Nigdy nie jest za wcześnie na przygotowania do rodzinnych świąt! Poznaj porady i pomysły na łatwą organizację świąt

Udostępnij

Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Sylwester – to wydarzenia, które są wręcz synonimem spotkań z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. W tym roku chcesz przygotować coś u siebie i nie wiesz, od czego zacząć? Spokojna głowa! Poznaj praktyczne porady na organizację Świąt Bożego Narodzenia i nie tylko, z którymi zachwycisz swoich gości! 

Einfache Urlaubsorganisation: Tipps und Ideen

Udostępnij

Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Sylwester – to wydarzenia, które są wręcz synonimem spotkań z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. W tym roku chcesz przygotować coś u siebie i nie wiesz, od czego zacząć? Spokojna głowa! Poznaj praktyczne porady na organizację Świąt Bożego Narodzenia i nie tylko, z którymi zachwycisz swoich gości! 

Kluczem jest przygotowanie 

Przyjęcie rodziny i znajomych w swoim domu z okazji różnych świąt to nie lada wyzwanie. Nic więc dziwnego, że możesz czuć stres z tym związany. Jednak nie musisz się jemu poddawać. Najbardziej jest on odczuwalny zaraz przed samym świętem, dlatego, żeby uniknąć nerwówki, zacznij przygotowania kilka tygodni wcześniej. 

Najlepiej jeśli stworzysz sobie plan działania. Usiądź na spokojnie z kalendarzem i notatnikiem i sprawdź, kiedy możesz pójść do sklepu, zacząć gotować, sprzątać, szykować dekoracje itd. Dzięki temu unikniesz chaosu, który tylko bardziej mógłby Cię zdenerwować. Przy organizacji Świąt Bożego Narodzenia, Halloween czy Sylwestra warto mieć też plan B np. w przypadku braku jakichś składników do ciasta, czy ozdób. 

Zadbaj o odpowiednią atmosferę 

Samo odkurzenie i zmycie podłóg może nie wystarczyć podczas organizacji świąt. Zwłaszcza jeśli są to duże wydarzenia o określonej tematyce, takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. W ich przypadku dekoracje aż same pchają się do Twojego domu. Czemu więc ich nie wpuścisz? 

Oczywiście ważne jest odpowiednie dobranie ozdób. Nie trzeba chyba mówić, że pisanek nie postawisz na wigilijnym stole i nie powiesisz jemioły na przyjście wielkanocnego zająca. Grunt, żeby wszystkie dekoracje tworzyły spójną całość. Chcesz uniknąć sytuacji, gdy każda ozdoba jest w zupełnie innym stylu. Wtedy zamiast świątecznej atmosfery uzyskasz bajzel. W sklepach przed Bożym Narodzeniem itp. nie brakuje ładnych przedmiotów, wiec na pewno coś znajdziesz. Zawsze możesz je wykonać samodzielnie, wystarczy dowiedzieć się, jak zrobić ozdoby choinkowe czy sylwestrowe. 

Pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu, zwłaszcza gdy macie spotkać się po zmroku. W takiej sytuacji idealny klimat osiągniesz, ustawiając wszędzie świeczki. Pamiętaj tylko o ich odpowiednim osadzeniu w świecznikach, lampionach czy w dyniach, jeśli robisz imprezę halloweenową. Chcesz przecież uniknąć pożaru! Jeśli nie masz pewności co do świeczek, możesz je śmiało zastąpić lampkami. 

Ostatnim elementem jest muzyka. Tutaj nie powinno być większego problemu. Dużo zależy przede wszystkim od rodzaju święta. Na Boże Narodzenie odpal playlistę z kolędami, Wham!, Mariahą Carey, ewentualnie muzyką klasyczną lub jazzową. Z kolei na Sylwestra przygotuj ponadczasowe i nowe hity taneczne, chyba że organizujesz imprezę tematyczną np. w klimacie lat 80. 

Bezproblemowe planowanie świątecznego menu 

Przy organizacji świąt nie możesz zapomnieć również o jedzeniu. Bardzo często jest ono zaplanowane odgórnie np. przez tradycję. Doskonałymi tego przykładami są Boże Narodzenie czy Wielkanoc, które rządzą się własnymi prawami i w wielu regionach na stołach królują te same dania np. barszcz czy bigos. Jednak nie musisz się ograniczać i możesz zrobić to, co Ci się żywnie podoba. 

Przed ustaleniem świątecznego menu, zastanów się, czy któryś z Twoich gości nie jest na diecie lub nie ma alergii pokarmowych. Musisz o tym pamiętać, jeśli chcesz, żeby wszyscy mieli co jeść. Tutaj możesz zrobić dwie rzeczy: albo spróbować zrobić coś, co będzie odpowiednie dla wszystkich, albo przygotować osobną porcję dla osoby na diecie. Wybór należy do Ciebie.

Co do samego przygotowania dań, to rzecz jasna potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia gastronomicznego do gotowania. Poza tym dobrym pomysłem jest przyrządzenie mało wymagających potraw. Czasami zwyczajnie szkoda czasu na spędzanie kilku dni w kuchni, żeby ugotować parę dań. Lepiej postawić na wiele różnych propozycji, szybkich przygotowaniu i w mniejszych porcjach. Dzięki temu będziesz mieć więcej sił np. na dekorowanie. 

Ewentualnie możesz również zaangażować swoich gości. Poproś ich, żeby każdy coś ugotował i przyniósł na imprezę. Dzięki temu masz pewność, że na stole będzie coś dla wszystkich, a Ty się przy tym nie narobisz. 

No i nie zapomnij o napojach. Podstawą bez wątpienia jest woda z cytryną, ale i herbata oraz kawa. Warto też zainwestować w soki i napoje, zwłaszcza z myślą o najmłodszych. A jeśli jest to impreza z okazji nadchodzącego Nowego Roku, to sprawdź, jak samodzielnie przygotować drinki na sylwestra

Zaplanowanie atrakcji 

Zapraszając do siebie gości, nie możesz pozwolić, żeby się nudzili. W przeciwnym razie będą tylko myśleli o tym, jak najszybciej wykręcić się z imprezy. Warto przy tym mieć na względzie charakterystykę organizowanego święta np. na Boże Narodzenie raczej nikt nie będzie miał ochoty na tańce. Co więc można zaplanować? 

W ostatnich latach prawdziwy renesans przeżywają gry planszowe, zwłaszcza te angażujące większą liczbę osób. Warto zaopatrzyć się w kilka tytułów, aby mieć, co zaproponować swoim gościom. Bardzo lubianą zabawą są też kalambury. Wystarczy, że przygotujesz kilka haseł związanych ze zwierzętami, znanymi postaciami czy filmami. 

Ciekawym pomysłem jest przygotowanie stoiska, przy którym każdy będzie mógł zrobić własne ozdoby świąteczne na choinkę lub inne pamiątki o tematyce świątecznej. Nie tylko jest to świetna zabawa, ale potem można wspólnie udekorować dom lub zabrać ozdoby ze sobą. 

Jeśli masz taką możliwość, możesz też zorganizować atrakcje na zewnątrz. Zimą świetnym pomysłem jest bitwa na śnieżki lub wspólne lepienie bałwanów. Na Wielkanoc w wielu krajach dzieci szukają jajek ukrytych w ogrodzie i zbierają je do koszyków, więc czemu nie rozważyć tego przy organizowaniu świąt u Ciebie. Z kolei latem i jesienią, gdy już zapadnie zmrok dobrym pomysłem jest rozpalenie ogniska i smażenie kiełbasek nad ogniem. 

Podarki i prezenty dla gości 

Wręczanie drobnych upominków gościom jest bardzo często spotykaną praktyką. Nic dziwnego, w końcu kto nie lubi dostawać prezentów. Jeśli więc chcesz zapewnić swoim bliskim miłe wspomnienia, rozważ przygotowanie kilku podarków, które zabiorą ze sobą. 

Najbardziej osobistymi upominkami z pewnością są te wykonane własnoręcznie. Jeśli masz odpowiednie zdolności manualne, to czemu ich nie wykorzystasz? Na Boże Narodzenie stwórz drobne ozdoby, które będzie można powiesić na choince lub postawić na stoliku. Poza tym mogą to być świeczki, mydełka, bomby do kąpieli czy nawet ciasteczka. 

