Ogród na balkonie – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Życie w mieście oddala od natury. Dlatego też mieszkańcy bloków i kamienic starają się wprowadzić do swojego otoczenia choćby odrobinę przyrody, tworząc ogrody na balkonach, które są nie tylko piękne, ale często również bardzo pożyteczne. Jak zatem zagospodarować taras, by stał się ostoją spokoju i miejscem hodowli rozmaitych roślin?

Garten auf dem Balkon

Udostępnij

Życie w mieście oddala od natury. Dlatego też mieszkańcy bloków i kamienic starają się wprowadzić do swojego otoczenia choćby odrobinę przyrody, tworząc ogrody na balkonach, które są nie tylko piękne, ale często również bardzo pożyteczne. Jak zatem zagospodarować taras, by stał się ostoją spokoju i miejscem hodowli rozmaitych roślin?

Ogród na balkonie – od czego zacząć?

Ogródek na balkonie przyniesie Ci wiele codziennej radości. Jednak aby tak się stało, konieczne będzie odpowiednie rozplanowanie przestrzeni ze zwróceniem szczególnej uwagi na metraż takiego tarasu. Pierwszym krokiem do stworzenia domowego ogródka na balkonie będzie zatem wykonanie precyzyjnych pomiarów. Przenieś je na kartkę i naszkicuj kształt tarasu, a następnie rozrysuj wszystkie elementy, które zechcesz na nim umieścić.

Na tym etapie zastanów się, jakie masz oczekiwania względem balkonu – czy chcesz, by był on strefą codziennej rekreacji, czy raczej stawiasz na bogactwo uprawianych roślin, w tym również tych jadalnych. Rozważ stylistykę, w jakiej chcesz urządzić otoczenie i zadbaj o odrobinę prywatności, osłaniając się przed wzrokiem sąsiadów. Nadal nie wiesz, jak się zabrać za stworzenie miniogródka na balkonie? Podpowiemy Ci zatem, jakie masz możliwości!

Rodzaje ogrodów balkonowych

Jeśli chodzi o uprawę roślin w ogrodzie na balkonie, do wyboru masz naprawdę wiele możliwości – zarówno pod kątem wyboru kwiatów, warzyw i ziół, jak i sposobu ich uprawy. Która z wersji najbardziej przypadnie Ci do gustu?

Ogród wertykalny

Jak zrobić ogródek na balkonie, by nie zajął całej wolnej przestrzeni, a jednocześnie dał Ci szansę na wyhodowanie różnych odmian kwiatów, warzyw czy ziół? Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji okaże się stworzenie ogrodu wertykalnego, czyli pionowego, za sprawą którego ekonomicznie zagospodarujesz miejsce na tarasie.

Wertykalny miniogródek na balkonie można wykonać z gotowych już komponentów lub zrobić go od podstaw. Potrzebna Ci będzie solidna, wysoka krata – metalowa lub drewniana – oraz uchwyty, za pomocą których będziesz mocować do niej donice. Pojemniki z roślinami powinny być układane pod lekkim kątem, aby stale mieć dobry dostęp do ziemi na czas podlewania i pielęgnowania zieleni, a także by dać roślinom odpowiednio dużo miejsca do prawidłowego wzrostu. Hodowanie roślin w taki sposób jest bardzo wygodne – podobnie jak w przypadku podwyższonych grządek z palet. Do większości kwiatów nie musisz się nawet schylać, by móc o nie właściwie zadbać!

Wertykalny ogródek na balkonie możesz wykorzystać na wiele sposobów – może się stać dekoracyjną ścianą zieleni, która nie tylko zapewni otoczeniu naturalny charakter, ale też oddzieli Cię od balkonów sąsiadów, dbając o Twoją intymność. Taka konstrukcja jednak równie dobrze nadaje się do uprawy ziół, kwitnących roślin, a nawet niektórych warzyw. Najważniejsze jednak, że wertykalny ogród jest dobrym wyborem nawet na małe balkony w bloku – pomieszczą sporo roślin, ale i zostawią dużo wolnego miejsca do codziennego wypoczynku.

Ogród zimowy

Uwielbiasz uprawiać rośliny i spędzać w ich towarzystwie czas, więc zawsze martwi Cię kończący się sezon, wyganiający Ciebie i ukochane kwiaty z balkonu z powrotem do domu? Wcale nie musi tak być, jeśli mały ogródek na balkonie zmienisz w ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia!

Ogród zimowy pełni rolę przydomowej minioranżerii. Należy więc obudować balkon ze wszystkich stron szklanymi ścianami, aby zapewniał Ci optymalne warunki do wypoczynku nie tylko w ciągu lata, ale również w środku zimy. Jednak aby tak się stało, powinno się także zadbać o ogrzewanie takiej przestrzeni – nieogrzewana będzie miała temperaturę wyższą o ok. 5°C od tej panującej na zewnątrz. Podczas mrozów to zdecydowanie za mało, by móc tam bezpiecznie przechowywać rośliny.

Sprawę rozwiąże doraźnie przenośny grzejnik czy promiennik ciepła, ale jeśli chcesz, możesz rozszerzyć domową instalację grzewczą również na taras – ogrzanie niewielkiej kubatury małego ogródka na balkonie nie powinno być kosztowne.

