Budowa domu jest poważnie obciążającą kieszeń inwestycją. Istnieją na szczęście sposoby na bardzo duże obniżenie kosztów. Podpowiadamy, jak zbudować dom tanio, a przy tym szybko i solidnie.
Budowa domu jest poważnie obciążającą kieszeń inwestycją. Istnieją na szczęście sposoby na bardzo duże obniżenie kosztów. Podpowiadamy, jak zbudować dom tanio, a przy tym szybko i solidnie.
Koszt inwestycji
Na koszty inwestycji związanej z budową domu składa się wiele różnych czynników. Nie zaczniemy jej bez posiadania działki budowlanej. Cena za 1 m kw. jest bardzo zróżnicowana i zależy głównie od umiejscowienia. Najtańsze działki znajdziemy na prowincji, zwłaszcza na wsiach. Tam za metr powierzchni zapłacimy nawet 10-15 razy mniej niż w dużym mieście.
Do pozostałych kosztów zaliczymy także:
- rodzaj materiałów,
- architekturę (styl i wielkość bryły),
- technologię wznoszenia,
- rodzaj instalacji,
- wykończenie,
- metodę budowy (systemem gospodarczym lub przez firmę).
Podchodząc z rozwagą do inwestycji, da się na wszystkich powyższych elementach zaoszczędzić bez widocznego spadku jakości. Należy przy tym pamiętać, że mądre oszczędności nie polegają na stosowaniu najtańszych, ale najbardziej optymalnych rozwiązań. Jeżeli np. zaczniemy stawiać dom z materiałów złej jakości, to w efekcie może okazać się, że budowa z powodu pojawiających się co chwilę problemów będzie trwać w nieskończoność, a nas zrujnują późniejsze remonty.
Koszt budowy domu – robocizna
Kwestią kluczową jest wybór metody budowlanej. Jeżeli powierzymy prace fachowcom, to robocizna wyniesie około 30-40% kosztów budowy domu. To sporo, więc wiele osób zastanawia się, czy w tej kwestii nie postawić na system gospodarczy i samodzielnie zrealizować wszystkie etapy budowy domu.
Należy przy tym pamiętać, że o ile inwestycja prowadzona własnym sumptem wydaje się być z pozoru korzystniejsza dla kieszeni, ponieważ płacimy jedynie za materiały budowlane, to ostatecznie często okazuje się być porównywalna. Przede wszystkim, taka budowa trwa zwykle o wiele dłużej. W tym czasie zmieniają się ceny materiałów (drożeją), a przeciągająca się inwestycja narażona jest m.in. na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.
Czas i pieniądze pochłaniają także niespodziewane problemy (o takie na budowach nie trudno), z którymi profesjonalne ekipy zwykle radzą sobie skuteczniej. Obecnie bardzo wielu doświadczonych budowlańców zastanawia się, jak założyć firmę budowlaną, a tym samym przejść „na swoje”. Dobrym pomysłem będzie więc znalezienie firmy dopiero startującej na rynku, ale tworzonej przez osoby znające się na rzeczy. Takie usługi są zwykle tańsze. Szukać można przez znajomych i polecenie.
Podsumowując, jeżeli mamy umiejętności, dużo wolnego czasu i zapał do pracy – warto spróbować samemu podjąć się wyzwania. Jeśli zaś zamierzamy wejść na nieznane nam wody, raczej dobrze zawczasu odpuścić. Można także wcześniej „potrenować”, sprawdzając np. na własnej skórze, jak zbudować domek na działce ogrodniczej.
Konstrukcja domu, czyli etapy budowy domu
Projekt domu dobrze zlecić osobie mieszkającej w pobliżu. Zwykle jest ona zaznajomiona z lokalnymi wymaganiami, będzie miała również blisko na samo miejsce budowy. Na tym etapie warto wiedzieć, że im prostsza bryła, tym całkowity koszt budowy stanie się mniejszy.
Szczególnie dużo pochłaniają roboty ziemne oraz wymyślne elementy więźby dachowej. Rezygnacja z piwnic, zagospodarowanego strychu oraz dodatkowych elementów – balkonów, wykuszy, tarasów czy ganków – pozwala obniżyć koszty nawet o 40%!
Oszczędzić można także na materiałach wykończeniowych. Dotyczy to zarówno elewacji budynku, jak i wnętrz. Użycie drogich może spowodować, że koszty przekroczą cenę wybudowania domu w stanie surowym. Dodatkowo, decydując się np. na tańszy – ale łatwy w utrzymaniu – plastikowy siding, zamiast ozdobnego tynku czy drewnianych okładzin, odpadną nam w późniejszym czasie dylematy w rodzaju, czym myć elewację?
Podłogi, meble oraz armatura powinny oczywiście spełniać nasze oczekiwania estetyczne, ale warto przy tym rozsądnie zarządzać budżetem. Jeżeli nie jest on zbyt duży, trzeba pamiętać, że elementy wykończenia będzie można dość łatwo w przyszłości wymienić. Na początek dobrze więc wyposażyć dom możliwie tanio. Skromne, ale kompletne wyposażenie, jest zawsze lepsze od wymarzonego, na które już nie starczyło pieniędzy.
Sporo na pewno pochłonie też budowa oddzielnego murowanego garażu. Może więc zamiast niego wystarczy estetycznie wykonana drewniana wiata? Niższe koszty wygeneruje także wydzielenie miejsca na samochód we wnętrzu bryły budynku.
Ściany
Ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych konstruuje się obecnie z szerokiej gamy materiałów. Do najpopularniejszych należą: bloczki betonowe, silikat, cegły, pustaki ceramiczne, kamień, drewno. Wybór optymalnego surowca zależy od wielu czynników, a ceny poszczególnych rodzajów mogą się znacznie różnić, np. w zależności od regionu. Generalnie przy budowie domu murowanego najtańsze okazuje się wzniesienie ścian z ceramiki, następnie betonu komórkowego, keramzytobetonu oraz z sylikatu. Ten ostatni materiał ma jednocześnie wiele zalet, jest m.in. najbardziej odporny na ściskanie.
Dom można oczywiście wybudować także z drewna. Prace trwają dużo szybciej (budowa domu szkieletowego zajmuje zaledwie 4 miesiące), a całkowity koszt wyjdzie zwykle nieco niższy w porównaniu do budynku murowanego podobnej wielkości (średnio o 5%). Należy jednak mieć na uwadze, że z powodu mniejszej popularności tego typu konstrukcji, znalezienie dobrej i doświadczonej ekipy budowlanej, która nie policzy sobie zbyt drogo za pracę, może nie być łatwe. Niestety w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonych robót dość szybko pojawią się problemy z trwałością domu.
Okna i drzwi
Wydawać by się mogło, że im mniejsze okna, tym ostateczny koszt budowy będzie mniejszy. Okazuje się jednak, że oszczędności często są równoważone przez mniejsze zużycie materiałów budowlanych na ściany. Duże okna mają za to wiele zalet – pozwalają obserwować teren na zewnątrz, lepiej doświetlają wnętrze i umożliwiają dogrzewanie za pomocą promieni słonecznych. Starty ciepła przy wyborze modeli o dużej izolacyjności będą zaś niewielkie.
Obecnie na rynku jest wiele modeli okien w bardzo różnych cenach. Wybierając odpowiednie, należy wziąć pod uwagę szczelność oraz wytrzymałość. Generalnie okna plastikowe uznawane są za trwalsze. Nie można ich jednak tak łatwo naprawiać, jak okien drewnianych. Należy przy tym pamiętać, że zakup okien to wydatek jednorazowy – są na lata. Wybór tanich, ale bardzo nieszczelnych okien złej jakości skutkować będzie dużymi stratami ciepła i przez to wygeneruje większe koszty.
Podobnie sprawa wygląda z drzwiami. Zewnętrzne powinny zapewniać nam maksimum ochrony. Warto więc mimo wszystko zainwestować w lepsze modele, które utrudnią ewentualne włamanie.
Kompletując drzwi i okna, należy także zwrócić uwagę na promocje, ponieważ często końcówki serii sprzedawane są przez sklepy budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach.
Dach
Budowa dachu stanowi bardzo ważną pozycję w kosztorysie. Najtańsze będą tradycyjne dachy spadziste bez dodatkowych załamań, lukarn itp. Jeżeli chodzi o pokrycia, najkorzystniejsze w zakupie są od lat blachy i blachodachówki. Warto przy tym zauważyć, że nowoczesne modele odznaczają się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw i wzorów.
Wadą w stosunku do tradycyjnej dachówki jest mniejsza wytrzymałość (też większa podatność na zrywanie), a także gorsze tłumienie hałasów z otoczenia oraz bardzo mała izolacja cieplna.
Narzędzia niezbędne do budowy domu
Aby zbudować dom tanio i solidnie, konieczne jest wyposażenie ekipy w odpowiednie narzędzia. Dobry sprzęt budowlany pozwoli przeprowadzić prace szybko i sprawnie, co pozwala ograniczyć koszty robocizny. Zabierając się za budowę domu, niezbędne na pewno będą:
- betoniarka,
- taczki i wózki do przewozu materiałów,
- zagęszczarka do gruntu,
- zacieraczka do betonu,
- akcesoria: łopaty, szpadle, kielnie, poziomice, gwoździe, śruby itp.
Niezbędne podczas prac wykończeniowych będą różnego typu elektronarzędzia: wiertarki, wkrętarki, noże termiczne do cięcia płyt styropianowych, nitownice, szlifierki do gipsu itp.
Budowę warto również wyposażyć w agregat prądotwórczy, który umożliwi dostęp do zasilania elektrycznego w każdej sytuacji (zobacz: cichy agregat prądotwórczy). Równie przydatne często okazują się też młoty wyburzeniowe, osuszacze powietrza oraz nagrzewnice.
Jak zbudować tani dom – podsumowanie
Zabierając się za budowę domu, należy wziąć pod lupę i przeanalizować bardzo wiele czynników, które pozwolą nam obniżyć koszty. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, najlepiej postawić na prostotę – zwyczajną bryłę bez ozdobnych detali i podpiwniczeń. Użyjmy do budowy uznanych, ale niedrogich materiałów, a będąc na etapie wykańczania – polujmy na promocję. Są to rady uniwersalne, które sprawdzą się w większości przypadków.
Warto przy tym pamiętać, że nowoczesny, energooszczędny dom pasywny będzie w budowie zwykle droższy niż postawienie konstrukcji opartej na tradycyjnych metodach. Pozwoli jednak w przyszłości znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Taniej nie oznacza więc w ostatecznym rachunku zawsze lepiej – i to także należy mieć na uwadze.
Udostępnij