Jedziesz autem, na zewnątrz panuje ponad 30-stopniowy upał, klimatyzacja już ledwo daje radę, a Ty marzysz jedynie o odrobinie ochłody. Kolejna stacja jest za kilkaset kilometrów, więc nawet nie ma mowy o zimnych napojach. Chyba że weźmiesz je ze sobą. Jak utrzymać ich niską temperaturę? Oczywiście, że lodówce samochodowej! Przeczytaj i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki turystycznej i zadbaj o przyjemny chłód latem.
Jedziesz autem, na zewnątrz panuje ponad 30-stopniowy upał, klimatyzacja już ledwo daje radę, a Ty marzysz jedynie o odrobinie ochłody. Kolejna stacja jest za kilkaset kilometrów, więc nawet nie ma mowy o zimnych napojach. Chyba że weźmiesz je ze sobą. Jak utrzymać ich niską temperaturę? Oczywiście, że lodówce samochodowej! Przeczytaj i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki turystycznej i zadbaj o przyjemny chłód latem.
- Dlaczego warto kupić lodówkę samochodową, czyli jej największe zalety
- Jakie są rodzaje lodówek samochodowych?
- Pojemność i rozmiar lodówki turystycznej
- Wydajność chłodzenia lodówki samochodowej
- Mobilność lodówki samochodowej
- Dodatkowe funkcje lodówek przenośnych
- Najczęściej zadawane pytania związane z lodówkami turystycznymi
Dlaczego warto kupić lodówkę samochodową, czyli jej największe zalety
O znaczeniu lodówek w codziennym życiu nie trzeba chyba zbyt dużo mówić. W końcu dobrze je znasz ze swojej kuchni. Czy w związku z tym chłodziarki samochodowe mają podobne zastosowanie? I tak i nie.
Rzecz jasna głównym zadaniem lodówek turystycznych jest utrzymanie niskiej temperatury produktów, które włożysz do środka, a tym samym przedłużenie ich przydatności. Mogą to być napoje czy jedzenie, a nawet kosmetyki lub leki. Co więcej, na rynku znajdziesz lodówki samochodowe, które nie tylko chłodzą, ale i zamrażają oraz grzeją. To, co jednak przede wszystkim wyróżnia chłodziarki, to ich mobilność. Możesz je bowiem zabrać do auta, na imprezy plenerowe, do domków letniskowych i wszędzie tam, gdzie natychmiast potrzebujesz ochłody.
Jeśli chcesz poznać więcej zalet, to sprawdź nasz kolejny wpis wyjaśniający, dlaczego warto kupić lodówkę samochodową.
Jakie są rodzaje lodówek samochodowych?
Chcesz kupić własną chłodziarkę do auta? To świetnie! W końcu wszystko zaczyna się od chęci. Teraz pozostaje Ci jedynie poznać poszczególne modele. Są bowiem różne rodzaje lodówek turystycznych, a każdy typ ma swoje zalety. Co w takim razie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem?
- Lodówki na wkłady chłodzące – jak sama nazwa wskazuje, ich głównym elementem są specjalne wkłady wypełnione żelem lub wodą. Należy je zamrozić, a następnie włożyć do lodówki. Szczelna i izolowana komora zapobiega wydostawaniu się niskiej temperatury z wnętrza, a jednocześnie uniemożliwia ciepłu z zewnątrz dostać się do środka. W ten sposób jedzenie i napoje znajdują się przez cały czas w zimnie. Dużym atutem tych chłodziarek turystycznych jest stosunkowo niska cena i wysoka mobilność. Należy jednak pamiętać, że wkłady chłodzące zapewniają niską temperaturę przez maks. 12 godzin. Dlatego modele te najlepiej sprawdzają się np. podczas jednodniowego wypadu nad jezioro lub żeby przewieźć wrażliwe produkty w niezbyt długą trasę.
- Lodówki termoelektryczne – są to modele znajdujące się o półkę wyżej niż te na wkłady chłodzące. Do ich obsługi potrzebujesz już zasilania. Co ciekawe może to być zarówno 12 V, jak i 230 V. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu ogniwa Peltiera, które grzeje lub chłodzi w zależności od kierunku zasilania. Takie lodówki samochodowe są stosunkowo małe oraz lekkie, więc zmieszczą się nawet do niewielkich bagażników. Nie są one jednak zbyt wydajne. Działają najlepiej, gdy włączysz je na kilka godzin przed napełnieniem, wcześniej schłodzisz jedzenie, a także gdy postawisz je w nie nasłonecznionym miejscu. Ponadto im wyższa temperatura otoczenia, tym mniejsza wydajność chłodzenia. Należy też pamiętać, że modele termoelektryczne należy stawiać w dobrze wentylowanych miejscach, aby uniknąć ich przegrzania.
- Lodówki kompresorowe – pomimo swojej skrzynkowej budowy, są bardzo podobne do tradycyjnych lodówek kuchennych. Również posiadają kompresor, silnik i czynnik chłodniczy najczęściej w postaci gazu. Po podłączeniu ich do zasilania chłodzą praktycznie od razu. Dlatego nie musisz ich włączać kilka godzin wcześniej, aby mieć pewność, że osiągną właściwą temperaturę. Z wydajnością wiążą się jednak dwie kwestie – dość spora waga i cena. Zastosowanie silnika i sprężarki sprawia, że samochodowe lodówki kompresorowe są zwyczajnie ciężkie. W efekcie nie są aż tak mobilne. No i oczywiście za lepszą efektywność chłodzenia zapłacisz trochę więcej, niż za chłodziarki termoelektryczne.
- Lodówki absorpcyjne – w przeciwieństwie do chłodziarek termoelektrycznych i kompresorowych do zasilania tych modeli wykorzystasz gaz z butli. Za jego pomocą podgrzewa, a następnie skrapla się czynnik chłodniczy najczęściej w postaci amoniaku lub jego roztworu. W efekcie dochodzi do obniżenia temperatury wewnątrz komory. Lodówki gazowe są bardzo wydajne i świetnie sprawdzają się podczas długich podróży kamperem czy przyczepą campingową. Zwykła butla wystarcza nawet na dwa tygodnie! Nie potrzebują też prądu, więc nie musisz się martwić o dostęp do gniazdka. Jeśli chodzi o minusy, to na pewno jest nią waga samego urządzenia, jak i butli gazowej. Ponadto należy ciągle kontrolować czy przypadkiem nie skończył się gaz. Nie ma przecież nic gorszego, jak odkrycie, że lodówka pełna jedzenia przestała chłodzić.
Widzisz więc, że wybór jest dość spory i każdy model ma swoje wady i zalety. Zastanawiając się nad kupnem właściwej lodówki samochodowej, pomyśl, do czego przede wszystkim chcesz ją wykorzystać. Czy posłuży Ci do sporadycznego wypadu ze znajomymi, a może podczas urlopu w domku letniskowym, albo wielotygodniowej podróży po kraju?
- Lodówka/zamrażarka samochodowa – 12/24 V (DC) / 100 – 240 V (AC) – 36 l – 2 oddzielne strefy temperaturowe
- Lodówka/zamrażarka samochodowa – 12/24 V (DC) / 100 – 240 V (AC) – 20 l
- Lodówka/zamrażarka samochodowa – 12/24 V (DC) / 100 – 240 V (AC) – 30 l 969,00 zł
- Lodówka/zamrażarka samochodowa – 12/24 V (DC) / 100 – 240 V (AC) – 52 l 1 249,00 zł
Pojemność i rozmiar lodówki turystycznej
Po zdecydowaniu się na konkretny model chłodziarki do auta, pora przyjrzeć się bardziej szczegółowym kwestiom. Chodzi przede wszystkim o parametry wpływające na praktyczność urządzenia. Do jednych z najważniejszych z pewnością należą pojemność i rozmiar. Na co więc zwrócić dokładnie uwagę?
