Szum lasu, plusk wody w pobliskim strumieniu i śpiew ptaków. Właśnie tego możesz się spodziewać, podczas wypadu campingowego. Jeśli chcesz, żeby Twój urlop był naprawdę udany, to namiot i śpiwór nie mogą być jedynymi pozycjami na Twojej liście sprzętu biwakowego. Co w takim razie zabrać ze sobą na camping?
Szum lasu, plusk wody w pobliskim strumieniu i śpiew ptaków. Właśnie tego możesz się spodziewać, podczas wypadu campingowego. Jeśli chcesz, żeby Twój urlop był naprawdę udany, to namiot i śpiwór nie mogą być jedynymi pozycjami na Twojej liście sprzętu biwakowego. Co w takim razie zabrać ze sobą na camping?
Jak skompletować sprzęt campingowy przed wyjazdem?
Głównym celem biwakowania jest odcięcie się od codziennego zgiełku wielkich miast i odpoczynek na łonie natury. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu jeść korzonki i spać na klepisku z liści i gałęzi. Warto zaopatrzyć się w wyposażenie campingowe, dzięki któremu nie tylko odpoczniesz, ale i zadbasz o swoje podstawowe potrzeby, a nawet zaznasz odrobiny luksusu. Dobrym pomysłem jest przygotowanie checklisty z rzeczami i akcesoriami do zabrania. Co powinno się na niej znaleźć?
Schronienie. Namiot, przyczepa campingowa lub kamper
Pierwszą rzeczą, o którą należy na pewno zadbać, jest schronienie. Musi to być miejsce do spania i ochrony przed zimnem, deszczem czy natrętnymi komarami. Wśród sprzętów biwakowych masz kilka możliwości, a do najpopularniejszych należą namioty, przyczepy campingowe i kampery.
Namioty to propozycja dla tych, którzy chcą w pełni skorzystać z uroków natury. Zapewniają najbardziej podstawowe schronienie, ale na tyle wystarczające, żeby spokojnie odpocząć, nie martwiąc się, że zacznie Ci padać na głowę. Decydując się na biwak pod namiotami, potrzebujesz:
- sypialni,
- tropiku (najlepiej z przedsionkiem),
- ramy,
- śledzi/szpilek,
- młotka i wyciągacza do śledzi,
- maty izolacyjnej pod namiot,
- linek/taśm do zabezpieczenia przed silnym wiatrem,
- zapasowego namiotu.
Przyczepy campingowe i kampery są rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyjechać na biwak, ale spanie na ziemi nie jest dla nich atrakcją. W ten sposób mogą zaznać zarówno kontaktu z przyrodą, jak i domowych wygód. Przed wyjazdem sprawdź, czy masz:
- pompkę do kół,
- zapasowe koło,
- podpory do kół,
- pokrowce na koła,
- lewarek i klucz do kół,
- lusterka kempingowe,
- tablicę rejestracyjną,
- blokadę dyszla,
- koło podporowe,
- zapasowe żarówki do świateł przyczepy/kampera,
- pompę do wody,
- zestaw do zadaszenia (ramę, rurki, pasy sztormowe, klipsy SHS itp.)
Akcesoria biwakowe do spania
Skoro masz już gdzie spać, pora zadbać o Twój komfort. Leżenie na gołej ziemi kompletnie nie wchodzi w grę. Nietrudno wówczas o przeziębienie lub zapalenie nerek. Nie mówiąc już o tym, że zwyczajnie jest to niewygodne. W przypadku kamperów i przyczep campingowych nie musisz się o to martwić, bo posiadają one łóżka. Potrzebujesz tylko czystej pościeli. Z kolei pod namiotem warto zaopatrzyć się w:
- śpiwór lub koc,
- materac lub karimatę,
- poduszki.
Jedzenie i przybory do gotowania na campingu
Skoro jedziesz biwakować, to raczej nie z myślą o tym, że będziesz się stołować w restauracjach czy fast foodach. Potrzebujesz zatem nie tylko prowiantu, ale i sprzętu campingowego, z którym przygotujesz swoje dania.
Jeśli chodzi o jedzenie, to decyduj się na produkty, które nie wymagają długiego przygotowania i nie psują się łatwo. Twój wybór w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak długo planujesz biwakować. Na weekendowe wyjazdy pod namioty wystarczą kanapki, a na kilkutygodniowe wyprawy warto rozbudować swoje menu np. o konserwy.
Przybory kuchenne na biwaku najlepiej dobrać, mając na uwadze sposób, w jaki zamierzasz podróżować. W przyczepach, kamperach i gdy na pole namiotowe dojeżdżasz autem, zabierzesz znacznie więcej, niż w przypadku wypadów z plecakiem. Tutaj warto rozważyć zakup specjalnych zestawów campingowych, zawierających składane przybory do gotowania. Nie zajmują one wiele miejsca, a do tego są bardzo lekkie. Co jeszcze warto zabrać?
- kuchenkę turystyczną (o ile nie masz kuchenki w przyczepie/kamperze),
- kartusze gazowe do kuchenki,
- garnki i patelnię,
- sztućce,
- naczynia kempingowe,
- kubki,
- otwieracz do puszek,
- zapałki.
Poza tym dobrze jest się też zaopatrzyć w miskę lub wiadro na wodę, w których opłuczesz naczynia, worki na śmieci i ściereczki. Jeśli planujesz gotować nad otwartym ogniem, to warto zastanowić się nad kupnem naczyń żeliwnych. Godnym polecenia są kociołki wykonane z tego materiału, które włożysz bezpośrednio do żaru. Są one jednak bardzo ciężkie, więc lepiej ich nie zabierać, gdy wyruszasz z plecakiem.
Ubrania i prywatne przedmioty
Dobierając ubrania na biwak, trzymaj się jednej głównej zasady: ma Ci być przede wszystkim wygodnie! Zapomnij o koszulach, marynarkach, sukienkach, szpilkach czy balerinach. Wyjazd na camping to nie rewia mody, dlatego w zupełności wystarczą Ci zwykłe dresy i przewiewne buty. Zwłaszcza że na biwaku łatwo można się pobrudzić, a szkoda niszczyć sobie najlepsze ubrania. Ponadto dobrze jest się przygotować na każdą sytuację. Dlatego zabierz też:
- kurtkę przeciwdeszczową,
- zapasowe skarpetki i bieliznę,
- zapasowe buty,
- okulary przeciwsłoneczne,
- czapkę,
- kalosze (jeśli planujesz wędrować),
- piżamę (dość grubą, ponieważ nocą pod namiotem może być zimno),
- strój kąpielowy (chociaż są i tacy, którym brak stroju na biwaku nie przeszkadza w kąpaniu się w jeziorze czy morzu),
- klapki (na plażę i pod prysznic).
Pamiętaj też, żeby zabrać ze sobą też niezbędne prywatne rzeczy. Chodzi o:
- szczoteczkę i pastę do zębów,
- kosmetyki do mycia,
- papier toaletowy,
- apteczkę i regularnie przyjmowane leki,
- dowód osobisty/paszport,
- dowód rejestracyjny pojazdu/przyczepy,
- prawo jazdy,
- dokumenty ubezpieczeniowe,
- kartę płatniczą i gotówkę,
- klucze do auta i domu,
- telefon komórkowy i ładowarkę.
Istnieje jeszcze szereg akcesoriów biwakowych, które warto mieć tak na wszelki wypadek. Należą do nich:
- latarki,
- saperki,
- scyzoryki,
- nawigacje GPS,
- power banki,
- spraye na komary,
- kremy z filtrem,
- lodówki turystyczne.
Rzecz jasna nie zapomnij też o różnych atrakcjach, które wyciągniesz podczas deszczowych dni. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się książki, krzyżówki, gry planszowe i karciane czy nawet długopisy i kartki do gry w statki lub państwa-miasta.
Namiot? Jest. Śpiwór? Jest. Prowiant? Jest! Można wyruszać
Dobrze zaplanowany biwak to gwarancja udanego urlopu. Niezależnie od tego, czy jedziesz pod namioty nad jezioro, przyczepą campingową nad morze, czy kamperem podróżować po Europie, zawsze przygotuj sobie listę najpotrzebniejszego wyposażenia campingowego. Dzięki niej już zawsze będziesz pamiętać o telefonie, skarpetkach, a nawet o kluczach.
Udostępnij