Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli slackline dla początkujących. Poznaj podstawy chodzenia po taśmie 

Udostępnij

Chodzenie po linie nie jest już domeną cyrkowych akrobatów. Każdy może spróbować swoich sił, Ty również! Jest to świetna zabawa, ale i sposób na poprawę swojej koordynacji oraz formy fizycznej. Dowiedz się, jak wygląda slackline dla początkujących i czego potrzebujesz, aby zacząć. 

Udostępnij

Chodzenie po linie nie jest już domeną cyrkowych akrobatów. Każdy może spróbować swoich sił, Ty również! Jest to świetna zabawa, ale i sposób na poprawę swojej koordynacji oraz formy fizycznej. Dowiedz się, jak wygląda slackline dla początkujących i czego potrzebujesz, aby zacząć. 

Co to jest slackline? 

Slackline to nic innego jak taśma do chodzenia. Można je porównać do lin nośnych stosowanych przez linoskoczków. Jednak nie mają one okrągłego przekroju i nie są zrobione z metalu. Ponadto do chodzenia po nich nie potrzebujesz asekuracji (z jednym wyjątkiem, ale o tym później). Slackline przypomina nieco płaski pas spinający do zabezpieczenia ładunków, ale jest o wiele bardziej elastyczny. 

Do rozwieszenia slackline na odpowiedniej wysokości potrzebujesz dwóch stabilnych punktów. Najczęściej są to drzewa, słupy, a nawet skały. Napina się go dość mocno, ale nadal pozostaje elastyczny. Dlatego podczas chodzenia taśma cały czas drga, chybocze się i ugina pod ciężarem ciała. Dlatego idąc z jednego końca do drugiego, cały czas należy utrzymywać równowagę. 

Z jednej strony, slackline można śmiało zaliczyć do sprzętów do zabawy na świeży powietrzu. Daje mnóstwo frajdy zarówno dla początkujących, jak i wprawionych osób. Z drugiej strony chodzenie po taśmie to świetna aktywność fizyczna. W końcu do zachowania równowagi angażujesz wiele partii mięśniowych, a tym samym pracujesz nad ich siłą oraz wytrzymałością. 

Rodzaje slackline 

Od momentu wymyślenia chodzenia po taśmie, narodziło się wiele rodzajów tej dyscypliny. Każdy z nich skupia się na innych aspektach slackline i daje zupełnie inne przeżycia. Oto lista najpopularniejszych form: 

Podstawowe wyposażenie do slackliningu 

Jak do każdej dyscypliny, tak i do slackliningu potrzebujesz właściwego sprzętu. Najbardziej oczywistym jest rzecz jasna taśma do chodzenia z pętlami. Bez niej nie ma nawet mowy o rozpoczęciu. Poza tym zaopatrz się w napinacze, dzięki którym zadbasz o właściwy naciąg. I to tak naprawdę tyle, jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie do slacklinu. Oczywiście jest jeszcze kwestia rodzaju taśmy do chodzenia oraz dodatków. 

Jeśli chodzi o sprzęt dla początkujących, to na pewno warto zacząć od krótszej taśmy np. o długości 12-15 m. Są one wystarczające, ponieważ większość czasu i tak poświęcisz na złapaniu równowagi i stawianiu pierwszych kroków, a pokonanie całego dystansu jest bardzo satysfakcjonujące. Co do szerokości, to tutaj wszystko zależy od Ciebie. Do wyboru masz modele o szerokości 2,5 cm, 3,5 cm oraz 5 cm. Przed zakupem warto sprawdzić, na którym czujesz się pewniej. 

Co do dodatkowego wyposażenia, to na pewno godnym polecenia są ochraniacze na drzewa. Chronią one korę przed zdarciem podczas chodzenia po taśmie. Dzięki temu slackline jest zabawą przyjazną dla środowiska. 

Jak zacząć chodzić po taśmie? Pierwsze kroki na slacklinie 

Kiedy już zdecydujesz się na taśmę dla siebie i zamontujesz ją w swoim ogrodzie, możesz spróbować swoich sił. Na początku warto wyczuć, jak pracuje slackline. Najlepiej, jeśli usiądziesz na niej i poodbijasz się chwilę. Oderwij też nogi od ziemi i spróbuj złapać równowagę na siedząco. Pozwoli Ci to łatwiej zrozumieć zasady poruszania się na taśmie. 

Teraz możesz stanąć. W przypadku krótkich i nisko powieszonych taśm dla początkujących, postaw jedną stopę wzdłuż slackline. Następnie płynnym, a jednocześnie szybkim ruchem dołóż drugą, cały czas patrząc przed siebie. Staraj się utrzymać jak najdłużej. Rozstaw ręce lekko na boki, ugnij nogi w kolanach, wyprostuj się i złap równowagę. Nie przejmuj się, jeśli Ci się nie uda za pierwszym razem. Do stania i chodzenia na slackline potrzeba wprawy. 

Przy poruszaniu się zachowuj tę samą pozycję ciała. Stopy stawiaj tak, żeby ciężar opierał się na paluchu i pięcie. Twoje ruchy powinny być elastyczne i dynamiczne zarazem. Na początku taśma będzie dość mocno drgała. Dzieje się tak, ponieważ reaguje ona na Twoje ruchy. Z czasem i praktyką nauczysz się nad tym panować. 

Przejście kilku kroków za pierwszym razem jest już ogromnym sukcesem. Gdy nabierzesz wprawy i krótkie taśmy do chodzenia nie będą już dla Ciebie wyzwaniem, spróbuj swoich siła z dłuższymi modelami. Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję przez pierwszym spacerem, to dobrym pomysłem jest wykorzystanie trampoliny. Sprawdź jaką trampolinę ogrodową wybrać dla siebie i swojej rodziny. 

Chodzenie w chmurach jest łatwiejsze, niż myślisz! Spróbuj slackline 

Jak widzisz, slackline jest dyscypliną dla każdego, kto szuka ciekawego zajęcia na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej można spotkać ludzi chodzących na linie podczas różnych festiwali, festynów, a nawet w miejskim parku. Gdy już wiesz, jak stawiać pierwsze kroki, możesz śmiało do nich dołączyć! 

Pogoda nie sprzyja aktywności na zewnątrz? Żaden problem, zawsze możesz poćwiczyć w swoich czterech ścianach. Przejdź do naszego kolejnego wpisu i dowiedz się, jak zrobić domową siłownię

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić stojak serwisowy do roweru? Instrukcja DIY

Samodzielne naprawy i konserwacja roweru to nie tylko oszczędność, ale też sposób na lepsze poznanie swojego…

Czytaj więcej

Pływanie na SUPie – od czego zacząć? Trening przygotowawczy dla początkujących

Pływanie na SUPie (Stand Up Paddle) to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale również sposób…

Czytaj więcej

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej