Budowa sauny w ogrodzie. Jak to zrobić samemu?

Udostępnij

Moda na korzystanie z sauny po ciężkim dniu w pracy czy treningu staje się coraz popularniejsza. Dochodzi nawet do tego, że wiele osób stawia prywatne kabiny w pobliżu swojego domu. Chcesz do nich dołączyć? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, w którym znajdziesz wskazówki na temat budowy sauny w ogrodzie.

Udostępnij

Moda na korzystanie z sauny po ciężkim dniu w pracy czy treningu staje się coraz popularniejsza. Dochodzi nawet do tego, że wiele osób stawia prywatne kabiny w pobliżu swojego domu. Chcesz do nich dołączyć? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, w którym znajdziesz wskazówki na temat budowy sauny w ogrodzie.

Jakie korzyści daje sauna w ogrodzie?

O prozdrowotnych korzyściach płynących z przesiadywania w saunie wiedzieli już starożytni Rzymianie. Obecnie głównymi promotorami takiego relaksu są mieszkańcy krajów Skandynawskich, Rosjanie, a także Chińczycy i Japończycy. Wszyscy oni wiedzą, że połączenie wysokiej temperatury i pary wodnej dobrze wpływa na zdrowie. W jaki sposób?

Przede wszystkim wspomaga regenerację organizmu po długotrwałym wysiłku. Dlatego jest ona tak wskazana dla zawodowych sportowców i osób, które ciężko pracują. Pomaga także przy zaburzeniach krwi, chorobach dróg oddechowych, zmianach skórnych, problemach ze stawami, bólach reumatycznych i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jak sam widzisz, budowa sauny w ogrodzie pozwoli Ci mieć wszystkie te korzyści w zasięgu ręki. Pozostaje jedynie wybrać odpowiedni rodzaj.

Rodzaje saun

W związku z tym, że sauny są tak rozpowszechnione na całym świecie, nie jest niczym dziwnym, że powstało ich kilka wersji. W każdej z nich panują inne warunki, przez co mają różne działanie na organizm człowieka. Jakie więc rodzaje masz do dyspozycji?

Sauna sucha

Jedną z najpopularniejszych jest bez wątpienia sauna sucha nazywana też fińską. Panuje w niej temperatura od 60 do nawet 110°C. Jednocześnie wilgotność utrzymuje się na poziomie 5-15%. Za uzyskanie odpowiedniej temperatury odpowiada specjalny piec, który nagrzewa umieszczone w nim kamienie.

Sauna mokra

Sauna mokra bardzo przypomina suchą. Tutaj również wykorzystuje się piec z kamieniami. Różnica polega na tym, że polewa się je wodą z wiaderka lub specjalnego dozownika. Rzadziej spotyka się wersje wykorzystujące generatory pary wodnej. W efekcie temperatura panująca wewnątrz utrzymuje się na poziomie 50-65°C, a wilgotność 20-40%.

Sauna parowa

W saunie parowej, czy też łaźni parowej, panują warunki o wiele łagodniejsze niż we wcześniej opisywanych rodzajach. Temperatura oscyluje w granicach 45-55°C. Poziom wilgotności wynosi za to 40% (sucha sauna parowa) lub 100% (mokra sauna parowa). Piec do sauny wyposażony jest w specjalny generator pary, który zapewnia odpowiedni jej poziom.

Sauna infrared

Nowością na rynku są sauny na podczerwień (infrared). Wykorzystują one promienniki, które generują światło podczerwone wnikające w ciało człowieka. Przez to temperatura panująca wewnątrz nie przekracza 60°C. Dzięki czemu z saun infrared mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Ruska bania

Ciekawym rodzajem saun jest tzw. ruska bania. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu beczkę, w której panuje temperatura w zakresie 80-100°C. Są dwa elementy wyróżniające ten rodzaj od pozostałych. Pierwszy z nich to oklepywanie się za pomocą brzozowych lub jałowcowych witek w celu poprawy krążenia. Drugi to konieczność zanurzenia się w balii z zimną wodą po zakończonej sesji.

Rozmiary sauny w ogrodzie

Zarówno podczas budowy sauny w domu, jak i w ogrodzie, istotny jest metraż kabiny. Dzięki temu będziesz w stanie określić wielkość całości, co z kolei przyda się w następnym etapie budowy. Co musisz wiedzieć przy ustalaniu rozmiaru sauny ogrodowej?

