Rola pszczół w świecie jest nieoceniona – te pracowite owady zapylają nawet 80% roślin! W przypadku pszczół miodnych korzyści jest jeszcze więcej, o czym najlepiej wiedzą posiadacze pasiek. Ile miodu z ula można pozyskać w ciągu roku? Co jeszcze warto wiedzieć o produkcji miodu i jak się za nią zabrać?
Rola pszczół w świecie jest nieoceniona – te pracowite owady zapylają nawet 80% roślin! W przypadku pszczół miodnych korzyści jest jeszcze więcej, o czym najlepiej wiedzą posiadacze pasiek. Ile miodu z ula można pozyskać w ciągu roku? Co jeszcze warto wiedzieć o produkcji miodu i jak się za nią zabrać?
- Produkcja miodu przez pszczoły – co należy wiedzieć o pszczołach?
- Produkcja miodu, czyli rok w ulu
- Rodzaje pasiek a ilość miodu z jednego ula
- Ile litrów miodu z jednego ula – wydajność miodowa
- Narzędzia niezbędne do produkcji miodu
- Od czego zależy opłacalność pasieki?
- Produkcja miodu jako sposób na biznes – podsumowanie
Produkcja miodu przez pszczoły – co należy wiedzieć o pszczołach?
Zastanawiasz się, ile żyje pszczoła? Cykl życia pszczoły miodnej nie trwa długo – jest natomiast przepełniony pracą i niekończącymi się obowiązkami związanymi z produkcją miodu i nie tylko. Jak więc wygląda życie tych owadów? Pszczoła po przepoczwarzeniu się wiosną, od razu bierze się do pracy – pierwsze trzy dni życia spędza na porządkowaniu komórek, by pszczela matka mogła je zaczerwić.
W następnych dniach pełni rolę karmicielki – najpierw opiekuje się starszymi larwami, później zaś młodszymi. W dziewiątym dniu życia staje się woszczarką, następnie przerabia nektar na miód, a potem obejmuje funkcję strażniczki ula. Po przejściu wszystkich tych etapów jest w końcu gotowa, by zbierać nektar i przynosić go do swojego zadbanego domostwa – to zadanie jest w stanie wykonywać przez ok. 2 tygodnie, następnie umiera, najczęściej poza ulem.
Więcej szczęścia mają pszczoły wygryzające się w sierpniu czy wrześniu, ponieważ potrzebne są do opiekowania się kolejnym pokoleniem pszczół, które pojawią się w ulu dopiero wiosną – ich życie trwa więc od sześciu do nawet dziewięciu miesięcy. Natomiast pszczela matka panuje w swoim ulu od trzech do pięciu lat.
Produkcja miodu, czyli rok w ulu
Produkcja miodu przez pszczoły jest ściśle związana z porami roku. Zimą liczebność pszczelej rodziny zmniejsza się, by zgromadzone w ulu zapasy mogły wystarczyć do przeżycia i utrzymania odpowiedniej, wysokiej temperatury zapewniającej pszczelej matce płodność i możliwość pomnożenia rodziny wiosną. Gdy dni stają się dłuższe, a dostęp do pokarmu łatwiejszy, pszczela matka rozpoczyna intensywne czerwienie, a robotnice działają już na rzecz produkcji miodu – przy dobrej pogodzie pierwsze miodobranie w pasiekach może przypaść już na maj!
Cała wiosna i lato upływają w ulu na gromadzeniu nektaru i spadzi i przerabianiu ich na miód. Równocześnie pszczela matka dba o ciągłość rozwoju rodziny. Pierwszą oznaką zbliżającej się zimy jest dla pszczół skracający się dzień, a więc już na początku lipca czerwienie matek staje się mniej obfite, produkcja miodu przez pszczoły trwa jednak przez cały czas kwitnienia miododajnych roślin.
Rodzaje pasiek a ilość miodu z jednego ula
Zastanawiasz się, jak zostać rolnikiem i czerpać jak najwięcej korzyści z posiadanego gruntu? Jedną z możliwości zarobkowych jest właśnie założenie pasieki, jednak zyski, jakie będzie ona przynosić, będą w dużej mierze zależały od tego, na jaki typ pasieki się zdecydujesz.
Pasieka stacjonarna – dobry sposób na zwiększenie dochodów
Pasieki stacjonarne nigdy nie mogą być duże, a to z bardzo prostego powodu. Pszczoły latają na odległość ok. 1,5 km od ula i korzystają z ograniczonych ilości roślin miododajnych znajdujących się na tym właśnie obszarze. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, jeśli chodzi o to, ile miodu można uzyskać z jednego ula w sezonie. Jeśli bowiem wiosną pojawią się przymrozki, które zniszczą kwiaty pojawiające się np. na akacji, wówczas cały sezon produkcji miodu na obszarze porośniętym akacjami może być stracony. Jednak pasieki stacjonarne mimo to wybierane są często przez osoby, dla których produkcja miodu przez pszczoły jest jedynie dodatkowym zarobkiem, np. obok uprawy sadu owocowego czy prowadzenia fermy drobiu.
Pasieka wędrowna – produkcja miodu jako główne źródło dochodu
Ilość miodu z jednego ula z pasieki wędrownej jest o wiele większa niż w przypadku pasieki stacjonarnej. Mobilne ule należy bowiem przewozić na kolejne tereny, w zależności od pory kwitnienia poszczególnych roślin – rzepaku, akacji, lipy, gryki czy wrzosu. Odpowiednio układając swój kalendarz, możesz wyprodukować różne rodzaje miodu w ciągu jednego sezonu i zyskać nawet kilkakrotnie więcej miodu w porównaniu do stacjonarnych pasiek.
Ile litrów miodu z jednego ula – wydajność miodowa
Trudno jednoznacznie określić, ile miodu można uzyskać z jednego ula. Zależy to nie tylko od wspomnianego już rodzaju prowadzonej pasieki, ale również od czynników pogodowych, które mogą znacząco obniżyć produkcję miodu przez pszczoły. Średnio przyjmuje się jednak, że z jednego ula rocznie można wyjąć ok. 25 kg miodu. Należy pamiętać, że w przypadku wędrownych pasiek i dobrego dla pszczelarzy roku ilość ta spokojnie może wzrosnąć nawet do 40-45 kg, a w gorszych latach spaść na tyle, że trudno będzie uzyskać 10 czy 15 kg.
Narzędzia niezbędne do produkcji miodu
Przygotowując się do samodzielnej obsługi pasieki, warto wyposażyć się w niezbędny do komfortowej pracy przy produkcji miodu sprzęt do gospodarstwa rolnego.
- kombinezon z kapeluszem z siatką,
- dłuto pasieczne do wyjmowania ramek czy rozchylania korpusów,
- szczoteczka pasieczna do delikatnego omiatania plastrów i uli z pszczół,
- podkurzacz wytwarzający dym, mający na celu uspokajanie pszczół podczas wyjmowania plastrów i innych pracach przy ulu,
- miodarka umożliwiająca odwirowywanie miodu z plastrów,
- sito do miodu, pozwalające oddzielić od miodu wszelkie zanieczyszczenia i ciała stałe,
- odstojnik z kranem do łatwego przechowywania i rozlewania miodu.
- Miodarka – diagonalna – ręczna – 2-ramkowa 299,00 zł
- Miodarka – diagonalna – ręczna – 3-ramkowa 649,00 zł
-
Miodarka – diagonalna – ręczna – 4-ramkowa
1 149,00 zł1 049,00 zł - Miodarka – ręczna – diagonalna – 4-ramkowa – przezroczysta pokrywa 1 249,00 zł
Od czego zależy opłacalność pasieki?
Jeśli chcesz, by prowadzenie pasieki stało się Twoim zajęciem na życie, upewnij się, że możesz zapewnić pszczołom warunki do efektywnej produkcji miodu:
- bliskość roślin przydatnych pszczołom,
- odległość pasieki od pszczelich pożytków – im są bliżej, tym lepiej, bo choć pszczoła może czerpać nektar z roślin oddalonych nawet o 2 km od ula, wykona więcej przelotów, jeśli będzie miała kwiaty w najbliższym otoczeniu,
- wydajność miodowa i pyłkowa poszczególnych roślin – warto brać ją pod uwagę przy szacowaniu zysków z pasieki.
O Twoich zarobkach decydować będzie także liczba pszczelich rodzin, na jaką się zdecydujesz. Aby utrzymać się z produkcji miodu, powinieneś mieć ich ok. 100-150 lub więcej.
Produkcja miodu jako sposób na biznes – podsumowanie
Skoro już wiesz, ile miodu jest z jednego ula i jakie warunki powinny być spełnione, by produkcja miodu była możliwie najefektywniejsza. Największe dochody przynoszą pasieki wędrowne nie tylko z tego względu, że pszczoły są w stanie wyprodukować w nich większą ilość miodu, ale również dlatego, że łatwiej jest pozyskiwać z uli miody odmianowe, miast wielokwiatowych. Te zaś mają większą wartość rynkową. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest stworzenie dochodowego biznesu, czy też raczej hobbystyczna produkcja miodu, na pewno warto zdecydować się na założenie pasieki, choćby stacjonarnej, ponieważ mieszkające w nich pszczoły są niezbędne do zapylania roślin, a więc i potrzebnych w codziennej diecie warzyw czy owoców.
Udostępnij