Gdzie pszczoły brzęczą najradośniej? W Twoim pszczelim ogrodzie! 

Udostępnij

Pszczoły to niezwykle pracowite owady, które nie tylko produkują miód, ale i starannie zapylają Twoje rośliny. Niestety coraz trudniej jest im przeżyć przez niewielką ilość terenów zielonych zapewniających im pożywienie. Na szczęście możesz pomóc! Wystarczy, że dowiesz się, jak stworzyć ogród dla pszczół, dzięki któremu zadbasz o ich przetrwanie. 

Bienengarten

Udostępnij

Pszczoły to niezwykle pracowite owady, które nie tylko produkują miód, ale i starannie zapylają Twoje rośliny. Niestety coraz trudniej jest im przeżyć przez niewielką ilość terenów zielonych zapewniających im pożywienie. Na szczęście możesz pomóc! Wystarczy, że dowiesz się, jak stworzyć ogród dla pszczół, dzięki któremu zadbasz o ich przetrwanie. 

Co to jest pszczeli ogród? 

Pewnie sądzisz, że każdy ogród, może z wyjątkiem ogrodu skalnego, jest ogrodem przyjaznym dla pszczół. W końcu są w nim rośliny i kwiaty stanowiące źródło nektaru. Niestety sprawa nie jest taka prosta. Pomimo że kwiaty w Twoim ogrodzie mogą zapierać dech w piersiach, to nie każdy gatunek dostarcza wystarczającej ilości pokarmu.  

Jeśli chcesz stworzyć ogród pszczeli, posadź kwiaty, które przyciągają pszczoły. Dzięki temu nie tylko zadbasz o te owady, ale i upiększysz swoją działkę! Aby to zrobić, wystarczy, że przekształcisz część dobrze przystrzyżonego trawnika w łąkę kwietną. Oprócz akcentów kolorystycznych w najbliższej przyszłości zapewni też więcej przestrzeni życiowej dla pszczół. 

Dlaczego warto stworzyć ogród dla pszczół? 

Istotnym elementem każdego ogrodu pszczelego jest różnorodność. Pozwala to pszczołom gromadzić nektar z różnych gatunków roślin. Ponadto dzięki temu możesz się cieszyć morzem kwiatów w swoim ogrodzie przez cały rok. Wiosną krokusy czy przebiśniegi pożegnają zimę, a później lawenda, len, szałwia lub jeżówka zapewnią prawdziwy festiwal kolorów. Z kolei jesienią pojawią się krwawnica, rozchodnik i aster. W ten sposób pszczeli ogród kwitnie przez cały rok! 

Jednak różnorodność takiego ogrodu nie ogranicza się jedynie do gatunków roślin. Łąka kwietna daje mnóstwo korzyści nie tylko Tobie, ale i całemu środowisku. Oto kilka z nich: 

O czym należy pamiętać podczas tworzenia pszczelego ogrodu? 

Zasadniczo, aby ogród pszczeli się przyjął, musisz wybrać odpowiednie rośliny. Być może w Twoich grządkach już rosną jakieś kwiaty, ale nie stanowią one atrakcyjnego celu dla owadów. Na początku najlepiej uzupełnić je o gatunki bardziej przyjazne pszczołom, a następnie zastąpić innymi kwiatami. Może to być dla Ciebie niemałe wyzwaniem, ale po pierwszych paru krokach uda Ci się stworzyć odpowiedni ogród dla pszczół. 

Pamiętaj: im więcej różnych roślin zasiejesz, tym bogatszy będzie stół dla pszczół. W końcu istnieje ponad 500 gatunków tych owadów, a każdy ma inne preferencje. Wybór jest ogromny. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na byliny, krzewy owocowe, takie jak maliny lub jeżyny, kwiaty czy zioła, nie musisz się ograniczać! Chcesz chyba, aby Twój ogród był przyjaznym pszczoło, prawda? Oto kilka gatunków roślin, które możesz posadzić: 

Czy poza bylinami chcesz też uprawiać warzywa w swoim ogrodzie? Żaden problem! Możesz śmiało dopuścić pszczoły do swojego warzywnika. Takie gatunki, jak cukinia, dynia, pomidory lub ogórki to rośliny kwitnące, które wzbogacą nie tylko Twoją dietę, ale i pszczół. 

Wskazówka: nie stosuj pestycydów i innych środków ochrony roślin, ponieważ mogą zaszkodzić owadom. Najlepiej stosować środki naturalne. Na przykład, jeśli chcesz ochronić swoje warzywa przed mszycami, to idealnym rozwiązaniem jest gnojówka z pokrzywy. Aby go zrobić, włóż młode liście i pędy do plastikowego pojemnika i zalej je wodą. Zostaw całość na ok. 2 tygodnie i mieszaj co jakiś czas, aby napowietrzyć gnojówkę. Gotową rozcieńcz wodą (w stosunku 1:10) i podlej warzywa. Pokrzywę bez problemu znajdziesz w ogrodzie lub na łące. 

Zadbaj o to, aby Twój pszczeli ogród kwitł przez cały rok. Większość roślin pokazuje swoje kwiaty tylko przez krótki czas, ale robi to bardzo intensywnie. Wybierając kwiaty i krzewy, zwróć uwagę na to, kiedy mają fazy kwitnienia. Najlepiej jeśli te okresy będą się ze sobą zazębiać. Podczas gdy krokusy i przebiśniegi dostarczą pierwszego nektaru wiosną, słoneczniki lub astry niezawodnie zapewnią go późnym latem czy jesienią. Warto też pamiętać, że słoneczniki nie tylko są źródłem nektaru i pyłku dla pszczół czy trzmieli, ale gdy nasiona już dojrzeją, przyciągną również ptaki! 

Dodatkowo poza kwiatami warto zawsze mieć w ogrodzie miskę z wodą. Pszczoły potrzebują jej, aby ochłodzić ul w okresie upałów. Umieść małe kawałki drewna w misce, aby ułatwić owadom pobieranie wody lub wysysanie jej bezpośrednio z drewna. Jeśli wpadną do miski, pszczoły łatwo toną. 

Czego potrzeba do stworzenia ogrodu pszczelego? 

Jeśli masz już ogród, to podstawowe wyposażenie na pewno znajdziesz w swoim składziku. Na pewno przyda Ci się sekator, łopata i motyka do grządek. Upewnij się również, czy Twoja kosiarka ma możliwość regulacji wysokości. Łąk kwietnych dla pszczół najlepiej nie kosić zbyt krótko, dlatego wcześniej pamiętaj o podniesieniu ostrza. 

Przy okazji: ścinki trawnika świetnie sprawdzają się jako odżywcza ściółka i składnik pryzmy w kompostowniku ogrodowym. Jeśli masz drzewa lub krzewy, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w rozdrabniacz ogrodowy, z którym przerobisz gałęzie na trociny. 

W ogrodzie pszczelim ściółka pełni bardzo ważną funkcję. Sprawia, że gleba dłużej zachowuje swoją wilgoć. Do podlewania większych grządek używaj linii kroplujących. Są to specjalne węże dozujące wodę zaraz przy gruncie, co zapobiega jej nadmiernemu odparowywaniu. Dzięki temu nie musisz tak często podlewać, szczególnie latem. Ponadto niektóre rośliny, takie jak cukinia, pomidory lub dynie, nie lubią wilgoci na liściach. W ich przypadku również warto skorzystać z pomocy linii kroplujących. 

Woda jest droga, zwłaszcza jeśli chcesz podlać wiele roślin w porze upałów. Jeśli poziom wód gruntowych nie jest zbyt niski, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pompy studziennej. Ewentualnie zbieraj wodę w zbiorniku na deszczówkę. Dzięki temu zmniejszysz koszty podlewania. 

Jeśli Twój nowy ogród pszczeli tętni już życiem, możesz śmiało postawić własny ul. Oczywiście wcześniej warto trochę poczytać o hodowli pszczół i zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt. W końcu jest to świetna okazja, aby rozkręcić swój biznes pszczelarski. Dowiedz się, ile miodu z ula możesz uzyskać podczas jednego sezonu i jak na nim zarobić z naszego następnego artykułu. Liczne produkty dla pszczelarstwa, takie jak ekstraktory miodu czy suszarki do pyłku, znajdziesz w sklepie internetowym expondo! 

FAQ – co jeszcze warto wiedzieć o pszczelich ogrodach? 

Czy nadal masz pytania? Z chęcią na nie odpowiemy. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych zagadnień związanych z pszczelimi ogrodami. Poznaj je! 

Skąd mam wiedzieć, czy roślina jest przyjazna pszczołom? 

Na początku artykułu wspomnieliśmy o kilku, ale oczywiście jest ich znacznie więcej. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele gatunków oznaczonych jako przyjazne pszczołom. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz zapytać wyspecjalizowanych sprzedawców, które kwiaty polecają. Istnieją również przyjazne pszczołom mieszanki nasion dla łąk kwietnych, które również są odpowiednio oznakowane. 

Które byliny są przyjazne pszczołom? 

Istnieje wiele bylin nadających się do pszczelego ogrodu i wymienienie ich wszystkich trwałoby wieki, więc oto kilka przykładów: miodunka (od marca), nachyłek (czerwiec-październik), pokrzywy, kocimiętka, lawenda lub rozchodnik. Upewnij się, że byliny są odporne, wtedy Ty i Twoje pszczoły będziecie się nimi cieszyć przez kilka lat. 

Czy na balkonie można sadzić rośliny przyjazne pszczołom? 

Tak, ale kupując je, upewnij się, że rośliny nadają się do doniczek. Należą do nich m.in. kocimiętka, dzwonek, lawenda, lantana, wrzos krwisty, szałwia i wiele innych. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Czym posypać oblodzone schody lub podjazd przed domem?

Zima to pora roku, kiedy nawet własne podwórko może stać się pułapką. Oblodzone schody i podjazdy…

Czytaj więcej