Ewentualnie napisz krótki liścik, w którym podziękujesz bliskim za przybycie i powiesz im, jak bardzo się cieszysz, że możecie razem spędzić święta. Bardzo dobrze sprawdzają się wierszyki i drobne żarty poprawiające humor na długo po imprezie. 

Nocleg dla Twoich gości 

Bardzo często podczas organizacji Świąt Bożego Narodzenia, a już na pewno Sylwestra, musisz zapewnić swoim gościom miejsce do spania. O ile zarezerwowanie pokoju w hotelu wchodzi w grę, to nie każdy może sobie na to pozwolić. W takim razie najlepiej spraw, żeby Twoi goście poczuli się, jak u siebie w domu. 

Przede wszystkim zapewnij miejsce do spania. Jeśli masz taką możliwość, to przygotuj pokój gościnny. Ubierz świeżą pościel w łóżku lub wyciągnij i napompuj materace, które ułożysz na podłodze. Pamiętaj też o odpowiedniej liczbie kołder, koców oraz poduszek. 

Ważne jest też zapewnienie przyborów niezbędnych podczas wieczornej i porannej toalety. Mowa o szczoteczkach i pastach do zębów, ręcznikach, mydłach. Jeśli goście przywieźli swoje rzeczy, to zapewnij im miejsce, w którym będą mogli je przechować na czas noclegu. 

Pamiętaj również, że Twoi bliscy też mogą zgłodnieć lub poczuć pragnienie. Dlatego zadbaj o to, żeby mieli łatwy dostęp do jedzenia i napojów. Bardzo miłym gestem na pewno będzie wręczenie koszy z przekąskami. 

Dobry gospodarz, to gospodarz, który się nie stresuje 

Organizacja świąt potrafi być stresującym przedsięwzięciem. W związku z tym warto mieć rękę na pulsie nawet w trakcie trwania imprezy. Jak więc zadbać o wszystko i nie zwariować? 

Dobrą praktyką jest przygotowanie sobie planera papierowego lub na telefonie, w którym zapiszesz wszystkie istotne informacje. Przyda Ci się do śledzenia kolejnych etapów imprezy czy jako szybki dostęp do numerów telefonu gości. 

Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego samodzielnie. Przydziel część zadań członkom swojej rodziny lub znajomym skorym do pomocy. W ten sposób nie musisz myśleć o wszystkim, co na pewno Cię odciąży. 

I najważniejsze – nie musi być idealnie. Są sytuacje, których nie przewidzisz lub wyjdą w trakcie imprezy. Nie ma co się nimi przejmować, bo na pewno nie zepsują świętowania. Najważniejsze jest stworzenie niezapomnianych wspomnień. 

Poświąteczne porządki 

Na sam koniec pozostało Ci najmniej przyjemny element – sprzątanie po imprezie. W końcu trzeba będzie przejść od świętowania do codziennej rutyny. Warto więc, żeby wszystko przebiegło sprawnie i bezboleśnie. 

Z pewnością warto oddelegować część sprzątania pozostałym członkom rodziny. Niech jedna osoba odkurzy, inna zmyje podłogi, a ktoś wyniesie śmieci. Dzięki temu porządki pójdą o wiele sprawniej. 

Bardzo często po organizacji świąt zostaje bardzo dużo jedzenie, którego szkoda wyrzucić. Część możesz śmiało rozdać swoim gościom lub przekazać do lokalnych jadłodzielni i jadłodajni. Z kolei dekoracje warto schować na następny raz albo przekazać osobom, które w najbliższym czasie będą organizować podobne wydarzenie. 

Święta, święta i po świętach 

Jak widzisz, organizowanie Świąt Bożego Narodzenia, Halloween, Sylwestra, Wielkanocy czy innej imprezy nie musi być festiwalem stresu. Wystarczy odpowiedni plan, przygotowanie i nieprzejmowanie się, że coś nie wyszło. Dla Ciebie najważniejsze powinno być dobre samopoczucie gości i niezapomniana zabawa. Gdy Ci się to uda, możesz mówić o sukcesie. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Czym posypać oblodzone schody lub podjazd przed domem?

Zima to pora roku, kiedy nawet własne podwórko może stać się pułapką. Oblodzone schody i podjazdy…

Czytaj więcej