Czym wyczyścić kostkę brukową – poradnik

Udostępnij

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, który wykorzystywany jest do tworzenia ogrodowych ścieżek, alejek oraz różnego rodzaju aranżacji. Jako że aranżacje te bardzo często pełnią także rolę użytkową, niezbędna jest wiedza na temat tego, czym wyczyścić kostkę brukową. W naszym poradniku znajdziecie praktyczne podpowiedzi na ten właśnie temat.  

Was zu Pflastersteinen zu reinigen

Udostępnij

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, który wykorzystywany jest do tworzenia ogrodowych ścieżek, alejek oraz różnego rodzaju aranżacji. Jako że aranżacje te bardzo często pełnią także rolę użytkową, niezbędna jest wiedza na temat tego, czym wyczyścić kostkę brukową. W naszym poradniku znajdziecie praktyczne podpowiedzi na ten właśnie temat.  

Czym wyczyścić kostkę brukową domowe sposoby

Aby kostka brukowa zachowała swe walory ozdobne, a tym samym prezentowała się schludnie i efektownie, należy ją regularnie czyścić. Mycie kostki brukowej i usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń, takich jak plamy z oleju samochodowego, tłuszczu po grillowaniu, ale też czyszczenie ze zwykłego błota czy porostów (np. mchu) jest więc wymogiem koniecznym. Oczywiście, możemy zlecić sprzątanie profesjonalnej firmie, specjalizującej się w takich usługach, jednakże istnieją na to również skuteczne, domowe sposoby.

Sprawa jest to tyle prosta, że kostkę brukową wyczyścić można bez stosowania żadnych skomplikowanych zabiegów, zaawansowanych technologicznie urządzeń czy też drogich środków czyszczących. Na powierzchowne zabrudzenia w postaci np. piasku lub liści wystarczy zwykła miotła. Z bardziej uporczywymi osadami poradzi sobie twarda szczotka oraz mieszanina wody ze zwykłym detergentem, takim jak np. płyn do mycia naczyń.

Różnego rodzaju porosty, w tym mech, a także grzyby oraz pleśń usuniemy przy użyciu szczotki drucianej. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie musimy się przy tym obawiać, że naruszymy strukturę powierzchni kostki brukowej. Jest ona na tyle twarda, że nie podda się drucianemu włosiu naszej szczotki. Warto stosować do tego także roztwór z octu i wody, którego proporcje wynosić powinny 2:1.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farby lub zaprawy

Bywają jednak sytuacje, w których to zbrudzenia kostki brukowej wynikają nie tyle z działania niezależnych od nas czynników zewnętrznych, co z naszej własnej nieuwagi. Powierzchnia zachlapana farbą, zaprawą, tudzież cementem, to dość powszechne przypadki np. podczas prac remontowych lub budowlanych na naszym podwórku. Tego rodzaju zanieczyszczenia najlepiej jest usuwać zaraz po ich pojawieniu się. Wystarczy je po prostu dokładnie zdrapać, a następnie spłukać wodą z ogrodowego węża. Oczywiście, można użyć także myjki ciśnieniowej.

Jednakże, jeśli powyższe sposoby nie przyniosą pożądanego rezultatu, pozostanie nam już tylko piaskowanie bądź szlifowanie kostki brukowej. Pierwsza metoda polega na oczyszczaniu powierzchni przy pomocy sprężonego powietrza z dodatkiem ziarenek piasku. Służy do tego specjalna dysza myjki ciśnieniowej. Metoda druga zaś wymaga użycia specjalnych tarcz przeznaczonych do kostki brukowej. Pamiętajmy jednak, że szlifowanie dotyczyć musi całej powierzchni, a nie tylko miejsc, które zostały zabrudzone.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Wróćmy jednak do tematu porostów, gdyż jest to jedna z najpowszechniejszych bolączek osób, które zdecydowały się na swoim podwórku lub w ogrodzie stworzyć powierzchnie z kostki brukowej. Mech lub różnego rodzaju chwasty pojawiają się na łączeniach kostki i z całą pewnością nie przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności wyglądu nawierzchni. Najczęściej pojawiają się w miejscach o dużej wilgotności lub o dużym zaciemnieniu.     

Czyszczenie kostki brukowej z mchu można przeprowadzić ręcznie, wyrywając po prostu niechciane porosty. Bywa to jednak dość czasochłonne, a tym samym bardzo uciążliwe, dlatego, jak wspomnieliśmy wcześniej, warto zaopatrzyć się w szczotkę przeznaczoną do tego właśnie celu. Charakteryzuje się ona bardzo twardym włosiem i bardzo skutecznie radzi sobie ze wszystkim co wyrośnie w szczelinach pomiędzy kostkami z bruku. Tego typu szczotki bez problemu kupimy w sklepach budowlanych lub ogrodniczych.

Przy okazji omówmy też szerzej metodę czyszczenia kostki brukowej z mchu i innych porostów przy użyciu wody z octem. Pamiętając o proporcjach 2:1 (2 – proporcja octu , 1 – proporcja wody) możemy użyć do tego celu pędzla lub spryskiwacza. Ważne jest, aby dokładnie rozprowadzić substancję po porośniętych miejscach. Zaletą tejże metody jest brak skutków ubocznych względem kostki brukowej, która nie ulega odbarwieniu. Ocet ponadto nie oddziałuje szkodliwe na glebę.

Efekt powinien być widoczny po kilku dniach, zaś w przypadku gdy mech nie ustąpi, możemy użyć octu bez dodatku wody. Pamiętajmy jednak, aby podczas tej czynności zabezpieczyć usta, nos oraz oczy.

Oczywiście może dojść do sytuacji, w których i ten sposób zawiedzie. Wtedy to trzeba będzie sięgnąć po specjalistyczny środek chemiczny charakteryzujący się właściwościami biobójczymi. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że preparaty takie nie są wskazane, w przypadkach gdy mogą mieć z nimi kontakt alergicy, dzieci, bądź też zwierzęta. Do tego wskazaniem jest, by podczas stosowania takich substancji używać odzieży ochronnej, rękawic oraz maseczki.

Urządzenie do czyszczenia kostki brukowej

Podczas ręcznego mycia kostki brukowej musimy liczyć się z faktem, że poświęcimy temu sporą ilość czasu, a także, że będziemy musieli użyć dość dużej siły fizycznej. Chodzi nie tylko o samo długie szorowanie, ale i o konieczność wymiany brudnej wody. Może się więc okazać, że nasze poświęcenie pójdzie na marne, gdyż zabrudzenia które wnikną w głąb nawierzchni nijak nie zechcą poddać się tym zabiegom.

Wtedy to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z funkcjonalności wysokociśnieniowych urządzeń do czyszczenia kostki brukowej. Dzięki nim praca będzie szybka, łatwa i przyjemna. Za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem skutecznie usuniemy nawet najgłębiej osadzony brud.

Mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową

Myjki ciśnieniowe pozwolą więc na mycie kostki brukowej, bez konieczności angażowania do tego profesjonalnych firm. By jednak urządzenie było skuteczne, należy wybrać taki o właściwych parametrach. Pod względem wydajności ważny jest przepływ. Ten, w zależności cod modelu, może zawierać się w przedziale od 330 – 900 l/h. Warto wiedzieć, że aby zapewnić sobie skuteczne narzędzie pracy na potrzeby domowe, parametr ten powinien mieć wartość 350 – 500 l/h.

Drugim parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę jest temperatura podgrzewania. Zaleca się wybór myjek ciśnieniowych, zdolnych podgrzewać wodę do temperatury 40-50 stopni Celsjusza. 

Kolejny parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, to wartość ciśnienia. Ciśnienie jest związane z mocą – im mniejsza moc, tym mniejsze ciśnienie. W tym przypadku nie zaleca się wyboru myjek oferujących ciśnienie mniejsze niż 100 barów i mocy niższej niż 2 kW. Chcąc mieć pełną gwarancję skuteczności, warto wybierać urządzenia charakteryzujące się ciśnieniem 140-180 barów.    

