, które nie wchłaniają płynów, a także nie szkodzą im używane w trakcie zabiegów olejki oraz inne środki (wosk, lakiery). Muszą być również łatwe do wyczyszczenia i estetyczne. Doskonale sprawdzą się zatem ekoskóra, stal nierdzewna, stal chromowana oraz wszelkiego rodzaju wysokiej jakości tworzywa sztuczne.

Wybierając meble do poczekalni salonu, skup się z kolei na estetyce i wygodzie. Sprawdzają się tradycyjne krzesła, sofy lub fotele. Ich tapicerka może zostać wykonana z tkanin, pluszu czy nawet naturalnej skóry.

Jak urządzić mały salon kosmetyczny? – kolorystyka i design

Jeśli myślisz, jak otworzyć gabinet odnowy biologicznej, pamiętaj, że elegancki i stonowany design to podstawa. Pomieszczenia muszą być sterylnie czyste oraz zaprojektowane tak, aby klient czuł się maksymalnie zrelaksowany. Najlepiej sprawdzają się więc wnętrza utrzymane w pastelowych odcieniach z dużą przewagą bieli, łagodnego koloru niebieskiego, różu lub zieleni. Wykończenia z naturalnego kamienia, drewna oraz rośliny (doniczkowe, cięte kwiaty) czy świece zapachowe to również elementy pożądane w takim miejscu. Światło nie musi być zbyt intensywne. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń, gdzie wykonywane są masaże lub oferowane kąpiele. Ciekawie będą wyglądały w nich azjatyckie, różnokolorowe lampiony doskonale rozpraszające blask żarówek.

Poszaleć możesz na pewno w salonie fryzjerskim lub stylizacji paznokci! Nowoczesne aranżacje w zdecydowanych kolorach, realistyczne czarno-białe tapety na ścianach i zestawianie ze sobą kontrastujących elementów to w takim lokalu na pewno strzał w dziesiątkę. Wnętrze możesz też z powodzeniem urządzić w cukierkowym stylu pin up lub lat 80. z dużą ilością geometrycznych wzorów. Jako materiały wykończeniowe doskonale nadają się płytki, panele z lastriko lub tworzyw sztucznych oraz łatwo zmywalne tapety. Światło za to musi być jasne oraz w neutralnej barwie, aby wiernie oddawać odcienie kolorów.

Z kolei u barbera postaw na klasykę! Surowe wnętrza przywołujące na myśl nowojorskie bary, to trend niezmiennie dominujący w tej branży. Ściany z odsłoniętymi cegłami, duża ilość drewna, metalowe półki i wsporniki oraz „męskie” dekoracje (elementy motocykli, instrumenty muzyczne), sprawią, że lokal będzie wyglądał stylowo i profesjonalnie.

Nieco podobny, industrialny charakter możesz wprowadzić w studio tatuażu. Warto jednocześnie nadać mu nieco mroczniejszego rysu, malując np. cegły na czarny kolor. W takim miejscu sprawdzą się też świetnie dekoracje z czaszek, różnego rodzaju orientalne rzeźby czy makaty, a nawet zupełnie odjazdowe steampunkowe dekoracje. Dużo w tym przypadku zależy od Twojego stylu tatuowania. Wnętrze powinno być bowiem do niego dopasowane.

Jeżeli nie chcesz eksperymentować, Twój salon jest bardzo mały, a w trakcie zabiegów kosmetycznych obsługujesz gości o różnej płci, najlepszym wyborem będzie wykończenie wnętrza w czarno-białej stylistyce. Jest ona neutralna i tak samo, jak fototapeta ze storczykiem, pasuje niemal wszędzie!

