Cięcie iglaków – jak i kiedy przycinać iglaki?

Udostępnij

Iglaki są bardzo częstym elementem dekoracyjnym wielu ogrodów. Nie ma się czemu dziwić, w końcu przez większość roku zachowują swój żywy zielony kolor i pięknie się prezentują. Aby móc w pełni wykorzystać ich urok, warto wiedzieć, jak i kiedy przycinać iglaki. Dzięki temu artykułowi poznasz wskazówki i podstawowe informacji na temat pielęgnacji krzewów oraz drzewek iglastych w swoim ogrodzie.

wann man Nadelbäume beschneidet

Udostępnij

Iglaki są bardzo częstym elementem dekoracyjnym wielu ogrodów. Nie ma się czemu dziwić, w końcu przez większość roku zachowują swój żywy zielony kolor i pięknie się prezentują. Aby móc w pełni wykorzystać ich urok, warto wiedzieć, jak i kiedy przycinać iglaki. Dzięki temu artykułowi poznasz wskazówki i podstawowe informacji na temat pielęgnacji krzewów oraz drzewek iglastych w swoim ogrodzie.

Typy cięć iglaków

Przycinanie iglaków przeprowadza się z kilku powodów. Przeważnie wyróżnia się trzy rodzaje cięć – formujące, odmładzające i sanitarne. Na czym polegają?

Cięcie formujące

Najczęściej stosowana technika przycinania iglaków polega na nadawaniu im równych i zadbanych kształtów. Sprowadza się to głównie do usunięcia pędów, które nadmiernie się rozrastają i psują ogólny wygląd krzewu. Przeważnie iglaki formuje się na kształt stożka, kuli lub owalu. Można spotkać też inne fantazyjne czy bardziej skomplikowane iglaki przypominające spirale, a nawet zwierzęta.

Cięcie odmładzające

Do cięcia odmładzającego zalicza się pielęgnację polegającą na pozbyciu się martwych i uschniętych pędów. Dzięki temu roślina jest pobudzana do wzrostu i zagęszczenia. Warto pamiętać, że większości iglaków przycinanie boczne może zaszkodzić, dlatego cięcia odmładzające warto ograniczyć do wierzchołka. Wyjątek stanowią cisy.

Cięcia sanitarne

Chcąc zadbać o zdrowie krzewów i drzew iglastych należy przeprowadzać cięcia sanitarne. Usuwa się w nich pędy słabe i uschnięte zaatakowane przez grzyby, choroby, szkodniki czy mróz. Gałązki te zwykle nie są w stanie się zregenerować, a dodatkowo mogą zainfekować resztę rośliny.

Kiedy ciąć iglaki? Terminy przycinania

To, kiedy przytniesz iglaki, jest bardzo ważne nie tylko ze względu na ich kształt, ale i zdrowie. Trzymanie się odpowiednich terminów pozwoli uchronić je przed chorobami czy szkodliwym działaniem mrozów.

Pierwsze cięcie iglaków powinno być wykonywane w pierwszym sezonie po ich posadzeniu. Termin przypada na wczesną wiosnę, kiedy to przeprowadza się cięcia sanitarne. W przypadku niektórych gatunków można wykorzystać cięcia formujące (cisy, choiny, jałowce, tuje i cyprysiki) oraz pobudzające krzewienie przez podcięcie połowy długości młodych pędów (sosna, świerk i jodła). Pamiętaj, żeby pielęgnować iglaki, gdy będzie już cieplej i przy umiarkowanej pogodzie.

Drugie cięcie w sezonie przypada na koniec wiosny i początek lata. Wówczas należy skrócić pędy tegoroczne o jedną trzecią-jedną drugą długości przyrostów. Zabieg dotyczy przeważnie cisów, choin, jałowców, żywotników i cyprysików.

Trzecie, a zarazem ostatnie cięcie sezonu należy przeprowadzić na koniec lata w drugiej połowie sierpnia, ewentualnie na początku września, jeśli pogoda z początku nie sprzyjała. Pielęgnacja sprowadza się głównie na dokonywaniu korekt i skracaniu odrostów. Przycinanie w tym terminie ma na celu przygotowanie rośliny na zdrewnienie przed nadejściem mrozów. Najlepiej robić to w ciepły i bezdeszczowy dzień.

Pod żadnym pozorem nie strzyż iglaków jesienią! W tym okresie istnieje bardzo duże ryzyko pojawienia się chorób, pasożytów czy grzybów na niezdrewniałych pędach.

Jak ciąć tuje i inne iglaki?

Ogólna zasada brzmi, że przycinając iglaki, należy skracać pędy o tyle, ile jest to konieczne. Odcięcie zbyt długiego przyrostu spowoduje zniekształcenie całej rośliny i konieczność długiego czekania na odrodzenie pędu. Z kolei zbyt krótkie cięcie może nie dać zamierzonego efektu.

Ważną informacją dla ogrodnika jest kierunek, w którym rośnie gałązka. Jeżeli jest ona skośna, wówczas należy ściąć ją prostopadle do osi pędu. W przypadku tych rosnących ku górze trzeba zastosować cięcie ukośne. Dzięki temu woda będzie swobodniej spływała do głębszych warstw iglaka i szybciej spadnie na ziemię.

Uzyskanie określonego kształtu rośliny też zależy od tego, jak zostanie ona przycięta. Odcinając wierzchołek krzewu lub drzewa spowodujesz, że gałęzie zaczną rosnąć na boki, przez co cały iglak będzie w następnych sezonach coraz szerszy. Jeżeli jednak będziesz przycinać boki, to uzyskasz wysokie, strzeliste iglaki. Chcąc uzyskać fantazyjne kształty, powinieneś sięgnąć po druty i siatki umożliwiające formowanie roślin według Twojej wizji.

Bardzo istotnym aspektem jest zachowanie ostrożności podczas pielęgnacji. Dotyczy to zarówno ogrodnika, jak i samych krzewów. Jeżeli musisz przyciąć pędy, które są już zdrewniałe i duże, pamiętaj o posmarowaniu miejsca specjalną maścią ogrodniczą. Zapobiegnie ona rozwojowi grzybów. W przypadku odcinania chorych pędów należy wcześniej odkazić narzędzia ogrodnicze 5% roztworem alkoholu.

Przycinanie żywopłotu z iglaków

Żywopłoty stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych ogrodzeń. Ich gęsta struktura skutecznie tłumi hałasy z otoczenia oraz chroni przed wścibskimi oczami. Bardzo popularny jest żywopłot z grabu, jednak iglaki takie jak tuje czy cisy również pozwolą stworzyć zielony mur wokół ogrodu. Należy przy tym pamiętać o ich właściwym przycinaniu.

Podobnie jak w przypadku pojedynczych krzewów, tak i przy żywopłotach konieczna jest systematyczność. W przeciwnym razie poszczególne rośliny za bardzo się rozrosną i przywrócenie ich do początkowej formy będzie niemożliwe. W efekcie żywopłot straci na uroku.

Pierwsze przycinanie iglaków powinno nastąpić wiosną, kiedy rośliny szybko się regenerują. Należy je wówczas skrócić na wysokość 20-30 cm. Dzięki temu zostaną mocno pobudzone i będą gęste od gruntu. Później żywopłot powinno się przycinać przynajmniej raz do roku w okolicach marca/kwietnia. Nowe pędy należy skracać do długości 2-30 cm w zależności od gatunku rośliny i częstotliwości pielęgnacji żywopłotu w sezonie. Ostatnie przycinanie iglaków musi nastąpić przed jesienią.

Najlepszym kształtem dla żywopłotu jest ten o przekroju przypominającym trapez. Dzięki niemu rośliny mają równomierny dostęp do światła słonecznego na wszystkich poziomach. Zmniejsza to ryzyko odbarwienia igieł, więc kolor pozostaje taki sam na całej długości ogrodzenia.

Przycinanie iglaków w żywopłocie należy zawsze rozpoczynać od boków. Jeżeli korzystasz z nożyc elektrycznych, to najlepiej prowadzić je od góry do dołu krzewu, żeby odciąć najbardziej wystające gałązki. Następnie nożyce poprowadź na tym samym fragmencie w górę. Przycinając wierzchołki, trzymaj urządzenie w linii poziomej i wykonuj nim półobroty. Pozwala to uzyskać równą linię. Możesz też zastosować wyznaczniki w postaci sznurków budowlanych, które pokażą Ci, do jakiego momentu skrócić pędy.

Narzędzia niezbędne do przycinania iglaków

Do przycinania iglaków niezbędne będą odpowiednie narzędzia i urządzenia do ogrodu. Najoczywistszym wyborem są różnego rodzaju ręczne nożyce do żywopłotów i sekatory. Pozwalają one precyzyjnie odciąć określoną długość pędu. Przydają się w przypadku dokonywania drobnych poprawek i skracania pojedynczych gałązek. Wydajniejszą pracę zapewniają z kolei elektryczne i spalinowe nożyce do żywopłotu. Posiadają one długie ostrza, które umożliwiają równe cięcie w linii prostej. W krótkim czasie są one w stanie przyciąć dużą powierzchnię krzewów. Do grubszych gałęzi będą niezastąpione piły łańcuchowe.

Po strzyżeniu iglaków warto sprzątnąć z ogrodu wszystkie odcięte gałązki. Aby je zebrać, możesz wykorzystać dmuchawy, które są skuteczniejsze niż tradycyjne grabienie liści. Wykorzystują one silne strumienie powietrza, które popychają różne odpadki w określonym kierunku, np. bliżej kompostownika. Większe gałęzie również możesz wykorzystać w swoim ogrodzie. Będziesz w tym celu potrzebować rębaków do ich rozdrabniania. Maszyny przerabiają gałęzie na wióry i zrębki, którymi podsypiesz rośliny w ogrodzie.

Kiedy przycinać iglaki – podsumowanie

Kwestie dotyczące tego, jak i kiedy przycinać iglaki są bardzo ważne, jeżeli zależy Ci na zadbanym otoczeniu wokół domu czy na działce. Dużą rolę odgrywa tu systematyczność, dzięki której osiągniesz nie tylko odpowiedni kształt krzewów i drzewek, ale i zadbasz o ich zdrowie. Pamiętaj też, że terminy, w jakich dokonasz cięć formujących, odmładzających oraz sanitarnych znacząco wpływają na efekt końcowy.

Stosując się do wskazówek z naszego artykułu z pewnością uda Ci się właściwie przyciąć iglaki. Jeżeli szukasz inspiracji do swojego ogrodu, to zachęcamy do przeczytania wpisu na temat tego, jak zrobić skalniak w ogrodzie.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Czym posypać oblodzone schody lub podjazd przed domem?

Zima to pora roku, kiedy nawet własne podwórko może stać się pułapką. Oblodzone schody i podjazdy…

Czytaj więcej