Nie bez znaczenia w przypadku myjek ciśnieniowych są także długość węża lub lancy, obecność paska, pozwalającego zawiesić urządzenie na ramieniu lub ewentualnie kółka, umożliwiające swobodne przemieszczanie się ze sprzętem podczas mycia. Przy okazji warto zwrócić także uwagę na wyposażenie dodatkowe, takie jak szczotki lub dodatkowe dysze, np. do piaskowania. Rozważ również zastosowanie kompleksowego rozwiązania, które zadba zarówno o kostkę jak i samą myjkę. Zmiękczacz wody do myjki ciśnieniowej to urządzenie, które ochroni myjkę oraz czyszczoną powierzchnię. Zmiękczona woda zapobiega powstawaniu rys i matowieniu kostki oraz osadzaniu się kamienia w pompie i dyszy myjki. 

Czym usunąć olej z kostki brukowej

Oprócz stosunkowo łatwych do usunięcia zabrudzeń z kostki brukowej, mogą powstać również takie, których wywabienie będzie o wiele bardziej kłopotliwe. Zaliczyć do nich możemy np. tłuste plamy z oleju. W tym przypadku bardzo ważna jest szybka reakcja, gdyż tego typu zacieki pozostawione na dłuższy czas mogą trwale wniknąć w strukturę brukowej nawierzchni. Do usunięcia takich zabrudzeń skuteczny będzie silny strumień ciepłej wody z dodatkiem detergentu mającego właściwości odtłuszczające.

Bez obaw możemy użyć więc płynu do naczyń, stosując proporcje 3:1, gdzie 3 oznacza ilość wody, 1 zaś ilość detergentu. Po dokładnym umyciu zacieków taką mieszanką, należy pozostawić powierzchnię na około godzinę i dopiero po upływie tego czasu spłukać czystą wodą i osuszyć. Jeśli zajdzie konieczność, czyli plamy z oleju do końca nie znikną, można powtórzyć cały proces.

Jak usunąć plamy z oleju silnikowego na kostce brukowej

W przypadku, gdy omawiana wcześniej metoda zawiedzie, potrzebny będzie specjalistyczny środek do czyszczenia kostki brukowej z oleju. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu substancja są bardzo silne, a ich stosowanie niesie za sobą ryzyko powstania odbarwień. W efekcie może więc dojść do sytuacji, gdzie pozbędziemy się zacieków z np. oleju silnikowego, jednakże miejsca, które były nim zabrudzone, przybiorą o wiele jaśniejszy kolor.

Z tego też względu zalecamy, aby preparat, którego zamierzamy użyć przetestować na kawałku powierzchni znajdującej się w niezauważalnym na pierwszy rzut oku miejscu. Warto też zapoznać się z ulotką opisującą środek czyszczący i ściśle przestrzegać ustalonych tam zaleceń i wskazówek.

Czym wyczyścić kostkę brukową – podsumowanie

Mycie kostki brukowej to czynność, o której nie wolno zapominać, jeśli chcemy żeby wykonane z tego materiału nawierzchnie wyglądały efektownie i tym samym cieszyło oko. Oczywiście, metodę czyszczenia należy dobrać odpowiednio do rodzaju powstałych zabrudzeń. Niektórych z nich możemy pozbyć się stosując proste, domowe sposoby inne zaś wymagają specjalistycznego sprzętu, takiego jak np. myjki ciśnieniowe.

Niezależnie od metody w przypadku czyszczenia kostki brukowej, bardzo często liczy się szybkość naszej reakcji. Pozostawione na dłuższy czas zacieki, bądź plamy z oleju, mogą okazać się zbyt trudnymi do usunięcia, a wtedy to jedynym rozwiązaniem może być użycie specjalistycznych środków czyszczących, bądź skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się tego typu pracami. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Czym posypać oblodzone schody lub podjazd przed domem?

Zima to pora roku, kiedy nawet własne podwórko może stać się pułapką. Oblodzone schody i podjazdy…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej