Wraz z nadejściem cieplejszych dni wiele osób szuka nowych sposobów na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Bardzo częstym wyborem są trampoliny ogrodowe dla dzieci, a także dorosłych. Dają dużo radości oraz poprawiają kondycję organizmu. Chcesz wiedzieć, jaką trampolinę do ogrodu wybrać? W tym artykule omówimy najważniejsze zagadnienia i cechy, które powinieneś mieć na uwadze.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni wiele osób szuka nowych sposobów na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Bardzo częstym wyborem są trampoliny ogrodowe dla dzieci, a także dorosłych. Dają dużo radości oraz poprawiają kondycję organizmu. Chcesz wiedzieć, jaką trampolinę do ogrodu wybrać? W tym artykule omówimy najważniejsze zagadnienia i cechy, które powinieneś mieć na uwadze.
Rodzaje trampolin
Pomimo że w tytule tego wpisu widnieją trampoliny ogrodowe, to warto, żebyś poznał różne rodzaje tych sprzętów. Oczywiście wszystkie służą do tego samego – skakania. Jednak często są one produkowane z myślą o konkretnym zadaniu. Oto one:
- Trampoliny do ogrodu – wyróżniają je stosunkowo duże rozmiary, dzięki którym może z nich korzystać kilka osób jednocześnie.
- Trampoliny domowe – mniejsza alternatywa i, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach.
- Trampoliny do fitnessu – rozmiarem przypominają domowe modele, ale dodatkowo posiadają uchwyty wykorzystywane do różnych ćwiczeń.
Wszystkie wyżej wspomniane trampoliny mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.
Trampoliny do ogrodu – najważniejsze parametry
Wybierając trampolinę ogrodową dla siebie, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Bez tego nie będziesz w stanie kupić wytrzymałego, a zarazem bezpiecznego produktu. Chcesz, aby przyjemność ze skakania na trampolinie w ogrodzie trwała jak najdłużej? Oto, co powinieneś sprawdzić:
- Maksymalne obciążenie – wartość ta określa, jaką łączną wagę zniesie sprzęt podczas użytkowania. Jej przekroczenie prowadzi do uszkodzenia konstrukcji, maty lub sprężyn. W efekcie może dojść do kontuzji użytkownika.
- Stelaż – solidny stelaż to podstawa. Dlatego powinien być wykonany z mocnych materiałów znoszących duże przeciążenia. Ponadto, jeżeli trampolina ma stać na dworze, to warto, żeby konstrukcja była odporna na korozję.
- Mata/siatka do skakania – bardzo ważna jest sprężystość oraz trwałość materiału, z którego wykonany jest element. W przeciwnym razie po kilku skokach może ulec rozerwaniu. Przy zakupie zapasowej maty pamiętaj, że musi mieć odpowiednią średnicę.
- Sprężyny – to one odpowiadają za wysokie skoki na trampolinie. Sprawdź, czy są mocno przymocowane do ramy i maty.
- Osłona na sprężyny – stanowi ona ochronę zarówno dla użytkownika, jak i samych sprężyn. Podczas skakania zapobiega przypadkowemu zahaczeniu stopy. Jednocześnie chroni sprężyny przed czynnikami zewnętrznymi.
- Siatka – część trampolin dla dzieci posiada specjalną siatkę, która znacząco zmniejsza ryzyko wypadnięcia.
Powyższa lista składa się z najważniejszych parametrów. Poza tym możesz jeszcze sprawdzić kształt oraz średnicę trampoliny ogrodowej. Im jest ona większa, tym więcej osób będzie mogło z niej korzystać w tym samym czasie.
Dostępne wymiary trampolin
Na rynku znajdziesz wiele różnych rozmiarów trampolin ogrodowych. To, jak duży sprzęt wybierzesz, zależy przede wszystkim od przestrzeni, jaką jesteś w stanie zapewnić. Ponadto dochodzi kwestia wieku dzieci. Przyjmuje się, że młodsze powinny mieć trampoliny o mniejszej wielkości, np. dziecku w wieku ok. 3 lat wystarczy mata do skakania o średnicy 180 cm.
Z większymi wymiarami wiąże się m.in. dopuszczalna liczba osób, jaka może korzystać z trampoliny w tym samym czasie:
- Trampoliny o śr. do 250 cm – zwykle są przeznaczone dla jednej osoby, w ostateczności dla dwóch.
- Trampoliny o śr. 250-305 cm – spokojnie pomieszczą 2-3 osoby.
- Trampoliny o śr. 305-365 cm – maksymalnie 4 osoby.
- Trampoliny o śr. 365-490 cm – nadają się nawet dla 6 osób.
Należy jednak pamiętać, że każda dodatkowa osoba to kolejne kilogramy. Dlatego zanim dołączysz do wspólnego skakania, zawsze sprawdź, jakie jest dopuszczalne obciążenie, które wytrzymuje dana trampolina. Nie zapominaj też o zasadach bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo najmłodszych, czyli co powinna posiadać trampolina dla dzieci?
Nie da się ukryć, że trampoliny do ogrodu to przede wszystkim ogromna atrakcja dla dzieci w każdym wieku. Możliwość wyskoczenia na duże wysokości oraz aktywność fizyczna są dla nich idealną formą zabawy. Jak w przypadku każdej rozrywki, także tutaj należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo najmłodszych.
Wspominaliśmy już o siatkach ochronnych w trampolinach ogrodowych. Zwykle montuje się je na dwa sposoby – wewnątrz i na zewnątrz. Pierwszy rodzaj obejmuje wyłącznie matę do skakania, więc stanowi dodatkową barierę pomiędzy użytkownikiem a sprężynami.
Z kolei w obrębie siatek zewnętrznych znajduje się cała powierzchnia trampoliny. Elementy te posiadają otwory, przez które wchodzi się i są zamykane na zamki błyskawiczne, rzepy lub zapięcia. Bardzo istotnym parametrem w przypadku siatek jest ich wysokość. Ogólna zasada mówi, że trampoliny o większej średnicy powinny mieć wyższe siatki.
Kolejnym aspektem bezpieczeństwa są wszelkie osłony. Poza wspomnianą wcześniej osłoną na sprężyny stosuje się otoczki na wystające elementy stelaża. Spotyka się je najczęściej w trampolinach z siatkami. Osłony te wykonuje się zwykle z miękkich materiałów, np. pianki. Dodatkowym zabezpieczeniem dla najmniejszych dzieci są zdejmowane drabinki. Dzięki nim najmłodsi nie będą mogli wejść na matę do skakania bez nadzoru osoby dorosłej.
Zawsze należy stosować się do zaleceń opisanych w instrukcjach dołączonych do trampolin. Znajdziesz w nich informacje dotyczące warunków korzystania ze sprzętów oraz sytuacji, które mogą powodować zagrożenie.
Planowanie przestrzeni a trampolina ogrodowa
Rozstawiając trampolinę w ogrodzie, nie ma potrzeby znacznej zmiany otoczenia, aby móc swobodnie skakać. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym sprzęt będzie bezpieczny w użytkowaniu.
Wybierając miejsce, w którym postawisz trampolinę do ogrodu, postaraj się o to, aby powierzchnia była równa. Wszelkie wgłębienia czy wzniesienia mogą spowodować wykrzywienie ramy lub przewrócenie całej konstrukcji. Producenci nie zalecają również stawiania trampolin na asfalcie, betonie, kostce brukowej i innych twardych nawierzchniach. Mogłyby one stanowić zagrożenie w przypadku wypadnięcia. Najlepiej w tym celu sprawdzi się trawnik.
Wokół trampoliny nie powinny znajdować się inne obiekty, takie jak place zabaw, meble ogrodowe, grille itp. To samo tyczy się ścian, ogrodzenia czy basenów. Pod trampoliną nie mogą znajdować się żadne przedmioty, krzewy czy zwierzęta. Staraj się też postawić ją w miejscu, nad którym jest dość sporo przestrzeni na wyskoki, tzn. unikaj niskich drzew, przewodów elektrycznych, zadaszeń i innych zagrożeń.
Stosując się do tych wskazówek, na pewno znajdziesz odpowiednią lokalizację dla Twojej trampoliny ogrodowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat planowania przestrzeni na podwórku, to zachęcamy do przeczytania artykułu opisującego, jak wygląda budowa basenu.
Jaką trampolinę ogrodową kupić – podsumowanie
Trampolina ogrodowa jest doskonałą rozrywką dla całej rodziny. To też świetny sprzęt do spalania zbędnych kalorii, wzmacniania mięśni i poprawy pracy układów krążenia i oddechowego. Właściwe przemyślenie zakupu jest więc niezbędne, aby móc w pełni skorzystać z dobrodziejstw tego produktu.
Zwracaj uwagę na najważniejsze parametry, czyli maksymalne obciążenie, rozmiar maty do skakania, materiał wykonania, rodzaj sprężyn oraz obecność siatki i osłon. Pamiętaj też o właściwym przygotowaniu podwórka. Zadbaj o równe podłoże i dużą odległość od obiektów mogących zagrozić użytkownikom. Dzięki temu wybierzesz trampolinę ogrodową do przyjemnego i bezpiecznego skakania.
Chcesz sprawić, aby Twój ogród był nie tylko idealnym miejscem do zabaw, ale i wypoczynku w klimatycznym otoczeniu? W takim razie sprawdź nasze pozostałe artykuły poświęcone planowaniu przestrzeni wokół domu. Dowiesz się z nich m.in. jak zrobić oczko wodne.
Udostępnij