Budowa kurnika – jak rozpocząć własną hodowlę kur

Udostępnij

Własna hodowla kur na potrzeby prywatne to znakomity sposób zapewnienia sobie stałego dostępu do świeżych i zdrowych jajek oraz mięsa drobiowego. By jednak móc korzystać z tego rodzaju dobrodziejstw, musimy najpierw zadbać o odpowiednie warunki dla naszego ptactwa hodowlanego. Jak zbudować kurnik, który będzie spełniał wszelkie wymogi? Jakich przepisów prawnych i formalności należy przestrzegać podczas takiej budowy?

einen Hühnerstall bauen

Udostępnij

Własna hodowla kur na potrzeby prywatne to znakomity sposób zapewnienia sobie stałego dostępu do świeżych i zdrowych jajek oraz mięsa drobiowego. By jednak móc korzystać z tego rodzaju dobrodziejstw, musimy najpierw zadbać o odpowiednie warunki dla naszego ptactwa hodowlanego. Jak zbudować kurnik, który będzie spełniał wszelkie wymogi? Jakich przepisów prawnych i formalności należy przestrzegać podczas takiej budowy?

Budowa kurnika – przepisy i regulacje prawne

Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace i tym samym rozpocznie się nasza budowa kurnika przydomowego, powinniśmy zaznajomić się ze wszystkimi obowiązującymi przepisami regulującymi tego rodzaju przedsięwzięcia. Tym co najistotniejsze jest fakt, że przepisy prawne dotyczące zasad budowania obiektów hodowlanych dla kur nie istnieją w naszym kraju. Należy mieć jednak na uwadze stan prawny lokalizacji, w której zawierzamy prowadzić taką hodowlę.

Wielce prawdopodobne, że przydomowe kurniki staną przecież na terenie posesji będącej nieruchomością, która nie jest przeznaczona do celów rolnych. Do tego kury posiadają status zwierząt hodowlanych, a nie domowych. Z tego też względu, celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, przed przystąpieniem do budowy, warto udać się do Urzędu Gminy, któremu podlegamy.

Tam bowiem waśnie znajdują się plany zagospodarowania przestrzeni na terenie całej gminy, a także określane są przepisy związane z użytkowaniem nieruchomości. Niezwykle ważną kwestię stanowią w tym względzie regulaminy mówiące o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy. Warto przejrzeć je z uwagą, gdyż w treści mogą znajdować się zapisy na temat hodowli drobiu i odpowiednich warunków mu zapewnionych.

Co zaś z samą budową obiektu, czyli naszego kurnika? Otóż w świetle prawa, na mocy ustawy z dnia 28 czerwca 2015 r., nie trzeba starać się o żadne pozwolenia w tym względzie, o ile jego powierzchnia nie przekroczy 35 metrów kwadratowych, zaś wysokość 4 metrów. W przypadku kurników przekraczających te wymiary, fakt budowy należy zgłosić do Urzędu Gminy. Budowa kurnika przydomowego nie wiąże także z koniecznością zachowania jego odległości od budynków mieszkalnych. 

Jeśli chodzi o aspekty prawne, warto postarać się także o pisemne zgody sąsiadów na prowadzenie hodowli kur. Dokumenty takie przydadzą się w przypadku, gdyby pobliscy mieszkańcy mieli zamiar zgłaszać do sądu skargi dotyczące zakłócania ich komfortu życia. Chodzi tu o ewentualny zapach oraz hałas.

Budowa kurnika dla niosek

Rozpoczynając budowę kurnika dla niosek koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy teren, na którym ma on stanąć, nie jest podmokły. W tym celu powinno się zbadać poziom wód gruntowych. Jeśli okaże się, że nie przekracza on 1 m, to śmiało możemy przystąpić do realizacji naszych planów. Najpierw więc wylewamy fundamenty. Następnie zaś powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom podłogi. Przyjmuje się, że powinien on znajdować się około 20 – 30 cm nad poziomem gruntu. Pozwoli nam to uniknąć wilgoci.

Niezwykle istotne jest także wejście do kurnika. Powinno być ono skierowane ku wschodowi, dzięki czemu uchronimy nasze kury przed deszczem, a także przed przeciągiem. Podczas budowy kurnika dla niosek nie można zapomnieć również o oknie i ważne w tym względzie są zarówno jego rozmiary, jak i umiejscowienie.

Okno w kurniku nie może być mniejsze niż 1/3 całej powierzchni budynku. Podobnie jak drzwi, powinno wychodzić ono na wschód, tudzież na południowy-wschód. Dzięki temu zyskamy pewność, że oświetlenie słoneczne, będzie docierało do wewnątrz kurnika nawet zimą. Jest to o tyle ważne, iż światło naturalne stanowi źródło witaminy D, zapewniającej nioskom prawidłową gospodarkę fosorowo-wapniową. Witamina D jest również bakteriobójcza, więc warto przestrzegać tych zasad, żeby uzyskać pyszne, pełnowartościowe jajka.

Przejdźmy teraz do wielkości naszego kurnika. Ta zależeć będzie od liczby kur, które w nim zamieszkają. Przyjmuje się, że na 1 m kw. przypadać powinno maksymalnie po dwa ptaki. Warto pomyśleć również o wolierze, gdyż w ciepłe dni kury większość czasu spędzają na dworze. Wewnętrzne ściany kurnika powinny być gładkie, gdyż ułatwi to ich czyszczenie. Zaś wszelkiego rodzaju konstrukcje powinno się wykonywać z heblowanych desek, pomiędzy które można włożyć styropian zapewniający skuteczną izolację naszym nioskom.