Przede wszystkim musisz określić, kto będzie z niej korzystał. Pod względem wysokości pomieszczenia zadbaj o to, aby najwyższy użytkownik nie musiał się schylać przy wstawaniu, a jednocześnie mógł się swobodnie położyć na ławce. Kolejnym wyznacznikiem jest liczba osób, które ma pomieścić Twoja sauna. Jeśli jesteś zwolennikiem samotnego relaksu, wówczas absolutnym minimum będzie kabina o powierzchni 1-1,8 m kw. Z kolei przykładowo dla 4-osobowej rodziny warto zaprojektować saunę o wymiarach 1,6 x 2 x 2 m. Pamiętaj, żeby uwzględnić przy tym miejsce na ławeczki, piec i ewentualne dodatki.

Jakie miejsce w ogrodzie wybrać na saunę?

Kolejnym krokiem budowy sauny w ogrodzie jest określenie lokalizacji, w której ma stanąć kabina. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze ustalenie rozmiarów. Będą one miały duży wpływ na to, gdzie postawisz konstrukcję.

Ogólnie zaleca się, żeby budowa sauny w ogrodzie odbywała się w pewnej odległości od budynku mieszkalnego. Wynika to z bezpieczeństwa w razie pożaru kabiny. Staraj się wybrać miejsce, osłonięte np. przez drzewa lub żywopłot, czyli takie, w którym nie będziesz na sobie czuć wzroku sąsiadów. Zadbaj również o dostępność mediów, głównie prądu niezbędnego do oświetlenia i zasilania pieca elektrycznego. Jeśli chcesz dodatkowo zamontować prysznic, to nie zapomnij o podłączeniu sieci wodnokanalizacyjnej.

Dość istotnym aspektem, o którym wiele osób zapomina, to spójność z otoczeniem. Wybierz takie miejsce, gdzie sauna wpasuje się w aranżację Twojego tradycyjnego lub nowoczesnego ogrodu.

Z czego zbudować saunę ogrodową?

Wiesz już, jak dużą kabinę będziesz miał oraz gdzie ją postawisz, przyszła więc pora na budowę sauny w ogrodzie. Niezbędne w tym celu będą materiały oraz elementy wyposażenia. Czego więc nie może zabraknąć?

Na początek musisz zadbać o posadowieniu, czyli podstawie budynku. Może to być fundament lub drewniany ruszt. Pierwszą opcję stosuje się częściej, ponieważ może wytrzymać długie lata. W tym celu możesz wykonać ławę fundamentową lub postawić całość na ubitej ziemi wyłożonej płytami chodnikowymi czy kamieniami. Grunt, żeby podstawa wytrzymała ciężar sauny ogrodowej.

Do postawienia ścian wykorzystuje się głównie drewno w postaci belek lub desek. Nie tylko wyróżnia się ono dużą wytrzymałością, ale i nadaje ciekawego klimatu. Na tym etapie warto też zadbać o podłączenie do prądu i sieci wodnokanalizacyjnej. Po wzniesieniu ścian i dachu można przystąpić do izolowania całości. Jest to bardzo ważny element budowy sauny w ogrodzie, ponieważ umożliwia utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz pomieszczenia. W tym celu najlepiej sprawdza się wełna mineralna lub szklana o grubości 100 m.

Popularnym materiałem do wyłożenia wnętrza jest drewno, a szczególnie świerk skandynawski, osika, cedr i jodła kanadyjska. Gatunki te cechują się zwiększoną odpornością na działanie wysokiej temperatury i wilgoci. Ponadto pełnią funkcję aromaterapeutyczną. Z tego samego materiału należy też wykonać ławy. Podłoga z kolei powinna chronić przed ślizganiem się i stosunkowo wolno nagrzewać, aby chodzenie boso było przyjemne. Najlepiej w tym celu zastosować płytki ceramiczne lub kamienną posadzkę. Ciekawym rozwiązaniem są również drewniane kratki z tego samego gatunku drewna co reszta budynku.

W kwestii pieca i kontrolera do sauny to istnieje zasada mówiąca o zależności między mocą urządzenia a kubaturą kabiny. Na 1 metr sześcienny pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy. W przypadku zbyt słabego pieca nie będziesz w stanie osiągnąć odpowiedniej temperatury. Kontroler nie jest obowiązkowy, jednak znacząco ułatwia regulację grzania i czasu, a także oświetlenia. Zwykle montuje się go na zewnątrz sauny i obsługuje za pomocą przycisków lub pokręteł. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych sprzętów, to przeczytaj nasz kolejny wpis o tym, jaki piec do sauny wybrać.

Narzędzia niezbędne do budowy sauny w ogrodzie

Decydując się na samodzielne wybudowanie sauny w ogrodzie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Bez nich nie będziesz w stanie postawić nawet jednej ściany.

Zanim zabierzesz się za wylewanie fundamentów lub układanie płyt pod budynek, musisz odpowiednio wyrównać podłoże. W tym celu za pomocą łopaty i rękawic pozbądź się wszystkich roślin, kamieni, korzeni itp. Następnie ubij grunt za pomocą stopy wibracyjnej. Cały czas kontroluj czy podłoże jest właściwie wypoziomowane. Po wyrównaniu możesz dopiero przystąpić do fundamentowania.

Jako że sauny wykonuje się przeważnie z drewna, to niezbędne będą różnego rodzaju piły do przycinania tego materiału. Najlepiej wybrać pilarkę stołową, za pomocą której będziesz mógł równo dociąć deski lub belki. Możesz też sięgnąć po wyrzynarkę. Do przymocowania drewnianych elementów będziesz potrzebować mocnej wkrętarki lub gwoździarki pneumatycznej.

Najczęstsze błędy popełniane podczas budowy sauny w ogrodzie

Wiele osób podejmujących się samodzielnej budowy sauny w ogrodzie popełnia szereg błędów. Wynikają one głównie z braku doświadczenia, umiejętności i wiedzy związanych z tego typu przedsięwzięciem. Oto kilka z najczęstszych pomyłek.

Brak lub niewłaściwa termoizolacja

Chęć zaoszczędzenia na materiałach budowlanych sprawia, że niektórzy całkowicie rezygnują z termoizolacji. Takie oszczędzanie jest jednak pozorne. Brak izolacji sprawia, że sauna nagrzewa się dłużej, a ciepło ulatnia się przez ściany. W związku z tym czerpie więcej prądu, aby zapewnić odpowiednią temperaturę i zwiększa koszty za prąd.

Innym błędem jest dobór niewłaściwych materiałów do termoizolacji. Mowa tutaj o styropianie. Nie jest on bowiem odporny na wysoką temperaturę, którą generuje piec do sauny, przez co się topi. W efekcie wydzielają szkodliwe gazy mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Brak wentylacji

Kolejny problem wynika z braku odpowiedniej wentylacji w saunie. Bez niej stężenie dwutlenku węgla stopniowo będzie się zwiększało. Gdy osiągnie poziom 800 ppm, będziesz odczuwać dyskomfort. Wentylacja jest też ważna, gdy zdecydujesz się na piec opalany drewnem. Zapobiega ona wówczas zatruciu dymem.

Niewłaściwe materiały w kabinie

Zastosowanie drewna w saunie nie wynika jedynie ze względów estetycznych. Nagrzewa się ono stosunkowo wolno, przez co ryzyko poparzenia podczas sesji jest niewielkie. Błędem jest za to stosowanie elementów metalowych lub z tworzywa sztucznego. Jeśli już naprawdę musisz po nie sięgnąć, zadbaj o to, aby były pokryte nienagrzewającą się warstwą.

Zbyt słaby piec do sauny

Jak już wspominaliśmy, wybór odpowiedniego pieca do sauny jest niezwykle istotny. Zbyt słaby może sobie nie poradzić z kabiną o dużej kubaturze wewnętrznej, a zbyt mocny będzie generował niepotrzebne koszty. Dlatego najlepiej zastosować się do zasady 1 m sześcienny – 1 kW. Nie zapomnij też o doliczeniu wszystkich przeszklonych powierzchni np. drzwi. W takiej sytuacji na 1 m kwadratowy przeszklenia przypada 1 kW mocy.

Źle podłączone media

Podłączenie prądu nie jest sprawą, którą należy bagatelizować. Źle położone i zabezpieczone kable mogą doprowadzić do zwarcia, a w efekcie do pożaru. W przypadku niewłaściwego podłączenia do sieci wodnokanalizacyjnej narażasz się na niepotrzebne koszty związane z przeciekiem. Najlepiej wówczas skorzystać z pomocy specjalistów – elektryka i hydraulika.

Budowa sauny w ogrodzie – podsumowanie

Budowa sauny w ogrodzie to zajmujące zadanie, ale warte Twojego czasu. Jeżeli więc zależy Ci na znalezieniu sposobu, aby się zrelaksować w zdrowy sposób, to nie pozostaje nic innego, jak wybrać odpowiedni rodzaj sauny, stworzyć projekt, dobrać materiały i wziąć się do roboty!

Szukasz inspiracji na aranżację podwórka wokół domu lub działki? W naszych artykułach znajdziesz wiele wskazówek, z którymi stworzysz coś niezwykłego. Przeczytaj np. o tym, jak zrobić skalniak w ogrodzie, aby atrakcyjnie połączyć kamienie z roślinami.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej