Chcesz, by Twoja kuchnia była w pełni funkcjonalna, a przygotowywanie posiłków łatwe i szybkie? W takim razie zadbaj o optymalne wyposażenie swojej strefy gotowania i wybierz najpotrzebniejsze sprzęty małego AGD. Parowar czy kombiwar? Sprawdź, które urządzenie ma lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.
Chcesz, by Twoja kuchnia była w pełni funkcjonalna, a przygotowywanie posiłków łatwe i szybkie? W takim razie zadbaj o optymalne wyposażenie swojej strefy gotowania i wybierz najpotrzebniejsze sprzęty małego AGD. Parowar czy kombiwar? Sprawdź, które urządzenie ma lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.
Jak działa kombiwar?
Zanim poznasz najważniejsze różnice pomiędzy kombiwarem a parowarem, dowiedz się najpierw, czym są oba urządzenia. Zacznijmy od kombiwaru, który nie jest standardowym wyposażeniem kuchni, choć potrafi bardzo wiele i w niektórych gospodarstwach domowych z powodzeniem mógłby stanowić alternatywę dla bardziej zaawansowanych sprzętów.
Popularność kombiwarów ciągle rośnie, więc i oferta rynku staje się coraz atrakcyjniejsza. Nic dziwnego – wiele osób wybiera kombiwar zamiast standardowego piekarnika, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca w niewielkiej kuchni. Czym zatem jest kombiwar, skoro potrafi zastąpić sprzęt AGD, bez którego domorośli kucharze nie wyobrażają sobie gotowania?
Jak działa kombiwar? Urządzenie składa się z żaroodpornej misy, wentylatora i halogenowych żarówek wykorzystujących podczerwień do wytwarzania ciepła oraz dezynfekowania żywności. Wentylator tworzy natomiast funkcję termoobiegu – co to takiego? Tryb pozwalający na równomierne rozprowadzanie gorącego powietrza po całej przestrzeni roboczej, a więc zapewniający perfekcyjne efekty gotowania. Na nowoczesnych kombiwarach znajdziesz też rozbudowany panel sterowania umożliwiający łatwe korzystanie z licznych programów automatycznych i innych ustawień kombiwaru.
Niektórzy porównaliby kombiwar do prodiża, choć jest to dla niego dość krzywdzące zestawienie. Owszem, sprawdza się on we wszystkich sytuacjach, przed którymi stawiane były popularne dawniej prodiże, ale oprócz tego potrafi o wiele więcej. Na co możesz liczyć?
- Pieczenie – jak już wspomnieliśmy, kombiwar ma zastępować piekarnik, więc możesz liczyć w jego przypadku na szerokie możliwości w zakresie pieczenia. Niezależnie od tego, czy chcesz przygotować mięso, warzywa, ryby, zapiekanki, czy też nawet ciasta – masz taką możliwość, a co więcej, kombiwar w porównaniu do piekarnika pozwala na szybsze pieczenie, co z kolei przekłada się na większą soczystość mięsi warzyw.
- Smażenie – marzysz o chrupiących frytkach i idealnie wysmażonym kotlecie, jednak wiesz, że nie są to dania najlepsze dla Twojego organizmu? Z kombiwarem może się to zmienić – urządzenie pozwala na smażenie z niewielką ilością tłuszczu, a więc ułatwia przygotowywanie zdrowszych posiłków.
- Grillowanie – akcesoria, takie jak ruszt, rozszerzają możliwości kombiwaru. To właśnie on sprawia, że w urządzeniu uda Ci się grillowanie ryb, mięsiw i warzyw.
- Gotowanie na parze – a może coś zdrowego na obiad? Do kombiwaru wlej wodę, a na niej ustaw tackę z otworami, by ułożyć na niej produkty przeznaczone do ugotowania na parze!
- Podgrzewanie dań – nie wiesz, o której Twoje dzieci wrócą z zabawy na dworze, ale wiesz, że na pewno będą bardzo głodne? Przygotuj się na błyskawiczne podanie im obiadu – włóż danie do kombiwaru i wybierz opcję podgrzewania, by błyskawicznie zapewnić potrawom idealną temperaturę.
- Rozmrażanie – dzięki szerokiemu zakresowi regulacji temperatury urządzenie nadaje się również do rozmrażania ryb, mięs czy chleba.
