Odprowadzanie ścieków, czyli jak zrobić odpływ z szamba

Udostępnij

Opróżnianie szamba może być procesem kłopotliwym ze względu na trudności techniczne, jak i nieprzyjemne zapachy. Sprawdź jak zrobić odpływ z szamba, by móc pozbywać się ścieków pochodzących z naszego gospodarstwa w sposób samoczynny.

Wie man einen Abfluss aus einer Klärgrube macht

Udostępnij

Opróżnianie szamba może być procesem kłopotliwym ze względu na trudności techniczne, jak i nieprzyjemne zapachy. Sprawdź jak zrobić odpływ z szamba, by móc pozbywać się ścieków pochodzących z naszego gospodarstwa w sposób samoczynny.

Jak odprowadzić ścieki z domu?

Najpopularniejszym sposobem na odprowadzanie ścieków jest przyłączenie domu do sieci kanalizacyjnej. Żeby mieć taką możliwość, należy oczywiście zamieszkiwać w miejscu, w którym taka sieć jest dostępna. lokalizacją. Jeśli tak, to wystarczy na minimum 30 dni przed terminem budowy przyłącza zgłosić ten fakt w Starostwie Powiatowym, a także ustalić warunki przyłączenia z jednostką zarządzającą siecią kanalizacyjną.

Warto wiedzieć, że przyłączenie domowych ścieków do sieci kanalizacyjnej, przepisów jest w świetle wymogiem koniecznym. Tym samym jesteśmy także zobowiązani do wnoszenia opłat za odprowadzanie ścieków. Przyjęło się, że ich ilość równa się wodzie zużytej w gospodarstwie. Dlatego, jeśli na naszej posesji używamy wody również do podlewania kwiatów, to zalecamy, by postarać się o pozwolenie na założenie drugiego wodomierza, co pozwoli dokładnie określić, ile ścieków produkuje nasze gospodarstwo, żeby uniknąć zbyt dużych opłat.

Innym sposobem na odprowadzanie ścieków jest budowa własnej oczyszczalni. Wymaga to zainwestowania znacznej kwoty pieniędzy. Jednakże dzięki taniej eksploatacji inwestycja ta dość szybko się zwróci. Posiadając przydomową oczyszczalnię ścieków nie musimy więc korzystać z sieci kanalizacyjnej i płacić za odprowadzanie ścieków. Jednym ze sposobów odprowadzania ścieków jest także budowa szamba.

Dlaczego warto zrobić odpływ z szamba?

Mając na swojej posesji szambo bezodpływowe, musimy liczyć się z koniecznością jego regularnego opróżniania. Za taką usługę również musimy płacić, a jak wykazują statystyki, gospodarstwo, w którym zamieszkuje czteroosobowa rodzina, potrafi wytworzyć nawet 10 m kw. ścieków w ciągu dwóch tygodni. Gromadzenie nadmiaru ścieków w szambie bezodpływowym może wiązać się także z wystąpieniem nieprzyjemnych zapachów.

Znacznie lepiej będzie więc zrobić odpływ z szamba, który pozwoli na jego bieżące opróżnianie, bez żadnej dodatkowej ingerencji. Jeśli nie mamy innej możliwości i zdani jesteśmy wyłącznie na usługi szambowozu, możemy zbudować odpływ w postaci rury, którą poprowadzimy za teren naszej posesji. Dzięki temu szambo będzie mogło być opróżniane nawet pod nieobecność domowników, a pojazd z cysterną nie będzie musiał wjeżdżać na podwórko.

Rodzaje zbiorników na ścieki

Myśląc o tym, jak zbudować odpływ szamba, należy przede wszystkim poznać rodzaje zbiorników na ścieki. Najbardziej popularną niegdyś ich odmianą były zbiorniki z kręgów. I choć z pewnością spotkamy je w starszych gospodarstwach, to obecnie są już bardzo rzadko budowane. Proces ich konstrukcji wygląda tak, że kręgi umieszczane są w odpowiednio głębokim wykopie i następnie uszczelniane na łączeniach. Na koniec pozostaje już tylko wylanie dna szamba. Wadą tego typu konstrukcji jest to, że po kilku latach łączenia tracą swoją szczelność.          

Drugim rodzajem są zbiorniki betonowane na miejscu. Ten rodzaj konstrukcji cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na fakt, że projekt wykonywany jest wedle indywidualnych potrzeb klienta. Chodzi tu zarówno o rozmiar, jak i kształt takiego zbiornika. Zaletą jest również to, że podczas prac, nie jest używany ciężki sprzęt budowlany. Jeśli chodzi zaś o szczelność, to w tym przypadku zależy ona od jakości betonu. Najlepiej sprawdza się więc beton o obniżonej nasiąkliwości.

Kolejną opcją są prefabrykowane zbiorniki betonowe. Ich zaletą jest łatwość budowy tego typu szamba, a także stosunkowo niska cena. Cała praca polega na opuszczeniu zbiornika do wykopu. Nie wymaga ani uszczelniania, ani kotwienia, ani też dodatkowego obciążenia. Jeśli też zostanie solidnie zaimpregnowany, może służyć przez długie lata. Jedynym minusem może być to, że do umieszczenia takiego zbiornika w wykopie potrzebny jest dźwig.

Ostatnim rodzajem są prefabrykowane zbiorniki z tworzyw sztucznych. Osoby decydujące się na szambo oparte na takim rozwiązaniu, mają duże spektrum wyboru. Zbiorniki z laminatów są bowiem dostępne w rozmaitych kształtach oraz wielkościach. Są bardzo lekkie, więc podczas budowy szamba, nie trzeba angażować ciężkiego sprzętu. Najważniejszą zaletą zbiorników z tworzyw sztucznych jest ich wysoka szczelność. Charakteryzują się także odpornością na działanie substancji chemicznych zawartych w ściekach.

Jeśli chodzi zaś o wady, prefabrykowane zbiorniki z tworzyw sztucznych mogą łatwo ulec uszkodzeniom mechanicznym, np. podczas montażu. Nie zaleca się także używania ich do budowy szamb na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych. Puste zbiorniki mogą bowiem zostać wypchnięte przez wodę. O ile można temu zapobiec, stosując kotwienie zbiornika, o tyle w przypadku terenów podmokłych lub gliniastych będzie to niemożliwe. Tam najlepiej więc użyć zbiornika betonowego. Dzięki swojemu ciężarowi z pewnością nie zostanie wypchnięty.

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym

Jednym ze sposobów na odprowadzanie ścieków z domu jest budowa oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Elementarną częścią tego typu konstrukcji jest trzykomorowy osadnik, służący do filtracji ścieków. Zbiornik w takiej oczyszczalni łączy w sobie funkcje separatora tłuszczu i osadnika gnilnego, co sprawia, że do drenażu wędrują wstępnie oczyszczone ścieki. Tam natomiast dochodzi do kolejnej filtracji.

Tego typu rozwiązania są niezwykle popularne nie tylko z racji swojej niezawodności i wydajności. Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym są też bowiem rozwiązaniem stricte ekologicznym. Ścieki odprowadzone do gruntu są bowiem całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Do zalet zaliczyć możemy również prostą konstrukcję i niewielkie koszty eksploatacji. Minusem zaś jest to, że aby móc skorzystać z dobrodziejstw takiej instalacji, potrzebna jest przestrzeń około 40 m kw. Z tego też względu polecamy ją dla dużych działek.

Oczyszczalnia ze złożem biologicznym

Innym z rozwiązań jeśli chodzi o odprowadzanie ścieków jest oczyszczalnia ze złożem biologicznym. Zbiornik wchodzący w skład takiej instalacji wypełniony jest nieustannie napowietrzanym złożem biologicznym. Materiał filtracyjny zaś stanowią najczęściej żwir ceramiczny, kamienie, skały wulkaniczne lub też np. siatka polietylenowa. Zasada działania jest taka, że do zbiornika ze złożem biologicznym wpływają ścieki częściowo oczyszczone w osadniku gnilnym.

W zbiorniku zachodzą tlenowe procesy rozkładu zanieczyszczeń. Na powierzchni ścieków wytwarza się błona biologiczna z bakterii, które odżywiają się związkami zawartymi w ściekach. W miarę czasu błona zwiększa swoją grubość i zostaje usuwana do osadnika wtórnego. Następnie ponownie trafia do osadnika wstępnego, mieszając się z bieżącymi ściekami. W kolejnym etapie jest przekazywana do złoża biologicznego. Oczyszczone przez bakterie ścieki są więc na tyle czyste, że nie zagrażając środowisku naturalnemu.

Proces budowania odpływu z szamba

Jak zrobić odpływ szamba? Pierwszym zadaniem będzie zakup rury drenażowej, najlepiej o średnicy około 110 mm. Następnie w zbiorniku bezodpływowym robimy otwór o tej samej średnicy, którą ma rura (czyli w naszym przypadku 110 mm). Kolejną czynnością będzie wykopanie rowu, który będzie miał długość 50 – 100 m, lecz którego głębokość sięgać będzie około 30 cm poniżej otworu w zbiorniku.

Dno rowu wykładamy kruszywem, owijamy rurę drenażową geowłókniną i wkładamy do rowu. I tu niezwykle ważne jest, by poziom rury przez całą długość nie wychodził poza wysokość otworu. Spadki są jak najbardziej wskazane. Ułożoną w ten sposób rurę zasypujemy warstwą kruszywa, rozwijamy rolkę geowłókniny i zasypujemy ziemią.

Jak zrobić odpływ z szamba – podsumowanie

Zastanawiając się jak zrobić odpływ szamba, warto rozważyć czy aby na pewno jest nam on potrzebny. Jeśli mamy dostęp do sieci kanalizacyjnej, można zdecydować się na podłączenie do niej swojego gospodarstwa domowego. W ten sposób problem odpływu ścieków praktycznie nie istnieje. Jedynym minusem takiego rozwiązania są rachunki za odprowadzanie nieczystości.

Jeśli jednak z jakichś względów skazani jesteśmy wyłącznie na szambo w postaci zbiornika bezodpływowego, warto rozważyć możliwość budowy jednego z rodzajów oczyszczalni lub też pokusić o system odprowadzania ścieków, polegający na wyprowadzeniu rury drenażowej poza teren własnej posesji. Umożliwi to szambowozowi łatwy dostęp do ścieków, bez konieczności wjeżdżania na nasze podwórko.   

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Z czego zrobić ściankę działową? Przegląd materiałów

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, gdy chcesz funkcjonalnie podzielić przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Wybór materiału…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej

Sinizna drewna – dlaczego powstaje i jak ją zwalczyć?

Sinizna drewna to problem, który potrafi zepsuć wygląd i obniżyć wartość nawet najpiękniejszego kawałka drewna. Czym…

Czytaj więcej