Chcesz, żeby Twoje ramiona były silne i dobrze wyglądały? Podpowiadamy, jak efektywnie ćwiczyć biceps, zarówno z wykorzystaniem sprzętu, jak i bez niego.
Chcesz, żeby Twoje ramiona były silne i dobrze wyglądały? Podpowiadamy, jak efektywnie ćwiczyć biceps, zarówno z wykorzystaniem sprzętu, jak i bez niego.
- Dlaczego warto ćwiczyć biceps
- Budowa anatomiczna bicepsa
- Jak ćwiczyć biceps
- Chcesz ćwiczyć biceps? Sprawdź wskazówki
- Ćwiczenia bicepsa ze sprzętem
- Ćwiczenia bicepsa bez sprzętu
- Ćwiczenia na biceps dla kobiet a ćwiczenia dla mężczyzn
- Popularne pytania dotyczące ćwiczenia bicepsów
- Sprzęt niezbędny do ćwiczenia bicepsów
- Jak przeprowadzić trening bicepsów – podsumowanie
Dlaczego warto ćwiczyć biceps
Trening bicepsów wymaga zaangażowania i samodyscypliny. Dlaczego ćwiczenie mięśni dwugłowych ramion jest istotne?
Stan bicepsów wpływa na efektywność innych treningów i osiągane wyniki w różnych dyscyplinach sportowych. Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest szybkość (np. bieg sprinterski), liczy się siłą ramion.
To między innymi dzięki nim osiągany jest rozpęd i utrzymany rytm ciała. Silne bicepsy pozwalają też na podnoszenie większych ciężarów, ułatwiając np. ćwiczenia na klatkę piersiową.
Budowa anatomiczna bicepsa
Omawiając budowę anatomiczną bicepsa, należy wziąć pod uwagę mięśnie górnej części ramion. Te bowiem złożone są dwóch grup – bicepsa, czyli mięśnia dwugłowego ramienia, a także z mięśnia ramiennego. Biceps ulokowany jest tuż pod skórą, w przedniej części ramienia. Stanowi połączenie pomiędzy stawem łokciowym i ramiennym.
Jego nazwa, czyli mięsień dwugłowy, wynika z faktu, że składa się on z dwóch części (tzw. głów). Pierwsza z nich – dłuższa, poprzez ścięgno bicepsowe łączy się z łopatką po jej środku. Druga – krótsza, jest połączona z haczykowatą częścią łopatki. Głowy zbiegają się w okolicach poniżej barku i wspólnie biegną do kości promieniowej, znajdującej się w przedramieniu.
Jeśli zaś chodzi o mięsień ramienny, to ma on równie duże znaczenie. Zajmuje on przestrzeń pomiędzy kością ramienną i bicepsem. Gdy się powiększa, wypycha mięsień dwugłowy. Mówiąc prościej, odpowiada za obwód ramienia. Oba mięśnie – ramienny i dwugłowy – odpowiadają za zginanie przedramienia, a także biorą udział w jego obracaniu.
Jak ćwiczyć biceps
Trening bicepsów jest stosunkowo łatwy i często mniej różnorodny w porównaniu do ćwiczeń innych partii ciała. Przykład? Wykonując ćwiczenia na plecy, należy angażować włókna mięśniowe pod różnymi kątami. W przypadku bicepsów odbywa się to w jednej płaszczyźnie.
Nie oznacza to jednak, że nie warto stosować zróżnicowanych ćwiczeń. Niektóre z nich angażują także inne partie mięśni, np. przedramiona. W efekcie więc trening jest wydajniejszy i mniej monotonny.
Ćwiczenia na biceps powinny być wykonywane z obciążeniem dostosowanym do wydolności organizmu. Zbyt małe lub zbyt duże obciążenia znacząco wpłyną na technikę treningu, a tym samym na jego efekty.
Optymalny ciężar to taki, za którym uda się wykonać 10-15 powtórzeń w jednej serii. Jeśli po jej wykonaniu pojawią się trudności, to podczas kolejnych serii można zmniejszyć obciążenie o 0,5-1,5 kg.
