Uwielbiasz pić wino? Z pewnością wiesz zatem, że najlepiej smakuje wtedy, gdy jest serwowane w optymalnej temperaturze. Tę osiągniesz bez trudu, jeśli wyposażysz swoje mieszkanie lub lokal gastronomiczny w winiarkę do zabudowy lub wolnostojącą. Sprawdź, jaka chłodziarka do wina sprawdzi się najlepiej!
Uwielbiasz pić wino? Z pewnością wiesz zatem, że najlepiej smakuje wtedy, gdy jest serwowane w optymalnej temperaturze. Tę osiągniesz bez trudu, jeśli wyposażysz swoje mieszkanie lub lokal gastronomiczny w winiarkę do zabudowy lub wolnostojącą. Sprawdź, jaka chłodziarka do wina sprawdzi się najlepiej!
- Jak działa winiarka?
- Chłodziarka do wina do zabudowy czy wolnostojąca
- Wymiary chłodziarek do wina do zabudowy
- Jak działa chłodziarka do wina ze strefami temperatur?
- Rodzaje zabezpieczeń w winiarkach
- Czym kierować się przy wyborze chłodziarki do wina?
- Chłodziarki do wina do lokali gastronomicznych
- Jaka chłodziarka do wina – podsumowanie
Jak działa winiarka?
Każde wino powinno być serwowane po odpowiednim schłodzeniu – dopiero wtedy możliwe jest pełne wyeksponowanie wszystkich znajdujących się w nim aromatów. Dlatego też winiarka do zabudowy okazuje się niezastąpionym urządzeniem AGD dla każdego konesera tego szlachetnego trunku.
Można by się jednak zastanawiać, dlaczego nie można chować wina do zwykłej lodówki do przechowywania żywności? Czy na pewno potrzebny jest do tego celu dodatkowy sprzęt? Na pewno dla osób, które lubią wino, ale nie jest ono ich pasją, zwykła chłodziarka okaże się wystarczająca. Jednak należy mieć świadomość, że temperatura w lodówce najczęściej nie jest przystosowana do schładzania różnych rodzajów wina – warunki w niej panujące mają na celu wydłużyć świeżość żywności. Wina natomiast mają specyficzne wymagania – dla białego idealną temperaturą chłodzenia jest ok. 10-15°C, czerwone powinno trzymać się w ok. 17°C, różowe najlepiej smakuje, gdy osiągnie 9-10°C, a szampan powinien być niemalże lodowaty – ok. 6-9°C. Winiarka sprawdzi się więc jako wyposażenie kuchni gastronomicznej, a także mieszkania każdego miłośnika wina.
Chłodziarka do wina do zabudowy czy wolnostojąca
Pod względem konstrukcji do wyboru masz dwa rodzaje chłodziarek do wina. Czym się kierować przy wyborze?
- Winiarka do zabudowy – tego typu urządzenia są zaprojektowane tak, by można było umieścić je w ciągu szafek kuchennych. Dzięki temu zostaną perfekcyjnie wkomponowane w kuchenną przestrzeń, a w razie potrzeby całkowicie ukryte frontem meblowym.
- Wolnostojąca chłodziarka do wina – tego typu urządzenia są tańsze od winiarek do zabudowy i sprawdzają się w rozmaitych sytuacjach. Okażą się świetnym wyborem, jeśli składzik na wino planujesz zrobić w spiżarni, albo jeśli zechcesz, by wino w lokalu gastronomicznym zostało wyeksponowane – tak, by odwiedzający Twoją restaurację goście mogli podziwiać butelki z trunkami od razu po przestąpieniu progu.
Wymiary chłodziarek do wina do zabudowy
Kolejnym, kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, szukając idealnej chłodziarki na wino, jest jej pojemność. Jeśli chodzi o winiarki do zabudowy, wymiary najczęściej są standaryzowane, by można było bez problemu dopasować je do kuchennych mebli. Wśród nich znajdziesz modele o szerokości 15, 30, 40 lub 60 cm.
Istotniejszy z punktu widzenia przechowywania wina okaże się jednak litraż chłodziarek. Należy jednak pamiętać, że pojemość podawana w litrach nie oznacza, ile litrów wina zmieści się w urządzeniu. Można w zaokrągleniu przyjąć, że 100-litrowa winiarka pozwoli na schowanie ok. 33 standardowych butelek wina o pojemności 0,75 l.
Jak działa chłodziarka do wina ze strefami temperatur?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy rodzaj wina ma inne wymagania odnośnie preferowanej temperatury przechowywania. Dlatego też niektórzy producenci zdecydowali się na stworzenie chłodziarek do wina podzielonych na strefy. W każdej z nich możesz ustawić inną temperaturę, a zatem taka winiarka będzie idealna do przechowywania białego, czerwonego, różowego czy musującego wina! Warto jednak mieć świadomość, że tego typu urządzenia są odpowiednio droższe.
- Witryna chłodnicza na napoje – 984 l 5 199,00 zł
- Witryna chłodnicza na napoje – 170 l
-
Szafa chłodnicza – 590 l – biała
4 599,00 zł4 149,00 zł - Witryna chłodnicza na napoje – 391 l
Rodzaje zabezpieczeń w winiarkach
Nowoczesna lodówka na wino powinna być wyposażona w zabezpieczenia, pozwalające na prawidłowe przechowywanie alkoholu przez cały czas. W związku z tym doceniane są wszystkie winiarki z drzwiami, które domykają się automatycznie – dzięki temu unikniesz niechcianej sytuacji, w której temperatura wewnątrz chłodziarki do wina znacznie wzrośnie i pozostanie taka aż do momentu, kiedy po raz kolejny zechcesz sięgnąć po wino. Innym zabezpieczeniem chroniącym przed takim zdarzeniem jest alarm dźwiękowy informujący o niedomkniętych drzwiach.
Zarówno w lokalach małej gastronomii, jak i w każdym domu, w którym są dzieci, z pewnością docenisz także możliwość zamknięcia lodówki na wino na klucz lub chociażby zabezpieczenia jej w taki sposób, by otworzenie jej było możliwe dopiero po wciśnięciu odpowiedniej sekwencji przycisków.
Czym kierować się przy wyborze chłodziarki do wina?
Zastanawiasz się, co jeszcze powinno wyróżniać dobrą chłodziarkę do? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów:
- Oświetlenie – wino należy przechowywać w ciemności. Dlatego łagodne, ciepłe światło w chłodziarce na wino powinno zapalać się tylko na czas poszukiwania pożądanej butelki.
- Filtry powietrza – w lodówce na wino powinien znajdować się także filtr powietrza, najlepiej węglowy. Będzie on eliminował z winiarki wszelkie zapachy, aby te nie przedostały się przez korek do długo przechowywanego w chłodziarce wina. Z tego względu należy też pamiętać o regularnym myciu lodówki.
- Panel sterowania – nowoczesne winiarki mają elektroniczne sterowanie wspomagane wyświetlaczem LCD. Taki zestaw umożliwia precyzyjne dobieranie temperatury oraz zapewnia łatwą obsługę urządzenia.
- Wilgotność powietrza – to kolejny aspekt wpływający na jakość przechowywanego w chłodziarce wina. Powietrze, które przepływa przez korek nie może być ani za suche, aby zbyt wilgotne, dlatego w dobrych winiarkach stosowane są kamienie wulkaniczne utrzymujące wilgotność powietrza na stałym, optymalnym poziomie.
- Półki w chłodziarce do wina – istotną kwestią okazują się także stabilne, regulowane półki. Powinny być odporne na drgania, by wino mogło leżakować w spokoju oraz umożliwiać przechowywanie win w rozmaitych butelkach – dlatego warto pomyśleć o możliwości dostosowywania półek do ich kształtów.
Chłodziarki do wina do lokali gastronomicznych
W restauracjach i barach do przechowywania wina częściej wybiera się chłodziarki gastronomiczne wolnostojące niż winiarki pod zabudowę. Wynika to z kilku czynników – miejsca, w którym się je ustawia (przeważnie na widoku, np. za barem) oraz wymiarów. W lokalach gastronomicznych cenione są bowiem pojemne lodówki na wino, które pozwalają przechowywać spore ilości butelek, również z innymi rodzajami alkoholu.
Jaka chłodziarka do wina – podsumowanie
Szukając idealnej chłodziarki na wino, należy przede wszystkim mieć na uwadze własne potrzeby. Jeśli chętnie kolekcjonujesz butelki i lubisz, gdy długo leżakują, by nabrać pełni smaku, wówczas zdecyduj się na większe lodówki wolnostojące, które ustawisz w spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym lub wyeksponujesz w salonie w części z barkiem. Z kolei do przechowywania wina w mniejszych ilościach idealnie sprawdzi się winiarka do zabudowy. Niezależnie od ostatecznego wyboru zadbaj, aby urządzenie tworzyło warunki pozwalające wydobyć z każdego rodzaju wina to, co najlepsze!
Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.
Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].
Udostępnij