Piękny, zielony i gęsty trawnik to marzenie niejednego ogrodnika. Jednak samo zasianie trawy nie wystarczy. Po wyrośnięciu musisz jeszcze o nią zadbać. I tu wkracza wertykulator do trawy. Co to jest i do czego służy? Przeczytaj i dowiedz się, jak za jego pomocą poprawić kondycję swojej murawy.
Piękny, zielony i gęsty trawnik to marzenie niejednego ogrodnika. Jednak samo zasianie trawy nie wystarczy. Po wyrośnięciu musisz jeszcze o nią zadbać. I tu wkracza wertykulator do trawy. Co to jest i do czego służy? Przeczytaj i dowiedz się, jak za jego pomocą poprawić kondycję swojej murawy.
Co to jest wertykulator?
Wertykulator jest jednym z praktyczniejszych sprzętów stosowanych w ogrodach. Może on swoją budową przypominać grabie lub kosiarkę do trawy. Niezależnie jednak od konstrukcji, wszystkie wertykulatory do trawy mają długie i płaskie ostrza, które wbijają się w ziemie. Tworzą one pionowe nacięcia na trawniku o głębokości 5-20 mm, które mają na celu poprawienie jego wzrostu.
W jaki sposób wertykulator wpływa na kondycję trawy? Przede wszystkim rozluźnia tzw. filc, czyli przygruntową warstwę starej, skoszonej trawy, liści i mchu. Normalnie utrudnia ona przedostawanie się wody, składników odżywczych oraz powietrza do gleby. Ponadto stanowi pożywkę dla szkodliwych grzybów. Dlatego nacięcie jej nożami wertykulatora jest tak istotne dla właściwego wzrostu trawy.
Poza tym urządzenie przyda Ci się do usunięcia jednorocznych mchów i chwastów o płytkich korzeniach. Warto je też wykorzystać, kiedy planujesz dosiać trawę lub chcesz przygotować ziemię pod trawnik. Rowki zrobione przez wertykulator stanowią idealne podłoże dla nowych źdźbeł, dzięki temu trawnik będzie jeszcze bujniejszy.
Jak przeprowadzić wertykulację trawnika?
Sam proces nie jest skomplikowany, bo chodzi o przejechanie wertykulatorem po całym trawniku. Trochę jak w przypadku kosiarki czy kosy spalinowej. Mimo to warto sobie dobrze zaplanować to zadanie, żeby nie pominąć żadnego miejsca. Od czego więc zacząć?
Przede wszystkim przygotuj trawnik na wertykulację. Zbierz wszystko to, co może stanąć Ci na drodze – meble, dekoracji, zabawki itd. Trawa powinna mieć długość jednego centymetra, więc przed użyciem wertykulatora warto ją skosić. Gdy to zrobisz, przy pomocy grabi zbierz skoszone źdźbła, a także liście, gałęzie oraz kamienie.
Po przygotowaniach możesz przystąpić do działania. Ustaw głębokość ostrzy w zależności od stanu i wieku Twojego trawnika. W przypadku tych zasianych 1,5 roku temu oraz dwuletnich i nigdy nie wertykulowanych głębokość powinna wynosić 5 cm. W następnych latach, gdy będziesz powtarzać zabieg, wybierz 10 lub 15 cm. Jeśli trawnik jest bardzo stary i ma grubą warstwę filcu, to pora na głębokość do 20 cm.
Jak prowadzić wertykulator? Najlepiej, jeśli uzyskasz efekt „szachownicy”. Aby to zrobić, najpierw przejedź maszyną wzdłuż, a następnie w poprzek. Dzięki temu dotrzesz w każde miejsce. Pamiętaj, że większość wertykulatorów wykorzystują obrotowe ostrza na wałku. Przez to nie możesz się cofać urządzeniem. Jeśli chcesz poprawić fragment trawnika, musisz się obrócić.
Kiedy już skończysz, czeka Cię jeszcze jedno zadanie – zgrabienie wszystkich pozostałości po wertykulację. W wyjętych przez ostrza fragmentach ziemi i filcu mogą znajdować się grzyby, które będą się dalej rozwijać. Z tego samego powodu nie należy ich też wyrzucać do kompostownika.
Kiedy używać wertykulatora do trawy?
Wertykulację ogrodu najlepiej przeprowadzać co roku. Dzięki temu unikniesz nadmiernego powstawania filcu oraz skutecznie poprawisz kondycję trawnika. Co do pory, to masz dwa terminy do wyboru.
Pierwszy z nich to marzec, więc wertykulację możesz przeprowadzić w ramach wiosennej pielęgnacji trawnika. Ważne jest, żeby poczekać, aż stopnieje ostatni śnieg, a gleba wyschnie. Nie może być zbyt wilgotna. Wczesną wiosną trawa najszybciej się regeneruje i w bardzo krótkim czasie dostrzeżesz efekty wertykulacji.
Kolejnym terminem jest późne lato lub wczesna jesień. Na pewno nie później, ponieważ trawnik musi mieć czas na regenerację przed zimą. W tym okresie gleba może być stosunkowo sucha, dlatego warto ją wcześniej trochę podlać. Poczekaj, aż trochę wyschnie i możesz jechać wertykulatorem.
Jakie rodzaje wertykulatorów możesz wybrać?
Szukając urządzenia do wertykulacji dla siebie, spotkasz się z wieloma różnymi modelami. Każdy ma inne funkcje oraz wydajność. Aby ułatwić sobie decyzję, po prostu sprawdź, jak duży masz ogród. W ten sposób dobierzesz wertykulator, który nie tylko spełni swoje zadanie, ale nie będzie też zbyt kosztowny. Jakie modele są dostępne w sprzedaży?
- Wertykulatory ręczne – znajdziesz modele przypominające grabie oraz wyposażone w kółka. Niezależnie od rodzaju, idealnie sprawdzą do pielęgnacji małych ogrodów do 200 m2 z dużą liczbą zakamarków. Są dość lekkie, łatwo się nimi manewruje i nie zajmują dużo miejsca w składziku.
- Wertykulatory elektryczne – w tym przypadku również masz dwa rodzaje do wyboru: przewodowe i akumulatorowe. Są znacznie wydajniejsze od ręcznych, więc nadają się do średnich i dużych trawników do 800 m2. Licz się jednak z tym, że modele przewodowe potrzebują dostępu do zasilania i kabla, który ogranicza zasięg. Z kolei wertykulatory na akumulator nie mają problemu z zasięgiem, ale wymagają regularnego ładowania.
- Wertykulatory spalinowe – najmocniejsze, a zarazem najdroższe ze wszystkich urządzeń. Jeśli masz bardzo duży trawnik powyżej 800 m2, to taka maszyna jest właśnie dla Ciebie. Dzięki silnikowi spalinowemu są bardzo wydajne, ale przez to też głośne i mniej ekologiczne.
Poza wyżej wymienionymi wertykulatorami, do dyspozycji masz także przystawki do traktorków ogrodowych oraz maszyny 2w1 do wertykulacji i aeracji gleby. Podobnie, jak w przypadku wszystkich akcesoriów do pracy w ogrodzie, dobrze przemyśl, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wertykulatora do trawnika?
Poza rodzajem zasilania urządzenia do wertykulacji warto też sprawdzić parametry techniczne sprzętu. To one decydują o jego wydajności, a tym samym o skuteczności pielęgnacji trawników. Na które aspekty warto zwrócić uwagę?
- Moc – w przypadku wertykulatorów elektrycznych i spalinowych, to ona wpływa na szybkość pracy maszyny. Im będzie ona większa, tym efektywniej wykonasz swoje zadanie. Ponadto mocniejsze silniki są mniej podatne na uszkodzenia oraz przegrzanie. Z drugiej strony zużywają więcej energii, co generuje koszty.
- Szerokość robocza – czyli na jakiej szerokości rozstawione są ostrza. Do dużych trawników zaleca się stosowanie większych modeli, a w przypadku ogrodów z wieloma zakamarkami – mniejszych.
- Głębokość robocza – chodzi o to, jak głęboko ostrza wbijają się w ziemie. Znajdziesz wertykulatory, które mają jedną głębokość w zakresie 5-20 mm. Lepszym wyborem będą urządzenia z możliwością regulacji. Są one droższe, ale przydadzą się w dłuższej perspektywie.
- Waga – ma znaczenie z dwóch względów: efektywności i wygody. Cięższe urządzenia lepiej wbijają się w glebę, zwłaszcza gdy jest bardzo zbita. Z drugiej strony trudniej się je prowadzi i wymagają więcej siły.
Trawa zawsze może być bardziej zielona. Potrzebujesz jedynie wertykulatora
Nie ma wątpliwości, że wertykulator do trawy to niezwykle praktyczny sprzęt ogrodowy. Jeśli chcesz, żeby Twoja murawa była piękna, jak z obrazka, to wiesz już jak to osiągnąć. Jedyne co musisz zrobić, to kupić właściwy model wertykulatora i poczekać na odpowiednią porę roku.
Chcesz poznać też inne sposoby, żeby zadbać o kondycję trawy? W takim razie przeczytaj nasz kolejny wpis! Dowiesz się z niego, jak ustawić nawadnianie trawnika, dzięki któremu Twoi sąsiedzi zzielenieją z zazdrości.
Udostępnij