Ogród warzywny

Własne warzywa na wyciągnięcie ręki? Świeże, ekologiczne i hodowane bez dodatku chemii? Takie frykasy mogą być w zasięgu każdego posiadacza ogrodu na balkonie. Oczywiście nie wszystkie warzywa mogą być hodowane w takich warunkach, ale niektóre z powodzeniem możesz uprawiać samodzielnie na niewielkiej przestrzeni. Co zatem wybrać na balkonowy ogródek warzywny?

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie rośliny można od razu zacząć uprawiać na balkonie. Część z nich, np. pomidory czy papryki, produkuje się z rozsady warzyw, którą najlepiej przygotować w domu, a dopiero gdy pogoda się ustabilizuje, wynieść do ogródka warzywnego na tarasie.

Z których warzyw natomiast należy zrezygnować w przypadku ogródka na balkonie w bloku? Na pewno nie ma na takiej przestrzeni dla wszelkich roślin dyniowatych, które mocno się rozrastają i produkują duże owoce. Podobnie kłopotliwe okazałoby się hodowanie roślin kapustnych i większości korzeniowych. Należy się zatem pogodzić, że po niektóre warzywa nadal trzeba będzie się udawać do pobliskiego warzywniaka, jednak pozostałe przez cały sezon możesz mieć pod ręką!

Ogród ziołowy

Równie atrakcyjna, co ogród warzywny na balkonie, okaże się samodzielna uprawa ziół. To właśnie dzięki nim każdy posiłek zyska smak i aromat, jakich nie osiągniesz, używając suszonych przypraw z torebek. Jak sadzić zioła, by zajęły niewiele miejsca na balkonie, a zawsze były do Twojej pełnej dyspozycji?

Ogródek ziołowy na balkonie można zaplanować na wiele sposobów. Rozwiązaniem może być powieszenie skrzynek z roślinami na barierkach balkonu, stworzenie wspomnianego już ogrodu wertykalnego czy też ustawienie doniczek z ziołami na stojących etażerkach – wszystko zależy od dostępnego miejsca na tarasie.

Które zioła natomiast nadają się do takiej uprawy? W twoim ogródku na balkonie mogą zagościć niemal wszystkie ulubione smaki: bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek, pietruszka, trybula, estragon, lawendę, szałwie, tymianek, lubczyk, mięta i rozmaryn, a także wszelkiego rodzaju czosnki i cebule.

Podsiadanie ogródka ziołowego na balkonie pomoże Ci urozmaicić domową kuchnię, ale też doskonale wpłynie na wszystkich domowników. Pamiętaj, że świeże zioła mają mnóstwo właściwości zdrowotnych, dlatego należy z dużą śmiałością używać ich w trakcie gotowania.

Narzędzia niezbędne do założenia ogródka na balkonie

Założenie ogródka na balkonie wymaga zaopatrzenia się w niezbędne do pracy przy roślinach narzędzia. W przypadku takiej mini uprawy nie warto sięgać po duże łopaty i motyki – zamiast nich lepiej wybrać mininarzędzia, które zmieszczą się do podręcznej skrzynki. Jakie urządzenia do ogrodu i sprzęty trzeba kupić, by móc właściwie zaopiekować się domowym ogródkiem na balkonie?

Jeśli masz na balkonie dość miejsca, możesz zdecydować się także na wstawienie skrzyni, która pomieści wszystkie narzędzia, akcesoria, nawozy i inne przedmioty potrzebne do uprawy ogródka na balkonie.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie balkonowym

Pamiętaj, że ogród na balkonie to nie tylko obowiązki związane z hodowlą i pielęgnacją roślin. To również, jeśli nie przede wszystkim, możliwość efektywnego wypoczynku na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Dlatego też zadbaj o to, by nie zastawić całego tarasu roślinami, ale zostawić na nim także miejsce na strefę rekreacyjną. Co powinno się w niej znaleźć?

W przypadku małego ogródka na balkonie w bloku musi Ci wystarczyć skromy zestaw mebli składający się z dwóch krzesełek i niewielkiego stolika – w sam raz, aby zasiąść z kimś na świeżym powietrzu i wypić poranną kawę. Jeśli jednak metraż tarasu jest większy, możesz bardziej zaszaleć.

Wygodny leżak z palet, podwieszane fotele czy rozciągnięty na balkonie hamak. Dzięki takiemu wyposażeniu ogród na balkonie stanie się miejscem, w którym będziesz spędzać czas z ogromną ochotą – czytać książki, ucinać popołudniowe drzemki czy wychodzić na wieczornego drinka na zewnątrz. Zadbaj też o odpowiedni wystrój ogródka na balkonie. Udekoruj go światełkami, które stworzą niepowtarzalną atmosferę w Twojej strefie relaksu.

Ogród na balkonie – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chcesz uprawiać zioła i warzywa, czy tylko hodować piękne kwiaty dekoracyjnie – ogródek na balkonie może stać się Twoim hobby, które pochłonie Cię bez reszty i przyniesie ogromną satysfakcję. Ponadto odpowiednio zaprojektowany taras to także miejsce wypoczynku, które doceni każda osoba mieszkająca w mieście, z dala od uroków przyrody. Stworzenie małego ogródka na balkonie będzie więc miało same zalety – skorzystaj z nich koniecznie, by w Twoim życiu kontakt z naturą zapewniał Ci tak potrzebny na co dzień relaks.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Czym posypać oblodzone schody lub podjazd przed domem?

Zima to pora roku, kiedy nawet własne podwórko może stać się pułapką. Oblodzone schody i podjazdy…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej