Dieta bezglutenowa dla początkujących. Poznaj smaczne porady na temat życia bez glutenu 

Udostępnij

Hasło „dieta bezglutenowa” w ostatnich latach zyskało ogromną popularność. Nic dziwnego, w końcu jest promowane przez takie światowe gwiazdy jak Madonna czy Gwyneth Paltrow. Tylko czym w zasadzie jest gluten, gdzie go znaleźć i czym zastąpić? Tego dowiesz się z naszego wpisu ze smacznymi poradami na życie bez glutenu. 

Leckere Tipps für ein glutenfreies Leben

Udostępnij

Hasło „dieta bezglutenowa” w ostatnich latach zyskało ogromną popularność. Nic dziwnego, w końcu jest promowane przez takie światowe gwiazdy jak Madonna czy Gwyneth Paltrow. Tylko czym w zasadzie jest gluten, gdzie go znaleźć i czym zastąpić? Tego dowiesz się z naszego wpisu ze smacznymi poradami na życie bez glutenu. 

Zrozumieć nadwrażliwość na gluten. Co to jest? 

Gluten to wspólna nazwa kilku białek roślinnych będących składnikami w niektórych zbożach. Mowa tutaj o pszenicy i jej pochodnych (np. orkiszu, durumie, kamucie itp.), życie, jęczmieniu i ich mieszankach m.in. pszenżycie. Gluten występuje też w produktach, do których wykorzystuje się te zboża, czyli mąki, kasze, płatki, pieczywo, ciasta, a nawet piwo. 

Większość ludzi bez problemu przyswaja gluten, ale są osoby, które powinny go absolutnie unikać. Są to chorzy na celiakie i nadwrażliwość na gluten. Dla nich jest on bardzo szkodliwy i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. 

Warto tutaj wspomnieć, że celiakia i nadwrażliwość na gluten to są dwie różne sprawy. Pierwsza przypadłość jest chorobą autoimmunologiczną, przez którą dochodzi do stanu zapalnego niszczącego kosmki jelitowe. Przez to chorzy na celiakię gorzej wchłaniają składniki odżywcze z jedzenia. Osoby z nadwrażliwością na gluten przeważnie odczuwają spory dyskomfort, który utrudnia życie, ale mu nie zagraża. Najczęściej przejawia się bólami brzucha i głowy, biegunką, nudnościami czy wzdęciami. 

W związku z tym, że objawy obu chorób są bardzo podobne i mogą mylić, ważne jest szybkie określenie przypadłości, z którą się borykasz. Dlatego, gdy tylko zauważysz coś niepokojącego, zgłoś się do swojego lekarza. 

Korzyści dla Twojego zdrowia płynące z diety bezglutenowej 

Podobnie, jak w przypadku diety wegetariańskiej i wegańskiej, taki i dieta bezglutenowa ma wiele korzyści dla osób z nadwrażliwością na gluten czy celiakią. Pozwala jeść dania, po których nie czują się źle, a przecież chodzi o to, żeby jedzenie dawało przyjemność. 

Przede wszystkim, dzięki produktom niezawierających gluten, przestaniesz odczuwać dokuczliwe symptomy nietolerancji tego składnika. Zapomnisz o wzdęciach, biegunkach, bólach brzucha itd. W ten sposób przestaniesz się martwić, czy kanapka na drugie śniadanie znowu zepsuje Ci resztę dnia. 

Kolejnym atutem jest lepsze przyswajanie składników odżywczych. Praca jelit nie jest bowiem zakłócona przez szkodliwy gluten, więc mogą śmiało wykonywać swoje zadanie. Dzięki temu poczujesz się lepiej, Twój organizm będzie zdrowszy, a do tego będziesz mieć więcej energii. 

Czego potrzebujesz w kuchni, aby przejść na dietę bezglutenową? 