Jeśli chodzi o częstotliwość, to ćwiczenia na biceps powinno się wykonywać od 2. do 3. razy w ciągu tygodnia. Jako że mięśnie te potrzebują czasu na regenerację, pomiędzy treningami muskulatury ramion należy robić co najmniej jednodniową przerwę.
Chcesz ćwiczyć biceps? Sprawdź wskazówki
Jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia na biceps, zacznij od ułożenia sobie planu treningowego. Niektóre ćwiczenia na górną cześć pleców angażują także mięśnie dwugłowe ramion. Praktycznym rozwiązaniem jest więc połączenie treningu obu tych partii ciała w jednym dniu.
Pamiętaj, że podczas wykonywania ćwiczeń bicepsów musisz mieć wyprostowany kręgosłup. Nie powinno się też wykonywać ruchów tułowiem, wspomagających unoszenie ciężarów.
Niezależnie jednak od charakterystyki treningu i stosowanych technik, nie zapomnij o systematyczności. W przypadku trudności zmniejszaj wysiłek. Wraz z postępami – zwiększaj go.
Ćwiczenia bicepsa ze sprzętem
Do treningu mięśni dwugłowych ramion przydatny będzie sprzęt do ćwiczeń – np. hantle, gumy oporowe, czy też drążek do podciągania się. Jak wykorzystać urządzenia w praktyce?
Ćwiczenia na biceps z hantlami
Najbardziej popularną formą wzmacniania mięśni ramion są ćwiczenia z hantlami na biceps. Można wykonywać je na wiele sposobów, pamiętając jednak o pewnych zasadach. Przykłady znajdziesz poniżej.
Uginanie przedramion z chwytem młotkowym:
- przyjmij pozycję stojącą lub siedzącą,
- chwyć hantle tak, żeby znajdowały się wzdłuż tułowia, nie obracaj nadgarstka,
- ułóż ramiona wzdłuż linii ciała,
- zginaj i prostuj łokcie płynnym ruchem,
- pamiętaj, żeby nie zmieniać pozycji hantli względem nadgarstków i linii ciała,
- wyprostuj kręgosłup i w trakcie wysiłku nie wspieraj się ruchami tułowia.
Uginanie przedramion z hantlami ze skrętem nadgarstka to ćwiczenia podobne, do treningu z chwytem młotkowym:
- zacznij od przyjęcia pozycji siedzącej lub stojącej (w lekkim rozkroku),
- chwyć hantle i ułóż je wzdłuż tułowia, tak samo, jak przy ćwiczeniu z chwytem młotkowym,
- w trakcie zginania przedramion zacznij obracać nadgarstki, żeby hantle zbliżały się do siebie swoimi końcami,
- w szczytowej pozycji zatrzymaj ruch na 1-2 sekundy,
- opuść przedramiona i rotuj hantle do pozycji wyjściowej.
W obu powyższych ćwiczeniach ważne jest, by w trakcie opuszczania obciążenia napinać bicepsy. Wpłynie to na większą efektywność treningu.
Ćwiczenia na biceps z hantlami można wykonywać również na ławeczce:
- zacznij od ustawienia jej oparcia pod kątem 45°,
- usiądź wygodnie,
- opierając plecy chwyć hantle podchwytem,
- następnie dłonie skieruj na boki, zaś łokcie przyciśnij do tułowia – wtedy to osiągniesz pozycję wyjściową, w której ramiona będą skierowane prostopadle do podłoża,
- ćwicz unosząc i opuszczając przedramiona, cały czas pamiętając o tym, żeby nie odrywać łokci od tułowia.
Ćwiczenia na biceps z gumami
Gumy oporowe to sprzęt o tyle godny uwagi, że można ćwiczyć z nimi wszędzie. Ponadto, podczas treningu następuje progresywny, liniowy wzrost oporu, co znacząco przyspiesza efekty. Istnieją rozmaite ćwiczenia z gumami oporowymi, umożliwiające trening bicepsów.
Można łączyć je ze sobą, wykonując jedno ćwiczenie po drugim. Ważne jest stosowanie prawidłowej techniki i to, aby pomiędzy ćwiczeniami nie robić przerwy. Półminutowy odpoczynek zrób dopiero po wykonaniu całej serii. Łączna liczba serii powinna wynosić 3.
Ćwiczenie bicepsów z drążkiem
Skutecznym sposobem na trening bicepsów jest podciąganie się na drążku. Jeśli chcesz wykonać to ćwiczenie jak najefektywniej, zastosuj uchwyt z podchwytem. W ten sposób mięśnie zostaną maksymalnie zaangażowane w ćwiczenie.
Drążek jest o tyle funkcjonalnym przyrządem, że mogą korzystać z niego zarówno osoby doświadczone, jak i początkujące. Dzięki zmianie ułożenia nóg istnieje bowiem możliwość zwiększania, bądź też zmniejszania trudności.
Osoby początkujące mogą ponadto (a w zasadzie powinny) wykonywać mniej powtórzeń. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoja przygodę z budową muskulatury, zacznij od 5. podciągnięć w 5. seriach. Z czasem zwiększaj liczbę powtórzeń i zmieniaj ułożenie nóg.
Ćwiczenia bicepsa bez sprzętu
Korzystając z siłowni, lub też mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt, sprawnie przeprowadzimy trening bicepsa. Alternatywą dla ćwiczeń z przyrządami są ćwiczenia bez sprzętu, które, podobnie jak ćwiczenia na kręgosłup, z powodzeniem możesz wykonywać w domu. O ile będziesz systematyczny, przyniosą one takie same efekty.
Pompki jako trening bicepsa
Bardzo dobrym ćwiczeniem, angażującym zarówno bicepsy, jak i tricepsy, a także mięśnie brzucha, są pompki. Obciążeniem w tym przypadku jest Twoja własna masa ciała.
Pompki można wykonywać na różne sposoby. Najpopularniejsze są warianty:
- klasyczny – z szeroko rozstawionymi dłońmi,
- diamentowy – dłonie ułożone blisko siebie.
Pompki, jako ćwiczenia na biceps możesz wykonywać też opierając dłonie na podwyższeniu (np. na stoliku). Wariant klasyczny czy diamentowy (dłonie wąsko) wykonamy na każdej płaskiej płaszczyźnie, a wersję na triceps również na krawędzi stołu czy wykorzystując stabilne krzesła z oparciem.
Podciąganie i trening bicepsa
Drugim ćwiczeniem na bicepsy bez sprzętu, które warto znać, jest podciąganie. Oczywiście, kojarzy się ono z drążkiem będącym przecież przyrządem sportowym.
Drążek nie jest tu jednak wymagany, gdyż podciągać się możesz wykorzystując stół w domu:
- wejdź pod niego głową
- chwyć się krawędzi blatu i oprzyj nogi na podłodze,
- napnij mięśnie brzucha,
- podciągaj i opuszczaj tułów siłą swoich ramion.
Podciągać możesz się też używając ręcznika przymocowano do klamki w drzwiach. Wykonanie tego ćwiczenia na biceps polega na chwyceniu ręcznika, przyjęciu pozycji zwisu postawnego i zginania rąk w łokciach. Podobnie jak podczas podciągania się na drążku, także i w tym przypadku obciążeniem będzie masa Twojego ciała.
- Ławka treningowa – 120 kg
- Ławka treningowa do ćwiczenia klatki piersiowej – 200 kg
-
Ławka treningowa – 9 poziomów – 135 kg
1 599,00 zł1 449,00 zł -
Ławka treningowa do ćwiczenia pleców – 130 kg
429,00 zł389,00 zł
Ćwiczenia na biceps dla kobiet a ćwiczenia dla mężczyzn
Nie jest istotne, czy są to ćwiczenia na barki, na biceps, czy na inne partie mięśni – nie istnieje podział na techniki przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, lub wyłącznie dla kobiet. Ze względu jednak na budowę anatomiczną, kobiety wybierają raczej mniejsze obciążenia. Częściej niż mężczyznom może im zależeć nie tyle na muskulaturze, co na jędrnych i smukłych ramionach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by panie podnosiły większe ciężary.
Mówiąc prościej, treningi bicepsów są uniwersalne i nie ma w nich podziału na płeć. Jeśli chodzi zaś o wartość obciążenia, to jedynym wyznacznikiem jest tu siła i możliwości fizycznej danej osoby.
Popularne pytania dotyczące ćwiczenia bicepsów
Dopiero zaczynasz trening? Przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka zagadnień dla początkujących.
Jak ćwiczyć biceps w domu?
Ćwiczenia na biceps w domu zalecamy zacząć od 2-3 serii. W każdej z nich najlepiej będzie wykonać po 10 powtórzeń. Jeśli masz trudności, zmniejsz liczbę powtórzeń. Dzięki temu obniżysz ryzyko kontuzji. Domowy trening bicepsa możesz wzbogacać o dodatkowe ćwiczenia, zapewniając równomierny rozwój mięśniom wszystkich partii ciała.
Jak ćwiczyć biceps i triceps?
Biceps i triceps to mięśnie ramion, które warto angażować podczas tego samego treningu. Najlepiej ćwiczenia takie wykonywać 3 razy w tygodniu, robiąc sobie co najmniej jeden dzień przerwy pomiędzy treningami. Możesz stosować też tzw. superserie – podczas każdej z nich możesz wykonywać zarówno ćwiczenia na biceps, jak i triceps.
Po jakim czasie widoczne są efekty ćwiczenia bicespów?
Jeśli chodzi o widoczne efekty jakie przynieść może trening bicepsów, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od Twojej budowy ciała. Liczy się też oczywiście zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń i stosowanie odpowiedniej techniki.
Sprzęt niezbędny do ćwiczenia bicepsów
Ćwiczenia na biceps mają tę zaletę, że można wykonywać je ze sprzętem, a także i bez niego. Jeśli jednak zamierzasz trenować, używając przy tym przyrządów do ćwiczeń siłowych, warto wiedzieć, co będzie niezbędne.
Najbardziej elementarne są hantle oraz sztangi. Przy ich pomocy można wykonywać szereg ćwiczeń angażujących mięśnie ramion. Z obciążeniem takim możesz ćwiczyć stojąc, siedząc, czy też korzystając z ławeczki.
Sprzętem który może być niezbędny, jeśli chodzi o ćwiczenia na biceps, jest też drążek do podciągania. Ten przyrząd możesz łatwo zamontować w swoim domu i wykonywać regularne treningi.
Gumy oporowe to również przydatny i bardzo funkcjonalny sprzęt, przy pomocy którego wykonasz nie tylko ćwiczenia na biceps, ale i na wszystkie inne partie mięśni. Gumy oporowe mają także tę zaletę, że są lekkie i zajmują mało miejsca. Bez przeszkód więc schowasz je w torbie lub plecaki i zabierzesz ze sobą w dowolne miejsce.
Do treningu ramion przyda się ponadto ławka do ćwiczeń bicepsów (tzw. modlitewnik) lub uniwersalna ławka treningowa. Regulacja wysokości czy antypoślizgowy materiał siedziska zapewnią Ci komfort i stabilność podczas wykonywania kolejnych serii.
Jak przeprowadzić trening bicepsów – podsumowanie
Ćwiczenia na biceps są jednym z podstawowych elementów treningu siłowego. Pamiętaj, że podczas treningu przestrzegać zasad dotyczących częstotliwości i odpowiedniego doboru obciążenia. W tym przypadku liczy się też systematyczność i zapał w dążeniu do celu.
Ćwiczenia na bicepsy możesz wykonywać ze sprzętem, np. uczęszczając na siłownię. Możesz też zaopatrzyć się w odpowiednie przyrządy sportowe i ćwiczyć samodzielnie w domu lub też wykonywać ćwiczenia niewymagające sprzętu. Wszystko zależy od Twoich preferencji.
Udostępnij