Nie takie łóżko straszne jak je samemu skonstruujesz. Innymi słowy - samodzielnie zmontowanie własnego łóżka nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przy odrobinie bujnej wyobraźni, wytrwałości w dążeniu do celu i oczywiście dzięki instrukcjom zawartym w poniższym poradniku, Twoje łóżko „domowej roboty” stanie się nie tylko stabilną konstrukcją, ale również spełni wszelkie oczekiwania.
Nie takie łóżko straszne jak je samemu skonstruujesz. Innymi słowy – samodzielnie zmontowanie własnego łóżka nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przy odrobinie bujnej wyobraźni, wytrwałości w dążeniu do celu i oczywiście dzięki instrukcjom zawartym w poniższym poradniku, Twoje łóżko „domowej roboty” stanie się nie tylko stabilną konstrukcją, ale również spełni wszelkie oczekiwania.
- Narzędzia niezbędne do zbudowania łóżka w domowych warunkach
- Jakie materiały będą potrzebne?
- Przygotowanie i obróbka wstępna drewna
- Połącz, sklej i przykręć parę części razem i voilà!
- Dwa możliwe warianty na stworzenie powierzchni oparcia materaca
- Ostatnie poprawki
- Pimp my bed, czyli dodatkowe bajery do każdego łóżka domowej roboty
Narzędzia niezbędne do zbudowania łóżka w domowych warunkach
Będziesz rzecz jasna potrzebować odpowiednich narzędzi. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, należy sprawdzić, czy posiadasz je wszystkie niezbędniki. Narzędzia te to przede wszystkim:
- Piła/wyrzynarka
- Wiertarka
- Wkrętarka akumulatorowa
- Szlifierka lub papier ścierny o różnej granulacji (od 80 do 120)
- Pędzel lub wałek malarski
- Ściereczki
Jeśli masz pod ręką zaciski śrubowe, możesz z nich śmiało skorzystać, aby docisnąć sklejone części i zwiększyć stabilność ramy łóżka. Możliwe jest tutaj również skręcenie sklejonych elementów.
Jakie materiały będą potrzebne?
Materiały do samodzielnego skonstruowania łóżka mogą się różnić w zależności od planowanego designu. Łóżko o podstawowym, standardowym kształcie można stworzyć w kilku prostych krokach za pomocą europalet służących jako podstawa do konstrukcji. Możliwe jest również bardziej profesjonalne podejście do sprawy, a na liście zakupów powinny znaleźć się wówczas poniższe pozycje:
- 4 szerokie kantówki, które będą służyć jako nogi łóżka
- 2 listwy poprzeczne, szerokość wedle uznania (w zależności od materaca, przeważnie od 90 do 200 cm + 2x grubość listew podłużnych + prześwit mierzący ok. 2 cm)
- 2 listwy boczne, długość wedle uznania (w zależności od materaca, przeważnie od 200 do 220 cm + prześwit mierzący ok. 2 cm)
- 3 do 5 belek poprzecznych (w zależności od szerokości łóżka) lub 2 belki jako podpora do stelaża.
- 8 do 12 długich śrub oraz dodatkowe śruby i gwoździe w razie późniejszych obróbek
- Klej do drewna
- Olej lub pokost lniany (lakier opcjonalnie)
Listwy i kantówki można obrobić zgodnie z własną koncepcją w każdym sklepie budowlanym. Wszystkie pozostałe materiały i narzędzia znajdziesz w podobnych sklepach. Koszt wszystkich wyżej wymienionych materiałów sięgać będzie prawdopodobnie od 400 do 800 zł (w zależności od rodzaju drewna i sklepu).
Przygotowanie i obróbka wstępna drewna
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, wszystkie listwy powinny zostać odpowiednio przygotowane. Nikt nie chce przecież zetknąć się z szorstką ramą podczas snu, ani też wyjmować drzazgi z palców po nieudanym ścieleniu. Wszystkie części należy zatem przeszlifować na gładko. Można to zrobić ręcznie za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Zalecamy tę drugą opcję z racji na pracochłonność tej pierwszej. Jeśli nie chcesz kupować szlifierki, możesz ją wypożyczyć w prawie każdym sklepie z narzędziami, oczywiście za dodatkową opłatą. Podczas szlifowania, zawsze zaczynaj od najgrubszego papieru o najmniejszej skali granulacji. Rozpocznij zatem od „osiemdziesiątki”, a następnie przeszlifuj papierem o granulacji 120. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze gładszą powierzchnię drewna, możesz użyć papieru o jeszcze większym poziomie granulacji.