Pomimo że pszenica i inne zboża z glutenem stanowią tak ogromną część codziennego jadłospisu, to bez problemu znajdziesz ich zamienniki. W ostatnich latach przybyło osób z nietolerancją, więc zwiększyło się też zapotrzebowanie na produkty bezglutenowe. Dlatego idąc do sklepu, z pewnością znajdziesz pomysł na pyszne śniadanie. Ale przechodząc do konkretów, co dokładnie możesz zawrzeć w swojej diecie bezglutenowej? Oto najważniejsze produkty: 

Oczywiście istnieje sporo gotowych produktów, a nawet dań przeznaczonych dla osób z nietolerancją czy celiakią. Sprawdź jedynie, czy w składzie na pewno nie ma glutenu. Istnieje bowiem możliwość, że to, co chcesz kupić, zostało zanieczyszczone przez pszenicę na etapie produkcji, pakowania czy transportu. Producenci najczęściej informują o tym na końcu listy składników dopiskiem „może zawierać…”. Jeśli nie masz jednak zaufania do gotowych potraw, to warto poznać kilka przepisów na bezglutenowe obiady i kolacje

Wskazówki, jak prowadzić zbilansowane życie bez glutenu 

Nadwrażliwość na gluten to nie koniec świata. Jest wiele sposobów na to, żeby jeść tak jak do tej pory, ale z niewielkimi zmianami. Półki sklepowe z działem ze zdrową żywnością, aż uginają się od ciężaru bezglutenowych produktów, więc na pewno uda Ci się poprawić swoje codzienne menu. Mamy dla Ciebie też kilka wskazówek, jak jeszcze lepiej przyzwyczaić się do diety bez glutenu. 

  1. Zawsze bądź na bieżąco z nowościami związanymi z jedzeniem. I chodzi tu zarówno o przepisy na bezglutenowe przekąski, jak i produkty. Wielu producentów cały czas modyfikuje składy swoich towarów, aby zaskarbić sobie uznanie coraz większego grona klientów. Dlatego istnieje spora szansa, że to, co było dla Ciebie do tej pory niedostępne, może wkrótce zawitać na Twoim stole. 
  1. Nie bój się eksperymentować z bezglutenowymi zbożami. Musisz się liczyć z tym, że mąka z nich wykonana różni się od pszennej. Brak glutenu sprawia, że ciasto bez pszenicy nie jest tak elastyczne i rozciągliwe oraz ma inną konsystencję. Dlatego nie zrażaj się, gdy domowa pizza nie będzie już taka jak kiedyś. Wystarczy, że spróbujesz z inną mąką lub zmienisz proporcje, a uda Ci się osiągnąć sukces. 
  1. Uświadom swoich domowników i przystosuj kuchnię. Może być tak, że gluten zaszkodzi tylko Tobie, podczas gdy pozostałym członkom rodziny nie będzie przeszkadzać. Dlatego uczul ich, żeby ostrożnie obchodzili się z mąką pszenną w kuchni. Najlepiej, jeśli wydzielisz swój kąt i zainwestujesz w osobne wyposażenie gastronomiczne. Chodzi o noże, łyżki, miski, deski do krojenia itd. Dzięki temu unikniesz przypadkowego zanieczyszczenia glutenem. 
  1. Skontaktuj się z innymi osobami na diecie bezglutenowej. W sieci nie brakuje blogów, forów czy grup zrzeszających innych unikających glutenu. Wymienisz się z nimi nie tylko doświadczeniami, ale i informacjami na temat produktów. Możesz tak odkryć coś naprawdę pysznego. 
  1. Sprawdzaj przepisy na bezglutenowe dania. Tutaj masz naprawdę ogromne pole do popisu. Liczba pomysłów na to, co jeść cały czas rośnie, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jest to też świetna okazja na zaopatrzenie się w sprzęty, które ułatwią Ci przyrządzanie potraw. Doskonałym przykładem jest multicooker. Jak sama nazwa wskazuje, potrafi ugotować wiele różnych dań, więc z pewnością sprawdzi się do Twoich kulinarnych eksperymentów. 

Stosując się do powyższych wskazówek, gwarantujesz sobie powodzenie w swojej bezglutenowej diecie. Pamiętaj, że jesteś dopiero na początku drogi z zupełnie nowym rodzajem jedzenia. Nie ma więc sensu martwić się, że nie masz co jeść. Zawsze znajdziesz produkty, które będą dla Ciebie odpowiednie. Wystarczy zagłębić się w temat, a wszystko będzie dobrze i bez glutenu. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej