Remont mieszkania lub odświeżania pomieszczeń, to dla jednych rozrywka, a innych udręka. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, warto wiedzieć, jak malować ściany i sufity, żeby nie musieć robić tego drugi raz. Niby nic trudnego, bo wystarczy pomachać pędzlem lub wałkiem, ale wiele osób, nie tylko początkujących, popełnia szereg błędów. Jak ich uniknąć i na co zwracać uwagę, jeśli chodzi o malowanie ścian? Jak przygotować się do pracy?
Remont mieszkania lub odświeżania pomieszczeń, to dla jednych rozrywka, a innych udręka. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, warto wiedzieć, jak malować ściany i sufity, żeby nie musieć robić tego drugi raz. Niby nic trudnego, bo wystarczy pomachać pędzlem lub wałkiem, ale wiele osób, nie tylko początkujących, popełnia szereg błędów. Jak ich uniknąć i na co zwracać uwagę, jeśli chodzi o malowanie ścian? Jak przygotować się do pracy?
Jak często malować ściany?
Malowanie ścian warto powtarzać co jakiś czas, zwłaszcza jeśli nie chcesz znudzić się własnym mieszkaniem. Jednak jak często należy to robić? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie zwyczajnie nie ma. Wszystko zależy od tego, co robisz w danym pomieszczeniu i jak często z niego korzystasz. Odpowiednie przygotowanie ścian, a także użycie farb dobrej jakości z pewnością wydłuża okres między jednym malowaniem a następnym. Ale raczej nie masz co liczyć na to, że Cię to ominie.
Jeśli chodzi o sypialnię, raczej korzystasz z niej najczęściej nocą. Nie wymaga więc ona aż tak częstego malowania. Z tego też względu odświeżania ścian w sypialni możesz podjąć się tak co cztery lata. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku pokoju dziecięcego. Pociechy spędzają w nim bowiem bardzo dużo czasu, bawiąc się, ucząc i spędzając swój wolny czas. Ściany mogą więc bardzo szybko się pobrudzić. Pokój dziecka najczęściej wymaga malowania po maksymalnie 3 latach.
Podobnie jest w przypadku salonu. Z pewnością jest to najczęściej użytkowane i najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w Twoim domu. Służy do spędzania czasu z rodziną i przyjmowania gości. Ściany salonu są więc bardzo narażone na częste dotykanie i zabrudzenie. Z malowaniem, tak samo jak w przypadku pokoju dziecięcego, lepiej nie czekaj dłużej niż 3 lata.
A co z kuchnią i łazienką? Oba te pomieszczenia są najbardziej narażone na działanie różnych czynników, a w szczególności z wilgocią. W kuchni dodatkowo nietrudno o plamy po sosach czy zupach, a w łazience po kosmetykach. Dlatego zamiast farbami ściany w tych pokojach lepiej pokryj płytkami. Jednak nadal pozostaje kwestia sufitu. W jego przypadku powinno się go odmalowywać maksymalnie co 3 lata.
Kiedy malować ściany?
Jeśli planujesz malowanie ścian, pamiętaj, że odpowiednia pora roku i pogoda to klucz do sukcesu. Najlepsze efekty osiągniesz wiosną i na początku jesieni, kiedy pogoda jest zazwyczaj łagodna i sucha. Te pory roku zwykle przynoszą stabilne temperatury i mniejsze ryzyko deszczu. Unikaj malowania, gdy wilgotność jest wysoka lub gdy temperatura jest zbyt ekstremalna – to może spowodować problemy, takie jak nierównomierne schnięcie czy pęcherzenie farby. Krótko mówiąc, wybierz suchy, ciepły dzień bez deszczu, a Twoje ściany będą wyglądać świetnie!
Narzędzia niezbędne do malowania ścian
Pamiętaj, że nawet wiedząc, jak malować ściany, nie poradzisz sobie bez odpowiedniego sprzętu. W związku z tym, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, skompletuj niezbędne narzędzia. Umiejętny ich dobór nie tylko wpłynie na Twoją efektywność, ale i pozwoli osiągnąć naprawdę zadowalający efekt.
Farby malarskie
Malowanie ścian i sufitów nie byłoby oczywiście możliwe bez odpowiedniej farby. W sprzedaży dostępne jest wiele ich rodzajów. Poszczególne typy charakteryzują się specyficznymi dla siebie właściwościami. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak malować ściany, warto znać kilka podstawowych cech najpopularniejszych rodzajów farb.
Farba akrylowa
Pierwszą z nich jest farba akrylowa, która nadaje się wyłącznie do pomieszczeń nienarażonych na działanie wilgoci. A więc malowanie nimi kuchni czy łazienki kompletnie nie wchodzi w grę. Farba akrylowa charakteryzuje się stosunkowo niską ceną, dużą szybkością schnięcia, a także brakiem intensywnego zapachu. Zastosujesz ją w salonie, przedpokoju i innych pomieszczeniach, w których często przebywasz.
Farba lateksowa
Druga z farb to farba lateksowa, która idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć. Jest to więc idealny wybór do łazienki oraz kuchni. Farba ta jest ponadto bardzo elastyczna. Po nałożeniu i zaschnięciu jest więc odporna na pęknięcia. Bardzo łatwo daje się też nałożyć na ścianę. Jako że zawiera sporo substancji żywicznych, cechuje się wyższą ceną niż farby akrylowe.
Farba krzemianowa (silikatowa)
Kolejną farbą jest farba krzemianowa (zwana także silikatową). W jej skład wchodzą polimery, szkło wodne, a także substancje zapobiegające wchłanianiu wody. Wykorzystasz ją do malowania betonu i tynków mineralnych. Farba ta doskonale zabezpiecza przed wilgocią, nie pozwalając tym samym na rozwój grzybów i pleśni. Jest też odporna na blaknięcie pod wpływem działania promieni UV. Dlatego jest niezastąpiona, jeśli zamierzasz malować elewację domu.
Wałki malarskie
Jednym z elementarnych narzędzi do malowania ścian jest wałek malarski. Znakomicie sprawdza się podczas pokrywania farbą dużych powierzchni. Wałek dobierz w zależności od rodzaju podłoża.
- Wałki gąbkowe sprawdzą się podczas malowania parkietów lub gładkich ścian gipsowych.
- Wałki sznurkowe z krótkim włosiem są idealne do malowania standardowych ścian o lekko chropowatych powierzchniach.
- Wałki sznurkowe z długim włosiem wykorzystasz do powierzchni chłonnych i mocno chropowatych – np. tapet czy elewacji zewnętrznej.
Wałki dostępne są ponadto w różnych rozmiarach. Dzięki temu bez problemu dobierzesz model właściwy do rodzaju zaplanowanych prac. Istnieją też specjalne typy przeznaczone do konkretnych rodzajów farb. Jeśli więc nie masz pewności, czy dany wałek malarski spełni Twoje oczekiwania, przed zakupem sprawdź informacje zawarte na opakowaniu lub zapytań sprzedawcę.
Pędzle malarskie
Skoro wybierasz wałki malarskie, to nie możesz też zapomnieć o pędzlach. Za ich pomocą dotrzesz tam, gdzie nie dasz rady wjechać wałkiem. Przydadzą się do malowania ścian wokół gniazdek, okien, framug czy w narożnikach. Warto mieć kilka sztuk w zanadrzu o różnych szerokościach i długościach trzonków, żeby móc dokładnie pokryć farbą każdy zakamarek.
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego pędzla malarskiego, to przede wszystkim sprawdź jakość włosia. Nie może ono wypadać, bo zostanie na ścianie i zostawi nieestetyczny ślad. Dlatego przed zakupem pociągnij za włosie i zobacz czy zostało w Twojej dłoni. Jeśli chodzi o rodzaje, to masz do wyboru wariant naturalny i syntetyczny. Pierwszy z nich przeznaczony jest do farb na bazie rozpuszczalników i nie należy go moczyć w wodzie, bo łatwo nasiąka. Z tego powodu do farb wodorozcieńczalnych lepiej zastosuj pędzle z włosiem syntetycznym.
Porównując wcześniej omawiane rodzaje pędzli, od razu sprawdź, czy trzonek dobrze leży w dłoni i z czego jest wykonany. Jeśli jest drewniany, to zobacz czy materiał został zaimpregnowany. W przeciwnym razie podczas namaczania pędzla po malowaniu drewno spęcznieje i będzie się nadawać wyłącznie do wyrzucenia. Jeśli nie masz pewności, to po prostu wybierz pędzle z plastikowymi trzonkami.
Pistolety do malowania natryskowego
Malowanie wałkiem czy pędzlem Cię nie urządza? Spokojna głowa, są jeszcze pistolety do malowania ścian. Tego typu sprzęt doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz szybko pokryć farbą duże powierzchnie. Pamiętaj jednak, że wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na parametry techniczne urządzenia. Tylko dzięki temu Twoja praca przyniesie oczekiwane efekty.
Przed zakupem pistoletu do malowania natryskowego zastanów się więc, co tak konkretnie będziesz malować. Jest to ważne ze względu na rodzaj dyszy. Inną dyszę będzie miał pistolet do malowania ścian, inną do drewna, a jeszcze inną do metalu. Pod uwagę weź także konsystencję farby. Im będzie ona gęstsza, tym szerszy powinien być otwór wylotowy dyszy. Zastosowanie nieodpowiedniego rodzaju może skutkować nierównomiernym nakładaniem farby.
Sprawdź też stopień zaawansowania pistoletu malarskiego. W sprzedaży znajdziesz urządzenia automatyczne, które samoczynnie dobierają stosowne parametry, a także sprzęt, w którym ręcznie dokonasz ustawień. Pierwszy rodzaj to dobre rozwiązanie w przypadku osób początkujących. Drugi zaś, przeznaczone jest raczej dla profesjonalistów, którzy wiedzą, jak malować ściany pistoletem.
No i nie możesz zapomnieć o odpowiedniej sprężarce powietrza. Bez niej nie pomalujesz ścian nawet najdroższym pistoletem natryskowym. Zasada jest prosta – sprawdź, jakie ciśnienie robocze jest potrzebne do obsługi pistoletu i na tej podstawie dobierz sprężarkę. Jeśli chcesz malować ściany na dwa pistolety, to musisz zsumować ich zapotrzebowanie i dopiero wtedy wybrać kompresor. W przeciwnym razie ciśnienie będzie zbyt niskie, co przełoży się na nieefektywne malowanie.
Pozostałe narzędzia i akcesoria do malowania
Czy coś jeszcze może Ci się przydać? Ależ oczywiście! Istnieje wiele sprzętów, bez których malowanie ścian byłoby bardzo utrudnione. Poniżej znajdziesz listę z najpotrzebniejszymi akcesoriami:
- kij teleskopowy – niezbędny do malowania sufitu i wysokich partii ścian.
- taśma malarska – wykorzystasz ją do zabezpieczenia miejsc i elementów, których nie chcesz przypadkowo pomalować. Powinna być na tyle mocna, żeby nie przepuszczać farby i nie odpadała po kilku godzinach, a jednocześnie na tyle delikatna, żeby nie zrywała farby podczas ściągania.
- folia malarska – za jej pomocą osłonisz meble, podłogę, parapety przed zachlapaniem farbą. Możesz ją też zastąpić starymi kocami, prześcieradłami, gazetami czy kartonami.
- kuweta malarska – służy do równomiernego nasączania wałka i odciskania nadmiaru farby. Zwróć uwagę, żeby jej szerokość pozwalała na umieszczenie w niej całego wałka.
- mieszadło do farby – najczęściej w postaci drewnianej łyżki czy szpachelki. Pozwoli Ci dokładnie wymieszać farbę przed malowaniem.
Przygotowanie do malowania ścian krok po kroku
Skoro masz już podstawowe narzędzia malarskie, a także wiesz, które pomieszczenia chcesz odnowić, czas dowiedzieć się, jak pomalować ściany oraz ile farby malarskiej zużyć. Pamiętaj jednak, że to, co zaraz przeczytasz, jest tylko teorią. Sporo zależy od Twoich zdolności manualnych, więc jeśli malujesz pierwszy raz, to nie ma co się zrażać. Zawsze możesz pomalować pokój znowu.
Czyszczenie ścian
Zanim zaczniesz nakładanie farby, dokładnie wyczyść ścianę. Wszelkie zanieczyszczenia, nierówności lub ubytki nie tylko utrudnią Ci pracę, ale z czasem mogą spowodować odchodzenie farby. Dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacją, niż później znowu latać z wałkiem i pędzlem.
W przypadku ścian, które były malowane wiele lat temu, nie zaszkodzi przetrzeć ich papierem ściernym o dużej gradacji. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich grudek, fragmentów, które nie trzymały się ściany, a także wyrównasz nierówności.
Jeśli zauważysz ubytki, dziury albo głębokie rysy, to jest to idealny moment, aby potraktować je gładzią szpachlową. Dzięki niej pozbędziesz się niedoskonałości ze ściany. Pamiętaj tylko, żeby dać masie porządnie wyschnąć. Gdy już to nastąpi, za pomocą papieru ściernego lub szlifierki wyrównaj powierzchnię.
Ścianę warto też dokładnie umyć, w celu pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń w postaci drobinek kurzu i tłuszczu. Najlepiej sięgnij po miękką gąbkę. I tu warunek – musi być nowa, w przeciwnym razie możesz zabrudzić ścianę znajdującymi się na niej pozostałościami. Jako środek czyszczący znakomicie sprawdza się płyn do naczyń wymieszany z wodą. Ścianę myj bardzo delikatnie, używając wyłącznie piany. Nie musisz zmywać wszystkich zabrudzeń. Najważniejsze są te, które po nałożeniu farby będą wyglądały jak wypukłości.
Po umyciu wszystkich ścian i sufitu poczekaj, aż w wyschną. Jeśli zaczniesz nakładać farbę na mokrą powierzchnię, to po jakimś czasie zaczną się pojawiać wypukłości, pęknięcia, aż w końcu całkiem odpadnie.
Nałożenie warstwy gruntującej
Bardzo ważnym etapem odnawiania ścian jest nałożenie warstwy gruntującej przed malowaniem. Wiele osób, i chodzi tu szczególnie o amatorów, pomija jednak ten etap. Jest to karygodny błąd! Grunt malarski służy jako izolacja i chroni ścianę przed nałożeniem na nią pierwszej warstwy farby. Dzięki niej możesz mieć pewność, że na pomalowanej płaszczyźnie nie pojawią się odpryski, ani wybrzuszenia.
Do nałożenia warstwy gruntującej najlepiej wykorzystać wałek malarski ewentualnie szeroki pędzel. Zwróć uwagę, żeby dokładnie pokryć każdy centymetr ścian i niczego nie pominąć. Przeważnie wystarczy jedna warstwa, ale w przypadku bardzo chłonnych podłoży warto nałożyć dwie. Gdy już to zrobisz, grunt musi się wchłonąć i wyschnąć, co zwykle zajmuje do 4 godzin.
Podział na strefy i zabezpieczenie
Gdy ściany są już czyste i odpowiednio zagruntowane, przejdź do dzielenia powierzchni na strefy kolorów. W tym celu pomocna będzie taśma malarska, którą łatwo określisz granice pomiędzy powierzchniami o różnych kolorach. Mowa m.in. o miejscach, gdzie ściana przechodzi w sufit lub gdy chcesz pomalować sąsiadujące ze sobą ściany dwoma farbami.
Taśmą zabezpiecz także okna oraz listwy podłogowe. Dzięki temu sprawnie uda Ci się nałożyć farbę w trudno dostępnych miejscach, a i powierzchnia wymalowana zostanie w sposób precyzyjny. Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie domowych sprzętów, mebli oraz podłogi, to pamiętaj o folii malarskiej. Przykryj nią wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu i przyciśnij ją lub przyklej taśmą. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której folia przez przypadek zsunie się z osłanianego obiektu.
Przygotowanie farby
Kolejnym krokiem przed malowaniem jest przygotowanie farby. Należy ją porządnie wymieszać, używając do tego celu np. łyżki. Jeśli otwierasz puszkę z farbą, która była już kiedyś używana pamiętaj, aby nie dopuścić do wpadania do niej zaschniętych kawałków. Jeśli tak się stanie, a nie usuniesz ich przed malowaniem, to na pewno trafią na Twoją ścianę. Efekt tego będzie bardzo nieestetyczny.
Jeśli natomiast chodzi o to jak malować ściany ze świeżym tynkiem, to warto pamiętać o pewnej zasadzie. Otóż farbę rozcieńcz z wodą w proporcjach 80/20. Woda będzie świetnym uszczelniaczem tynku.
Jak malować ściany?
Malując ściany, masz sporo swobody. Możesz bowiem wybrać odpowiednie dla siebie narzędzia, użyć dowolnego rodzaju farby, czy też zdecydować się na atrakcyjną kolorystykę. Istnieją jednak pewne zasady, których lepiej się trzymać.
Zacznij od pomalowania sufitu. Gdy to zrobisz, najlepiej poczekać aż wyschnie, a dopiero później zabrać się za ściany. Jest to ważne zwłaszcza, gdy ściany i sufit mają różne kolory. Musisz wówczas zabezpieczyć wcześniej malowaną powierzchnię taśmą. Jeśli nakleisz ją na mokrą farbę, to możesz ją przez przypadek zerwać.
Malowanie ścian zacznij od krawędzi, boków i wszelkich trudno dostępnych miejsc. W tym celu najlepiej używać niewielkiego pędzelka. Po tym przejdź już do większych powierzchni. Zmień wówczas mały pędzel na większy albo wałek malarski. Niezwykle ważna jest w tym momencie technika. Malując, wykonuj zdecydowane, pionowe ruchy ręką. Wałek lub pędzel prowadź raz za razem, aby nie powstała żadna przerwa. Nie nabieraj też ani zbyt mało, ani zbyt dużo farby. Mogą wówczas powstać prześwity lub zacieki.
Malowanie ścian pędzlem
Malowanie ścian pędzlem wymaga szczególnych umiejętności i techniki. Kluczowym trikiem jest stosowanie techniki „krzyżowania” – najpierw nakładamy farbę pionowo, a następnie rozprowadzamy ją równomiernie poziomymi pociągnięciami. Pędzel jest idealny do precyzyjnego malowania krawędzi i trudno dostępnych miejsc, umożliwiając dokładne pokrycie każdego zakamarka. Pamiętaj, aby używać pędzli o różnych rozmiarach, dopasowując je do wielkości malowanej powierzchni oraz rodzaju pracy.
Malowanie ścian wałkiem
W przypadku malowania wałkiem, istotne jest, aby zanurzać go w farbie jedynie do połowy i odciskać nadmiar na kratce malarskiej, co zapobiega powstawaniu smug. Podczas malowania, należy prowadzić wałek w kształcie litery 'W’ lub 'M’, co zapewnia równomierne pokrycie bez smug i przebarwień. Wałek jest doskonały do szybkiego pokrywania dużych płaszczyzn, umożliwiając efektywne i jednolite malowanie.
Malowanie ścian pistoletem
Malowanie pistoletem natryskowym wymaga utrzymania stałej odległości od ściany, zazwyczaj około 30 cm, i równomiernego ruchu w jednym kierunku. Ta metoda pozwala na szybkie i efektywne pokrycie dużych powierzchni, ale wymaga precyzyjnego maskowania obszarów, które mają pozostać czyste. Pistolet natryskowy jest idealny dla równomiernego pokrycia, jednak ważne jest, aby dokładnie regulować ciśnienie i ilość farby, aby uniknąć nadmiernego rozpylania i kapania.
Malowanie bez smug – triki i porady
Aby na świeżo polanowanych ścianach nie były widoczne smugi warto zastosować się do poniżych porad, które pomogą Ci osiągnąć profesjonalne rezultaty. Po pierwsze, kluczowe jest użycie farby o wysokiej lepkości i dobrej jakości, która zapewnia lepsze krycie i mniejszą tendencję do tworzenia smug. Przy wyborze narzędzi, zaleca się używanie wałków o drobnoziarnistej strukturze, które równomiernie rozprowadzają farbę. Przed rozpoczęciem malowania wałkiem, zanurz go w farbie, a następnie dokładnie odciskaj na kratce malarskiej, aby usunąć nadmiar farby. Podczas malowania, stosuj technikę malowania w kształcie litery 'W’ lub 'M’, co pozwala na równomierne pokrycie powierzchni bez powstawania smug. Dla zapewnienia równomiernego pokrycia, zaleca się malowanie małych sekcji na raz i częste zanurzanie wałka w farbie.
W przypadku pędzla, wybieraj narzędzia o syntetycznym włosiu, które są lepsze do aplikacji farb na bazie wody. Nakładaj farbę pędzlem cienkimi, równomiernymi warstwami, unikając przesadnego nasycenia narzędzia farbą. Ważne jest także, aby pędzel był w ruchu, gdy dotyka ściany, co zapobiega powstawaniu linii i smug. Dodatkowo, używaj techniki 'feathering’ na krawędziach malowanego obszaru, lekko rozprowadzając farbę w kierunku już pomalowanej powierzchni, aby zapobiec tworzeniu się widocznych linii.
Po nałożeniu pierwszej warstwy farby, pozwól jej całkowicie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Dzięki temu unikniesz powstawania smug i zapewnisz, że każda warstwa farby będzie miała szansę na równomierne wyschnięcie.
Najczęstsze pytania dotyczące malowania
Nadal masz wątpliwości i szukasz pomocy z malowaniem ścian? To się dobrze składa, bo znajdziesz tutaj jeszcze kilka dodatkowych wskazówek. Z dalszej części możesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Miłej lektury!
Jak malować farbą olejną?
Tego rodzaju farbę należy dobrze rozmieszać przed użyciem. Zbyt gęstą możesz wymieszać z rozpuszczalnikiem. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej lepkości roboczej. Jeśli zaś posiadasz dwie farby od różnych producentów, to aby mieć pewność co do identycznego odcienia koloru, wymieszaj je ze sobą.
Do malowania farbą olejną zaleca się temperaturę otoczenia większą niż 10°C. Znaczenie ma także wilgotność powietrza. Nie może być ona wyższa niż 80%. Farbę olejną nakładaj w dwóch warstwach, stosując odstęp czasowy 24 godz. Do tego celu użyj płaskiego pędzla (wyłącznie z miękkim włosiem), gąbkowego wałka malarskiego lub pistoletu do malowania natryskowego.
Po skończonej pracy nie zapomnij dokładnie umyć narzędzi. Potrzebny będzie rozpuszczalnik lub benzyna bezaromatyczna. Jako że farba olejna charakteryzuje się intensywnym zapachem, ważne jest, by malowane pomieszczenia dokładnie wywietrzyć.
Jak malować ścianę przy suficie?
Ścianę przy suficie możesz pomalować na dwa sposoby. Pierwszy – klasyczny – polega na stworzeniu granicy pomiędzy płaszczyznami dokładnie na linii ich łączenia. W tym celu na pomalowany sufit, tuż przy jego brzegach, przyklej ochronną taśmę malarską. Teraz możesz malować ścianę bez obawy, że jej kolor niechcący wejdzie na sufit. Pamiętaj też, że taśma musi być przyklejona starannie i bardzo równo.
Drugim sposobem jest niewielki pasek na ścianie w kolorze sufitu. W tym celu odmierz szerokość paska i zaznacz za pomocą ołówka. Pod wykreśloną linię przyklej taśmę ochronną. Pamiętaj, żeby to zrobić przed malowaniem sufitu! Podczas malowania ściany ponownie przyklej taśmę. Tym razem umieść ją na pasku w kolorze sufitu.
Jak malować sufit?
Sufit maluj w pierwszej kolejności. Zacznij od trudno dostępnych miejsc, takich jak różnego rodzaju gzymsy, sztukaterie czy przestrzenie wokół źródeł światła. Pozostałą przestrzeń pomaluj, stosując równoległe ruchy. Druga warstwa farby nakładaj prostopadle do pierwszej. Podczas malowania użyj wałka z teleskopowym kijem. Pozwoli Ci to wygodnie malować całą powierzchnię bez konieczności wchodzenia na drabinę.
Jak malować w rogach?
Wszelkiego rodzaju narożniki najlepiej maluje się okrągłym wałkiem. Jego konstrukcja sprawia, że łatwo dotrzesz nim do wszelkich zakamarków. Niedociągnięcia poprawisz małym pędzelkiem o płaskim włosiu. Dotyczy to sytuacji, gdy malowane są rogi łączące powierzchnie o takim samym kolorze. Jeśli ściany mają mieć różne barwy, wówczas postępuj tak, jak przy malowaniu sufitu – użyj taśmy malarskiej.
Jak malować ściany w 3D?
Jeśli chodzi o to, jak malować ściany w 3D, to tego typu prace wymagają nie tylko umiejętności, ale i talentu. Jest to bowiem swoistego rodzaju forma artystyczna, która musi być wykonana przez profesjonalistę. Malowanie 3D wymaga cieniowania, balansowania kolorami, a także wizji efektu końcowego. W tym przypadku niezbędne są więc nie tylko umiejętności techniczne, ale też duże zdolności analityczne.
Alternatywą dla ściennych malowideł 3D są specjalne szablony naklejek, które mocujesz na ścianie. Z jednej strony dzięki nim masz pewność, że uzyskasz efekt WOW! Jednak z drugiej brakuje im tej unikalności, którą można uzyskać wyłącznie, malując samodzielnie.
Jak malować ściany – podsumowanie
Malowanie ścian i sufitów to praca wymagająca określonej wiedzy, a często i doświadczenia. Chodzi w końcu nie tylko o nałożenie farby na daną powierzchnię. Zanim cokolwiek zrobisz, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i sprzęt, zabezpieczyć pomieszczenia i znajdujące się w nim sprzęt oraz meble. Przed malowaniem konieczne jest także przygotowanie powierzchni. Mowa tu o jej czyszczeniu.
Wiedząc, jak malować ściany możesz podjąć się tego wyzwania samodzielnie. Jeśli jednak z jakichś względów czujesz, że to zadanie Cię przerasta, warto skorzystać z usług fachowców. Ekipy zajmujące się tym profesjonalnie, posiadają odpowiedni sprzęt budowlany i remontowy, a także dysponują stosowną wiedzą.
Udostępnij