Po przeróbce narożników i krawędzi nadszedł czas na uszczelnienie drewna. Jest to krok absolutnie niezbędny. Nawet jeśli nie masz zamiaru użyć lakieru do obróbki drewna, uszczelnić możesz za pomocą cienkiej szmatki poprzez naniesienie oleju lub pokostu lnianego. Odstaw na bok schnące drewno i zajmij się cięciem nóg.
Teraz zaczną się schody. Niedosłownie. Uwaga — w nóżkach należy wyciąć wgłębienie, w które zmieszczą się oba końce listew wzdłużnych i poprzecznych. Głębokość wcięcia należy zaznaczyć ołówkiem. Wcięcie musi być tego samego rozmiaru, co grubość listew (około 10 cm). Wykonaj wszystkie czynności bardzo ostrożnie, aby listwy płynnie wsuwały się w wykonane szczeliny. Do tego zadania najlepiej nadaje się wyrzynarka.
Połącz, sklej i przykręć parę części razem i voilà!
Teraz można się zająć składaniem ramy. Nałóż trochę kleju do drewna wewnątrz wycięć w kwadratowych podporach i umieść w nie listwy. Najlepiej złączyć sklejone części za pomocą zacisków śrubowych i odstawić schnący klej na około jeden dzień. Jeśli nie chcesz jednak czekać, możesz zabezpieczyć złączone nóżki z listwami za pomocą śrub. Każda listwa powinna mieć wywiercone otwory, które pasować będą do rozmiaru wkrętów. Listwy należy następnie przymocować do nóżek za pomocą długich śrub i wkrętarki akumulatorowej. Będzie to stanowić podstawę do ramy łóżka. Główna część zadania jest już za Tobą!
Dwa możliwe warianty na stworzenie powierzchni oparcia materaca
Rama łóżka jest już na swoim miejscu, ale materac nadal potrzebuje mieć na czym leżeć. Istnieją przeróżne rozwiązania. Dwa najczęściej spotykane to wzmocnienia poprzeczne lub listwy boczne, na których rama spoczywa obustronnie. Należy wykonać następujące kroki:
- Łóżko domowej roboty z ramą z listew
Zajmijmy się najpierw wariantem łóżka z listwową ramą. Potrzebne są dwie listwy, które są o kilka centymetrów krótsze niż rama. Są one następnie mocowane równolegle do dłuższych boków. Zaleca się wykorzystać zarówno klej do drewna, jak i gwoździe lub wkręty.
Uwaga: Gwoździe lub wkręty muszą być krótsze niż suma szerokości listwy i panelu bocznego. Jeśli gwoździe są dłuższe, mogą przebić się przez listwy boczne. Aby temu zapobiec, należy sprawdzić długość gwoździ lub śrub przed rozpoczęciem prac montażowych. Jeżeli gwoździe lub śruby wystają poza złączone elementy, należy wybrać mniejsze.
Jeśli listwa została przybita za pomocą gwoździ, należy również wbić mniejsze śrubki w pięcio lub dziesięciocentymetrowych odstępach w celu zapewnienia stabilności konstrukcji. Jeśli zdecydujesz się jednak skorzystać ze śrub zamiast gwoździ, odstępy pomiędzy wkrętami powinny wynosić od 10 do 15 cm.
- Śpij wygodnie dzięki poprzecznym listwom
Jeśli nie posiadasz stelaża listwowego i nie chcesz go kupować, możesz go po prostu wymienić na listwy poprzeczne. Są one znacznie tańsze niż stelaż listwowy. Listwy poprzeczne nie amortyzują tak dobrze, jak sam stelaż z listew. Jeśli jednak lubisz spać na twardych materacach, prawie nie zauważysz różnicy. W zależności od rozmiaru i wymaganej stabilności konstrukcji, należy przykleić i przykręcić od trzech do pięciu belek poprzecznych do ramy łóżka. Najlepiej odwrócić łóżko „do góry nogami” i przymocować podpory. Dzięki temu materac będzie leżał głębiej niż miałoby to miejsce, gdyby leżał na ramie.
Niezależnie od wybranego wariantu, łóżko domowej roboty jest już na tym etapie w zasadzie gotowe. Teraz pozostanie tylko przeprowadzić ostatnie poprawki.
Ostatnie poprawki
Zanim zaśniesz w samodzielnie wykonanym łóżku po raz pierwszy, należy postawić przysłowiową „kropkę nad i”. Ponownie przegładź szorstkie części szlifierką i poddaj drewno obróbce. Jeśli lubisz kolorowe akcenty, chwyć za pędzel i wiadro z farbą. Łóżko może również zostać polakierowane na dowolny kolor. W kwestii designu nie ma nigdy ograniczeń. Jeśli wszystkie elementy zostały już pomalowane, należy je teraz osuszyć lub odstawić na bok. Czas schnięcia widnieje na etykiecie użytej farby. Przed przetestowaniem nowego łoża powinieneś jednak poczekać co najmniej 24 godziny.