Kombiwary sprawdzają się w wielu sytuacjach – również wtedy, gdy trzeba ugotować jaja na śniadanie czy też zrobić grzanki. Okazują się więc niezastąpione podczas robienia pożywnych i smacznych śniadań.
Zdrowa żywność, czyli jak działa parowar?
Kombiwar czy parowar? Tym razem poznaj działanie parowaru, Urządzenie to kochają wszyscy miłośnicy zdrowych, beztłuszczowych diet – dzięki niemu przygotowywanie pełnowartościowych, ale niskokalorycznych obiadów jest w zasięgu zabieganych osób oraz z tych z umiarkowanymi umiejętnościami kulinarnymi. Najczęściej składa się z trzech pięter, co pozwala na przygotowanie trzech elementów obiadu jednocześnie – np. ryżu, ryby lub mięsa i warzyw.
W parowarze wszystko przyrządzisz bez najmniejszego dodatku tłuszczu, a przy tym zachowując pełnię składników odżywczych, witamin i minerałów poszczególnych produktów spożywczych. Jak sama nazwa wskazuje, czynnikiem wykorzystywanym do obróbki termicznej w tym przypadku jest para wodna. Urządzenie wyposażone jest w spory pojemnik na wodę, która w procesie podgrzewania zamienia się w parę wodną. Ta unosi się do góry i to właśnie w niej gotują się produkty poukładane na poszczególnych piętrach parowaru.
Parowar doskonale sprawdzi się też podczas przygotowywania pierogów, pampuchów, klusek i innych dań mącznych. Jest to zatem dość uniwersalne urządzenie, choć swoją funkcjonalnością nie może się równać z opisanym wcześniej kombiwarem.
Podstawowe różnice między kombiwarem a parowarem
Różnic pomiędzy parowarem a kombiwarem jest mnóstwo – są to dwa odrębne urządzenia, które będą odpowiadały potrzebom różnych użytkowników. Tym, co je łączy, jest z pewnością możliwość przygotowywania posiłków w prosty sposób i w krótkim czasie, a także fakt, że do obu sprzętów możesz podczas gotowania zaglądać, bez konieczności otwierania pokrywy – ścianki w kombiwarach i parowach są przezroczyste, co ułatwia kontrolowanie procesu. Jakie są równice pomiędzy parowarem a kombiwarem?
- Sposób działania – w przypadku kombiwaru za obróbkę termiczną odpowiada wspomniany już termoobieg, natomiast w parowarze – para wodna.
- Funkcjonalność – parowary oferują ograniczone możliwości przyrządzania posiłków – pozwalają jedynie na gotowanie na parze, za to sprawdzają się przy naprawdę różnych produktach spożywczych. Możliwości kombiwaru są o wiele większe, a co najważniejsze, może on także zastąpić parowar!
- Liczba komór gotowania – o ile w kombiwarze faktycznie możesz gotować na parze, o tyle nie będziesz w stanie przyrządzić w nim tyle jedzenia, co do parowarze. Kombiwar wyposażony jest w jedno duże naczynie żaroodporne, natomiast parowar może mieć sporą liczbę pięter.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?
Niezależnie od tego, na które z urządzeń się zdecydujesz – kombiwar czy parowar, powinieneś zwrócić uwagę na następujące cechy urządzeń;
- Moc – im wyższa, tym większą wydajnością cechują się urządzenia i tym samym pozwalają na szybsze przygotowywanie posiłków.
- Pojemność – w przypadku parowaru chodzi o liczbę dostępnych pięter, natomiast w kombiwarze liczy się pojemność żaroodpornego naczynia. Wybierz sprzęt, który pozwoli Ci przyrządzić ilość jedzenia odpowiadającą Twoim potrzebom.
- Liczba programów – cecha ta dotyczy przede wszystkim kombiwarów, które mogą mieć naprawdę wiele funkcji i możliwości w zakresie obróbki termicznej żywności. Jeśli zaś chodzi o parowary, kluczowa okaże się możliwość określania czasu gotowania na każdym piętrze z osobna.
- Akcesoria – o funkcjonalności kombiwaru i parowaru często decydują akcesoria – do parowaru dołączane są chociażby pojemniki do efektywnego gotowania ryżu lub niewielkie zbiorniki na zioła i przyprawy, za sprawą których dania stają się aromatyczne. Z kolei przy wyborze kombiwaru kluczowe okażą się ruszty do smażenia i grillowania, tacki do gotowania na parze, szpikulce na szaszłyki czy szczypce do przewracania mięsa i warzyw.
- Możliwość mycia w zmywarce – warto, aby pojemniki do gotowania i akcesoria nadawały się do automatycznego zmywania, co ułatwi Ci wykonywanie codziennych prac kuchennych.
Wady i zalety kombiwaru i parowaru
Warto podsumować wszystkie zalety, ale i wady parowaru i kombiwaru. Co wyróżnia każde z tych urządzeń?
Zalety kombiwaru:
- Gotowanie różnymi technikami kulinarnymi,
- Zastępuje kilka urządzeń kuchennych,
- Równomierne pieczenie,
- Automatyczne programy i łatwa obsługa,
- Niska cena,
- Spora pojemność naczynia,
- Mobline urządzenie możesz zabrać np. na kemping.
Wady kombiwaru:
- Mniejsza funkcjonalność od piekarnika – nie przygotujesz w nim pizzy czy ilości jedzenia odpowiedniej dla większej liczby gości,
- Trudność w przyrządzaniu kilku dań jednocześnie – każdy z dodatków do obiadu należy przygotowywać osobno, co utrudnia serwowanie gorących dań.
Zalety parowaru:
- Możliwość wygodnego przygotowania całego obiadu w krótkim czasie,
- Beztłuszczowe gotowanie,
- Zachowanie wszystkich składników odżywczych produktów spożywczych,
- Banalna obsługa,
- Automatyczne gotowanie z timerem,
- Niska cena.
Wady parowaru:
- Niewielkie możliwości – tylko do gotowania na parze,
- Niska moc – parowary bardzo często mają niską moc, przez co gotowanie na parze trwa dość długo,
- Zajmuje sporo miejsca w kuchni.
Kombiwar a parowar do lokali gastronomicznych
Czy kombiwar i parowar sprawdzą się jako wyposażenie lokali gastronomicznych? O ile to pierwsze urządzenie ma szansę w nich zaistnieć, o tyle drugie jest naprawdę rzadko spotykane. Wynika to z tego, że mało kto chodzi do restauracji po to, by zjeść gotowane na parze warzywa czy mięsa. Kombiwar natomiast ma sporo zalet i zastosowań, przez co profesjonalni kucharze łatwo znajdują dla niego zastosowanie. Świetnie nadaje się do szybkiego zapiekania dań – robi to o wiele szybciej niż tradycyjny piekarnik gazowy czy elektryczny. Usprawnia odmrażanie półproduktów czy grillowanie pysznych mięs. To właśnie prędkość, z jaką przyrządza potrawy, jest jego główną zaletą, choć nie należy ukrywać, że kombiwar sprawdzi się raczej w małym bistro niż w wielkiej kuchni gastronomicznej. Podobnie jest z multicookerami czy szybkowarami, które są bardzo praktyczne i wszechstronne, ale też nie zawsze znajdują zastosowanie w większych knajpach.
Kombiwar czy parowar – podsumowanie
Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety, można łatwiej podjąć decyzję – kombiwar czy parowar? Okazuje się jednak, że nie da się jednoznacznie wskazać lepszego urządzenia. Choć w kombiwarze z powodzeniem możesz przygotowywać jedzenia na parze, to i tak powinieneś wybrać parowar, jeśli właśnie taka forma gotowania jest najczęściej przez Ciebie stosowaną. Parowar zapewni Ci lepsze, precyzyjniejsze efekty, a także pozwoli gotować większe ilości jedzenia naraz. Z kolei kombiwar okaże się lepszym wyborem dla tych, którzy lubią eksperymentować, a poszczególne potrawy szybko im się nudzą. To urządzenie na pewno zachwyci ich swoją wszechstronnością.
Jak prowadzić biznes gastronomiczny? Który sprzęt wybrać do restauracji, baru lub foodtrucka? Jakie potrawy dodać do menu? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi na kanale Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage’u na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Fachowych porad udziela ekspert gastronomiczny Michał Orłowski, ambasador marki Royal Catering.
Zapraszamy do współtworzenia kanału i dzielenia się pomysłami na odcinki. Napisz do nas na adres: [email protected].
Udostępnij