Pieczona kaczka, kurczak z rożna czy ociekająca serem pizza – piekarnik elektryczny otwiera przed Tobą zupełnie nową jakość przygotowywania domowych posiłków. Jednak często po pieczeniu wewnątrz komory pozostają tłuste plamy i przypalenia. Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik, by móc gotować obiady w higienicznych warunkach?
Pieczona kaczka, kurczak z rożna czy ociekająca serem pizza – piekarnik elektryczny otwiera przed Tobą zupełnie nową jakość przygotowywania domowych posiłków. Jednak często po pieczeniu wewnątrz komory pozostają tłuste plamy i przypalenia. Jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik, by móc gotować obiady w higienicznych warunkach?
Jak wyczyścić piekarnik z funkcją samoczyszczenia?
Wizja szorowania wnętrza piekarnika elektrycznego zniechęca Cię do przygotowywania pysznych, pieczonych dań? Jeśli wyjątkowo nie przepadasz za tego typu pracami, mamy dla Ciebie dobrą informację! Coraz popularniejsze stają się urządzenia z funkcją samoczyszczenia, dzięki którym możesz łatwo i bez wysiłku zadbać o higienę kuchennych sprzętów. Jak czyścić piekarnik przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii?
Jak działa kataliza
Czyszczenie katalityczne tak naprawdę nie jest żadnym dodatkowym programem piekarnika – jest to funkcja, która działa przez cały czas pieczenia potraw. Na czym polega? Ścianki wewnątrz komory pieczenia wykończone są panelami katalitycznymi, które mają mikrootwory gromadzące zanieczyszczenia. Te są systematycznie wypalane podczas pieczenia, co ma swoje zalety – nie musisz włączać specjalnego trybu czyszczenia, co jest rozwiązaniem ekonomicznym i bardzo prostym w codziennym użytkowaniu.
Czym jest pyroliza
Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu lub innych intensywnych zabrudzeń? W tym przypadku szczęściarzami okażą się posiadacze piekarnika z funkcją pyrolizy! Tę opcję samoczyszczenia, w przeciwieństwie do katalizy, musisz włączyć osobno – nie działa razem z pieczeniem potraw, a to z bardzo prostego względu. Urządzenie zostaje w tym przypadku rozgrzane aż do 500°C, a w takiej temperaturze wszystkie zabrudzenia, tłuszcz i resztki jedzenia zostają spopielone. Kiedy program czyszczenia się zakończy, wystarczy, że przetrzesz komorę pieczenia wilgotną ściereczką, aby pozbyć się popiołu i móc cieszyć się idealnie czystym piekarnikiem.
Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?
Jeśli chcesz umyć piekarnik z termoobiegiem, również możesz sobie pomóc, by nie musieć całego wnętrza z wysiłkiem szorować – jak wyczyścić piekarnik parą wodną? Do tego celu potrzebne Ci będzie naczynie żaroodporne, do którego nalejesz 250 ml wody i ewentualnie sok z cytryny. Piekarnik nastaw na ok 150°C – wybierz grzanie i termoobieg, który będzie równomiernie rozprowadzał po całej komorze powstającą pod wpływem wysokiej temperatury parę wodną z cytryną. Wyłącz i piekarnik i poczekaj, aż ostygnie, a następnie weź ściereczkę i dokładnie przetrzyj wszystkie ścianki. Zabrudzenia zmiękczone parą powinny schodzić z nich bez trudu, więc czyszczenie piekarnika nie zajmie Ci wiele czasu.
Jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem?
Co jednak, jeśli piekarnik nie ma funkcji samoczyszczenia, a metoda z parą wodną nie przyniosła oczekiwanych rezultatów? Wówczas warto sięgnąć po sprawdzone, choć niekoniecznie konwencjonalne triki. Jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem? Poznaj nasze propozycje!
- Czyszczenie piekarnika sodą – na tłuste, trudne do usunięcia zabrudzenia często stosowana jest soda oczyszczona. Świetnie radzi sobie podczas czyszczenia stali nierdzewnej, ale idealnie sprawdzi się również przy myciu bardzo brudnego piekarnika. Jak używać tego produktu podczas kuchennych porządków? Sodę należy wymieszać z wodą tak, by powstała gęsta pasta. Do takiego preparatu można dodać odrobinę octu, soku z cytryny czy soli, by spotęgować czyszczące działanie całego środka. Gotową mieszankę nakładaj na zabrudzone miejsca i pozostaw na ok. dwie godziny. Po tym czasie zmyj pastę wilgotną ściereczką – wraz z nią z powierzchni ścianek piekarnika powinny zejść również wszelkie zabrudzenia.
