Mało napojów smakuje tak wyśmienicie w gorące letnie dni jak piwo. Nie ważne, czy delektujesz się nim w pubie, własnym ogrodzie, czy w domowym zaciszu. Doskonale urozmaica chwilę relaksu i spotkanie ze znajomymi. Aby jednak wydobyć ze złocistego trunku pełne walory smakowe, należy pamiętać o podstawowej kwestii, czyli temperaturze trunku. W naszym artykule przedstawimy garść praktycznych informacji dotyczących chłodzenia piwa i optymalnej temperatury.
Mało napojów smakuje tak wyśmienicie w gorące letnie dni jak piwo. Nie ważne, czy delektujesz się nim w pubie, własnym ogrodzie, czy w domowym zaciszu. Doskonale urozmaica chwilę relaksu i spotkanie ze znajomymi. Aby jednak wydobyć ze złocistego trunku pełne walory smakowe, należy pamiętać o podstawowej kwestii, czyli temperaturze trunku. W naszym artykule przedstawimy garść praktycznych informacji dotyczących chłodzenia piwa i optymalnej temperatury.
W jakiej temperaturze zamarza piwo?
Przyjmuje się, że piwo nie jest produktem spożywczym przeznaczonym do zamrażania. Kilkugodzinne przechowywanie go w temperaturze poniżej zera (np. w zamrażarce lub na balkonie w czasie mrozu) spowoduje jego zmętnienie i zmniejszenie ilości dwutlenku węgla odpowiedzialnego za lekko gazowany, orzeźwiający smak. Po rozmrożeniu, kiedy temperatura piwa będzie dodatnia, nie należy go spożywać.
Chłodzenie piwa
Podawanie piwa jest ściśle związane z jego temperaturą. Aby móc delektować się napojem zaserwowanym zgodnie ze sztuką, należy mieć na uwadze specjalne urządzenia do jego schładzania. Zdążyły one zdobyć uznanie w oczach zarówno amatorów piwa, jak i profesjonalnych barmanów.
Nalewaki do piwa są sprzętem, który nie służy jedynie do jego serwowania, ale również podtrzymywania właściwej temperatury. Wystarczy podłączyć kegi z piwem do nalewaków, by móc już z nich zacząć korzystać. Znajdujące się przeważnie w zestawach naboje CO2 utrzymują prawidłowe ciśnienie i sprawiają, że piwo nie wietrzeje (ochrona przed działaniem tlenu).
Domowy dystrybutor okaże się hitem na imprezie nie tylko dzięki temu, że kojarzy się z klimatycznym pubem, ale także za sprawą precyzyjnego działania. Zapewnia chłodzenie piwa w szerokim zakresie temperatury (np. 2-12°C), co pozwala dokładnie ją dobrać do stylu danego trunku i gustu Twoich gości. Nalewak charakteryzuje się dużą elastycznością, ponieważ wybierzesz w jego ustawieniach ulubioną temperaturę piwa, np. 4 lub 10°C.
Na tym nie kończą się zalety nalewaka. Jest to bowiem sprzęt o bardzo prostej, intuicyjnej obsłudze. Nalewanie piwa za jego pomocą jest bardzo proste. Wystarczy użyć uchwytu, aby z kranika zaczęło lecieć piwo. Decydując się na wybór konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na to, czy ma gumowe nóżki. Nie tylko stabilizują nalewak na blacie, ale również absorbują drgania. Czasami podczas serwowania piwa z dystrybutora może zdarzyć się, że uronisz kilka kropli. W takich sytuacjach zawsze jest niezastąpiona tacka ociekowa, która ułatwia mycie urządzenia.
Jak szybko schłodzić piwo
Nalewaki do piwa pozwalają utrzymywać jego zawartość w optymalnej temperaturze. Co jednak zrobić, jeśli decydujesz się częstować swoich gości piwem w butelkach lub puszkach? Tego rodzaju trunek także wymaga właściwego przechowywania i często szybkiego schłodzenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są lodówki na napoje. Producenci mają w swojej ofercie bardzo różnorodny sprzęt chłodniczy: począwszy od pojemności wynoszącej kilkanaście litrów, poprzez kilkadziesiąt litrów, aż po największe – kilkusetlitrowe. Tak wielki wybór pozwala zadbać o właściwą temperaturę piwa zarówno w małym lokalu gastronomicznym, jak i dużej restauracji. Dodatkowo szklane drzwi sprawiają, że Twoja oferta napojów jest doskonale widoczna dla klientów.
Przedstawione urządzenia zwykle zapewniają chłodzenie w standardowych zakresach 2-8°C lub 2-10°C. Taka temperatura jest optymalna także dla innych napojów, w tym wody mineralnej, soków, napojów gazowanych itp. Zawsze należy pamiętać, że im wydajniejszy kompresor posiada lodówka, tym szybciej osiągnie wybraną temperaturę.
Styl piwa a temperatura
Temperatura piwa może wydawać się kwestią uniwersalną, którą powszechnie przyjęli jego producenci czy restauratorzy. Sprawa ma jednak bardziej złożony charakter. W grę wchodzi bowiem gatunek piwa i to właśnie on ma największe znaczenie. Ogólnie przyjmuje się dość szerokie widełki wynoszące 3-13°C w zależności od gatunku. Piwa słabsze podaje się w niższej temperaturze, a mocniejsze w wyższej. Żadnego z nich jednak nie powinno schładzać się zbyt mocno, ponieważ traci wtedy swoje walory smakowe. Doświadczeni barmani doradzają podawanie piwa w nieco niższej temperaturze niż zalecana, aby napój w szklance mógł lekko nagrzać się ciepłem dłoni.
Poniżej przedstawiamy popularne style piwa i optymalne dla nich zakresy temperatury:
- Lager – temperatura podania jasnego piwa powinna wahać się w zakresie 3-7°C. W przypadku piw lżejszych w tym stylu może być nawet niższa. Ciemny lager będzie natomiast idealnie smakował w zakresie 7-10°C.
- Ale – piwa o bogatszym smaku i aromacie niż lagery należy podawać także w zakresie 7-10°C. Jeszcze wyższa temperatura (8-13°C) jest idealna dla jednej z odmian piw Ale – IPA, czyli India Pale Ale.
- Porter – smakuje dobrze również w wyższej temperaturze, najlepiej 10°C, choć zakres 8-13°C też jest akceptowalny.
- Pszeniczne – należy podawać w dość niskiej temperaturze, w zakresie 4-7°C. Idealna temperatura piwa pszenicznego jest tylko nieco wyższa od temperatury lagera.
Jak widać, każdy ze stylów piwa ma inne wymagania, aby w pełni rozkwitnąć swoim smakiem i aromatem. Aby poczuć to wyraźnie na własnym podniebieniu, można zrobić prosty test. Wystarczy kupić dwie butelki tego samego piwa (np. portera), a następnie schłodzić na dwa sposoby. Jedną z nich zgodnie z zaleceniami do 10°C, a drugą do o wiele niższej temperatury np. 3°C. Później spróbuj obu piw i porównaj. Nawet jeśli masz mało wrażliwe kubki smakowe, poczujesz różnicę. Porter w wyższej temperaturze zasmakuje Ci lepiej niż ten mocniej schłodzony. Oczaruje Cię także dużo intensywniejszym aromatem.
Temperatura piwa – podsumowanie
Dzięki podawaniu piwa w optymalnej temperaturze zyskasz uznanie w oczach swoich klientów i gości. Stosując się do zasad chłodzenia piwa zgodnie z jego stylem, wydobędziesz z trunku to, co najlepsze w jego smaku i aromacie. Aby to uczynić, należy korzystać ze specjalnych sprzętów gastronomicznych. Dobre nalewaki do piwa przeznaczone do użytku z kegami zapewniają szeroki zakres chłodzenia – dopasowany do zaleceń dla danego gatunku. Ponadto sprawiają, że Twoi znajomi poczują się na garden party jak w prawdziwym ogródku piwnym.
Rozwiązaniem przeznaczonym dla bardziej masowego odbiorcy są lodówki na napoje. One również dysponują regulacją temperatury, a ponadto pozwalają estetycznie wyeksponować ofertę. Niezależnie od sprzętu, którego używasz, zawsze musisz pamiętać nie tylko o tym, jak szybko schłodzić piwo, ale przede wszystkim, żeby miało właściwie dopasowaną temperaturę.
Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.
Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].
Udostępnij