Aranżacja małego salonu kosmetycznego – funkcjonalność

Planując wystrój lokalu, musisz pamiętać o funkcjonalności. Nawet najpiękniej zaaranżowane wnętrza nie pomogą, jeśli będzie się w nich źle pracować. Przed wynajęciem lub zakupem lokalu zacznij od sprawdzenia, czy podczas zabiegów nic nie będzie Twoim gościom przeszkadzać. Masaż czy zabiegi SPA na pewno nie staną się relaksujące, jeśli pomieszczenia zostały źle wygłuszone. Szczególnie gdy za ścianą masz np. zakład kamieniarski, a za oknem ruchliwą drogę.

Jeśli planujesz obsługiwać seniorów, lokal powinien być na parterze lub dysponować odpowiednią windą. Pamiętaj również o dogodnościach dla niepełnosprawnych, którzy mogą stanowić dla Ciebie sami w sobie ważną grupę docelową. Podjazd i odpowiednio szerokie drzwi sprawią, że chętnie odwiedzą Twój lokal.

Wybór fotela kosmetycznego lub stołu do masażu powinien uwzględniać rozmiar pomieszczenia, w jakim mają one stać. Przede wszystkim dostęp do klienta powinien być łatwy i możliwy z każdej strony. Obsługując go, nie możesz obijać się o nisko zawieszone półki czy lawirować między stolikami. Warto przy tym pamiętać, że oprócz dużych mebli podstawowych potrzebować będziesz również wielu mniejszych, a także zajmujących sporo miejsca akcesoriów. Praktycznym uzupełnieniem salonu fryzjerskiego są bowiem np. wózki fryzjerskie, myjki do włosów, suszarki oraz podgrzewacze do ręczników. Warto zatem przed zakupem wyposażenia rozrysować sobie plan lokalu wraz z naniesionymi na nim meblami w odpowiedniej skali. Projekt salonu kosmetycznego najlepiej wykonać na papierze milimetrowym.

Kolejną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz maksymalnej czystości. Przyda Ci się na pewno wiedza, jak dezynfekować narzędzia. Myjki ultradźwiękowe oraz sterylizatory UV to w wielu salonach sprzęty „must have”. Warto również zainwestować w generator ozonu, dzięki któremu co jakiś czas wygodnie odświeżysz wnętrza, pozbywając się uciążliwych mikrobów. Ściany i podłogi (zwłaszcza w miejscach obsługiwania klientów), a także meble muszą być z materiałów łatwych do wyczyszczenia. Zaoszczędzi Ci to pracy w trakcie sprzątania oraz pozwoli zachować wysoki reżim BHP.

Na koniec warto wiedzieć, że zgodnie z prawem salon kosmetyczny musi składać się z pomieszczenia do świadczenia usług, pokoju socjalnego oraz poczekalni lub miejsca dla klientów z wydzielonym wieszakiem na odzież wierzchnią. Trzeba też wygospodarować w nim specjalne miejsce na odpady, przechowywanie preparatów kosmetycznych, sprzętu do zachowania czystości oraz czystej i brudnej bielizny. W razie gdy zapomnisz o tych wymogach, podczas kontroli sanepidu najpewniej pojawią się problemy.

Jeśli planujesz otwarcie salonu fryzjerskiego lub gabinetu SPA, przeczytaj nasz kolejny artykuł i sprawdź, jaką suszarkę wybrać!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wybrać idealne lustro fryzjerskie do Twojego salonu?

Wybór odpowiedniego lustra fryzjerskiego to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale także kluczowy element, który wpływa na…

Czytaj więcej

Jak wyposażyć salon stylizacji paznokci? Meble, sprzęt, akcesoria

Marzysz o własnym salonie stylizacji paznokci, który zachwyci klientów od pierwszej wizyty? Odpowiednie wyposażenie to podstawa…

Czytaj więcej

Jak wybrać idealne krzesło dla kosmetyczki? Sprawdź nasze typy!

Wybór właściwego krzesła dla kosmetyczki to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu…

Czytaj więcej

Do czego służy i jak działa autoklaw?

Autoklaw to urządzenie niezbędne w miejscach, gdzie wymagana jest pełna sterylność narzędzi i materiałów – od…

Czytaj więcej