Radzimy: Jeśli myślisz, że pomalować należy jedynie wystające części łóżka, to grubo się mylisz. Często pomijane są narożniki. Niekiedy można zauważyć również niedociągnięcia po taśmie malarskiej. Najlepiej jest od razu pomalować wszystkie części oraz upewnić się, że nie dojdzie do żadnych niedociągnięć przy krawędziach.
Pimp my bed, czyli dodatkowe bajery do każdego łóżka domowej roboty
Po wyschnięciu farby i kleju można postawić łóżko na nogi i położyć na nim materac. Twoje dzieło można na przykład ozdobić niecodziennie zaprojektowaną pościelą i różnego rodzaju poduszkami. Istnieje jednak jeszcze więcej sposobów na podrasowanie łóżek własnej roboty. Oto pięć prostych sztuczek, dzięki którym Twoje łóżko stanie się łożem „przez duże Ł”:
- Niech stanie się światłość!
Dolną krawędź łóżka można na przykład wyposażyć w paski LED, zaś sypialnię można oświetlić pośrednio za pomocą regulowanych źródeł światła. Taśmy LED o różnych długościach i rozmiarach są dostępne od około 100 zł.
- Ściana może służyć jako wezgłowie łóżka!
W celu zakrycia brakującego wezgłowia, ścianę za łóżkiem można pomalować na inny kolor. Użyj różnorodnych dekoracji, dzięki którym Twoje łóżko wyróżni się na tle ściany znajdującej się za brakującym wezgłowiem. Istnieje wiele sposobów na udekorowanie wnętrza, począwszy od wyboru różnorodnych kolorów, po kupno osłon na ścianę, sztucznych draperii, a na klasycznych tapetach skończywszy. Zagłówki są dostępne od 50 do kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, czy do swojego designu chcesz wykorzystać tanią farbę, czy też ręcznie robione obicia lub elegancką tapetę.
- Romantyczny baldachim dla Twojego łóżka
Za pomocą baldachimu od razu zrobi się romantyczniej. Luksusowe, przewiewne baldachimy do łóżek są szerokodostępne w wielu pomysłowych zestawach. Można również oddzielnie zakupić stelaż oraz dorobić do niego elegancką moskitierę. Zawieszenie drążka do narzuty nie będzie stanowić żadnego problemu dla tych śmiałków, którzy na tym etapie pochwalić się mogą skonstruowaniem własnego łóżka. W zależności od kompozycji i materiałów, koszty wahają się od 100 do 1000 zł.
- Więcej miejsca dzięki wbudowanym półkom
Półki do łóżek są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie mają lub nie chcą stawiać obok łóżka stolika nocnego, a mimo to nie będą mogli się obejść bez blatu. Półki łóżkowe, o których tu mowa, przypominają literę „L” przewróconą na bok. Można je z łatwością umieścić między ramą a materacem. Istnieje wiele wersji drewnianych, czy też plastikowych, jednak droższe wersje wykonane są ze stali nierdzewnej lub szkła. Zmieścisz się spokojnie między 50 a 500 zł.
- Doświadcz wygody dzięki poduszce na wezgłowie
Jeśli lubisz czytać lub pracować w pozycji leżącej, powinieneś rozważyć zakup poduszki na wezgłowie. Jak sama nazwa wskazuje, produkt ten może zastąpić klasyczny zagłówek łóżkowy. Istnieją dwa warianty tego typu poduszek. Pierwszy to poduszka w kształcie długiego klina, który rozciąga się na całą szerokość łóżka. Jest ona dostępna w wielu różnych rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że taka poduszka znacznie skraca długość łóżka, a więc osoby wysokie powinny rozważyć inną opcję. Alternatywą do pierwszego rozwiązania jest wisząca poduszka ścienna z oczkami, przez które można przeciągnąć drążek. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że drążek należy przymocować do poduszki, co może wprawiać w dyskomfort. Powyższe propozycje są dostępne od 60 do 350 zł.
Nie ważne jest to, na jaki wariant się zdecydujesz. My i tak wiemy, że nie tylko ulepszysz design swojego łóżka, lecz zakamuflujesz również wszelkie mankamenty, które mogą wystąpić podczas prac montażowych. Dzięki akcesoriom nie będą one zauważalne, a Twoje łóżko stanie się wygodne i przede wszystkim doskonale zaaranżowane.
Udostępnij