- Mieszanka soli i parafiny – jak usunąć brud z piekarnika, jeśli nie poradziły z nim sobie zwykłe metody? Wysoką skutecznością wyróżnia się preparat przygotowany z soli i parafiny w proporcjach odpowiednio 2:1. Wyczyść komorę roztworem, a następnie umyj ją wodą z dodatkiem soli – takie działanie powinno przynieść oczekiwane skutki.
- Płyn z wody i octu – domową metodą, która rzadko zawodzi, jest używanie octu do mycia. Sprawdza się ona chociażby podczas czyszczenia okapu ze stali nierdzewnej czy innych, otłuszczonych powierzchni kuchennych. Ocet należy wymieszać z wodą w proporcjach 1:1 i przelać miksturę do butelki z atomizerem – ułatwi ona rozprowadzanie płynu po wszystkich ściankach piekarnika. Po kilku minutach tłuste i przypalone zabrudzenia zaczną mięknąć, a Ty będziesz mógł łatwo usunąć je za pomocą ściereczki. Jeśli natomiast resztki nie zeszły całkowicie, cały proces możesz powtarzać aż do uzyskania idealnego efektu końcowego.
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika są bardzo korzystne – cechują się wysoką efektywnością, są niedrogie, a także są przyjaźniejsze środowisku od chemicznych środków czyszczących. Nieważne, czy masz piekarnik gazowy, czy elektryczny – sprawdzą się w każdej sytuacji.
Jak wyczyścić szybę w piekarniku?
Czyszczenie płyty piekarnika i ścianek masz już rozpracowane i zaczynasz się zastanawiać, jak uporać się z myciem szyby? Na tym elemencie również często gromadzą się niechciane zabrudzenia – zdarza się, że opryska ją tłuszcz lub pozostaną na niej resztki jedzenia, które się przypalą. Do czyszczenia tego elementu możesz użyć preparatu do mycia grilla idealnie radzącego sobie z podobnymi zabrudzeniami. Jeśli jednak szukasz bardziej ekologicznej metody, wykorzystaj znany już sposób z pastą z sody.
O ile z zewnętrznych części drzwi piekarnika można bez trudu usunąć zabrudzenia, o tyle problem staje się większy, jeśli tłuszcz przedostanie się pod szkło. Jak wyczyścić piekarnik pomiędzy szybami? W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko rozkręcić drzwi piekarnika i dokładnie umyć szkło od środka, wykorzystując jedną ze znanych metod czyszczenia. Zanim jednak zaczniesz demontować szyby, upewnij się w instrukcji, że Twój piekarnik został przystosowany do takich działań – w niektórych modelach nie da się samodzielnie rozbierać drzwi, ale w takich urządzeniach producenci najczęściej dbają o doskonałą szczelność szyb, dzięki której nie przedostają się za nie zabrudzenia tworzące nieestetyczne zacieki.
Czyszczenie piekarników w lokalach gastronomicznych
Czy piekarnik stanowi jeden z elementów wyposażenia kuchni gastronomicznej? W takim przypadku musisz w szczególny sposób dbać o ten sprzęt. Najważniejsze okaże się regularne czyszczenie piekarnika – najlepiej pod koniec każdego dnia roboczego skrupulatnie usunąć wszelkie resztki jedzenia, ślady tłuszczu i przypalenia. Jeśli będziesz robić to codziennie, możesz mieć pewność, że proces czyszczenia nie będzie zajmujący, a każdy brud bez wysiłku usuniesz ze ścianek piekarnika.
Drugą kwestią jest stosowanie profesjonalnych środków czyszczących. Używanie domowych metod, choć wysoce skutecznych, nie sprawdzi się w przypadku urządzenia, które każdego dnia jest intensywnie eksploatowane. Sposoby opisane powyżej są bowiem czasochłonne, a dobrze wiadomo, że w pracy w gastronomii każda minuta jest na wagę złota. Dlatego w kuchniach restauracji czy kawiarni lepszym wyborem okażą specjalistyczne detergenty, które szybko i efektywnie usuwają brud, a dodatkowo neutralizują też nieprzyjemne zapachy.
Jak wyczyścić piekarnik – podsumowanie
Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Myśl o tej czynności nie musi Ci już spędzać snu z powiek. Przy zachowaniu odpowiedniej regularności oraz stosowania skutecznych sposobów usuwania zabrudzeń z powodzeniem możesz zapomnieć o konieczności używania skrobaków i długotrwałym szorowaniu ścianek komory pieczenia. Znając efektywne metody, możesz cieszyć się znakomitymi efektami bez konieczności poświęcania długich godzin na usunięcie wszystkich nieczystości. Zadbaj o higienę i komfort codziennego przygotowywania posiłków, stosując nasze sprawdzone triki.
Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.
Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].
Udostępnij