- Pojemność – czyli ile jedzenia, napojów czy leków zmieści w komorze lodówki samochodowej. Pod tym względem wybór jest ogromny, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Musisz jedynie zastanowić, co i w jakiej ilości chcesz przewozić w chłodziarce. Jeśli to mają być jedynie napoje i przekąski na popołudnie, to postaw na modele o mniejszej pojemności. Lodówki o dużej pojemności lepiej sprawdzą się podczas dłuższych podróży lub gdy planujesz imprezę plenerową dla większego grona znajomych.
- Podział komory – dotyczy głównie lodówek o bardzo dużej pojemności. Możliwość podzielenia wnętrza za pomocą przegródek pozwoli Ci uporządkować schłodzone produkty. Oddzielisz m.in. napoje od jedzenia lub suchy prowiant od owoców.
- Rozmiar – z pojemnością wiąże się również rozmiar lodówki turystycznej. Duża komora to także większe wymiary zewnętrzne. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy model, który Cię interesuje, nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca w bagażniku. Chcesz przecież uniknąć sytuacji, że coś się nie zmieści w aucie z powodu za dużej chłodziarki, prawda?
Wydajność chłodzenia lodówki samochodowej
Kolejnym istotnym atrybutem lodówek samochodowych jest ich wydajność. Chodzi przede wszystkim o to, o ile stopni Celsjusza urządzenie jest w stanie obniżyć temperaturę w komorze względem temperatury otoczenia. Sprawdzając ten parametr, weź pod uwagę, co chcesz transportować i jak długo. Im bardziej wrażliwe produkty i dłuższy czas przechowywania, tym większą wydajność powinna mieć Twoja lodówka samochodowa. Jakie warianty masz do wyboru?
- Chłodzenie do 15°C poniżej temperatury otoczenia – najlepiej sprawdza się do napojów i jedzenia, które zostały wcześniej schłodzone i na krótkie wyprawy.
- Chłodzenie do 20°C poniżej temperatury otoczenia – najczęściej spotykana wydajność wśród wszystkich lodówek samochodowych. Z tego względu modele te mają najbardziej uniwersalne zastosowanie.
- Chłodzenie do 25°C poniżej temperatury otoczenia – świetne osiągi idealne w trakcie długich wypraw i przewożenia produktów podatnych na szybkie psucie. Takie chłodziarki nadają się nawet do zamrożonej żywności.
Bardzo często wartości podane w danych technicznych lodówek turystycznych dotyczą optymalnych warunków użytkowania. Parametry mogą się różnić w zależności od temperatury otoczenia, stopnia napełnienia komory czy szczelności urządzenia. Dlatego zapoznaj się ze szczegółami zawartymi w instrukcji obsługi.
Mobilność lodówki samochodowej
Wspominaliśmy, że to, co odróżnia lodówki turystyczne od wersji kuchennych, jest ich mobilność. Jednak mobilność mobilności nierówna i niektóre modele przenieść łatwiej od pozostałych. Z czego to wynika?
- Wymiary i waga – najbardziej oczywistą kwestią są gabaryty urządzeń. Jasne jest, że większe i cięższe chłodziarki nie są tak wygodne w transporcie, jak mniejsze lodówki.
- Obecność uchwytów i kółek – sporym ułatwieniem podczas transportu jest możliwość pewnego chwycenia za rączki. Dzięki temu nie musisz się martwić, że skrzynka wyślizgnie Ci się z dłoni. W przypadku większych modeli dużym atutem są kółka, za sprawą których nie musisz podnosić lodówek. Upewnij się tylko, czy uchwyt jest na tyle długi, żeby prowadzenie było wygodne.
- Rodzaj zasilania – elektryczne lodówki samochodowe do pracy potrzebują dostępu do prądu. Przez to nie postawisz ich, gdzie tylko zechcesz. Musisz zwrócić uwagę, czy w pobliżu znajduje się gniazdko. Takiego problemu nie uświadczysz w chłodziarkach na wkłady czy gazowych.
Dodatkowe funkcje lodówek przenośnych
Chcąc zaskarbić sobie uznanie jak największego grona klientów, wielu producentów w swoich chłodziarkach samochodowych stosuje dodatkowe funkcje. Aż szkoda z nich nie skorzystać, prawda? Oto, z czym możesz się spotkać w niektórych modelach.
- Grzanie – dotyczy przeważnie lodówek termoelektrycznych. Świetnie sprawdzają się, gdy zamiast lodów i napojów gazowanych, na imprezę zabierasz ciepłe grzanki oraz kawę czy herbatę.
- Zamrażanie – rozwiązanie dla tych, którzy planują długie wyprawy i chcą zabrać ze sobą szybko psujące się jedzenie.
- Dostosowanie komory – chodzi tutaj o możliwość podzielenia jej za pomocą przegródek lub zmianę wysokości półek.
- Podświetlenie – podobnie, jak w lodówkach kuchennych, taki w chłodziarkach turystycznych wewnętrzna lampka ułatwia znalezienie ulubionej przekąski po zmroku.
- Cyfrowe sterowanie – możliwość wyboru trybu pracy lub poziomu temperatury chłodzenia pozwala na określenie poboru energii oraz dostosowanie urządzenia do rodzaju przewożonych produktów.
- Port USB – spory atut dla osób nierozstających się ze smartfonami. Dzięki niemu możesz naładować baterię telefonu w każdym momencie.
Najczęściej zadawane pytania związane z lodówkami turystycznymi
Nadal nie masz pewności, czy lodówka samochodowa jest właściwym sprzętem dla Ciebie? Spokojnie, nie tylko Ty masz takie obawy. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące chłodziarek turystycznych. Zapoznaj się z nimi, aby rozwiać swoje wątpliwości.
Czy lodówka samochodowa działa po zgaszeniu auta?
Lodówki 12 V do działania potrzebują dostępu do prądu z gniazdka na zapalniczkę. Gdy zgasisz silnik, odcinane jest również zasilanie. Przez to urządzenie nie może dalej pracować. Na szczęście nie oznacza to, że przewożone produkty są natychmiast narażone na działanie wysokich temperatur. Izolowana konstrukcja chłodziarek utrzymuje bowiem chłód przez kilka, a nawet kilkanaście godzin! Co więcej, na rynku znajdziesz modele z wbudowanymi akumulatorami, które zasilają system chłodzenia po zgaszeniu auta.
Jak mogę zasilać lodówkę turystyczną?
Wszystko tak naprawdę zależy od wybranego przez Ciebie urządzenia. Niektóre mają tylko jedną opcję zasilania, ale znajdziesz też sprzęty wykorzystujące kilka źródeł. Dzięki temu są niezwykle praktyczne nie tylko w samochodzie, ale sprawdzą się też m.in. w domkach letniskowych. Poniżej znajdziesz najczęściej spotykane warianty.
- Lodówki 12 V – czyli urządzenia z możliwością podłączenia do standardowego gniazdka zapalniczki samochodowej.
- Lodówki 230 V – do ich zasilania potrzebujesz zwykłego gniazdka elektrycznego.
- Lodówki akumulatorowe – posiadają własne baterie, które należy wcześniej naładować, aby chłodziarka działała właściwie.
- Lodówki gazowe – chodzi o modele absorpcyjne podłączane do butli gazowej z propanem.
Czy mogę korzystać z lodówki samochodowej podczas jazdy, czy jest ona przeznaczona wyłącznie do użytku stacjonarnego?
Jeśli nie mogłaby być używana podczas jazdy, to nie byłaby nazywana lodówką samochodową, prawda? Musisz jednak pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć urządzenie na czas podróży. W przeciwnym razie przewróci się i całe jedzenie będzie się walało po Twoim bagażniku. Dobrze jest się więc zaopatrzyć w elastyczne linki z haczykami.
Udostępnij