Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest aktywność fizyczna, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dlatego dobre nawyki należy wpajać od najmłodszych lat. Odpowiednio dobrane ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci mogą sprawić im dużo frajdy i korzystnie wpływają na rozwój oraz kondycję fizyczną. W naszym artykule przedstawiamy propozycje aktywności dla dzieci w różnym wieku.
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest aktywność fizyczna, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dlatego dobre nawyki należy wpajać od najmłodszych lat. Odpowiednio dobrane ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci mogą sprawić im dużo frajdy i korzystnie wpływają na rozwój oraz kondycję fizyczną. W naszym artykule przedstawiamy propozycje aktywności dla dzieci w różnym wieku.
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu
Przez większą część roku warunki za oknem nie sprzyjają spędzaniu czasu na powietrzu, dlatego warto pomyśleć o treningu we własnych czterech ścianach. Ćwiczenia ruchowe dla dzieci mogą być w takich warunkach równie efektywne.
W pierwszej kolejności trzeba zadbać o bezpieczną przestrzeń. W pokoju należy pozbierać z podłogi zbędne przedmioty (np. zabawki) i w razie konieczności poprzesuwać meble. Miejsce już jest gotowe! Aby dzieci mogły ćwiczyć samodzielnie lub razem z rodzicami, należy jeszcze zaopatrzyć się w przydatny sprzęt, m.in. maty gimnastyczne, piłki do ćwiczeń, drabinki. Niezbędna jest mata, żeby nie ćwiczyć na gołej podłodze.
Razem ze swoją pociechą możesz wykonywać w domu zarówno ćwiczenia rozciągające, równoważne, jak i spalające nadmiar energii. Dobrym pomysłem szczególnie dla najmłodszych dzieci będą zabawy ruchowe, które świetnie rozwijają motorykę i ogólną sprawność.
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 5-6 letnich
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci powinny być dostosowane do ich wieku. Inne bowiem wymagania będzie mieć kilkulatek, a inne nastolatek. Dla dzieci w wieku przedszkolnym dużą zachętą do zabawy będzie muzyka. Świetną kopalnią pomysłów w tym przypadku może stać się trening animal flow, który wykorzystuje imitację ruchów zwierząt, wzmacniający koordynację i elastyczność ciała. Do przykładowych zabaw należą:
- Wielbłądy – chodzenie na czworaka z wysoko uniesionymi pośladkami i wyprostowanymi nogami. Symetryczne przesuwanie kończyn (prawa ręka i noga, później lewa ręka i noga) utrudnia ćwiczenie oraz jednocześnie naśladuje rzeczywisty sposób poruszania zwierzęcia.
- Raki – chodzenie na czworaka z uniesionymi biodrami i brzuchem skierowanym do góry.
- Żaby – skakanie na czworaka w wersji tylko do przodu (np. wyścig) lub na boki. Zabawę można urozmaicić przyjęciem pionowej pozycji co kilka skoków, która mocno aktywuje mięśnie ud.
- Tor przeszkód – złożony np. z maskotek umożliwia przemieszczanie się slalomem zarówno na obu nogach, jak i skacząc na jednej lub chodząc na czworaka.
- Składana mata gimnastyczna 239,00 zł
- Zestaw Nadmuchiwana mata gimnastyczna – 600 x 200 x 20 cm – niebiesko-biała + Pompka elektryczna 3 049,00 zł
- Zestaw Nadmuchiwana mata gimnastyczna – 600 x 100 x 20 cm – niebiesko-biała + Pompka elektryczna 1 749,00 zł
- Nadmuchiwana mata gimnastyczna – 150 kg – 300 x 100 x 10 cm – fioletowy
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 10 letnich
Gimnastyka w domu zawsze powinna być poprzedzona ćwiczeniami rozciągającymi. Dziesięcioletnie dzieci i nastolatki potrzebują głównie ćwiczeń wspomagających rozwój mięśni i kości, ponieważ znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. W tym przypadku sprawdzi się wprowadzenie elementów treningu siłowego z wykorzystaniem oporu przyrządów (np. taśm gimnastycznych) oraz własnego ciała (np. podciąganie na drążku).
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 12 letnich
Wśród ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci nieco starszych i nastoletnich mogą znajdować się klasyczne stosowane w wielu rodzajach treningów także dla dorosłych. Należą do nich:
- przysiady – aby je właściwie wykonać, należy przyjąć prawidłową pozycję wyjściową. Ustawić nogi nieco szerzej niż na szerokość bioder, a stopy na podłodze tak, aby wyczuwać trzy punkty podparcia: pod dużym i małym palcem oraz pod piętą. Następnie schodzisz w dół poprzez lekkie zgięcie bioder przy jednoczesnym zachowaniu prostych pleców;
- deska – polega na oparciu całego ciała na ugiętych łokciach lub wyprostowanych rękach i palcach stóp. Ręce należy ustawić pod barkami. Miednica musi znajdować się na jednakowym poziomie;
- pompki – dla których deska jest pozycją wyjściową. Polegają na równomiernym obniżeniu ciała na rękach i ponownym podniesieniu. Warunkiem prawidłowo wykonanej pompki jest lekko napięty brzuch;
- nożyce poziome – wykonywane w leżeniu na plecach. Z napiętymi pośladkami oraz brzuchem należy podnieść nogi z obciągniętymi stopami i krzyżować je w poziomie tak, aby jednocześnie odcinek lędźwiowy nie odrywał się od podłoża;
- bird dog – ćwiczenie wykonywane w podporze. Polega na jednoczesnym unoszeniu przeciwległej wyciągniętej przed siebie ręki i wyprostowanej nogi do momentu aż znajdą się w jednej linii z kręgosłupem.
Jeśli planujesz urządzenie domowej siłowni, z której będziesz korzystać wspólnie ze swoim nastoletnim dzieckiem, rozważ zakup rowerka stacjonarnego. Docenią go zarówno osoby chcące podnieść swoją ogólną formę, jak i odchudzające się.
Gimnastyka na kręgosłup
Przedstawione powyżej deska, pompka i bird dog to jedne z podstawowych ćwiczeń w programach gimnastyki na kręgosłup. Jednym z nich jest trening stabilizacji mięśni głębokich (core stability). Metoda wzmacnia mięśnie, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa, m.in. mięsień wielodzielny, czworoboczny lędźwi, prosty brzucha i najszerszy grzbietu. Świetnie sprawdzi się nawet u nastolatków, ponieważ pomoże zapobiegać problemom z kręgosłupem w przyszłości.
Trampolina – gimnastyka
Zupełnie innym typem treningu, także traktowanego jako ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci, są skoki na trampolinach. Mimo pewnych przeciwwskazań (problemy z utrzymaniem równowagi) uchodzi za aktywność ogólnorozwojową, która poprawia wydolność organizmu. Trampoliny np. w ogrodzie stanowią jednocześnie doskonałą rozrywkę dla dzieci w letnie dni.
Mata gimnastyczna dla dzieci
Mata gimnastyczna składana albo dmuchana nie tylko jest niezbędna na lekcjach wychowania fizycznego w szkole, ale często bardzo praktyczna w domu. Zapewnia bezpieczne wykonywanie różnych ćwiczeń: przewrotów w przód oraz tył, mostów, naukę stania na rękach i innych. Oprócz ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci sprawdzają się również w treningach np. boksu dla najmłodszych.
Przewrót w przód
Należy do podstawowych ćwiczeń gimnastycznych. Aby go wykonać prawidłowo technicznie, warto zadbać o wcześniejsze rozciąganie ciała. Nigdy nie można wykonywać przewrotu w przód na głowie! Zawsze trzeba oprzeć kark na materacu.
Przewrót w tył
To ćwiczenie, które wymaga przede wszystkim wzmacniania mięśni rąk. Na nich bowiem spoczywa ciężar ciała podczas wybijania się w tył. Podstawowym warunkiem bezpiecznego wykonania obu przewrotów jest dobry materac gimnastyczny (zobacz: materac do ćwiczeń – do 150 kg).
Podsumowanie
Wiele ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci to nie tylko dobra zabawa i sposób na wspólne spędzanie czasu z rodziną, ale również inwestycja w zdrowie na przyszłość oraz wypracowanie dobrych nawyków. Jeśli Twój kilkulatek będzie np. chętnie tańczył do rytmicznej muzyki, istnieje spora szansa, że dorastając, także będzie aktywny i wybierze interesującą dla siebie formę aktywności fizycznej.
W dzisiejszym artykule przybliżyliśmy propozycje ćwiczeń ruchowych dla dzieci. Jeśli natomiast chcesz zadbać o własną kondycję i sylwetkę, a nie jesteś pewien, od czego zacząć, polecamy nasz kolejny wpis: jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej.
Udostępnij