Deski przydadzą się także do konstrukcji dachu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym celu skorzystać z dachówek, bądź też płyt PVC. Pod żadnym pozorem nie powinno się używać żadnego rodzaju blach. Ta bowiem bardzo nagrzewa się latem, zaś zimą mocno wychładza.

Budowa kurnika – koszt przedsięwzięcia

Zastanawiając się nad tym, jak zbudować kurnik, z pewnością przyjdzie nam do głowy również pytanie dotyczące kosztów tejże inwestycji. Oczywiście nie istnieją żadne gotowe cenniki pozwalające dokonać wyboru. Kosztorys warto jednak przygotować sobie samemu, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty konstrukcyjne, a także wyposażenie wnętrza. Kluczowe elementy o których należy pamiętać to: prawidłowe oświetlenie w postaci żarówek 3 W na m kw., karmniki oraz poidła, gniazda oraz grzędy.

Budowa kurnika przydomowego

Znając już podstawowe zasady, możemy przejść do kolejnych aspektów, z którymi wiąże się budowa kurnika przydomowego. Pierwszym z nich jest wentylacja. Jej brak, może doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się amoniaku, który zaś będzie przyczyną rozmaitych chorób u kur, takich jak np. problemy z układem oddechowym, choroby oczu, czy też stanów zapalnych nóg. By tego uniknąć warto wyposażyć kurnik w klapy wentylacyjne lub zasuwki.

Jako że amoniak gromadzi się głównie pod sufitem, wspomniane klapy i zasuwki należy instalować w górnej części ścian. Pamiętajmy jednak o pewnej zasadzie – klapa lub zasuwka nawiewna musi znajdować się na ścianie przedniej, wywiewna zaś na tylnej, z tym że nieco wyżej od nawiewnej. W ten sposób unikniemy przeciągu, który zdecydowanie nie przysłużyłby się naszym kurom.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniach przed różnego rodzaju drapieżnikami. Drzwi oraz okna muszą mieć możliwość szczelnego zamknięcia, zaś wspomniane wywietrzniki nie mogą umożliwić żądnemu zwierzęciu dostania się do środka. Można w tym celu użyć siatki drucianej o małych oczkach.

Niezwykle ważny jest również rodzaj ściółki używanej w przydomowym kurniku. Ma ona ogromny wpływ na zdrowie kur i gdy jest zbyt wilgotna mocno twardnieje nie pochłaniając tym samym gazów. W ściółce dobrej jakości, która nie twardnieje np. zimą, zachodzi fermentacja, na skutek której powstaje ciepło, a wraz z nim witamina B będąca bardzo korzystną dla naszych hodowlanych ptaków. Za najlepszy materiał ściółkowy uważane są drewniane wióry, a także trociny i sieczka ze słomy.

Jak zbudować kurnik na działce

Osoby, które nie mają możliwości zbudowania kurnika przydomowego, gdyż np. mieszkają w bloku, również mogą podjąć się hodowli kur. Do tego celu potrzebna będzie jednak działka. Oczywiście zasady budowy kurnika na działce nie różnią się w żaden sposób od tych, które wymieniliśmy dotychczas. Jednakże bywa, że działka znajduje się w znacznej odległości od miejsca naszego zamieszkania, dlatego jeśli chcemy postawić tam kurnik, musimy zadbać wolierę, będącą gwarancją bezpieczeństwa naszych kur.

W ten sposób uchronimy je przed ewentualnymi atakami nie tylko dzikich drapieżników, ale i psów oraz kotów. Tworząc wolierę, należy pamiętać, by oczka w siatce nie były większe niż 1,5 – 2,5 cm. Uchroni to przed przedostawaniem się innych ptaków, które mogą roznosić zarazki i wirusy szkodliwe dla kur. Sama siatka musi być silna, trwała i odporna na rozerwania. Pamiętajmy też by miejsce na działce, w którym zamierzamy postawić kurnik z wolierą, było osłonięte od wiatru.

Budowa kurnika – podsumowanie

Chcąc rozpocząć przygodę z hodowlą kur należy przede wszystkim pomyśleć o odpowiednich dla nich warunkach. Odpowiednia budowa kurnika, zapewniającego bezpieczeństwo, wygodę i zdrowie ptactwa, zaprocentuje wysoką jakością znoszonych przez nie jaj, a także umożliwi utrzymanie naszej hodowli. Myśląc o tym drugim aspekcie, warto zaopatrzyć się również w urządzenia takie jak inkubatory do jaj, które pomogą w procesie wylęgania.  Podejmując się hodowli pamiętajmy także o wszelkich aspektach prawnych związanych jej posiadaniem oraz z budową kurnika.

Materiały źródłowe:

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak przechowywać pellet? Sprawdzone sposoby magazynowania

Pellet to popularne paliwo opałowe, które wymaga odpowiednich warunków składowania, aby zachować swoje właściwości grzewcze i…

Czytaj więcej

Z czego robi się pellet? Rodzaje i klasy pelletu

Czy wiedziałeś, że pellet można wytwarzać z materiałów, które na co dzień traktuje się jako odpady?…

Czytaj więcej

Czym karmić kury, by się dobrze niosły?

Karmienie kur to kluczowy element dbania o ich zdrowie i dobrostan, a także o jakość jaj.…

Czytaj więcej

Ogrodzenie dla kur – które wybrać?

Hodowla kur w przydomowym ogródku staje się coraz bardziej popularna, jednak aby zapewnić im bezpieczeństwo i…

Czytaj więcej