Jesień kojarzy się z końcem sezonu ogrodniczego. Nie każdy jednak wie, że ta pora roku jest najlepszym momentem na sadzenie rozmaitych drzew i krzewów. To również czas na umieszczanie cebulek kwiatowych w ziemi. Jak zaplanować jesień w ogrodzie, aby wiosną rozkwitł on bogactwem barw i zachwycał piękną zielenią drzew?
Jesień kojarzy się z końcem sezonu ogrodniczego. Nie każdy jednak wie, że ta pora roku jest najlepszym momentem na sadzenie rozmaitych drzew i krzewów. To również czas na umieszczanie cebulek kwiatowych w ziemi. Jak zaplanować jesień w ogrodzie, aby wiosną rozkwitł on bogactwem barw i zachwycał piękną zielenią drzew?
Jak przygotować ogród do jesiennego sadzenia?
Chcesz w pełni wykorzystać cały rok i wykonać wszystkie możliwe prace w ogrodzie? W takim razie przygotuj się do jesieni! Ta pora roku jest wyjątkowo wdzięczna jeśli chodzi o sadzenie rozmaitych roślin. Umieszcza się je w jeszcze nagrzanej letnim słońcem glebie, gdzie mogą przyzwyczaić się do nowych warunków bytowania i uodpornić się, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Jesienne deszcze intensywnie je nawadniają, co również jest pożądane w przypadku nowych nasadzeń. Kiedy natomiast zacznie się wiosna, każdy z okazów wsadzanych jesienią w ogrodzie zacznie wegetację z pełnym wigorem Nie będą musiały poświęcać energii na ukorzenianie. Latem poradzą sobie zatem o wiele lepiej niż te sadzone po ustaniu ostatnich mroźnych dni.
Jesień w ogrodzie nie musi Ci się kojarzyć tylko ze sprzątaniem opadłych liści i okrywaniem kwiatów przed mrozem. Może stać się porą roku będącą początkiem nowego życia dla wielu roślin, które w późniejszych miesiącach staną się najpiękniejszą dekoracją przydomowej działki.
Rośliny, które można sadzić jesienią
Nie ważne, czy chcesz zaaranżować mały ogród w duchu rustykalnym, czy też stworzyć nowoczesny ogród zgodnie z trendami. W każdym przypadku potrzebne Ci będą nasadzenia, a te w dużej mierze najlepiej przyjmują się w ziemi tuż po lecie. Co sadzimy jesienią w ogrodzie? Wszelkiego rodzaju drzewa i krzewy, całą masę bylin i cebulek, a nawet niektóre nasiona kwiatowe!
Drzewa i krzewy
Jesień w sadzie to idealny moment na zasadzenie większości drzew owocowych – większości, bo odmiany wrażliwe na mróz, takie jak brzoskwinie czy morele, lepiej sadzić wiosną. Jednak wszelkie jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i inne drzewka zasadzone w październiku lub listopadzie zdążą się zregenerować przed zimą w ogrodzie. Wiosną w pełni sił zajmą się produkcją kwiatów, z których później powstaną ulubione owoce.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku krzewów owocowych. Jeśli chcesz hodować własny agrest, porzeczki, maliny czy borówki nie znajdziesz lepszego momentu na ich zasadzenie niż właśnie jesień w ogrodzie.
Ogród na jesień przyjmie nie tylko te rośliny, które dają letnie plony – pozwoli również znaleźć miejsce dla okazów typowo dekoracyjnych. W kolejnym roku odwdzięczą Ci się za opiekę pięknym krajobrazem przydomowego otoczenia. Buki, berberysy, tawuły, rozmaite rośliny iglaste, takie jak cisy, świerki, jałowce, sosny, a nawet królowe ogrodu, czyli róże – jesienią większość drzew i krzewów ma dużo większe szanse na przyjęcie się niż wiosną, kiedy często zdarzają się susze.
Jesienne ogrody tworzą także sprzyjające warunki do sadzenia żywopłotów. Jeśli chcesz zrobić ogrodzenie z tui lub innych iglaków, wrzesień lub październik to zdecydowanie najlepsze miesiące na ten ruch! Tego typu nasadzenia potrzebują bowiem dużej ilości wody, aby się przyjąć, dlatego jesienne słoty są w tym przypadku jak najbardziej pożądane. Jeśli jednak zdarzą się w tym okresie tygodnie bez deszczu, pamiętaj, by samodzielnie nawodnić zielone płoty!
Byliny
W przypadku bylin zasada jest prosta – jesienią warto sadzić rośliny kwitnące wiosną, a wiosną te, które najpiękniej wyglądają od lipca do października. Niemniej byliny uważa się za rośliny, które przyjmą się zasadzone w każdym momencie za wyjątkiem zimy. Naszym zdaniem warto jednak przyjąć wcześniejsze rozgraniczenie. Zapewnić im to najlepsze warunki do rozwoju, a sobie oszczędzimy konieczności ciągłego nawadniania roślin, jeśli wsadzilibyśmy je do gruntu w środku lata. Które byliny należy zatem sadzić jesienią w ogrodzie? Są to:
- żagwin,
- floks,
- pozłotka kalifornijska,
- ostróżka ogrodowa,
- pierwiosnek,
- barwinek,
- bergenia sercolistna,
- konwalia majowa.
Inną grupą bylin są odmiany cenione ze względu na dekoracyjne liście, które bez obaw można sadzić przez cały rok. Są to m.in. żurawki, funkie czy brunnery. Zastanawiasz się, jak zrobić skalniak w ogrodzie? Obsadzenie go bylinami jesienią jest bardzo dobrym wyjściem!
Kwiaty z nasion
Sianie kwiatów słusznie kojarzy Ci się z okresem wiosennym. Czy wiesz jednak, że niektóre z gatunków roślin możesz zasiać w jesiennym ogrodzie? Okazuje się bowiem, że w przypadku nagietka lekarskiego, smagliczki, ostróżki, ubiorka, gipsówki, przylaszczki, niezapominajki, chabra, zawilca i fiołka z powodzeniem poradzą sobie zasiane na przełomie września i października!
Część z nich wykiełkuje jeszcze przed mrozami i przezimuje przykryta śniegiem, część natomiast wyjdzie dopiero na wiosnę. Jednak w obu przypadkach można liczyć na wcześniejszą wegetację tych roślin, a tym samym ich szybsze zakwitnięcie. Mimo to musisz się liczyć, że w przypadku bardzo srogiej zimy istnieje ryzyko przemarznięcia siewek. Można temu spróbować zaradzić, okrywając wysiane rabaty gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną.
Rośliny cebulowe
Wrzesień, październik, a nawet listopad – przez całą jesień w ogrodzie możesz sadzić cebule, z których wyrosną najpiękniejsze kwiaty zwiastujące wiosnę! Należy wkopywać je na głębokość ok. 3 wysokości cebulki. Które gatunki nadają się do jesiennych zasadzeń?
- krokus,
- szachownica,
- narcyz,
- przebiśnieg
- cebulica,
- tulipan,
- szafirek,
- lilia,
- hiacynt,
- czosnek ozdobny,
- rannik,
- zawilec,
- kosaciec żyłkowany.
Grządki warzywne w jesiennym ogrodzie
Jesień w ogrodzie jest odpowiednią porą do prac z roślinami dekoracyjnymi, jednak należy pamiętać również o grządkach z warzywami! Okazuje się bowiem, że już pod koniec lata można wysiać mrozoodporne odmiany ozimych warzyw, takich jak rzodkiewka, sałata czy buraki liściowe. Do popularnych warzyw sianych jesienią zalicza się także cebulę, czosnek i marchew! Należy jednak pamiętać, aby o tej porze roku siać warzywa nieco gęściej niż wiosną – część z siewek może nie przetrwać zimy.
Na warzywnych grządkach w jesiennym ogrodzie można przeprowadzić jeszcze jedną pracę. Jest to wysianie poplonu, którego zadaniem jest wzbogacenie gleby przed kolejnym sezonem uprawiania warzyw. Do wyboru masz poplon szybkorosnący, który już po kilku tygodniach możesz przekopać, by zasilił ziemię oraz ozimy, czyli taki, który przekopuje się dopiero wiosną.
- Rozsiewacz nawozu – 14 l 299,00 zł
- Siedzisko ogrodowe – schowek – 80 kg 149,00 zł
- Kompostownik – 1000 l 359,00 zł
- Automatyczny bęben kablowy 20 + 1,5 m 319,00 zł
Narzędzia niezbędne do prac ogrodowych
Skoro już wiesz, co sadzić jesienią w ogrodzie, zastanów się, jakie narzędzia i urządzenia do ogrodu będą Ci do tego potrzebne! Na szczęście wystarczy Ci podstawowy zestaw akcesoriów niezbędnych do kopania, spulchniania czy odchwaszczania ziemi. Koniecznie wyposaż się zatem w solidny szpadel, motykę i grabie, za pomocą których łatwiej usuniesz z przekopanej gleby kłącza i inne niepożądane odpady. Bardzo przydatna okaże się także sadzarka do cebul. Dzięki niej łatwo wytniesz otwory nawet w trawnikach, a następnie przykryjesz cebule darnią, która szybko się zregeneruje.
Wszystkie posadzone w jesiennym ogrodzie rośliny będą potrzebowały intensywnego podlewania. Dlatego warto się zastanowić, jak zaplanować nawadnianie ogrodu – automatyczny system zadba o Twoje rośliny nawet wtedy, gdy jesień okaże się być bezdeszczowa.
Co i jak uprawiać jesienią w ogrodzie – podsumowanie
Jesienne ogrody są piękne i skłaniają do refleksji. Jednak zapaleni ogrodnicy znajdą w nich nadal sporo pracy, która wykonana przed zimą przyniesie wspaniałe efekty wczesną wiosną. Sadzenie roślin – drzew, krzewów, bylin, cebulek i nasion – o tej porze roku okazuje się nie tylko możliwe, ale w wielu przypadkach również pożądane. Nie pozwól więc, by najlepszy czas na przyjmowanie się roślin w glebie Ci umknął. Wykorzystaj ten moment w pełni i spraw, by Twój ogród wyglądał najpiękniej jak się da!
Udostępnij