Budowa studni chłonnej przy domu – kompleksowe informacje

Udostępnij

Budowa studni chłonnej na działce jest świetnym rozwiązaniem dla osób z własną biologiczną oczyszczalnią ścieków lub mających problem z kałużami na podwórku po każdej ulewie. Zanim jednak rozpoczniesz pracę, warto, żebyś wiedział, jak działa taka studnia chłonna oraz jakie warunki musisz spełnić. W naszym artykule znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć w tym temacie.

Bau eines Saugbrunnens

Udostępnij

Budowa studni chłonnej na działce jest świetnym rozwiązaniem dla osób z własną biologiczną oczyszczalnią ścieków lub mających problem z kałużami na podwórku po każdej ulewie. Zanim jednak rozpoczniesz pracę, warto, żebyś wiedział, jak działa taka studnia chłonna oraz jakie warunki musisz spełnić. W naszym artykule znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć w tym temacie.

Czym jest chłonna studnia?

Studnią chłonną nazywamy zbiornik wkopany w ziemię, do którego odprowadzana jest woda deszczowa lub wstępnie przefiltrowana woda z biologicznej oczyszczalni. Gromadzi ona ścieki, a następnie stopniowo rozsącza je w gruncie.

Na rynku spotkasz się z dwoma rodzajami studni chłonnych – z tworzywa sztucznego i kamiennych kręgów. Pierwszy z nich kształtem przypomina dzwon, ale dostępne są też prostsze modele wyglądające jak rury. Studnie nie posiadają dna, a na ich końcach często znajdują się otwory, które dodatkowo usprawniają rozprowadzanie wody. Ponad ziemią wystaje wieko z odpowietrznikiem.

Istotnym elementem studni chłonnej jest warstwa drenażowa, czyli kilka poziomów kruszywa o różnej wielkości. Jej zadaniem jest ostateczne przefiltrowanie zgromadzonej wody tak, aby nie stanowiła ona zagrożenia dla wód gruntowych. Górna warstwa drenażu jest tworzona z większych elementów m.in. kamieni czy otoczaków. Kolejne poziomy powinny być wykonane z coraz drobniejszych kruszyw. Na końcu należy usypać warstwę żwiru i piasku.

Jak działa studnia chłonna?

W zbiorniku studni chłonnej przez otwór w ścianie umieszczona jest rura, przez którą doprowadzana jest woda z systemu orynnowania lub domowej oczyszczalni ścieków. Bardzo ważne, aby rura ta znajdowała się poniżej poziomu przymarzania gruntu. W przeciwnym wypadku zimą będzie się w niej gromadził lód mogący tworzyć zator.

Woda w studni stopniowo przepływa przez kolejne warstwy drenażu. Na tym etapie związki mineralne i organiczne są rozbijane na mniejsze elementy. Tymi cząsteczkami żywią się bakterie żyjące w glebie. W efekcie w gruncie rozprowadzana jest czysta i przefiltrowana woda.

Studnia chłonna a domowa oczyszczalnia

Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, budowę studni chłonnej można połączyć z założeniem biologicznej oczyszczalni ścieków. Zwykle takie oczyszczalnie posiadają specjalny drenaż rozsączający będący ostatnim etapem całego systemu. Jednak do jego zainstalowania potrzebna jest duża powierzchnia, a nie każda działka jest w stanie spełnić ten warunek. W przypadku studni chłonnej nie ma takiego problemu. Woda jest bowiem rozprowadzana w głąb gleby, a nie po całym podwórku.

Warto nadmienić, że do studni powinny trafiać wstępnie oczyszczone ścieki. W tym celu wykorzystuje się osadnik gnilny, w którym zachodzą procesy biologiczne rozkładające zanieczyszczenia. Jest on w stanie zapewnić wodę oczyszczoną w 85%, co w zupełności wystarczy. Zostanie ona bowiem przefiltrowana przez warstwę drenażową studni chłonnej.

Takie rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego szamba. Nie musisz martwić się o jego regularne opróżnianie, a dodatkowo poprawiasz jakość gleby. Jeżeli jednak planujesz wkopać szambo na swoim podwórku, warto rozważyć budowę odpływu szamba.

Studnia chłonna a odprowadzanie wody deszczowej

Studnie chłonne są też doskonałym rozwiązaniem na terenach o gruncie nieprzepuszczalnym lub słabo przepuszczalnym. Dotyczy to przede wszystkim działek, których podłoże jest głównie gliniane. W takich miejscach woda deszczowa nie wsiąka w glebę, tworząc tym samym uciążliwe kałuże i błoto utrzymujące się nawet przez kilka dni.

Dodatkowo wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale kwestia usuwania wody deszczowej jest regulowana przepisami prawa! Według nich działka budowlana powinna być przystosowana do odprowadzenia wody z opadów do kanalizacji deszczowej, rowów melioracyjnych, zbiorników retencyjnych lub na własny teren nieutwardzony. Kiedy jednak nie ma takich możliwości, z ratunkiem przychodzi studnia chłonna. Wystarczy ją podłączyć do systemu orynnowania budynku, a z pewnością zmniejszysz zalanie podwórka. Pamiętaj, że w tej sytuacji konieczne jest regularne czyszczenie zbiornika z liści, gałęzi i innych odpadków z rynien.

Niewłaściwie zainstalowany i ułożony system podlewania roślin również może przyczyniać się do powstawania kałuż czy błota. Dlatego warto wiedzieć, jak zaplanować nawadnianie ogrodu tak, aby zrobić to prawidłowo.

Przepisy i regulacje budowy studni chłonnej

Wybudowanie studni chłonnej wiąże się z szeregiem przepisów i regulacji, które należy spełnić, żeby móc rozpocząć pracę.

W pierwszej kolejności upewnij się, że teren budowy jest na nieprzepuszczalnym lub słabo przepuszczalnym gruncie. Tylko na takim będziesz mógł wkopać studnię chłonną. Ważna jest też wysokość wód podziemnych. Jeżeli są one stosunkowo blisko powierzchni, wówczas nie ma mowy o budowie. Aby sprawdzić obie te kwestie, należy zlecić specjalistycznej firmie analizę warunków gruntowo-wodnych. Zgodnie z przepisami prawa głębokość studni wynosi ok. 3 m, a jej najniższy punkt nie może znajdować się bliżej niż 1,5 m od poziomu wód gruntowych. Dodatkowo głębszy wykop wiąże się ze zgłoszeniem przeprowadzenia robót budowlanych w odpowiednim urzędzie.

Podobnie jak w przypadku wiercenia studni głębinowej, tak i tutaj istotna jest lokalizacja obiektu na terenie działki. Powinien on znajdować się:

Umieszczenie studni chłonnej w miejscu, które nie jest zgodne z powyższymi wytycznymi, będzie równoznaczne z odrzuceniem zgłoszenia o budowę. Składając wniosek do urzędu, musisz dołączyć mapkę działki zawierającą lokalizację studni, jej wymiary oraz odległości od wyżej wymienionych obiektów.

Budowa studni chłonnej – niezbędne narzędzia i materiały

Do wybudowania studni chłonnej w pobliżu domu niezbędny będzie specjalistyczny sprzęt budowlany oraz materiały. W zależności od tego, który rodzaj studni chcesz mieć na swoim podwórku, będziesz potrzebować, albo studnię z tworzywa sztucznego, albo betonowych kręgów. Z kolei do doprowadzenia wody z oczyszczalni ścieków lub systemu rynnowego wykorzystasz rury drenarskie. Najlepiej sprawdzą się modele o pełnych ściankach i średnicy 15 cm.

W przypadku wykopu pod studnię chłonną z kręgów betonowych możesz go wykonać ręcznie wybierając grunt z wnętrza i dostawiając kolejne segmenty w miarę zagłębiania. Inna metoda opiera się na wykopaniu dołu pod studnię za pomocą małej koparki mechanicznej HDS. Jest ona szybsza, ale koszty wypożyczenia odpowiedniego sprzętu są dość duże. W przypadku wykopów pod rury drenarskie ważne jest, żeby były wykonane poniżej poziomu przymarzania czyli na głębokość ok. 120 cm. Pamiętaj też o tym, by ich wylot znajdował się ok. 20 cm nad warstwą drenażową.

Teraz możesz wsypać kolejne poziomy filtrujące wodę, zaczynając od najdrobniejszych kruszyw a kończąc na kamieniach. Gdy już to zrobisz, zarówno studnię chłonną, jak i dół należy zabezpieczyć geowłókniną, a następnie zasypać całość. W tym celu możesz użyć żwiru lub gruntu z wykopu oczyszczonego z darni, korzeni i innych odpadków. Po wszystkim ubij grunt wokół wlotu studni. Idealnie w tym celu sprawdzi się stopa wibracyjna lub zagęszczarka płytowa.

Studnia chłonna – podsumowanie

Studnia chłonna z pewnością ułatwi życie właścicielom biologicznych oczyszczalni ścieków oraz osobom borykającym się z kałużami oraz błotem po ulewach. Nie tylko pozwala ona skutecznie i ekologicznie pozbyć się zbędnej wody, ale poprawia też jakość gleby, na której może powstać piękny ogród. Zanim jednak chwycisz za łopatę, żeby wykopać dół na studnię, pamiętaj, że możesz ją wybudować wyłącznie na terenie o gruncie nieprzepuszczalnym lub słabo przepuszczalnym.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej